Denné poznámky o telesnej kultúre v dow. Náčrt hodín telesnej výchovy pre deti strednej skupiny v materskej škole


  • wellness– zameraný na optimalizáciu fyzického rozvoja a fyzická zdatnosť dieťaťa, orientujú sa na všestranný rozvoj jeho fyzických vlastností, zlepšujú pohybové schopnosti, upevňujú zdravie, otužujú organizmus a zvyšujú jeho odolnosť voči chorobám;
  • Vzdelávacie- zabezpečiť systematické formovanie potrebných pohybových zručností a schopností a súvisiacich elementárnych vedomostí z oblasti telesnej kultúry;
  • Vzdelávacie- sú riešené v procese telesnej výchovy: výchova vôle, kladných charakterových vlastností, citových potrieb detí, ako aj záujmu, potrieb o zdravým spôsobomživota. Vychovaný ako fyzické vlastnosti(sila, rýchlosť, vytrvalosť, flexibilita, obratnosť) a morálna (cieľavedomosť, vytrvalosť, zmysel pre povinnosť, zodpovednosť atď.).

  • Ciele stanovené učiteľom pri plánovaní hodiny telesnej výchovy by mali byť špecifikované v úlohách.
  • Ak telesná výchova sleduje čisto zdravotné ciele, ako napr. bežecký tréning pomalým tempom, potom sa priority pridelia skupine úloh zlepšujúcich zdravie a potom sa určia úlohy (pre tento konkrétny typ pohybovej aktivity) rozvojového cyklu a nakoniec výchovné.
  • Ak je účelom lekcie naučiť pohyby, potom sú na prvom mieste predložené úlohy. vzdelávacie.
  • Pri upevňovaní pohybov, ich zdokonaľovaní je vhodnejšie predovšetkým plánovať rozvíjanieúlohy.
  • Akákoľvek fyzická aktivita však bude úspešnejšia z hľadiska zabezpečenia zdravia dieťaťa, ako aj z hľadiska jeho vzdelávania a rozvoja, ak sa v lekcii vyrieši nejaký komplex. doplnkové úlohy.

  • V mladších skupinách pedagóg by mal smerovať svoje úsilie k tomu, aby naučil deti orientovať sa v priestore telocvične a športoviska, metódam základného poistenia;
  • správne (ako je určené) používanie zariadení na telesnú kultúru.
  • Priemerná predškolskom veku hlavné úsilie učiteľov by malo smerovať k rozvoju fyzických kvalít detí a predovšetkým vytrvalosti a sily, ktoré sú základom pre zabezpečenie dobrej fyzickej zdatnosti.
  • IN seniorská skupina u detí je potrebné rozvíjať vysokú fyzickú výkonnosť a smerovať úsilie ku kvalitnej telesnej príprave.
  • V prípravnej skupine na šk(ako aj na prvom stupni) hlavnou úlohou učiteľa je vytvárať podmienky na realizáciu záujmov detí, zverejňovanie ich motorické schopnosti a rozvoj nezávislosti.

  • je hromadenie motorických skúseností, rozvoj záujmu o telesná výchova a šport.
  • V každom veku má fyzická aktivita iné zameranie. Pre deti je to radosť zo slobody pohybu.
  • Preto je hlavnou podmienkou efektívneho vplyvu telesnej výchovy na zdravie, psychickú pohodu a fyzický vývoj dieťaťa poskytnúť deťom maximálny pôžitok z pohybu.

  • Vo všetkých vekových kategóriách predškolské skupiny tri hodiny telesnej výchovy týždenne: dve os telocvičňa alebo skupinová izba a jedna pre vonku, podľa cestovného poriadku.
  • IN juniorská skupina lekcia trvá 15 minút,
  • v strede - 20 min.,
  • u seniorov - 25-30 min.,
  • v prípravnom - 30 min.

  • Úvod
  • Hlavná časť
  • Záverečná časť

1. Úvod:

Rôzne druhy chôdze;

Budovy a prestavby;

zákruty;

Rôzne druhy behu;

Balančné cvičenia;

Cvičenia na pozornosť.


2. Hlavné telo:

Všeobecné rozvojové cvičenia s predmetmi a bez nich

Rytmické cvičenia;

Imitačné cvičenia;

Cvičenie - "abeceda";

Prvky jogy.

Hlavné typy pohybov:

Hádzanie; - lezenie; - skákanie; - chôdza, - beh.

Mobilná hra.


3. Záverečná časť:

Rôzne druhy chôdze;

Dýchacie cvičenia;

Sedavé vzdelávacie hry;

Hry na RTV (rozvoj tvorivej predstavivosti);

Dychové cvičenia vrátane prvkov jogy;

Okrúhly tanec.


  • Malo by ísť o tzv zdravotná zložka.
  • zdravotný beh, alebo vytrvalostný beh;
  • cyklické pohyby;
  • Procedúry kalenia (vzduchové kúpele, vodné procedúry);
  • presný výpočet zaťaženia tak, aby deti boli zapojené do aeróbneho režimu;
  • relaxačné prestávky;
  • špeciálna gymnastika (dýchanie, nápravné cvičenia);
  • špeciálne vytvorené emocionálne pozadie, na ktorom sa lekcia odohráva, a momenty riadeného pozitívneho náporu.

Gymnastika

Hry

Základné pohyby:

Beh, skákanie, hádzanie, šplhanie atď.

Pohyblivé:

bez zápletky, bez zápletky

Športové cvičenia

Všeobecné rozvojové cvičenia

Najjednoduchšia turistika

Plávanie, bicyklovanie atď.

S prvkami športové hry

Stavia a prestavujú

Lyžovanie, korčuľovanie, sánkovanie

tanečné cvičenia


  • V mladšej skupine je zaradených 5-6 všeobecných rozvojových cvičení pre rôzne skupiny svaly (z hornej časti ramenného pletenca do svalov nôh) so 4-6 opakovaniami každého);
  • v strede - 6-7 cvičení so 4-6 opakovaniami;
  • U seniorov - 6-8 cvikov s 5-8 opakovaniami;
  • V prípravnom - 8-10 cvičeniach s 6-8 opakovaniami.
  • V mladšej skupine sa cviky vykonávajú v pomalom a strednom tempe, vo vyššom veku - väčšinou v rýchlom tempe. Výnimkou sú cviky so zdvíhaním trupu z predklonu s ohýbaním trupu.
  • Motorická hustota lekcie by mala byť aspoň 80%. V opačnom prípade sa nedosiahne tréningový efekt a telo vníma lekciu ako súbor nepravidelných pohybov.

  • Pri prvom prístupe sú oddelené do troch hlavných skupín :

triedy, v ktorých sa deti učia určité druhy pohybov; triedy, v ktorých si deti upevňujú nadobudnuté zručnosti,

triedy, v ktorých deti zlepšujú kvalitu pohybov.

  • S druhým prístupom prideliť vzdelávacie, rozvojové a rekreačné aktivity.
  • V treťom prístupe sa rozlišujú dve skupiny triedy:
  • takzvané „tradičné“ a „netradičné“.

Všetky tieto klasifikácie sú veľmi ľubovoľné, ale napriek tomu vám definícia typu hodiny telesnej výchovy podľa prevládajúcich cieľov umožňuje správne zvoliť vhodný spôsob organizácie.


  • Juniorské a stredné skupiny:

1. Klasická (vzdelávacia, zmiešaná, variabilná).

2. Motorické príbehy.

3. Zápletka-hra.

4. Hra (založená na rôznych vonkajších hrách).

5. Kontrolné triedy.

6. Tematické.

7. Integrovaný.

  • Seniorská skupina

1. Klasika.

2. Motorické príbehy.

3. Zápletka-hra.

4. Hra (založená na rôznych vonkajších hrách, štafetových pretekoch, zábavných hrách).

5. Kontrolné triedy.

6. Súťaže.

7. Hodiny s využitím simulátorov a športových areálov.

8. Záujmové hodiny.

9. Tematické.

10. Integrovaný.

11. Fyzické a valeologické (starám sa o svoje zdravie).

12. Školenia OPD (organizácia pohybovej prevencie). Úvod do lekcie akupresúry, cvičebnej terapie (fyzioterapeutický komplex), relaxácie.


Prípravná skupina:

1.Klasické.

2. Motorické príbehy.

3. Zápletka-hra.

4. Hra (založená na rôznych vonkajších hrách, štafetových hrách, zábavných hrách

5. Kontrolné triedy.

6. Súťaže.

7. Školenia OPD (organizácia pohybovej prevencie). Úvod do lekcie akupresúry, cvičebnej terapie, relaxácie.

8. Kurzy-tréningy, výlety do parku. Exkurzie-školenia vo FOK (športovo-rekreačný areál).

9. Návšteva telocvične, športové ihrisko najbližšia škola.

10. Triedy s využitím simulátorov a športových komplexov.

11. Záujmové hodiny.

12. Tematické.

13. Integrovaný.

14. Fyzické a valeologické (starám sa o svoje zdravie).


  • Rozdiel:
  • Učenie zložitých pohybov vyžadujúce poistenie sa vykonáva prísne individuálne ,
  • zapaľovač - podľa podskupín .
  • V obsahu frontálnych tried zaradené sú len tie pohyby a cvičenia, ktoré ovládajú všetky deti.
  • Organizácia individuálny tréning neznamenáže ostatné deti nie sú v tomto čase zaneprázdnené.
  • Pri tejto forme vzdelávania prebieha hodina aj so všetkými deťmi.
  • Po prvé, tradičné rozcvička a beh, krátky odpočinok a potom jeden z dospelých, ktorý k sebe zavolá deti, ich naučí nový pohyb (napríklad šplhanie po lane).
  • Ostatné deti v ňom tráviť čas s iným dospelým precvičovaním známej pohybovej techniky (napríklad hádzaním loptičky na vodorovný cieľ).

  • Hry a záverečná časť hodiny prebieha so všetkými deťmi súčasne.
  • Obyčajne pri tejto forme tréningu dokáže učiteľ počas jednej vyučovacej hodiny naučiť nie viac ako 5-6 detí nový pohyb. Ostatné deti sa postupne vyučujú podľa rovnakého princípu v ďalších triedach. Takýto prístup k výučbe základných pohybov detí im umožňuje individualizovať ich, udržiavať dôveru vo vzťahoch s dieťaťom a nevystavovať svoje slabé schopnosti pred ostatnými deťmi.
  • Výsledkom je, že deti majú zvýšený záujem o telesnú výchovu, túžbu dosiahnuť dobré výsledky, a čo je najdôležitejšie - sú veľmi naviazaní na dospelých a stávajú sa pre nich mimoriadne smerodajnými.
  • Keď je pohyb „nastavený“ pre všetky deti, mení sa forma organizácie školení.
  • Po úvode deti sa delia na dve podskupiny.
  • Jedna podskupina s učiteľom upevňuje prijaté predstavy o novom pohybe, niekoľkokrát ho opakuje a druhá podskupina zlepšuje známe pohyby.
  • Potom si podskupiny vymenia miesta.
  • Dôležitá poznámka: deti by mali byť rozdelené do podskupín samy, učiteľ by do tohto procesu nemal zasahovať.
  • Ak chcete, aby počet podskupín bol rovnaký, môžete použiť vlajky rôznych farieb. Napríklad tí, ktorí chcú trénovať skok do diaľky, najprv vezmú červené vlajky a tí, ktorí chcú liezť nástenné tyče- žltá.
  • Podľa výberu detí je možné posúdiť ich reakciu na nový pohyb a podľa toho urobiť správne pedagogické rozhodnutie. Väčšinou je výber detí ovplyvnený neistotou v ich schopnostiach, kedy sa im cvičenie zdá náročné.
  • Potom sa neponáhľajú, aby prevzali červenú vlajku. Deti, ktoré sú si isté svojimi schopnosťami (a niekedy až prehnane sebavedomé), si okamžite volia nový pohyb.
  • Vo frontálnych triedach sa dobre osvedčila prietoková metóda vykonávanie cvičení, kedy deti striedavo pristupujú k projektilu a plnia úlohu.
  • Obsahom takejto lekcie môže byť niekoľko druhov známych pohybov.

  • V praxi telesnej kultúry a práce zlepšujúcej zdravie predškolskej inštitúcie sa často používajú fitness technológie: rytmická gymnastika, herný strečing a fitball.
  • Môžu byť zahrnuté komplexy rytmickej gymnastiky ranné cvičenia, v telesnej výchove.
  • Na hodinách telesnej výchovy sa komplexy rytmickej gymnastiky používajú vo všetkých častiach:
  • v prípravnej časti - používajú sa ako všeobecné rozvojové cvičenia;
  • v hlavnej časti riešia problémy rozvoja zmyslu pre rytmus, priestorové zobrazenia, koordináciu pohybov;
  • v záverečnej časti - prispieť k relaxácii, zmierniť únavu z hodiny.

  • Používa sa v telesnej výchove. V závislosti od cieľov lekcie môžu byť zahrnuté strečingové cvičenia prípravná časť na zahriatie jednotlivé svaly skupiny,
  • v hlavnej časti na rozvoj flexibility a ako relaxačná procedúra v záverečnej časti hodiny.
  • V predškolských zariadeniach sa používa technika strečingu hry, kde každé cvičenie zodpovedá obrazu zvieraťa alebo rozprávkového hrdinu.

  • Fitloptyveľké gule. Moderné nafukovacie lopty majú rôzne veľkosti a formy. Jednou z úprav je lopta s rúčkami (hop), určená skôr na skákanie.
  • Zapnuté hodina telesnej výchovy fitball môže byť použitý ako objekt, ako podpora, ako simulátor atď. Chmeľ je široko používaný v štafetových pretekoch a hrách.
  • Inovatívne pedagogické technológie prinášajú rozmanitosť do hodín telesnej výchovy.
  • Malo by sa však pamätať na to, že nesprávne používanie nových technológií môže narušiť normálny vývoj dieťaťa.

Súhrn hodín telesnej výchovy v prípravná skupina"Zábavný výlet do ZOO"

Stol Oksana Vladimirovna, učiteľka MADOU č. 203 "Materská škola kombinovaného typu", Kemerovo
Tento materiál bude zaujímavý pre učiteľov telesnej výchovy a pedagógov
Cieľ: upevňovanie zdravia detí, vzdelávanie detí v potrebe telesnej výchovy.
Úlohy: Cvičenie vo voľnom behu s úskokmi v p / a "Traps", cvičenie v chôdzi a behu, v prehadzovaní a chytaní lopty oboma rukami, v kĺzaní na lavičke na bruchu, vyťahovaní na rukách, v chôdzi po lane. s pridaným krokom; opraviť nový komplex cvičenia rytmickej gymnastiky; strečing a prvky orientálne tance; objasniť a zovšeobecniť vedomosti detí o zvieratách; podporovať rozvoj sluchovej a zrakovej pozornosti; rozvíjať koordináciu reči a pohybov, tvorivú predstavivosť; pestovať aktivitu, zvedavosť, schopnosť sebaorganizácie, vzájomnú pomoc.
Vybavenie: 2 lavičky, 4 obruče, kôš s loptičkami, lano, pre vonkajšiu hru "Pasce", chvosty pre každého
Priebeh kurzu.
Zoraďte jeden po druhom
Vychovávateľ: Ramená boli narovnané, brušká vtiahnuté, ruky pritlačené k telu
"Skupina - rovní, potichu! Telesná výchova!
deti: Ahoj!
Vychovávateľ: Vedúcim prvého odkazu je Christina, vedúcim druhého odkazu je Sasha.
Zdvihli ruky prvý odkaz, zdvihli ruky - druhý odkaz, ktorý je za Sašou
Dnes na našej telocvični lekcia Chcem pre vás robiť hádanky a ak uhádnete, dozviete sa, kam pôjdeme
Hádanky o zvieratách (vlk, nosorožec, jeleň, klokan)
Kde môžete vidieť všetky tieto zvieratá? Dnes ideme do zoo.
Vychovávateľ:
A teraz pozornosť! Skupina je rovnaká, potichu!
Napravo (jeden, dva) Ideme do zoo.
Marcový krok. Znie to ako hudba pre odlišné typy chôdza (trvanie chôdze 2 minúty)
Učiteľ sleduje držanie tela (narovnal chrbát, zdvihol nosy, pozreli sa na seba zadnou časťou hlavy, nepribližovali sa)
Chôdza po prstoch
Pozrime sa, ako ďaleko je ZOO? (pravá ruka pod priezorom, ľavá ruka na opasku, nohy rovné)
Učiteľ sleduje držanie tela (nepribližujeme sa, nosy sú hore, pozeráme sa na seba zadnou časťou hlavy)
Chôdza na podpätkoch
Začalo pršať, aby sme si nenamočili nohy, poďme na päty, otvárame dáždniky, nosy hore, chrbát rovno, držme sa
Chôdza vedľajším krokom Pätu jednej nohy priložíme k špičke druhej
Chôdza po úzkej ceste
Chôdza po vonkajšej nohe
Medveď vyšiel z lesa (chrbát je rovný, držíme si odstup)
Chôdza na vysokých nohách ohnutý v kolenách
Chôdza husím krokom


Bežecký pochod do zoologickej záhrady(neskláňame oči na podlahu, pozeráme dopredu) Rytmická hudba pre zvuky behu (trvanie behu je 3 minúty)
Beh v kruhu, had, cval, krok bokom, voľne
krokový pochod
Dychové cvičenie
Vychovávateľ: usporiadať do stĺpcov po štyroch
Konečne sme sa dostali do ZOO
Zvierací aerobik (ORU) Venujte pozornosť držaniu tela
1. "Poďme do zoo."
I.p. –o.s. ruky na opasku
Prešľap od päty k päte, ruky na opasku
2. "Medveď sa škrabe chrbtom o strom."
I.p. – o.s. ruky dole
Striedavo zdvíhajte a spúšťajte pravé a ľavé rameno, potom súčasne dve ramená (každé 4-krát)
3. "Opica trhá banány z konára."
I.p. - ruky dole, nohy na šírku ramien
Zdvihnite pravú ruku po stranách nahor, potom ľavú. Spustite pravú ruku, dopredu a dole, potom ľavú.
4. „Žirafa škvrnitá sa vrtí dlhý krk».
I.p. - nohy širšie ako ramená, ruky hore v hrade. Naklonenie do strán (8-krát)


5. "Pštros s dlhým krkom schoval hlavu do piesku."
I.p. - nohy širšie ako ramená, ruky hore v hrade. Nakloňte sa dopredu, dotknite sa podlahy rukami, neohýbajte nohy. (8-krát)
6. "Dravý panter sa rozprestiera na slnku."
I.p. - Sedíte na pätách, hrudník sa dotýka kolien, ruky sú natiahnuté dopredu, ľahnite si na podlahu. Bez toho, aby ste zložili ruky z podlahy, narovnajte nohy, ľahnite si na brucho, ruky rovno. (8-krát)
7. "Líška Bystrouška"
I.p. - sedenie na podlahe, nohy ohnuté v kolenách, nakláňanie nôh doprava, doľava (8-krát)
8. "Na čistinke skáče chlpatý zajačik z kríka na krík."
Skákanie na dvoch nohách zo strany na stranu.
Výborne, to je koniec rozcvičky
ATS
Deti pokračujú v ceste zoologickou záhradou, prichádzajú ku klietke s opicami. Vykonávajú sa hlavné typy pohybov:
1. Plazenie sa na gymnastickej lavici na bruchu, vyťahovanie sa rukami (opica lezie po strome).
2. Hádzanie a chytanie lopty dvoma rukami (opica chytá kokos).
3. Chôdza po lane, ruky na opasku (opica chodí po liane).
Vychovávateľ: prejdite do klietok a zoraďte sa na odkazy
rozložíme vybavenie (2 lavičky, kôš s loptičkami, 4 obruče, lano)
Cvičenie:


Plazte sa po lavičke (dieťa ukazuje), skáčte z konára na konár (cez obruče), choďte ku košu oboma rukami hádzajte loptu a chyťte ju, vráťte sa späť bočným krokom, ruky na opasku - pozdĺž lana
Učiteľ upozorňuje na to, že cvičenie musíte robiť kvalitne.
Odstránime všetky výhody a zoradíme sa do stĺpca
Mobilná hra "pasce"


hrať 3-4 krát


Dychové cvičenie
Nádych s výtokom, ruky hore - pri výdychu vyslovujeme koláčik - rieka - ku (pre každú slabiku mávnite krídlami) resp.
Nádych s výlevkou, ruky hore - pri výdychu gah-ha-ha-ha
Naša cesta sa neskončila a ty a ja sme sa ocitli v teráriu s hadmi
Učiteľ: Čo sú hady?
Deti: Sú veľmi flexibilné, krásne a pôvabné.
Deti predvádzajú naťahovacie pohyby a prvky orientálnych tancov za zvukov orientálnej melódie.
Naťahovacie cvičenia s prvkami orientálnych tancov

1. Sed, nohy pri sebe, predklon k prstom.
2. Sed, nohy od seba, predklon, smerom pravá noha, na ľavú nohu.
3. "Malý motýľ."
V sede spojte chodidlá, roztiahnite kolená do strán čo najširšie.
4. "Veľký motýľ".
Ležať, nohy hore, roztiahnuť rovné nohy do strán čo najširšie, pomáhať si rukami.
5. "Naklonenie do strán."
Sediaci "turecký", nakloniť sa na pravú stranu, ľavú ruku
nad hlavou, pravá ruka na strane v dôraze, to isté v druhom smere.
6. "Pozri sa z okna."
Sediac „po turecky“ urobte rukami okrúhle „okno“. Pohyb hlavy dopredu a dozadu.
7. "Dotknite sa ruky uchom."
I.p. - To isté. Pohyb hlavy doprava, doľava.
8. "Kvet siahne za slnkom."
Sediac "turecky", spojte dlane na úrovni tváre. Pomaly zdvihnite ruky hore a roztiahnite ich ohnuté do strán tak, aby lakte vyzerali dole a dlane hore.
9. "Bumerang". V ľahu si dajte nohy za hlavu.
10. "Šípka". Sediaci "turecký", ruky hore, dlaň jednej ruky leží na chrbte druhej ruky, natiahnite sa.
A tak sa naša cesta skončila! Náš vlak na nás čaká...
staviame
Chôdza v kruhoch, dychové cvičenia
Zhrnutie lekcie- Hodnotenie práce detí.
Kde ste dnes cestovali?
Kam by ste chceli ísť nabudúce?
Tu sa naša cesta skončila. Cestovanie s vami sa nám páčilo, bolo to veľmi zaujímavé a zábavné. Dnes si bol šikovný, rýchly, šikovný, priateľský. A teraz je čas sa rozlúčiť a ísť do skupiny.

Programové úlohy:

  • Zlepšiť chôdzu a beh detí v kolóne po jednom.
  • Upevniť zručnosti detí v chôdzi na špičkách, na opätkoch, s vysokými bokmi, v polodrepe a tiež v chôdzi s hadom.
  • Opakujte s deťmi pri chôdzi na gymnastickej lavici s pridaným krokom.
  • Pokračujte v zlepšovaní schopnosti plaziť sa na gymnastickej lavičke na bruchu a ťahať rukami.
  • Opravte skákanie cez šnúru vpravo a vľavo a pohybujte sa dopredu.
  • Na upevnenie schopnosti plaziť sa pod oblúkom bokom.
  • Rozvíjať u detí zručnosť, pozornosť, rýchlosť reakcie.
  • Vyvolať u detí emocionálnu odozvu a túžbu zúčastniť sa hodiny.
  • Pestujte láskavosť, vnímavosť, túžbu pomáhať druhým.

Vybavenie: gymnastické lavice (2); lano, oblúk, karty úloh.

MŔTVICA:

inštruktor: Chlapci, chcete ísť kempovať?

Jeden dva tri štyri päť -

Ideme opäť kempovať.

A tak nás to ťahá k slobode

Hľadaj dobrodružstvo.

Len slabí priatelia,

Nemôžete ísť na náš výlet.

Najprv cvičte

Behajte a súťažte.

Pozrite sa na nás všetkých

Sme špičkoví športovci!

Úvod (rôzne druhy chôdza a beh).

inštruktor: Prvá zastávka. Urobíme niekoľko cvičení, ktoré otestujú vašu silu a vytrvalosť.

O.R.U. (v pároch).

inštruktor: Teraz ste pripravení na náročnú túru. Budeme rozdelení do 4 tímov a každý tím pôjde svojou cestou. Na mapách uvidíte smer trasy.

Kapitáni berú karty. Deti sa samostatne rozdelia do tímov, pripravujú vybavenie.

  1. Plazenie sa po gymnastke. lavička na bruchu, vytiahnutie sa rukami (plazenie sa po moste cez horskú rieku).
  2. Skákanie cez šnúru doprava a doľava, pohyb vpred (na prekonanie kľukatej cesty).
  3. Plazenie sa pod oblúkom nabok (plazenie sa pod spadnutým stromom)
  4. Chôdza na gymnastickej lavici s bočným krokom (prechádzka po úzkej horskej ceste)

inštruktor: Výborne, prekonali ste všetky prekážky a išli sme na čistinku. Pozrime sa okolo seba, možno uvidíme niečo zaujímavé.

Dychové cvičenia.

inštruktor: Chlapci, nezdá sa vám, že táto mýtina je nejaká zvláštna, akoby začarovaná. Pozri, tu je poznámka.

„Ak ste vstúpili do kampane, odvážne napredujte.

Hrad zlých čarodejníkov je na vašej ceste, nemôžete ho obísť ani ho obísť.

A aby ste sa nimi nenechali chytiť, treba nabrať odvahu.

P / I "Čarodejníci"

inštruktor: Výborne, chlapci, nebáli ste sa čarodejníkov a odčarovali ste túto rozprávkovú lúku a začali na nej kvitnúť krásne kvety.

Relaxačné cvičenie "Kvety"

inštruktor: A teraz je čas, aby sme išli domov. Povedzme si čarovné slovíčka.

Deti zatvoria oči, krúžia okolo seba a hovoria: „Raz, dva, otoč sa, ocitni sa opäť doma“

Synopsa hodín telesnej výchovy „Sme kamaráti s telesnou výchovou“

Skupina: seniorská skupina.

Programové úlohy:
arr. oblasť "Fyzický rozvoj":
Naučiť deti plaziť sa po bruchu, odtláčať sa lakťami a kolenami („plastickým spôsobom“) s preliezaním cez gymnastickú lavicu, konať presne v koordinácii.
Cvičenie v preskakovaní "hada" pravou a ľavou stranou. Cvičenie v chôdzi po šnúre spôsobom „rybia kosť“, udržiavanie rovnováhy a správne držanie tela.
rozvíjať veľkú a dobré motorové zručnosti, rýchlosť reakcie.

arr. oblasť "Sociálny a komunikačný rozvoj":
Vytvárať vnímavosť, sympatie, vzájomnú pomoc. Pestovať priateľskú interakciu medzi deťmi, návyk spolupracovať, pestovať úctivý postoj k ostatným.
Budovanie základov bezpečnosti:
Pokračujte v čítaní pravidiel bezpečné správanie počas hier vonku.

Zdravotné technológie:
- logaritmika;
- nápravné cvičenia na držanie tela, ploché nohy;
- samomasáž ( masážne loptičky);
- dýchacie cvičenie - hra;
-relaxácia.

Vybavenie: hudobné centrum, príspevok „motýľ“, krúžky podľa počtu detí, masážne lopty, gymnastická lavica, príspevok „had“, šnúra, šatka (3 ks), príspevok na dychové cvičenie"Ryby". 1. Úvodná časť:
- stavanie v rade, vykazovanie úloh.
- normálna chôdza
- chôdza po špičkách, ruky hore: "Siahnite po snehovej vločke"
- normálna chôdza
- kráčať ďalej vonku nohy, ruky za chrbtom, pokrčiť.
- logaritmické "Ako sa máš?":
Ako sa máš? Takto, takto!
Ako sa máš? Takto, takto!
ako beháš? Takto, takto!
Spíte v noci? Takto, takto!
Ako berieš? Takto, takto!
Ako dávaš? Takto, takto!
Ako si robíš srandu? Takto, takto!
Ako sa vyhrážaš? (pohyby podľa textu)

Beh je normálny;
- beh s malými a širokými krokmi;
- beh so zastavením na signál;
- normálna chôdza "Dajme si klobúky" (chôdza s krúžkami na hlave, udržiavanie správneho držania tela a polohy hlavy)
- prestavba v stĺpcoch po 3, otvor.

2. Hlavné telo:
ORU komplex (s masážnymi loptičkami)
1. Popíjanie
I.p. – o.s., ples v pravá ruka
1- ruky cez strany nahor, postaviť sa na prsty, preniesť loptu na ľavá ruka(s tlakom)
2 ruky cez boky nadol, preneste loptu do pravej ruky za chrbát (8-krát.)

2. Drepujte
I.p - päty k sebe, ponožky od seba, lopta v spustených rukách,
1- sadnite si, natiahnite ruky dopredu s loptou; gúľať loptu medzi dlaňami
2-ip (8 krát)

3. "Naklonenia"
I.p- stoj, nohy na šírku ramien, lopta v spustených rukách
1- nakloňte sa, položte loptu na podlahu
2- postavte sa, tlieskajte nad hlavou
3- nakloňte sa, vezmite loptu
4 - i.p. (8 krát)

4. Masáž chodidiel.
I.p- v stoji, lopta je na podlahe.
Priamymi pohybmi masírujte striedavo pravú a ľavú nohu, krúživými pohybmi potom päty.

5. "Hojdacie kreslo"
I.p- sedenie, pokrčte nohy, loptu v rukách,
1-2 - hojdajte sa na chrbte, držte si nohy rukami. (7-8r)

6. Vzájomne si masírujte chrbát v stoji v kolóne jeden po druhom. (hrudník)

7. Skákanie okolo lopty a cez ňu, majte voľné ruky.
8. Chôdza na mieste.
Prebudovanie v stĺpci jeden po druhom, vykazovanie úloh.

OD:
- skákanie cez "hada" bokom na dvoch nohách, ruky majte voľné;
-plazenie "plastovým spôsobom" s preliezaním cez gymnastickú lavicu;
- chôdza po šnúre spôsobom "rybia kosť", ruky na opasku;
Smernice: dávajte pozor na nastavenie chodidla, koordinované pohyby rúk a nôh.
P\I: "Stan" (RNI)
Popis: deti sú rozdelené do 3-4 podskupín. Každá podskupina tvorí kruh v rohoch lokality. V strede každého kruhu je umiestnená stolička, na ktorej je zavesená šatka so vzormi. Deti sa spoja za ruky, kráčajú v kruhu jednoduchým krokom okolo stoličiek, hovoria slová:
„Sme vtipní chlapci.
Zhromaždime sa všetci v kruhu
Poďme sa hrať a tancovať
A ponáhľaj sa na lúku.
S koncom slov sú deti prestavané v jednom spoločnom kruhu. Držiac sa za ruky sa pohybujú v kruhoch. Na signál "staviame stan!" deti rýchlo bežia na stoličky, vezmú šatky a pretiahnu si ich cez hlavu v podobe stanu (striešky). Vyhráva skupina, ktorá ako prvá postaví „stan“.

Pravidlo: konajte podľa signálu.

3. Záverečná časť:
- formácia v rade
- Dýchacie cvičenie - hra "Ryby"
Pravidlo: zadržte dych čo najdlhšie, nerozprávajte; pôsobiť na signál.

Popis:
Každému dieťaťu je ponúknutá jedna ryba (vyrobená z kartónu). Deti sú pozvané, aby si predstavili, že sú ryby, a zapamätali si, ako sa pohybujú v jazierku. "V rybníku plávajú ryby, žiadnu nechytíš!"
Deti sa zhlboka nadýchli a akoby sa ponorili do jazierka. V polodrepe, s miernym zaoblením chrbta a pritlačením hlavy na plecia, sa pohybujú po miestnosti, vykonávajú ľubovoľné pohyby a napodobňujú spôsob plávania rýb. Vyhráva dieťa, ktoré so zadržaným dychom vydržalo vo vode najdlhšie.
- Relaxačný "Magic Dream" (hudobný sprievod)
Deti ležia na chrbte.
Mihalnice padajú, oči sa zatvárajú,
Pokojne odpočívame, zaspávame s čarovným snom.
Dýchajte ľahko, rovnomerne, hlboko.
Ruky, nohy odpočívajú, krk nie je napätý a uvoľnený..
Pysky mierne otvorené
Všetci pokojne relaxujte
Dýchajte ľahko, rovnomerne, hlboko... (1-2 minúty)
- organizovaná starostlivosť.

Abstrakt športového a rekreačného oddychu pre deti stredná skupina"Poďme kempovať - ​​jeseň nás volá na návštevu"

Deti radi chodia na výlety. Jesennú exkurziu do lesa som spojil so športovými hrami. Tento voľný čas si nevyžaduje veľkú prípravu a zvládne ho každý učiteľ.

integrácia vzdelávacích oblastiach : fyzický vývoj, vývin reči, kognitívny rozvoj, umelecký a estetický rozvoj, sociálny a komunikačný.

Aktivity : hra, kognitívny výskum, vnímanie fikcia a folklórny, hudobný, motorický.

Cieľ: formovanie zdravého, veselého, fyzicky vyvinutého dieťaťa, ktoré má vedomosti o telesnej kultúre dostupné jeho veku a cíti túžbu venovať sa telesným cvičeniam.

Úlohy:

vyvíja sa:

- rozvíjať záujem detí o turistiku, k športové súťaže prispievanie fyzický vývoj, otužovanie a výdrž detského organizmu;

Rozvíjať kreativitu, nezávislosť, iniciatívu v motorických činnostiach, schopnosť sebakontroly a sebaúcty pri vykonávaní pohybov;

- rozvíjať fyzické vlastnosti: silu, rýchlosť, vytrvalosť, obratnosť;

- podporovať rozvoj psychofyzických vlastností.

Pedagógovia:

Formovať túžbu detí aktívne komunikovať s ostatnými;

- rozvíjať pocit uspokojenia fyzická aktivita;

- pestovať aktivitu a dobrú vôľu vo vzťahoch s rovesníkmi a dospelými počas fyzickej aktivity.

Návod:

- upevniť schopnosť zúčastňovať sa rôznych hier v prírode vrátane hier s prvkami súťaženia

Úspora zdravia:

Aktualizovať vedomosti detí o pravidlách bezpečného správania sa v prírode a pri hrách vonku

Vybavenie: 2 koše, 3 laná, obruče, lopty.

Implementačný plán

    Zahrejte sa

    Hra „Dostať sa do košíka“

    lesná štafeta

    Hra "Vietor fúka"

    Hra preťahovanie lanom

    Mobilná hra "Catch-up"

Voľnočasový kurz

Vychovávateľ:

Po lete nasleduje jeseň

Vietor jej spieva žlté piesne,

Listy padajú pod nohami červené,

Biela snehová vločka letí vysoko.

Deti spievajú pieseň „Jeseň na nás zaklopala zlatým dažďom“.

Vychovávateľ:

- Chlapci, dnes som dostal list (číta sa):

Pozývam materskú školu

Vydajte sa na prechádzku do jesenného lesa.

A podpis - Starý pán-lesník.

Poďme na túru

Koľko objavov na nás čaká!

Deti chodia na prechádzku do jesenného lesa.

    Zahrejte sa

Cestou do lesa deti pomaly behajú spolu s učiteľom 3 segmenty 60-150 m. Medzi behom voľná chôdza.

Cestou deti zbierajú kytice jesenných listov.

    herné cvičenie"prechod"

Deti sú pozvané na prechod cez mostík cez potok (imitácia). Učiteľka nakreslí na cestu dve rovnobežné čiary – most a pozorne sa pozerá, aby si deti „nenamočili“ nohy.

    Herné cvičenie „Beh do kopca“

Deti na signál učiteľa nabehnú na šmýkačky, ktoré narazia na cestu do lesa. Po príchode na lesnú čistinku sa deti zastavia.

Vychovávateľ:

- Ahoj, les, hustý les,

Plné rozprávok a zázrakov!

Učiteľ hovorí o pravidlách bezpečného správania sa v lese.

Deti obdivujú krásu jesennej prírody, spoznávajú názvy stromov podľa listov. Zrazu z lesa vychádza Lesovichok (učiteľ v Lesovikovom kroji).

Lesovik:

- Dostal si môj list?Odpovede detí.

Už dlho čakám na hostí,

Teraz sa budem hrať s deťmi.

Každý to určite vie

Telesná výchova posilňuje

Naše svaly, telo,

Telesná výchova pomáha

Buďte silní a odvážni.

Lesovik pozýva deti, aby sa rozdelili do dvoch tímov. Dáva úlohu zbierať javorové a dubové listy. Listy sú pripevnené k hrudi detí. Jeden tím sa volá Javorové listy, druhý Dubové listy.

Lesovik:

- Ak sa chcete stať zručným

Agilný, rýchly, silný, odvážny,

Nikdy nebuď smutný

Poponáhľajte sa a šup do košíka!

    Hra „Dostať sa do košíka“

Pre každé družstvo sú na stromoch zavesené dva koše, ktoré sú umiestnené v rovnakej vzdialenosti od družstiev. Na Lesovikov signál musia deti oboch tímov vhodiť do svojho koša čo najviac šišiek. Tím s najväčším počtom šišiek v koši vyhráva.

    lesná štafeta

Lesovik:

- A teraz je našou hlavnou súťažou Lesná štafeta.

Zo srdca prajem

Takže vaše výsledky

Všetci boli dobrí.

Budovanie tímov, príprava prekážkových dráh.

prekážkovú dráhu

    Utekajte k stromu.

Deti pribehnú k naznačenému stromu, prebehnú ho a cestou späť prekonajú prekážkovú dráhu.

    Preskočte cez ležiaci strom.

Medzi dvoma stromami je natiahnuté lano do výšky 40 cm, deti ho musia preskočiť.

    Vstúpte do obruče

Na trávniku sú 3 obruče pre každé družstvo.

    Had beží medzi objektmi

Víťazom je tím, ktorého členovia po správnom splnení úloh ako prví dokončia štafetový beh.

    Hra "Vietor fúka"

Lesovichok vedie hru „Vietor fúka, vietor fúka“.

Lesovik:

Pozor! Pozor!

Pokračujeme v súťaži.

Musíme sa dohodnúť

Všetko je posilnené športom,

Koniec koncov, naša krajina potrebuje

Odvážne a silné.

    Hra preťahovanie lanom

Tímy stoja oproti sebe a ťahajú za lano.

Lesovik:

- A teraz je čas, aby sme sa hrali, deti. Do ťažkej hry, do hry na huby.

Lesovik robí hádanky o hubách jednému alebo druhému tímu.

    Vyrastám v červenej čiapke

Medzi koreňmi osiky,

Spoznáte ma na míle ďaleko

Moje meno je ... (hríb)

    Yegorka sa schovala pod zelený strom,

Na odeve žeriava biely hrášok (muchovník)

    Ružové priateľky rastú na okraji,

A ich meno je ... (vlny)

    Sestry vyrastajú v lese

Ryšavky ... (líšky)

    Medzi mladými borovicami

V lesklom tmavom klobúku

Rastie huba ... (olejová plechovka)

    Na hrubej bielej nohe, hnedý klobúk,

Každý hubár určite sníva o nájdení ... (hríb)

Lesovik:

- Výborne chlapci!

Všetky hádanky vyriešené.

Kto pôjde do lesa?

Kto nájde hubu?

Deti spievajú pieseň "Kde sa skrývaš, huba?"

Lesovik:

- Aké úžasné, chlapci, spievate, len počúvajte!

dieťa:

Sme vtipní chalani

Milujeme behať a skákať

No skúste nás dobehnúť.

    Mobilná hra "Catch-up"

Lesovik beží za deťmi, dobieha ich, salit. Chválený za rýchlosť a obratnosť.

Zhŕňa športové hry. Víťazi sú obdarovaní krásnymi kyticami jesenného lístia, ktoré deti cestou nazbierali.

Lesovik sa lúči s deťmi, dáva im jesennú maškrtu – jablká a hrušky.

deti:

Aby rástli a dozrievali

Poďme športovať.

Vychovávateľ:

Hor sa, chlapče

dobrý čas-

deti:

Fyzický tréning!

Z lesa sa vracajú do škôlky.