Súhrn hodín telesnej výchovy pre seniorskú skupinu. Zhrnutie hodín telesnej výchovy pre seniorskú skupinu: "Sila a milosť"

Anna Stroková
Abstrakt z otvorenej lekcie na telesná výchova V seniorská skupina"Kde sa skrýva zdravie?"

Synopsa otvorenej hodiny telesnej kultúry v seniorskej skupine:

"Kde skrývanie zdravia

Cieľ: Formovanie vedomého postoja k vlastnému u detí zdravie a potreba zdravého životného štýlu.

Úlohy:

Vzdelávacie: Zvýšte vedomosti detí o faktoroch, ktoré prispievajú k posilňovaniu zdravie.

Vzdelávacie: Rozvíjať pozornosť, rýchlosť reakcie, obratnosť, silu, zmysel pre rytmus.

Vzdelávacie: Pestujte záujem a lásku k telesnej kultúry.

Typ triedy: školenie

Poloha: telocvičňa

Metódy: vizuálny - vizuálny, herný (praktický, verbálny.

triky: vysvetlenie, objasnenie, posúdenie, otázka.

úžitok: hudobným sprievodom, gymnastická lavica, obruče (5 kusov.), guličky stredného priemeru, kocky (4 ks, kvet z farebného papiera.

PREDBEŽNÉ PRÁCE:

1. Rozprávať sa s deťmi o zdravým spôsobomživota.

2. Vykonávanie fyzickej. prebiehajúce cvičenia hodiny telesnej výchovy a ranné cvičenia.

3. Príprava atribútov pre triedy.

4. Spolupráca s ostatnými pedagógmi.

Pokrok v lekcii

Deti chodia do telocvične na hudbu, zoraďte sa do jednej línie.

Chlapci poďme spolu pozdravme sa! Tu sme s vami a navzájom si priali zdravie. Áno, áno, pretože slovo "Ahoj" znamená - prajem ti zdravie! Dnes vám to chcem povedať stará legenda.

„Kedysi dávno žili bohovia na hore Olymp. Nudili sa a rozhodli sa vytvoriť človeka a zaľudniť planétu Zem. Začali sa rozhodovať, aký by mal byť človek.

Povedal jeden z bohov: "Muž musí byť silný". Ďalší povedal: "Človek musí byť šikovný". Po tretie povedal: „Človek musí byť zdravý» . Ale jeden boh povedal Takže: "Ak má človek toto všetko, bude ako my". A rozhodli sa skryť hlavnú vec, že ​​mužský svokor - zdravie. Začali rozmýšľať – rozhodovať sa – kam to schovať? Niektorí sa ponúkli, že sa skryjú zdravie hlboko do modrého mora, iní do vysokých hôr. A jeden z bohov ponúkol: « Zdravie musí byť skrytý v samotnej osobe“.

Takto žije človek od pradávna a snaží sa nájsť svoje zdravie. Áno, nie každý môže nájsť a zachrániť neoceniteľný dar bohov!

znamená, zdravie Ukazuje sa, že je skrytý aj vo mne, vo vás a v každom z vás. chlapci, cítite sa zdravý? Čo to znamená byť zdravý?

Inštruktor: ja OTVORENÉ malé tajomstvo pre vás! Je naša zdravie možno porovnať s krásnou kvetinou, ktorá má veľa lúčov, tieto okvetné lístky žijú v každej bunke nášho tela. Teraz zistíme názov nášho prvého okvetného lístka.

Inštruktor: Tmavý les, svetlá lúka Normálna chôdza

Kráčame jeden po druhom.

Aby nedošlo k rozdrveniu kvetov,

Musíte zdvihnúť nohy. Chôdza po kolenách.

Chôdza jeden po druhom, Medzi stromami sme bežali - beh "had",

Zrazu sme uvideli pole! Na pätách

Keby si len vedel - cez stred chodby,

Ako rýchlo sme kráčali. v jednej kolóne normálnym tempom.

Hľadáme kvety

Na pliesť vence. Voľná ​​chôdza

Tu je obrovská kytica

čoskoro sme pozbierali. Chôdza vedľa seba.

A koberec je obrovský.

Utkané na lúke. Stavba v jednej línii.

Inštruktor: Deti, aké cvičenia sme teraz robili?

deti: Beh, odlišné typy chodiť.

Inštruktor: Správny. Rôzne druhy pohyb - to je prvý okvetný lístok zdravie.

Druhý tvoj okvetný lístok zdravie je masáž, ktorý posilňuje vaše telo, chráni pred chorobami.

Poďme si teda všetci sadnúť

Urobme si pohodlie.

Doprajte si masáž

poprosím ťa skúste.

Samomasáž.

trenie dlaní; krk; ramená; kolená; nohy.

Inštruktor: My chlapci, je čas ísť ďalej.

II. Hlavná časť

Inštruktor: Tretí tvoj okvetný lístok zdravie je cvičenie. Zamyslime sa nad výhodami fyzické cvičenie?

deti: posilňovať svaly, otužovať telo.

Dávajú nám veselo dobrá nálada

Odháňanie spánku.

Inštruktor: Robíš si to sám? fyzické cvičenie? Kde a kedy? Chlapci, poďme si ukázať, ako trénujeme svaly nášho tela.

Pri hudbe vykonávame cvičenia s loptičkami.

Prestavba v kruhu.

Inštruktor: Aké máš svaly?

deti: Silný, silný.

Inštruktor: Bez dychu niet života,

Bez dýchania svetlo slabne.

Dýchajúce vtáky a kvety

On dýcha, ja a ty.

Pozrime sa, či je to tak. Teraz ty skúste zhlboka sa nadýchnite a zakryte si ústa a nos dlaňami.

Inštruktor: Čo si cítil? Prečo nemohli byť dlho bez vzduchu?

Inštruktor: Správny! Je to každá bunka vo vašom tele vzbúrili sa: "Prosím, pošlite vzduch, inak zomrieme!" urobme si s vami dychové cvičenia.

Dychové cvičenie.

1. "Poďme sa zohriať". Rozpažte ruky do strán, potom ich rýchlo prekrížte pred hrudníkom, tlieskajte rukami po pleciach, vysloviť: "uhh!"

2. "Stratené v lese". Nadýchnite sa, vykríknite pri výdychu "a-u-u".

Inštruktor: Povedzte mi, prečo účtujeme dychové cvičenia?

deti: Aby sa naše telo obohatilo o kyslík.

Inštruktor: Správne, chlapci, vzduch bohatý na kyslík je čistý, Čerstvý vzduch. Ako sa volá štvrtý okvetný lístok zdravie?

deti: Vzduch.

Inštruktor: piaty okvetný lístok sú hlavné typy pohybov, ktoré s vami teraz budeme vykonávať.

Prestavba v jednom stĺpci.

1. Chôdza na gymnastickej lavici (výška - 35 cm, ramená do strán)

Inštruktor: Musíte byť schopní udržať rovnováhu. Chrbát by mal byť rovný.

2. Skákanie z obruče na obruč.

Inštruktor: Musíme ísť od brehu k brehu

A nesklamať jeden druhého

Inštruktor: Chlapci, ako sa cítite?

deti: Dobre!

Dieťa: My sa venovali telesnej výchove,

Stať sa železným telom

A tak, že v zdravý svaly tela stvrdnuté.

Inštruktor: Teraz sa s vami budeme hrať, ako hľadáme zdravie, musíme hrať mobilnú hru.

Hra "Rýchle rakety"

Inštruktor: Chlapci a ešte viac zdravie, ty a ja sa musíme rytmicky pohybovať.

Rytmické cvičenia na hudbu

Prestavba v jednom stĺpci. Počas chôdze sa vykonávajú dychové cvičenia. Potom sa deti zastavia.

Inštruktor: Počúvaj príslovie: "Chceš, nechceš, ale musíš jesť".

Prečo to hovorí príslovie? Prečo človek potrebuje jedlo? Ako si myslíte, že?

Inštruktor: Deti, zahráme si s vami slovnú hračku.

Obchody predávajú veľa rôznych produktov, ak by vás matka požiadala, aby ste išli do obchodu, mohli by ste si vybrať Zdravé jedlá. Poďme si zahrať hru a zistiť, či sa na vás v domácnosti dá spoľahnúť.

Hra "Úplnú pravdu!"

Inštruktor: Ak v básni hovorím o užitočných veciach, odpoviete „správne, správne, úplne správne. Ak nie, tak mlč.

1 Ak chcete byť štíhly,

Musí milovať sladkosti.

Jedzte sladkosti, žuvajte karamel

Staňte sa štíhlym ako cyprus. (deti mlčia)

2 Správne jesť,

Pamätáte si na radu:

Jedzte ovocie, kašu s maslom,

Ryby, med a vinaigrette. (odpovede detí)

3 Nezabudnite pred večerou

Jedzte koláč.

Jedzte veľa, aby ste získali viac

Stiahnite si žalúdok. (deti mlčia)

4 Zdravšie potraviny neexistujú

Chutná zelenina a ovocie.

A Serezha a Irina -

Vitamíny prospievajú každému. (odpovede detí)

5 Náš Lyuba jedol rožky

A strašne pribrala.

Radi by nás navštívili

Áno, dvere sa nemôžu plaziť. (deti mlčia)

6 Ak chcete byť zdravý,

Jedzte správne

Jedzte viac vitamínov

Nevedia o chorobách! (odpovede detí)

Inštruktor: Ako sa teda volá šiesty okvetný lístok zdravie?

deti: Zdravá strava.

Záverečná časť

Relax sa uskutočňuje na pozadí ticha hudba:

Inštruktor: „Zatvorte oči, deti.

Predstavte si, že sme v rozprávke.

Sme ako kvety na lesnej čistinke,

Vyhrievané slnkom, umyté na jar.

Natiahneme sa, otvoríme okvetné lístky,

A jemný vietor nami jemne trasie,

A vtáky nám spievajú jemné piesne,

A pozemské šťavy nám dávajú silu“

A teraz otvor oči, pozorne sa na seba pozerajte, prečo sa y) oči lesknú? Prečo sa milo usmievaš? Prečo sa všetci veselo usmievate? akú máš náladu? Dobrá nálada – tak sa volá posledný okvetný lístok. Pozri, kvet sa usmieva, raduje sa z teba, pretože sme našli, kde bohovia schovali naše zdravie. Dokážete sa o to postarať? A ako to urobíte? Výborne, dôverujem vám!

Bavilo ťa hľadať? zdravie? (odpovede detí)

Inštruktor: No čo je naše lekcia sa skončila.

Inštruktor: rozlúčme sa s našimi hosťami.

Pod pochodom idú deti do skupina.

Nuzhdina S.P., pedagóg, MDOU "Rozprávka", Buinsk, Republika Tatarstan

Softvérový obsah. Cvičiť deti v chôdzi pohybmi v kruhu a medzi predmetmi; Naučte sa, ako sa plaziť do obruče bokom, bez toho, aby ste sa dotkli okraja obruče; Naučte sa skákať, preskakovať bariéry (konope) rôzne výšky; Cvičenie plazenie na lavičke na bruchu,

Výhody. loptičky (priemer 10-12 cm) počtom detí, 3 obruče, kolky, lavička, rôzne vysoké pne. Hrnčeky rôznych farieb (väčšie-6 hodín, malý počet detí); červená, žltá, modrá, zelená, oranžová, hnedá. Hudobný sprievod.

Priebeh kurzu.

Vychovávateľ: Hovorí sa, že existuje čarovný kvet, kvet zdravia. Kto ho nájde a ucíti, bude najsilnejší, najšikovnejší a hlavne najzdravší človek. Táto kvetina rastie v krajine "Neboleyka". Dostať sa k nemu nie je jednoduché. Ako by som chcel aspoň raz ovoňať tento čarovný kvet, aby som bol vždy zdravý. Chceš?

deti:Áno.

Vychovávateľ: Tak poďme na tento výlet, dobre?

deti:Áno.

Vychovávateľ: Potom nestrácajme čas - poďme! Znie hudba.

rozlúčim sa. Deti chodia po sále a vykonávajú pohyby.

  1. Chôdza po prstoch.
  2. Pri chôdzi na podpätkoch majte ruky za hlavou.
  3. Chôdza v polovičnom drepe.
  4. Hadia chôdza.
  5. Chôdza s dychovým cvičením.

Deti stoja v jednom rade. Učiteľ ukazuje znaky s ukazovateľmi:

"Ak pôjdeš doľava, spadneš do ospalého kráľovstva."

"Ak pôjdeš rovno, nájdeš zdravie."

"Ak pôjdeš doprava, nájdeš kopec sladkostí."

Vychovávateľ: Ktorú cestu si vyberiete?

deti: Ideme rovno?

Vychovávateľ: Alebo možno ísť spať alebo jesť nejaké sladkosti?

deti: Nie

Vychovávateľ: Potom pokračujte.

II časť. Deti sú postavené v troch stĺpcoch.

Všeobecné rozvojové cvičenia s loptičkami (lopta)

  1. A str .: hlavný stojan, lopta v pravej ruke. 1-2-paže do strán, hore, posunúť loptu do ľavá ruka; 3-4-položte ruky dole, vráťte sa do počiatočná poloha. To isté s ľavou rukou (5-7 krát).
  2. I. p .: chodidlá na šírku chodidla, lopta v pravej ruke. 1-2 zdvihnite doprava pokrčená noha, posuňte loptu pod ňu do ľavej ruky; 3-4-návrat do východiskovej polohy. Prihrávajte tiež loptu do pravej ruky (6 krát).
  3. I. p.: chodidlá na šírku chodidla, lopta v pravej ruke. 1-skrč, ruky vpred, posun lopty na ľavú ruku; 2 vráťte sa do východiskovej polohy (5-6 krát).
  4. I. p.: kľačanie, sedenie na pätách, lopta v pravej ruke. 1-3 hoďte loptu doprava (v priamej línii); 4 vezmite loptu, narovnajte sa a presuňte ju do ľavej ruky. Tiež doľava (3-4 krát).
  5. I. p.: sedenie, nohy spolu rovno, lopta leží na chodidlách, ruky vzadu, 1-2 zdvihnite rovné nohy, kotúľajte loptu, chyťte; 3-4 sa vráťte do východiskovej polohy. Vykonávané priemerným tempom (5-6 krát).
  6. I. p.: hlavný postoj, lopta v oboch rukách dole. Hoď loptu a chyť (2-3 krát).
  7. I. p.: hlavný postoj, lopta v pravej ruke. Skoky na pravej a ľavej nohe s obratom vpravo a vľavo na náklady učiteľa 1-8 (3-5 krát).

Hlavné typy pohybov

  1. Lezenie do strán bez toho, aby ste sa rukami dotkli podlahy, v rade cez tri obruče umiestnené vo vzdialenosti 1 m od seba (2-3 krát),
  2. preskakovanie (konope) bariéry rôznych výšok pohybujúce sa vpred.
  3. Plazenie sa na gymnastickej lavici na bruchu, vyťahovanie oboma rukami (chyťte ruky po stranách lavice)-2-3 krát.

Vychovávateľ: Výborne, prekonali ste všetky prekážky. Zdá sa mi, že magický kvet „zdravia“ je už veľmi blízko.

Mobilná hra "Vitamíny"

hala (ľudský organizmus). Deti majú kruhy rôznych farieb. Keď ste chorí, mama vám dáva vitamíny rôznych farieb na posilnenie tela, teda na zabíjanie mikróbov vo vašom vnútri. Tieto vitamíny (kruhy) umiestnené okolo haly. A budem mikrób. Znie hudba. Ste vitamíny, nájdite svoje farby počas hudby, hudba sa zastaví, mikrób vás chce nakaziť mikróbmi. Zistíme, kto je najšikovnejší, rýchly, pozorný.

Vychovávateľ: Výborne. niečo počujem. Tento kvet „zdravia“ rozkvitol. Áno, nie jeden, je tam celá lúka nádherných kvetov. (Zobrazuje kvety vyrobené z nádob Kindersurprise s kúskami cesnaku). Privoňaj k nim! (Deti berú kvety, čuchajú). Ako voňajú zdravé kvety?

deti: Cesnak.

Vychovávateľ: Vôňa cesnaku odpudzuje tieto nádherné kvety a žiadny zárodok sa k vám nepriblíži.

III časť. Hra nízkej mobility „Sladké, kyslé“. Deti stoja v kruhu, podávajú si loptu, pomenujú ľubovoľný predmet, napríklad pomaranč. Deti mimikou ukazujú chuť pomaranča.

Otvorené hodiny telesnej výchovy v skupine seniorov

"Cesta do Sportlandu"

miesto:Športová hala materskej školy č. 107 "Borovičok"

Dátum: 20.02.2014

Úlohy:

1. Prispieť k celkovému zlepšeniu detského organizmu.

2. Pokračujte v cvičení detí rôzne druhy chôdza s úlohami;

3. Prispieť k upevňovaniu zručností pri vykonávaní vonkajších rozvádzačov s vlajkami;

4. Podporovať rozvoj dýchacích svalov;

5. Rozvíjať motoriku rúk.

6. Posilniť schopnosť detí pracovať rôzne cesty(frontálny, prietokový, skupinový);

7. Vytvárať podmienky pre rozvoj emocionálnej sféry dieťaťa.

8. Pestovať pozornosť, obratnosť, koordináciu pohybov a iniciatívu počas celej hodiny;

Metódy a techniky:

  • Vizuálne- hmatovo-svalový príjem: priama asistencia vychovávateľa,
  • Vizuálno-vizuálny príjem: označenie poľa, vizuálne podnety, displej cvičenie, imitácia; zrakovo - sluchový príjem: údery do tamburíny, signál píšťalky.
  • verbálne- vysvetľovanie, vysvetľovanie, pokyny, zadávanie príkazov, rozhovor, otázky deťom.
  • Praktické- opakovanie cvikov, vedenie cvikov hravou formou.

Vybavenie. Vlajky, gymnastická lavica, vrecia s pieskom, švédsky rebrík, oblúky, lopty s priemerom 10-15 cm, lopty s priemerom 20-25 cm, stuhy.

Obsah Čas Dávkovanie Organizačné a metodické pokyny
I. Prípravná časť. 1. Organizovanie času: Budovanie, vyrovnanie, relaxácia: "Reťaz priateľstva", odbočte doprava - Dobré popoludnie! Dnes si urobíme malý, ale veľmi vzrušujúci výlet do krajiny "Sportlandia" (zobraziť mapu Sportlandie). Všetci jeho obyvatelia sú silné, silné a zdravé deti. Každý deň behajú, skáču a hrajú športové a outdoorové hry, plávajú a opaľujú sa. Chcete spoznať obyvateľov tejto úžasnej krajiny? Potom choď!

Deti presunú čip na mape k značke „Zahrievacia stanica“.

Zahrievacia stanica.

2. Chôdza: normálna, striedavá sa s chôdzou po špičkách - ruky za hlavou, po pätách - ruky za chrbtom, s vysokými kolenami - ruky na opasku, s bavlnkou pod kolenom..

3. „Opravná stopa“.

4. Beh v kruhu, striedajúci sa s chôdzou na signál.

4 min. 1 minúta. Sledujte svoje držanie tela, jemne dýchajte nosom.
Pozri prílohu 1.

Chrbát rovný, ruky na opasku.
Dodržuj vzdialenosť.
Obnovte dýchanie.

II. Hlavná časť 1. Prestavba cez stred na 2 stĺpy pre vonkajšie rozvádzače: 2). Všeobecné rozvojové cvičenia s vlajkami.(Predná metóda).

1. 1. I.p. - hlavný stojan, vlajky v rovných ramenách dole. Cvičenie "Signály". 1 - vlajky dopredu; 2 - vlajky hore; 3 - vlajky na stranu; 4 - východisková poloha.

2. 2. I.p. - chodidlá na šírku ramien, zástavy vo vystretých rukách do strán. Cvičenie so šípkami. 1- otočte trup doprava, zatvorte ruky; 2 - počiatočná poloha; 3 - otočte telo doľava, zatvorte ruky; 4 - východisková poloha.

3. 3. I.p. - chodidlá na šírku ramien, vlajky v rovných rukách dole. Cvičenie "Kyvadlo". 1 - naklonenie trupu doprava, pravá ruka hore; 2 - počiatočná poloha; 3 - záklon trupu doľava, ľavá rieka hore; 4 - východisková poloha.

4. 4. I.p. - hlavný stojan. Cvičenie s vlnou. 1 - výpad na pravú nohu, ruky pritlačené k hrudníku, 2 - východisková poloha 3 - výpad na ľavú nohu, ruky prikryté k hrudníku, 4 - východisková poloha.

5. 5. I.p. - hlavný stojan, vlajky v natiahnutých rukách do strán. Cvičenie "Springs" .1.2 - neúplné drepy; 3 - tmavošedá; 4 - postavte sa, spustite ruky nadol.

6. 6. I.p. - hlavný stojan. Cvičenie "Hviezdička". Skoky 1-paže do strán, chodidlá na šírku ramien, 2 - východisková poloha.

Tu je vtipný prípad: v dome sa usadil mrak! Zo stropu na chrbát a boky sa mi valí dážď. Aké je to pekné! Dážď je teplý a teplý! Na podlahe nie sú žiadne kaluže. Všetky deti milujú... (sprcha).

7. – V krajine Sportlandia sa deti po cvičení osprchujú alebo ponoria do mora.

8. Hra na emocionálne vybitie "Spevy, šepot, ticho"

Stanica "Motor".

(Presunú čip na stanicu „Dvigatelnaya“.)

3).Prebudovanie v 1 stĺpci na vykonanie ATS:

Hlavné typy pohybov.

(Inline metóda).

1. Lezenie po švédskej stene.

2. Plazenie pod oblúkom bokom.

3. Chôdza na gymnastickej lavici s vakom na hlave. Po odstránení vreca z hlavy vystúpte z lavičky bez skákania.

4. Cvičenie na prevenciu porúch držania tela "Funny palms"

4) Prestavba v 2 stĺpcoch, aby bola práca hotováv podskupinách.

1. podskupina plní úlohu „Dve lopty“

2. podskupina plní úlohy „Vtipná lopta“

Mobilná stanica.

(Presunú čip do „mobilnej“ stanice.)

5) Vonkajšia hra „Pasce so stuhami“.

6 min

Chrbát je rovný, ruky sú rovné, vykonávame jasne, rytmicky.

Otáčajte sa celým telom, neodtrhávajte nohy od podlahy.

Zdvihnite ruku vysoko.

Chrbát je klenutý, ruky sú rovné, hlava je držaná vysoko.

Vykonávajte rytmicky

Ruky, nohy rovno, dýchanie nosom.

(Deti kričia pri žltej karte, šepkajú pri modrej a mlčia pri červenej)

Povinné poistenie na stenu a lavičku.

Na lavičke je chrbát rovný, na špičkách, vystúpte bez skákania.

Siahnite po slnku

Na píšťalke sa úlohy menia.

Na povel gúľajú loptičky k sebe tak, aby sa trafili.

Hádzanie lopty k sebe z hrude.

Pozri prílohu 1.

III. Záverečná časťDychové cvičenia:"huba"

I.p .: sedí v turečtine, hlava dole, ruky zvierajú hlavu (malá huba).

Výkon: pomaly sa vzpriamujte, ruky rozpažte do strán, pohyb hlavy dozadu - nádych (nosom) (huba narástla), východisková poloha - výdych (ústami).

"Vysávač"

I.p.: sediaci po turecky, ruky na rebrách zo strán.

Výkon: po výdychu sa pomaly nadýchnite (nosom), roztiahnite klietku hrudníkom, zadržte dych, potom vydýchnite ústami (pery s hadičkou), pri čom sa stláčajú rebrá a hrudný kôš zužuje. Opakujte 5-6 krát.

"Ahoj Sunshine"

I.p.: chodidlá na šírku ramien, ruky dole za chrbtom.

Výkon: pomaly zdvihnite ruky nahor, posúvajte sa pozdĺž trupu; ruky širšie ako ramená

zdvihnite hlavu - nadýchnite sa. Pomaly sa vráťte do I.P. - výdych.

4 min 4-5 krát

Príloha 1

mobilná hra "Pasce so stuhami." Hráči sa stávajú v kruhu. Na opasok šortiek si každý pripne stuhu. V strede kruhu je pasca na vodiča. Na signál "Utekaj!" všetky deti sa rozutekajú a pasca sa snaží hráčom strhnúť pásku. Hráč, ktorý stratil stuhu, ustúpi. Na signál "Raz, dva, tri - bežte v kruhu!" Deti sú späť v kruhu. Pasca ukazuje stužky, ktoré nazbieral, a vracia ich hráčom. Hra pokračuje s novým ovládačom.

"Reťaz priateľstva":- Šúchajte si dlane, vnímajte teplo! Predstavte si, že medzi dlaňami je malá gulička, poďme ju gúľať! A teraz sa podeľme o teplo medzi sebou: natiahnite dlane k susedom! Máme „reťaz priateľstva“! Usmejme sa a poprajme si veľa šťastia!

Lekcia telesnej výchovy v seniorskej skupine „Námorníci“

Ruban Olga Vladimirovna, vychovávateľka, Materská škola "Korablik" Sedovo obec Novoazovsky okres Donecká oblasť

Popis: hodina telesnej výchovy pre staršie deti skupiny DOW. Tento materiál je užitočný pre pedagógov, ktorí ho môžu aplikovať vo svojej práci.

Cieľ: učiť skoky do diaľky z miesta vo vzdialenosti 80 cm, rytmicky liezť na gymnastickú stenu, hádzať vrece piesku pravou a ľavou rukou na diaľku; lezenie plastunskym spôsobom, skákanie cez kocky vysoké 20 cm; lezenie s dôrazom na kolená, opieranie sa o lavicu rukami.

Vybavenie: dve laná po 8 m, gymnastická stena, vaky s hmotnosťou 200 gramov podľa počtu detí, tri lavičky, 8 kociek vysokých 20 cm, 3 laná, 2 obruče, 2 udice s rybami.

Priebeh lekcie:

Volať…..
Dobrý deň, áno je. MATERSKÁ ŠKOLA"Loď". a kto to je?
- Dr. Aibolit.

Deti, doktor Aibolit sa k nám ponáhľa, chce niečo povedať.
Doktor: - Dobré popoludnie, deti! Potrebujem vašu pomoc pri vytiahnutí delfína z mora, nedávno dostal bolesť v krku. A najprv urobme cvičenia, všetky cvičenia v poradí.

"Námorníci idú von, aby si zacvičili"

1 cvičenie. "Skočiť cez lavičku"
Východisková poloha - stojaci pravou stranou k lavičke
1 - bočný skok doprava
2 - bočný skok doľava
Opakujte 10-krát.

2 cvičenie. "Mostok"
Východisková pozícia - posaďte sa 0,5 metra od lavice, držte okraj lavice rukami
1 - narovnajte ruky a nohy, zdvihnite sa nad lavicu
2 - postavte sa do východiskovej polohy
Opakujte 6-krát.

3 cvičenie. "Plávať na bruchu"
Východisková poloha - ľahnite si na podlahu tvárou nadol, ruky dopredu
1 - rozpažte ruky do strán, ako keby sme plávali prsia
2 - ruky dopredu
Opakujte 8-krát

4 cvičenie. "Swimmer Start"
Východisková poloha - hlavný stojan
1-2 - polovičný drep, ruky vzad, trup mierne vpred "plavecký štart"
3 - narovnajte sa, mávajte rukami dopredu, hore
4 - dajte ruky dole
Opakujte 8 krát.

5 cvičenie. "potápanie"
Východisková poloha – „štart plavca“. Vyskočenie s pohybmi oboch nôh so súčasným švihom rúk dopredu - hore
Opakujte 12-krát.

6 cvičenie. "Všetci nastúpili do člnov a rýchlo sa plavili"
Naklonenie trupu tam a späť, sedenie na podlahe, držanie rúk na stranu.
1 - predklony, ruky vpred
2 - ohyby chrbta, ruky späť
Opakujte 6-krát

Námorníci, skočte na rebrík lode! (skok do diaľky 70 cm)
- Vylezieme na sťažne, zdvihneme plachty. (Lezenie na gymnastickú stenu s variabilnými krokmi)
- Námorníci, pozor!
Delfín pláva, zavoláme lekára a delfína zachránime!
Hádžeme laná do mora a pomáhame delfínovi.
(Hádzanie tašiek zozadu cez rameno na diaľku)
- Na mori je búrka. Ponáhľajte sa do svojich kajút agresívnym spôsobom!
(Deti ležia tvárou nadol na podlahe, pravú nohu pokrčia v kolenách a narovnajú ľavú ruku v smere pohybu. Odtláčajú pokrčenú pravá noha a opierajúc sa o natiahnutú ruku sa dieťa posúva dopredu. Súčasne sa ľavá ruka vytiahne a pravá sa predloží)
- Pozor, chlapci, búrka utíchla. More je pokojné, vychádzame na cestu.

Deti sú rozdelené do dvoch tímov, prekonávajú prekážkovú dráhu.
1. Plazenie sa napoly prikrčené pod šnúrou.
2. Lezenie na lavičke v telocvični po kolenách s dôrazom na ruky.
3. Skákanie cez 6 kociek vysokých 20 cm.
4. Prebehnite pod šnúrou.

Hra „Kto rýchlejšie chytí ryby“

Doktor: No, chlapci, delfínovi bola poskytnutá pomoc. Musíme mu pomôcť vrátiť sa do mora. (Pohyb rúk ukazuje cestu delfína v mori)
Dovidenia chlapci, čoskoro sa uvidíme!

Zhrnutie lekcie

Hodina telesnej výchovy v skupine seniorov „Nie sme leniví na telesnú výchovu, kamarátime sa s ňou každý deň“

Programové úlohy:

  1. Vzdelávacie:upevňovať zručnosti správnej chôdze,

upevniť schopnosť rýchlo konať na signál, rozvíjať správne držanie tela, formovať schopnosť udierať loptičku na podlahu oboma rukami, rozvíjať presnosť a oko pri hádzaní lopty basketbalový kôš, kultivovať pozornosť, schopnosť navigovať vo vesmíre.

  1. Wellness:rozvíjať fyzické vlastnosti obratnosť, rýchlosť,

rovnováha, vytrvalosť, sila, flexibilita.

  1. Vzdelávacie: rozvíjať záujem o telesnú výchovu

triedy, trénovať vytrvalosť, trpezlivosť a pozornosť.

Športové vybavenie :

gymnastické palice podľa počtu detí, gymnastická lavica - 2 ks, basketbalové lopty podľa počtu detí, označovacie kužele - 4 ks, basketbalové koše - 3 ks, oblúky na plazenie "dúha", doska hladká .

Pokrok v lekcii

Deti sú postavené v jednej línii, rovnocenné.

opatrovateľka : Chlapci, pozrite sa, aký je dnes krásny deň! Máme veľa hostí a všetci sú v dobrej nálade. A dnes sa spolu s nimi vyberieme do krajiny „Sportlandia“.

rozlúčim sa. Skočte doprava! Vstúpte do kolóny! Krokový pochod! Znie zvuková nahrávka „Hymn of the Barbariki“ (v podaní detského súboru „Barbariki“). Deti vykonávajú pohyb na hudbu.Chôdza a beh v kolóne jeden po druhom;chôdza a beh medzi predmetmi roztrúsenými po celej hale. Chôdza a beh striedavo. Chôdza na podpätkoch; chodenie po špičkách, ponožky spolu, päty od seba, opätky spolu, ponožky od seba. Prestavba v dvoch stĺpcoch.

II časť

Komplexný vonkajší rozvádzač s gymnastickými palicami.

  1. I.p. - nohy na šírku ramien, gymnasta. držať v oboch rukách, ruky dole.

Na úkor 1 - zdvihnite gymnastu. držať sa nad hlavou;

Na účte 2 - ruky s palicou pred vami na úrovni hrudníka;

Na účte 3 - opäť hore;

Na účte 4 - i.p. (5-6 krát)

  1. I.p. - chodidlá na šírku ramien, gymnastická palica za hlavou na pleciach.

Na účte 1 - otočte telo doprava doľava;

Na účte 2 - i.p. ,

Na účte 3 - obrat;

Na účet 4 - i.p. (5-6 krát)

  1. I.p. - o.s., telocvikár. držať v ruke, ruky dole.

Na účte 1 - drep, gymnastická palica dopredu na vystreté ruky; na účte 2 - vstať, držať sa;

na účte 3 - drep;

na účet 4 - i.p. (5-6 krát)

4. I. p. - sedenie, nohy od seba, gymnastika. držať pred sebou v oboch rukách.

na účte 1 - nakloniť sa dopredu a natiahnuť palicou na palec ľavej nohy;

na účet 2 - i.p. ;

na účte 3 - predkloňte sa a natiahnite palicou na palec pravej nohy;

na účte 4 - i.p. (5-6 krát)

5. I.p. - Ležať na chrbte, gymnastika. hlavová palica.

Na úkor 1 - zdvihnite gymnastu. palicu a nohy hore, dotknite sa gymnastky. palice nohy;

na účet 2 - i.p. (5-6 krát)

6. I.p - ľah na bruchu, ruky natiahnuté dopredu, gymnastická palica v rukách.

Na úkor 1-zvýšiť gymnastu .. vystrčiť sa, ohnúť sa;
na úkor 2-4 - pomaly spustite gymnastickú palicu a vráťte sa do sp. (5-krát).

7. I. p. - nohy na šírku ramien, gymnasta. držať na ramenách.

Skoky: nohy spolu, nohy od seba. (5-6 krát)

8. Nástup na miesto (obnovenie dýchania).

Po povele: „Vpravo!“, „Zblízka!“ sa deti zoradia do dvoch stĺpcov, potom sa jeden po druhom prestavajú do stĺpca a jeden po druhom vykonávajú hlavné typy pohybov prúdovým spôsobom.

Učiteľ vyzve každé dieťa, aby položilo palicu na miesto a zobralo loptu (basketbal č. 3) a postavilo sa do radu. Keď učiteľ vysvetlí úlohu, deti pokračujú v vykonávaní hlavných typov pohybov.

ATS s loptičkami.

Prekážková dráha (vykonávaná in-line)

Pozdĺž haly sú umiestnené 4 kužele (vzdialenosť medzi nimi je 1 meter), „rebríky“ sú umiestnené na podlahe, basketbalové koše sú zavesené vo výške 1 m, potom sú umiestnené dve gymnastické lavičky (na zadok k sebe),oblúky na plazenie "dúha".

  1. Búchanie lopty na podlahu oboma rukami, pohyb vpred medzi 4-5 predmetmi (kocky, kužele). Vzdialenosť medzi objektmi je 1 m.
  2. Chôdza po hladkej doske (lopta za hlavou).

3. Hádzanie lopty do basketbalového koša z hrude.

4. Kotúľanie loptičiek na gymnastickej lavici.

5. Kotúľanie lopty do oblúkov na plazenie "dúha" a plazenie.

Opakujte 2 krát.

Mobilná hra "Lietadlá".

Deti sú rozdelené do troch (štyroch) článkov a umiestnené v rôznych rohoch haly. Pred každým odkazom je kocka určitej farby.

Na povel vychovávateľa: "Pripravte sa na let!" - deti - robia "piloti". kruhové pohyby ručné štartovanie motorov. "Leť!" - hovorí učiteľ. „Piloti“ zdvihnú ruky do strán a rozbehnú sa jedným smerom po celej hale. Na povel: "Pristátie!" - deti sa vrátia a každý odkaz zaujme svoje miesto v blízkosti kocky. Učiteľ si všimne, ktorý odkaz bol vytvorený rýchlejšie. Keď sa hra opakuje, za veliteľov jednotiek sú menovaní ďalší chlapci.

III časť

Hra nízkej mobility „Lokomotíva so zastávkami“.

Pomocou počítacej riekanky sa vyberie strojvodca, za ktorým sú postavení všetci chlapi. Každému sa rozdá obruč a pri hudbe napodobňujú pohyby parnej lokomotívy podľa všetkých pokynov na zastávkach:

Prvá zastávka: Khlopotushkino!
Tlieskajú rukami. Potom parná lokomotíva ide ďalej.

Druhá zastávka: Poprygaikino!
Skáču. Potom parná lokomotíva ide ďalej.

Tretia zastávka: "Dancevalkina"!
Oni tancujú. Potom parná lokomotíva ide ďalej.

Štvrtá zastávka: "Krichalkino"!
Kričia. A na posledný verš odvezie rušeň chlapov do šatne.