Plánovanie výchovno-vzdelávacej práce v prípravnej skupine na tému "Som muž. Stavba ľudského tela"

Účel lekcie:

Vysvetľujúca poznámka

na hodinu telesnej výchovy na telesnej výchove v prípravná skupina na tému „Poznaj svoje telo“

Inštruktor pre telesnej kultúry Streltsová G.A.

Predškoláci vo veku 6-7 rokov (prípravná skupina).

Miesto: telocvičňa MDOU č. 44 "Gnezdyshko" st. Fastovetskaya

Trvanie lekcie: 30 minút

Výzdoba sály:

kresba srdca; schéma krvných ciev; schémy fyzických cvičení užitočných pre srdcový sval; fonogram nahrávok melódií populárnych zahraničných piesní;

Vybavenie:

červené a modré gule; skútre; rohože; gymnastické lavice; stepi podľa počtu detí; poháre s citrónovým čajom podľa počtu detí.

Tematická hodina telesnej výchovy bola zostavená na základe úloh programu "Detstvo" O.M. Litvinovou s využitím pedagogických technológií: N.B. Mullaeva herné aktivity v telesnej kultúre; Kazmin V.D. Respiračná gymnastika; Lukyanov M. Moja prvá kniha o človeku; Shcherbak A.P. Tematické hodiny telesnej výchovy a prázdniny v predškolskom zariadení. Navrhovaná lekcia sa môže konať 1-2 krát mesačne, v takýchto triedach majú deti možnosť dozvedieť sa o ľudskom tele, o štruktúre a práci jeho orgánov, ako aj o tom, čo je potrebné urobiť, aby si udržali zdravie.

Hodiny telesnej výchovy pre predškolákov prebiehajú 3x týždenne a sú určené na 108 vyučovacích hodín ročne. Plánovanie pre starších predškolákov poskytuje rôzne možnosti organizovania hodín telesnej výchovy: tradičné, zápletkové, tematické, triedy s prvkami aerobiku, triedy založené na štafetových pretekoch, súťaže, hry.

V piatich, šiestich rokoch už dieťa nezaujíma len to, čo je okolo, ale aj vlastné telo a všetko, čo sa s ním deje.

Naše telo je výtvorom Prírody a dá sa o ňom rozprávať, vysvetľovať a ukazovať veľa zaujímavého. V tejto súvislosti vedieme kurzy zo série „Poznaj svoje telo“, ktorých účelom bolo oboznámiť starších predškolákov s hlavnými systémami podpory života tela: kardiovaskulárnym, dýchacím, imunitným.

Zahŕňajú cykly rozhovorov a hodín o formovaní predstáv o tele, o funkcii kostry a svalovej sústavy, o práci ľudského srdca a pľúc. Na takýchto hodinách majú deti možnosť dozvedieť sa o ľudskom tele, o stavbe a práci jeho orgánov, ako aj o tom, čo je potrebné urobiť, aby si udržali zdravie.

Pri plánovaní tematickej hodiny telesnej výchovy nie je hlavným cieľom len zistiť úroveň vedomostí detí, ale ukázať im, ako cvičiť a špeciálne cvičenia môže zlepšiť a udržať zdravie. Potom sa vedomosti upevňujú v motorickej aktivite detí, ktorá je naplánovaná tak, aby sa vzťahovala k problematike diskutovanej na začiatku hodiny. Špeciálne vybrané komplexy všeobecných vývinových cvičení, hier zameraných na upútanie pozornosti dieťaťa k svojmu telu, prebudenie záujmu o ďalšie sebapoznanie, posilnenie pozitívnej motivácie, pochopenie seba a druhých, vzťah medzi stavom tela a spôsobom života osoba. Štruktúra povolaní je úzko prepojená rôzne druhy aktivity: dychové a pohybové cvičenia, športové štafetové preteky, step aerobik, relax, psychogymnastika.

Relevantné prípravné práce:

- spoločná práca s pedagógom na tému „Poznaj svoje telo“;

Rozhovor, počas ktorého sa objasňujú hlavné ustanovenia preberanej témy alebo sa určuje stupeň asimilácie vedomostí deťmi;

Použitie obrazového materiálu na danú tému.

Úlohy :

Formovanie hodnotového postoja k zdraviu a zdravý životný štýlživota.

Zlepšenie hlavných životných systémov tela: kardiovaskulárny, respiračný, imunitný.

Obohaťte slovnú zásobu detí.

Cieľ:

Oboznámiť predškolákov s prácou ľudského srdca;

Formovať lásku a vedomý postoj k vykonávaniu cvičení a hier, ktoré sú najužitočnejšie na posilnenie srdcového svalu;

Naučte pravidlá správania, podľa ktorých je srdce udržiavané zdravé;

Zlepšiť zručnosti samostatného vykonávania všeobecných vývojových cvičení na stepiach;

Pestovať zmysel pre kolektivizmus, súdržnosť v telesnej výchove, vzájomnú pomoc, schopnosť komunikovať s kolektívom;

Prispieť k zvýšeniu celkového psychofyziologického tónu dieťaťa, vzniku kladný postoj, formovať základné zručnosti autokorekcie práce funkčných systémov tela.

Na tematickej hodine telesnej výchovy boli vyriešené všetky úlohy, ktoré smerovali k jedinému cieľu – motivácii k zdravému životnému štýlu.

Na lekcii znie hudba, pomocou ktorej sa uskutočňuje rozvíjajúci sa dávkovaný emocionálny tréning, ktorý vedie k zlepšeniu psychického a fyziologického stavu tela. Takáto lekcia je akousi lekciou zdravia. Učiteľ poskytuje emocionálne teplo a podporu každému dieťaťu, preukazuje pozitívny emocionálne vyjadrený postoj k deťom.

S tým treba počítať dobré výsledky v práci zlepšujúcej zdravie možno dosiahnuť len spoločnou prácou celého personálu predškolského výchovného zariadenia a rodiny. Realizácia takejto aktivity ukazuje, že deti chápu, že človek sám musí prevziať zodpovednosť za svoje zdravie, naučiť sa rozvíjať a liečiť sa.

Zhrnutie lekcie „Poznaj svoje telo“

pre prípravnú školskú družinu.

Priebeh lekcie:

učiteľ: Deti, hovorme o zdraví. Čo myslíte, aký človek sa dá nazvať zdravým?

(Zdravého človeka nič nebolí, je veselý, veselý. Je silný a odvážny.)

A kto z vás vie, čo musíme robiť, aby sme boli vždy zdraví? ( Musíte sa o seba starať, športovať, temperovať sa, jesť správne, chodiť viac po ulici).

Čo je chrbtovou kosťou nášho tela? (Kostra)

Čo poháňa kostru a celé naše telo? (svaly)

Čo by sme mali urobiť, aby sme posilnili svaly? (Cvičenie, cvičenie, cvičenie)

Chlapci, povedali ste všetko správne, čo znamená - "Šport je asistent, šport je zdravie, šport je hra, telesná výchova je na zdravie!". Keďže športy sú veľmi dôležité pre zlepšenie zdravia, navrhujem, aby ste sa ich trochu venovali. Dnes vy a ja budeme mať niekoľko asistentov, s ich pomocou sa zapojíme do telesnej výchovy a posilníme naše zdravie - to sú stepi, kolobežky,

Najprv skontrolujme svoj postoj a pripravme sa na lekciu.

Úvodná časť:

Skupina, rovnakí, potichu! Doľava, doprava, kruh, doľava. Počítajte s 1-2! Skupina, postavte sa do dvoch radov, postavte sa do jedného radu!

Skupina, zaplaťte za 1-3! Skupina, postavte sa do troch radov, postavte sa do jedného radu!

Odbočte doprava, pochodujte okolo haly!

Prestavba v stĺpcoch.

Prestavba v štyroch stĺpcoch, v troch stĺpcoch.

Chôdza v kolóne po jednom.

Rôzne druhy chôdze:

Normálna chôdza.

chôdza po prstoch, na podpätkoch;

chôdza: päty k sebe, prsty od seba;

chôdza: ponožky spolu, päty od seba;

· "Pavúky" - chôdza po dlaniach a nohách;

chôdza po zadku.

Rôzne druhy behu:

Beh s vysokými kolenami; s pretečením dolnej časti nohy; s rovnými nohami;

Bočný cval (vpravo a vľavo);

Beh zrýchleným tempom;

Chôdza, obnovenie dýchania.

Učiteľ kontroluje kvalitu cvičení, štartovacie pozície, vyzve v prípade ťažkostí.

Hlavná časť:

Tanečné cvičenia na krokuOh

Dávka

akupresúra a dychové cvičenia:

  1. Pripojte dlane, trieť ich, kým sa nezahrejú.
  2. Ukazovákmi stlačte body v blízkosti nosných dierok.
  3. "Prepichnite" ukazovákom a palcom, ako "pazúr", nosnú prepážku.
  4. Ukazováky s tlakom "kreslia" obočie.
  5. Ukazovák a palec „vyrezávajú“ uši zdola nahor.
  6. Nádych ľavou nosnou dierkou, výdych pravou nosnou dierkou.
  7. Nádych nosom, pomalý výdych ústami.

1. Prípravná časť:

1. Chôdza s pridaným krokom vpravo (vľavo) s tlieskaním rúk

2. Normálna chôdza po stepiach, potom na mieste.

3. I.p.: ruky na opasku, nohy pri sebe. Splnenie: postavte sa na stupienok, nohy široko od seba, zostúpte zo schodu, nohy k sebe. Pri výkone zdvihnite nohy vysoko.

4.I.p.: ruky na opasku, nohy spolu. Prevedenie: stojaci pred krokom, predklon, dotýkanie sa kroku.

5. Chôdza po stepi. Bočný krok späť z kroku na podlahu a späť na krok s pravá noha, veselo pracuje rukami.

6. Bočný krok vľavo a vpravo od kroku od kroku.

5. "Kríž". Krok z kroku vpred, z kroku späť; krok z kroku doprava, z kroku - doľava; ruky na opasku.

2 kruhy v rôznych smeroch.

Skontrolujte držanie tela a rovnováhu. Sú postavené pred stepami.

Koná sa na začiatku vyučovania.

Pravý je momentálne zatvorený. ukazovák Pri výdychu pravou nosovou dierkou sa uzatvára aj ľavá.

Deti robia kroky a stoja v šachovnicovom vzore.

Deti by mali hudbu cítiť, zachytiť tempo pohybu, naladiť sa.

2. Hlavné telo:

1. I.p.: Stoj na stupienku, ruky, na opasku Prevedenie: výpady vpravo (vľavo), ruky na kolenách.

2. I.p.: Stoj na stepi. Splnenie: sadnúť na polovičný špagát.

3. I.p.: Sed na polovičnom špagáte, ruky hore. Prevedenie: Tlieskajte rukami.

4. I.p.: Sedenie na stepi. Nohy spolu, ruky položené na podlahe vzadu. Splnenie: zdvihnutie nohy, potom pravá, potom ľavá.

5. Bočný krok na schode doprava a doľava, súčasne vykonávajte tlieskanie.

6. Skákanie so zmenou nôh.

7. Skoky okolo schodov.

8. Nastúpte na schod so zdvihnutím rúk nahor. Hovoríme nahlas: "To je ono!"

2 str. na každú stranu

3. Záverečná časť:

Dychové cvičenia s relaxom.

1. Súčasné plynulé pohyby paží do strán.

2. Rotácia rúk s pomalým zdvíhaním paží dopredu, hore a pomalým spúšťaním dolu cez boky.

3. Hladké pohyby ruky tam a späť.

4. Relaxačné cvičenia.

I.p.: hlavný postoj, ruky do strán. 1 - spustite kefy; 2 - spustite predlaktia; 3 - spustite ruky; 4 - znížte hlavu; 5 - ohnite chrbát (ruky voľne visia); 7-8 - pomaly stúpajte, natiahnite ruky do strán.

Chlapci berú stepi na miesto.

- Výborne! Výborne! A kto mi teraz odpovie, akú pieseň spieva moje srdce? (klop-klop) Presne tak: klop-klop-klop.

Takto bije srdce tvojej mamy. Tú istú pieseň spieva srdce každého z vás. Môžete to počuť každú chvíľu. Aby ste to urobili, musíte si položiť prsty na zápästie, na hrdlo alebo na spánok. Impulz krvi v cievach, ktorý pocítite, znamená, že srdce urobilo úder, t.j. stiahol a poslal ďalšiu časť krvi cez cievy.

(Učíme predškolákov určiť si pulz )

Učiteľ upriamuje pozornosť detí na schému srdca:

Teraz sa pozri, ako vyzerá tvoje srdce... Je veľké asi ako pomaranč. Ale napriek svojej malej veľkosti srdce robí každý deň

12 tisíc úderov – pri pohybe aj pri spánku. Preto sa musíme starať o svoje srdce, starať sa o jeho stav. To už viete fyzické cvičenie posilniť svaly rúk a nôh, posilniť ich. Ale aj srdce je sval. Tak sa to ukazuje bežné triedy telesná výchova a hry v prírode ju posilňujú. A ak celý deň sedíte bez pohybu, napríklad pozeráte televíziu, srdce skôr či neskôr prestane dobre fungovať.

Učiteľ pozýva deti, aby si zapamätali užitočné pre posilnenie svalov športové cvičenia a hry. Ide o beh, skákanie, loptové hry, kolieskové korčuľovanie, kolobežkovanie atď.

Učiteľ počúvaním ich odpovedí vyberá z toho, čo bolo povedané, ktoré športy sú najužitočnejšie na posilnenie srdcového svalu, a na stojany nastavuje komické schémy - obrázky zvierat zapojených do:

lyžovanie;

skok do diaľky a skok do výšky;

loptové hry (basketbal a futbal);

cyklistika;

plávanie.

Herné štafetové preteky

1. "Kto je rýchlejší?" Skupina je rozdelená na dva tímy, ktoré si vymyslia mená a zoradia sa na opačných stranách haly. Deti na povel učiteľa skáču cez stepi na dvoch nohách k sebe a snažia sa zaujať miesto nepriateľa. Tím, ktorý sa ako prvý dostane na opačnú stranu haly a vytvorí líniu, vyhráva. Pri opakovaní môžete úlohu meniť, deti môžu napríklad skákať na jednej nohe, pohybovať sa v skokoch atď.

2. "Kto rýchlejšie potiahne na lavičke?" Tímy sú tiež postavené z opačných strán haly. Pred každým tímom sú lavičky a žinenky. Na povel sa prvý účastník štafety vytiahne na lavičku, vykoná salto vpred. Odovzdáva štafetu inému účastníkovi. Potom ďalší účastník vykoná cvičenie atď. Tím, ktorý sa ako prvý dostane na opačnú stranu haly a vytvorí líniu, vyhráva.

Z. Preteky na kolobežkách. Deti sú prestavané v dvoch stĺpcoch a prúdovým spôsobom, prezrádzajúc kolobežku sebe, súťažia.

učiteľ: Behali sme, hrali sa a srdce začalo rýchlejšie biť a pumpovať krv do všetkých orgánov a tkanív nášho tela. Teraz skúste počúvať tlkot srdca a povedzte, ako sa líši od toho, čo sme počuli na začiatku hodiny. (Na začiatku to bije pomaly, ale teraz je to rýchlejšie)

Správny. A teraz cítite, ako vám po rýchlom behu bije srdce v hrudi. To je veľmi užitočné, pretože takýto tréning posilňuje srdcový sval.

Srdce môže tiež silno biť od vzrušenia, napríklad keď sa bojíte o svoj tím v štafetovom behu, ale z toho nebude žiadna škoda. Len čo súťaž skončí, srdce sa upokojí a vráti sa do normálneho rytmu. Ale aj v tomto prípade je potrebné pomôcť svojmu srdcu – pamätajte, aké je malé. Počas dňa sa veľa hýbete, zažijete veľa dojmov, preto si treba oddýchnuť včas.

Preto chodíte spať po večeri a večer vás vaše mamy a otcovia ukladajú skôr, ako idú spať oni sami, dospelí. Keď odpočívaš, odpočíva aj tvoje srdce a bije pomalšie.“

Predškoláci vykonávajú relaxáciu v polohe na chrbte a merajú si tep.

"Slnečný zajačik"

(relaxačné cvičenie)

učiteľ: Predstavte si, že sa vám do očí pozrel slnečný lúč. Zatvorte ich. Bežal ďalej po tvári. Jemne hladkajte dlaňami: po čele, po nose, po ústach, po lícach, po brade. Jemne hladkajte hlavu, krk, brucho, ruky, nohy, aby ste sa neodplašili. Vyliezol za golier - pohladkajte ho aj tam. Nie je škodoradostný - chytá vás a hladí a vy ho hladkáte a kamarátite sa s ním (opakujte 2-3 krát).

učiteľ: Veľa sme s vami hovorili o tom, ako je potrebné trénovať naše srdcia, aby dobre „fungovali“ – kontrahovali. Čo sa však stane v dôsledku týchto znížení?

(Diskusia o schéme krvných ciev)

„Predstavte si parníky, ktoré po našej rieke prevážajú rôzne náklady. Takže srdce, ktoré sa stiahne, tlačí červenú rieku krvi do tepien, cez ktoré sa „parníky“ s kyslíkom z pľúc a živinami z potravy, ktorú jeme, vydávajú na dlhú cestu všetkými bunkami nášho tela. Nech sa nechtiac porežete kdekoľvek, určite budete krvácať. To však nie je všetko. Najúžasnejšia vec je pred nami: krvné parníky, ktoré dodávajú kyslík a výživu, odoberajú z tela oxid uhličitý a škodlivé nepotrebné látky. Odvádzajú ich cez modré žily, pričom ich opäť vymieňajú za kyslík a cenné látky.

Učiteľka vyzve deti, aby sa otestovali, aké sú pozorné.

Štafetový beh "Krvné parníky"

Chlapci sú rozdelení do dvoch tímov – „Artery“ a „Viedeň“. Pred družstvami je kôš s červenými loptičkami - "látky užitočné pre telo" a na opačnú stranu haly umiestnia kôš s modrými loptičkami - "škodlivé látky". z družstva "Viedeň" - modrá. lopty z druhého koša do prvého.

Možnosti relé: Skákanie na ortopedických loptičkách. Jedno družstvo má červenú fitloptu, druhé modrú. Na povel začnú skákať po loptičkách. Víťazom je tím, ktorý rýchlo a správne vykoná skoky na loptičky.

Záverečná časť:

Na konci štafetového behu učiteľ a deti vypracujú pravidlá, ktoré možno dodržiavať, aby bolo vaše srdce zdravé.

pravidlá

1. Pravidelne cvičte, behajte a hrajte sa.

2. Uistite sa, že odpočívate vo dne iv noci.

3. Jedzte to, čo vám dáva mama alebo učiteľka – všetky tieto potraviny sú veľmi užitočné.

4. Ak ste chorý, ležte v posteli tak dlho, ako vám lekár predpísal.

Psychogymnastika:

"Som doktorom roka 2010"

Každé dieťa vstupuje do obrazu lekára – liečiteľa budúcnosti, ktorému všetko podlieha. Lekár „lieči“ prechodmi cez hlavu, hladkaním, súcitom. Úradom nariaďuje:

· Srdce, drahý, pracuj dobre, rytmicky, buď láskavý.

· Krv, buď čistá, zdravá, umyte všetky cievy tela.

Bruško, buď mäkké: moje črevá , pracovať presne a v správnom čase.

Deti pokračujú v prihrávkach a hovoria:

· Voda, čistá, zdravá, nikdy neochoriem, vždy budem veselá, zlatá, krásna.

Deti pijú vodu citrónový nápoj, bylinkový čaj a pod.).

Kognitívna hodina v prípravnej skupine

Zázraky vo mne: Vnútorné orgány.

Cieľ: formovanie záujmu detí o vnútorné orgány ich tela.

Úlohy: pokračovať v oboznamovaní detí s ľudským telom; oboznámiť deti s konceptom vnútorné orgány“, ich názov a umiestnenie; dať deťom poznatky o príčinách chorôb vnútorných orgánov a o opatreniach na prevenciu chorôb.

Materiál: názorná príručka „Človek“ (vnútorné orgány – pľúca, srdce, žalúdok, črevá); balón, zrkadlo, fonendoskop, injekčná striekačka s priehľadnou hadičkou, schematické znázornenie osoby pre každé dieťa.

prípravné práce: skúmanie ilustrácií v „Encyklopédii zdravia pre deti“, exkurzia do ambulancie, počúvanie vnútorných orgánov (srdce, črevá, pľúca) fonendoskopom.

Priebeh lekcie:

  1. Organizovanie času.

Prstová gymnastika "Časti tela"

Na našich prstoch sú nechty,

Na rukách - zápästia, lakte.

Koruna, krk, ramená, hruď

A nezabudnite na brucho.

Sú tam kolená. Je tam chrbát

Ale ona je len jedna.

Máme na hlave

Dve uši a dva laloky.

Obočie. Lícenky a whisky

A oči. To sú tak blízko.

Líca. Nos a dve nosné dierky

Pery, zuby - pozri!

Brada pod perou.

Tu je to, čo vieme!

  1. Hlavná časť.

Konverzácia„VNÚTORNÁ ŠTRUKTÚRA ČLOVEKA“.

Telo, ktoré sme dostali pri narodení, sa skladá z miliárd malých živých buniek, ako je murovaný dom. Tieto bunky nevidíme - sú oveľa menšie ako najmenšia bodka, ktorú sme dali na papier. Takmer všetky bunky majú veľa vody, preto sa naše telo skladá z dvoch tretín.

Naše telo je jediný organizmus, ktorý funguje ako dobre namazaný stroj: každý orgán plní svoju úlohu. Orgány, ktoré sú navzájom spojené spoločnou príčinou, sa spájajú do systémov. IN Ľudské telo niekoľko systémov, z ktorých každý je zodpovedný za jeden proces alebo niekoľko procesov potrebných na udržanie života . SNÍMKA 2

1). Kostrové kosti, chrupavky a väzy tvoria kostrový systém, ktorý podporuje a chráni naše telo.

2). Svaly, ktoré tvoria svalový systém, uvádzajú naše telo do pohybu a zapájajú sa aj do iných systémov.

3). Vytvára sa mozog a nervy nervový systém ktorý riadi väčšinu funkcií tela.

4). Zažívacie ústrojenstvo rozkladá potravu na živiny a pomáha telu ich vstrebávať.

5). Obehový systém dodáva bunkám potrebné látky a odvádza odpad. IN kardiovaskulárny systém zahŕňa srdce a krvné cievy. Vďaka nej sú bunky tela zásobované kyslíkom a potravinami.

6). Dýchací systém zabezpečuje prísun kyslíka do pľúc a odvod oxidu uhličitého.

7). Imunitný systém chráni naše telo pred chorobami. Zahŕňa leukocyty, protilátky a lymfatický systém ktorý odstraňuje odpad z buniek.

8). Močový systém prečisťuje krv a vylučovací systém zbavuje telo nestrávenej potravy.

Vďaka koordinovanej práci všetkých systémov môžeme rásť, pohybovať sa, jednoducho žiť! Ale určite sa musíte naučiť starať sa o svoje zdravie, aby ste boli vždy veselí, silní a veselí.

Chlapci, dnes budeme pokračovať v štúdiu sami. V našom vnútri je veľa zaujímavých vecí, skutočných zázrakov. Tieto zázraky sa nazývajú „vnútorné orgány“.

Úvod do dýchacieho systému.

Viete, že každé zviera môže dýchať. A my ľudia môžeme dýchať. Poďme sa rozprávať o tom, ako človek dýcha.

Experimentujte s dýchacím systémom.

Zatvorte ústa, zhlboka sa nadýchnite nosom, vnímajte, kam vzduch ide. Výdych! Ďalší nádych! Ďalší nádych! Kam ide vzduch ako prvý? (do nosa). Môže sa vzduch dostať do úst? (...). Skontrolujme to. Stlačte nos a nadýchnite sa ústami. Výdych! Ďalší nádych... výdych... Môžem teda dýchať ústami alebo nie? (Áno).

ŠMYKĽAVKA 3

Vzduch sa tak dostal do nosa alebo úst (zobrazené na atlase z príručky „Človek“), tam sa zohrial a potom - už teplý - prechádza špeciálnou trubicou. Táto trubica sa nazýva „dýchanie“, pretože vám pomáha dýchať. Vzduch vstupuje do pľúc cez dýchaciu trubicu. Skrývajú sa tu, za rebrami. Sú rebrá ako plot? Tu je taký plot - rebrá a slúžia na ochranu pľúc. Venujte pozornosť: koľko je pľúc?

Áno, sú dve: ľavá a pravá. Vzduch sa pohybuje dovnútra a von.

Experiment s balónom.

Vezmite vzduchové balóny, zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite vzduch priamo do balóna. Čo sa stalo?

Áno, balón je nafúknutý. Keď vzduch naplní pľúca, roztiahne sa ako tento balón. Uvoľnite vzduch z balóna.

Čo sa stalo?

A keď vzduch opustí pľúca, zdá sa, že je tiež odfúknutý (experiment s loptou sa vykonáva niekoľkokrát).

Položte si ruky na hruď takto (ukazujte na seba). Keď sa nadýchneme hrudný kôš stúpa. prečo?

Kedy vydýchneme?

Vydýchaný vzduch, ktorý už naše telo nepotrebuje, už nemôže byť užitočný.

Zrkadlový experiment.

Anya a Gleb prišli ku mne, dýchali na zrkadlo. čo si si všimol? (zahmlené zrkadlo).

To znamená, že vzduch v nás sa nielen zohreje, ale aj zvlhčí. Je to dôležité, aby sme neochoreli. No niekedy nám predsa len môže začať nádcha a kašeľ. To znamená, že naše dýchacie orgány sú choré.

Pripomeň mi, prosím, aké orgány nám pomáhajú dýchať? (nos, ústa, dýchacia trubica, pľúca).

A tieto telá potrebujú našu podporu! Snažte sa neprechladnúť, nezmoknúť, neprechladnúť, nekričať zimou! Nezabudnite sa temperovať, robiť gymnastiku a piť vitamíny!

Spoznávanie srdca

Chlapci, hádajte hádanku:

Tajomstvo srdca.

Nie hodinky

A už tiká. (Srdce)

ŠMYKĽAVKA 4

Teraz si povieme niečo o veľmi dôležitom orgáne – srdci. Je to srdce, ktoré núti našu krv prúdiť cez špeciálne trubice-cievy. Zatni päsť, pozri: toto je veľkosť tvojho srdca. A moje srdce je väčšie ako tvoje, takto (show). Rastiete a vaše srdce rastie s vami. Ukáž mi, kde je tvoje srdce. Polož ruku na toto miesto.

Stlačte päsť... uvoľnite sa... znova ju stlačte... znova sa uvoľnite... Srdce sa stiahne - vytlačí krv a pretečie cez cievy. Znova sa zmenší - opäť sa vytlačí ... (pokus s injekčnou striekačkou: na injekčnú striekačku s roztokom manganistanu draselného sa pripojí priehľadná hadička z kvapkadla; pri stlačení injekčnej striekačky sa začne vytláčať zafarbená voda).

Chlapci, čo myslíte, počujete srdce?

- …

Môžete počuť srdce a môžete to urobiť pomocou fonendoskopu, poďte sem Katya a Sasha, Katya počúvajte, ako Sashe bije srdce ...

Ale môžete to urobiť aj bez toho. Stačí priložiť ucho na hruď svojho priateľa, kde je srdce. Teraz si vymeňte miesta. Počul si? Prečo sa hovorí, že „srdce bije“?

Fizminutka "Veselá rozcvička".

Priateľský, zábavný, všetci spolu -

Začnime na mieste!

A teraz - skákanie na mieste!

A teraz - a bežte na mieste!

1-2-3-4-5 - nikto nás nedobehne!

1-2-3- pozrite sa na nás!

A 4-5 a 6 - každý by si mal sadnúť na svoje miesto!

Počuj teraz, ako začalo srdce biť? Počujete rozdiel? Ak sa človek venuje športu, jeho srdce pracuje rýchlejšie, trénuje a stáva sa vytrvalejším. Naše srdce sa nikdy nezastaví. Preto sa mu vtipne hovorí „motor“ nášho tela. Ale aj taký odolný motor potrebuje našu podporu. Srdce miluje, keď sa jeho majiteľ venuje telesnej výchove, pamätajte na to!

Úvod do tráviaceho systému.

Chlapci, viete, že na to, aby ste žili, nestačí len dýchať. Čo ešte potrebujeme k životu?

K životu potrebujeme jedlo.

Tak si teraz povieme, čo sa s človekom deje, keď sa naje.

Predstavte si, že máte v ruke jablko. Chceš to jesť. čo urobíš ako prvé? (odhryzni si ). ŠMYKĽAVKA 5Áno, jedlo sa dostane do úst ako prvé a začneme žuť. Prečo žuť jedlo? (mlieť). Počas žuvania sa jedlo nielen rozdrví, ale aj zmáča slinami, a preto sa ľahšie prehĺta.

Potrava potom putuje cez pažerák do žalúdka. Žalúdok obsahuje špeciálnu tekutinu nazývanú žalúdočná šťava. Pomáha rozpúšťať jedlo. V žalúdku sa jedlo trávi. Samotný žalúdok je ako lopta. A čím viac jeme, tým viac lopta napučí. A ak zjeme priveľa (napríklad na narodeninovej oslave), žalúdok sa priveľmi natiahne. Nebudeme veľmi dobrí: žalúdok bude bolieť, možno aj zvracať ... Preto sa nebudeme prejedať!

Ale tu sa žalúdok vyrovnal so svojou prácou - strávil jedlo. Ďalej sa jedlo, už podobné zemiakovej kaši, presúva do čriev. Je to taká dlhá trubica. Ako do nás zapadá črevo? (dohady detí). A celá pointa je v tom, že naše črevá sú pevne zvinuté v žalúdku, takto! (šou). Ale nemali by existovať žiadne uzly: inak sa jedlo zasekne a bude potrebná pomoc lekára. Strávená potrava prechádza cez črevá a počas svojej cesty dodáva živiny a vitamíny rôznym orgánom. A čo zostane a nepotrebujeme, toho sa zbavíme na záchode.

Upevnenie materiálu.

Chlapci, teraz skontrolujeme, ako dobre si pamätáte, kde v našom tele sa ktorý orgán nachádza. Pozrite sa na snímku, pomenujte orgán a bodkou označte miesto, kde sa tento orgán nachádza na schéme človeka. ŠMYKĽAVKA 6

Téma: „Časti tela sú mojimi pomocníkmi“

Cieľ:

  • upevniť koncepciu častí tela;
  • upevniť vedomosti a zručnosti získané počas nápravná práca o vývoji artikulačného aparátu.

Úlohy:

Logopédia:

Zlepšenie lexikálnej štruktúry reči:

  • obohatiť, aktivizovať a rozšíriť slovnú zásobu na tému „Časti tela sú moji pomocníci“;
  • naučiť sa názvy častí ľudského tela, ich funkcie (vidíme očami, počujeme ušami, dýchame nosom atď.);
  • upevniť pojem „viachodnotové slovo“, objasniť polysémiu slova „nos“;
  • rozšíriť chápanie vnímania pachov u zvierat;
  • objasniť význam slov „aróma“, „vôňa“;

Formovanie a zlepšovanie gramatickej štruktúry reči:

  • súhlasiť podstatné mená s prídavnými menami v rode a čísle.

Rozvoj súvislej reči:

  • vytvoriť problémovú situáciu, zúčastniť sa jej diskusie;
  • rozvíjať schopnosť správne odpovedať na otázky;
  • nájsť motiváciu pre diskusiu na túto tému.

Zlepšenie všeobecných a jemných motorických zručností.

Vývojové úlohy:

  • rozvoj hmatových vnemov;
  • rozvoj správneho fyziologického dýchania.

Vzdelávacie:

  • vytvárať predstavy o častiach tela: oči, uši, nos, jazyk, ruky, o ich úlohe v ľudskom živote;
  • kultivovať kultúrne a hygienické zručnosti.

Na dosiahnutie cieľa boli použité nasledujúce metódy a techniky:

  • vizuálna metóda (použitie video materiálov)
  • verbálna metóda (hovorte o častiach tela)
  • recepcia hry (artikulačná gymnastika "Veselý jazyk")
  • experimentálna metóda (bez dotyku zistite, v ktorej kanvici je voda studená a ktorá horúca)
  • metóda vyšetrenia (vyšetrenie v zrkadlách oka)
  • aromaterapia (používajú sa vonné sviečky).

Riešenie problémov sa uskutočňuje prostredníctvom týchto vzdelávacích oblastí:

  • zdravie (schopnosť správne dýchať)
  • poznávanie (príbeh logopéda o očiach a vnímaní pachov predstaviteľov zvieracieho sveta)
  • hudba ("Sounds of the forest").

Vybavenie: video materiály (krajiny, flóra, fauna; nos, uši, oči; ryby, žaba, sliepky, holuby, sova, výr, rak, jašterica, mravce, pes, mačka, jeleň, kôň, delfín); zvukový záznam „Zvuky lesa“; dve kanvice s vodou - horúca a studená; "zázračná skrinka"; aromatické sviečky; zrkadlá, koschey charakter, papier na kreslenie, červený kvaš, vlhčené obrúsky.

Priebeh priamo vzdelávacích aktivít

1. Organizačný moment.

zdvorilé slová

Byť slušný
Treba povedať "ahoj"
Každému, koho by som nestretol...
Deti to vedia.
Povedz ahoj!" a ako odpoveď
Ozve sa: „Ahoj! Ahoj!".

Chlapci, poďme sa pozdraviť.

Ahojte palmy! (deti tlieskajú rukami: tlieskať-tlieskať)
Ahojte čižmy! (stomp: top-top)
Ahojte žaby! (krákanie qua-qua)
Ahojte kukučky! (kukučka: kukučka)
Dobrý deň, zvoniaca päta! (klikací jazyk: cvak-klak)
A dieťa svetluška! (pri výdychu hovoria: s-s-s)
Ahoj, rýchly vánok, (fúka)
Zvučný detský hlas! (hovoriaci jazyk: bl - bl)
Vlak je na nástupišti dlhý! (ťahať: hej)
Dobrý deň náramkové hodinky, (tik: tik-tak)
Hlasné detské hlasy!
A teraz si všetci spolu sadli,
Všetci na mňa pozerali.

2. Hlavná časť.

Dnes budeme hovoriť o osobe. Na Zemi je veľa ľudí – miliardy. Všetci ľudia sú si podobní, všetci vieme rozprávať, myslieť, chodiť, ale každý človek je jedinečný. Líšime sa vzhľadom, farbou očí, vlasmi, výškou, chôdzou, hlasom, povahou.

Objaví sa Koschey.

Koschey. Kto hovoril o mne? A ste tu vy múdre deti, no, potom hádajte moje hádanky, a ak neuhádnete, vezmem vás k sebe.

1) Sme nasadení
V zime čižmy
Na jeseň - topánky,
V lete - sandále.
(nohy)

2) nemusím ísť do nemocnice,
všetko obchádzam,
Chvejem sa, pery sa mi trasú,
Včera som bol ošetrený ... (zuby).

3) Piati bratia sú si roky rovní
Rast je iný.
(prsty)

4) Všetko, čo vložíme do úst,
Dostane sa k nám v ... (žalúdok).

5) Hrniec má v sebe sedem otvorov.
(Hlava).

Och, aký si tu šikovný. Nemám rada takéto deti, pôjdem hľadať iné deti.

Logopéd. Výborne, chlapci, zvládli túto úlohu a odprevadili Koshchei von. Teraz vezmite zrkadlo a pozrite sa na seba. Človek nevidí celým telom, ale iba očami.

Poďme na to spolu, deti
Na čo sú oči?
A prečo všetci máme
Je na tvári pár očí?
Prečo teda ľudia potrebujú oči?
Deti odpovedajú.

Logopéd. Presne tak, oči pomáhajú človeku spoznávať svet okolo seba: okolo seba vidíme predmety, ich farbu, veľkosť, tvar, vieme určiť vzdialenosť, v ktorej sa od seba nachádzajú. (Deti si prezerajú video materiály zobrazujúce krajinu, flóru, faunu.)

Oči sú veľmi citlivé, preto si ich treba chrániť. Ľuďom so slabým zrakom lekár odporúča nosiť okuliare. Všetci predstavitelia živočíšneho sveta majú rôzne oči. Napríklad ryby vidia dobre objekty nachádzajúce sa v blízkosti. Žaby si všímajú iba pohybujúce sa predmety. Aby mohla zvážiť nehybný objekt, musí sa sama začať pohybovať. U rakov sú oči umiestnené na špeciálnych stopkaných anténach, pohybujú sa ďaleko dopredu a môžu sa samy otáčať, keď je rak nehybný. Sova a výr majú veľké, no nehybné oči, no hlava sa otáča okolo svojej osi v plnom kruhu. Navyše vidia len v tme. Kurčatá, holuby, jašterice vidia len vo svetle. Mravce vidia hviezdy aj cez deň.

Aké sú oči podľa farby?

Deti odpovedajú.

Logopéd. A vo forme?

Deti odpovedajú.

Logopéd. aké máš oči?

Deti odpovedajú.

Zavrieš oči dlaňou,
Poďme si na chvíľu sadnúť:
Okamžite sa zotmelo.
Kde je posteľ, kde je okno?
Divné, nudné a otravné
Vôkol nie je nič vidieť.

Deti sedia so zatvorenými očami, sú zapnuté hudobné nahrávky „Sounds of the Forest“.

Logopéd. V tme sa človek cíti zle, nepríjemne, no má ešte jedného pomocníka. Čo počuješ?

Deti odpovedajú.

Logopéd. Ako počujeme zvuky okolo nás?

Deti odpovedajú.

Logopéd. Aké zvuky môžeme počuť?

Deti odpovedajú.

Logopéd. Vďaka sluchu vnímame zvuky okolo nás, orientujeme sa vo svete. Človek pomocou uší počuje spev vtákov a hlasy ľudí, šumenie potoka a šum vetra a mnoho rôznych zvukov. Teraz mi povedzte, cítite vôňu v miestnosti, príjemnú vôňu?

Deti vdychujú príjemnú jahodovú vôňu vonných sviečok.

Logopéd. Ako vnímame vône?

Deti odpovedajú.

Logopéd. Prečo si myslíš, že človek potrebuje nos?

Deti odpovedajú.

Logopéd. Niektorí ľudia si myslia, že nos je len ozdobou tváre. Iní si myslia, že príroda nám dala nos, aby sme ho ohrnuli. Existujú dokonca aj výrazy: „Pozri, ohrnul si nos!“, „Prečo si zvesil nos?“. Je to vtip. V skutočnosti je aj ten najmenší nos veľmi dôležitou súčasťou tela. Dýchame nosom. A nos pomáha cítiť a rozlišovať pachy.

Prečo deti potrebujú nos?

Má rovné nosy
Existujú tupé nosy...
Každý nos je potrebný
Odkedy dorástol do tváre.
Y. Prokopovič

Fizminutka.

Dupneme nohami.
Tlieskame rukami
Kývame hlavami.
Dvíhame ruky
Sklopíme ruky.
Podávame ruky
A bežíme okolo.

Logopéd. Ľudia sa navzájom vnímajú pomocou zraku, sluchu v procese rozhovoru. Ale pre zvieratá hrá čuch dôležitú úlohu. Je to najdôležitejší zmysel, často nahrádza zrak alebo sluch. Necítiť počas toho predátora alebo nenájsť korisť na stope sa pre niektorých z nich rovná smrti. Lepšie ako iné zvieratá vnímajú pachy psov, mačiek a koní. Väčšinou rozpoznajú vôňu známeho človeka dlho predtým, ako sa priblížia. U voľne žijúcich zvierat je čuch ešte lepšie vyvinutý. Jeleň z veľkej diaľky zacíti dravca a podarí sa mu utiecť alebo sa skryť. Na druhej strane vtáky sú veľmi slabé na rozlišovanie pachov, ale delfíny ich vôbec nerozlišujú.

Logopéd používa video materiály a obrázky predmetov zobrazujúce zvieratá.

Ak prechladnete a dostanete nádchu, ťažšie sa vám dýcha. Musíte sa starať o svoje zdravie, vedieť správne dýchať, vdychovať vzduch nosom a vydychovať ústami. Nos je ľudský orgán. Čo alebo čo to má?

Logopéd používa videomateriály zobrazujúce zviera a človeka, čln a kanvicu.

Logopéd. Čo je to rýchlovarná kanvica? Aké časti má? (Výtok, veko, rukoväť, dno, steny).

Logopéd. Na čo slúži kanvica? (Napiť sa z neho).

učiteľ. Aký druh vody je potrebný na prípravu čaju?

Deti odpovedajú.

Dve čajníky s studená voda a horúce, navrhuje sa zistiť, kde je, bez toho, aby ste sa dotkli, potom sa položí séria otázok.

Deti vedia, ako určiť teplotu vody.

Logopéd. Pred vami sú dva čajníky, v jednom čajníku studená voda, v druhom teplá voda. Ktorá má podľa vás studenú vodu?

Deti odpovedajú.

Logopéd. Predmetov sa dotýkame prstami. Pomáhajú nám písať, šiť. Vyrezávajte, robte veľa rôznych vecí. Pomocou prstov môžeme cítiť teplo a chlad, cítiť - tvrdý alebo mäkký predmet, hladký alebo drsný. Niektorí veľmi jemné pohyby treba sa naucit, napriklad ruky umelcov su velmi dobre vyvinute. Navrhujem trochu sa pohrať s našimi prstami. Skúsme hmatom uhádnuť, čo je v našej zázračnej krabičke?

Deti vystupujú.

Logopéd. Čo by sa stalo, keby mal človek jedno oko, ale dve ústa a dva nosy?

Deti odpovedajú.

Jedna hlava je nám daná.
A dve oči a dve uši,
A dva chrámy a dve ruky,
Ale jeden nos a ústa.
A nech je to naopak
Jedna noha, jedna ruka
Ale dve ústa, dva jazyky
To by sme len vedeli
Čo jedli a o čom sa rozprávali.
G. Heine.

Jazyk žije v našich ústach. Pomocou neho môžeme určiť chuť. Prečo by inak človek potreboval jazyk?

Deti odpovedajú.

Logopéd. Jazyk pomáha vydávať rôzne zvuky, a čo je najdôležitejšie - hovoriť. Občas hrá rolu strážcu, stráži vchod do domu (ústa) a kontroluje jedlo z hľadiska vhodnosti alebo nevhodnosti na konzumáciu. Počas žuvania jazyk prevracia kúsky jedla.

Deti vystupujú artikulačná gymnastika„Veselý jazyk“ (vývoj autora).

Žil - bol jazyk.
Bol veselý a vždy hlučný. (Klikajúci jazyk)
Ale jedného dňa sú naňho všetci susedia
Urazili sa a prestali sa kamarátiť s Jazykom. (našpúliť pery)
Podišiel hore na líce, (jazykom tlačia na pravé líce)
Zaklopal som na jej dvere, nikto neotváral.
Potom išiel opačným smerom (jazykom tlačia na ľavé líce)
Nikto ho tam však nečakal.
Jazyk sa rozhodol skamarátiť so zubami.
Najprv pošteklil horné zuby (Pred artikulačné cvičenie umývanie zubov)
A potom tie spodné.
Ale potom boli pery urazené a našpúlené. (našpúlené pery)
Jazyk sa rozhodol rozveseliť ich:
Najprv si olízal hornú peru (vykonajte artikulačné cvičenie Jam)
A potom ten spodný.
Lipsovi sa to páčilo
A usmiali sa na Jazyk.
Odvtedy žijú všetci spolu (Úsmev)
A vždy sa na seba usmievajú.

Úlohy:

  • Nápravné a vzdelávacie: upevniť poznatky o tomto lexikálna téma; objasnenie a aktivácia slovníka prostredníctvom slov označujúcich činnosti predmetov; naučiť sa tvoriť podstatné mená zdrobnenými a augmentatívnymi odtieňmi.
  • Vývoj jadra: rozvoj myšlienkových procesov analýzy a syntézy, rečový sluch, zrakové vnímanie a pozornosť, všeobecné motorické zručnosti.
  • Nápravné a vzdelávacie: pestujte si starostlivý postoj k svojmu telu.

Vybavenie: fotografie zobrazujúce ľudí rôzneho veku; snímky oddelené časti telo; albumy; farebné ceruzky.

Pokrok v lekcii

1. Organizačný moment

Vychovávateľ: - Chlapci, dnes Kolobok prišiel do našej škôlky a priniesol fotografie. Povedzme Kolobokovi, kto je na nich zobrazený?

Ako ich môžete nazvať jedným slovom? ( Ľudia)

Ako sa ľudia navzájom líšia? Venujte pozornosť veku, výške, hmotnosti, farbe očí, farbe vlasov.

Teraz odpovedzte, čo majú takíto odlišne vyzerajúci ľudia spoločné? (ľudia sú si navzájom podobní tvarom tela)

Medovník: - Tak ja som tiež muž?

Vychovávateľ: - Chlapci, vyzerá Kolobok ako ľudia? V čom je iný?

2. Hlavné telo

Pracujte so schémou.

Z akých častí sa skladá naše telo? ( hlava, krk, trup, ruky, nohy)

Vezmite si každý jeden kus. Teraz z týchto častí zostavíme človeka. Čo je podľa vás najdôležitejšia časť? ( hlavu)

Čo je na hlave? ( na krku)

Aká je najväčšia časť nášho tela? ( trup)

A hlavní asistenti nášho tela sú ...? ( ruky a nohy)

Koľko rúk a nôh má človek?

Zvážte, čo je rovnaké na rukách a nohách?

Minúta telesnej výchovy

Chlapci žijú - vtipné prsty
Neposlušné nohy kráčajú po ceste
Krk otáča hlavu doprava, doľava dozadu
Ukáž mi, kde je brucho?
Naše telo sa stiahlo ako štíhla breza
Mám rovný chrbát
A teraz sú všetci vytiahnutí
A usmievali sa jeden na druhého

(Zaklopte na dvere. Vojde hádanka stará mama)

Babička-Riddle: - Ahoj, chlapci! Tak som sa rozhodla, že ťa navštívim. Pamätáš si ma?

Presne tak, som stará mama hádanka. A dnes som si pre vás pripravil aj svoje hádanky. A magické zrkadlá vám ich pomôžu vyriešiť.

(Každé dieťa dostane zrkadlo)

Tak počúvaj:

Brat a brat bývajú na druhej strane ulice.
A oni sa navzájom nevidia (oči)

Dobre sa na seba pozri do zrkadla. Čo si myslíte, že to je?

Presne tak, sú to oči. Vypočujte si ďalšiu hádanku.

Keby nebolo jeho, nič by nepovedal. (Jazyk)

Tu je hora a blízko hory sú dve hlboké diery.
V týchto dierach sa vzduch potuluje, potom vstupuje a potom vychádza. (nos)

Nezasievajú, nesadia, sami si pestujú. (vlasy)

Otvorím stajňu, ukážem stádo bielych oviec. (zuby a ústa)

A teraz, chlapci, chcem si s vami zahrať hru s názvom „Opravte chyby“.

Myslíte si, že hlava je potrebná na smrkanie? Súhlasíte so mnou? Vysvetli prečo?

Potrebujete oči na dýchanie? Uši - hovoriť? Nos na kreslenie? Ruky na chôdzu? Nohy - myslieť? Ústa - pozrieť sa?

(Po každej otázke sa urobí pauza, aby ju deti mohli vyvrátiť a uviesť svoje dôvody)

Ďalšia hra je „Povedz slovo“. Ja začnem vetu, ty skončíš.

Čo robíme s našimi hlavami? (myslieť si). Čo robíme s našimi ušami? (počúvame). Oči..? (pozri sa). Nos..? (dýchať, čuchať). Ústa..? (jeme, pijeme, rozprávame sa). Ruky..? (chopiť sa). Prsty..? (dotyk, pohladenie, kreslenie). Nohy..? (chôdza, beh, skok).

A posledná hra"Zavolaj to láskavo." S láskou pomenujte všetky časti tela: ruka (rukoväť), noha (noha), rameno (rameno), nos (nos), vlasy (vlasy), prst (prst), hlava (hlava, hlavička), líce (líce) , ucho ( ucho), brucho (brucho), oko (kukátko).

Hra „Povedz mi o obrovi“

Medovník: - Chlapi, poznám jedného obra a ten nemá nos, ale nos. Nie ruky, ale... Oh, neviem, čo povedať? Pomôž mi prosím.

Nie ruky, ale ... ruky; nie oči, ale ... oči; nie pery, ale ... ruiny; nie päste, ale ... päste; nie lakte, ale ... lakte; nie nohy, ale ... nože; nie nechty, ale ... nechty; nie zuby, ale ... zuby; nie vlasy, ale vlasy; nie obočie, ale ... obočie; nie žalúdok, ale ... žalúdok.

Tajomná babička: - A chlapci, je čas, aby som sa s vami rozlúčil. Zbohom!

3. Zhrnutie vyučovacej hodiny

Kolobok: - Ach, ako tiež chcem byť ako ľudia.

pedagóg: - Chlapci, predstavme si, že Kolobok má všetky časti tela ako človek. Nakreslime jeho portrét a darujme mu ho.

(Deti nakreslia portrét Koloboka a dajú mu ho)

Gingerbread Man: Ďakujem vám. Aká som krásna na tvojich kresbách a podobná človeku. Zbohom!