Artikulační gymnastika na téma hmyz. Dechová cvičení na lexikální témata

Téma: Hmyz
Cíl: Rozšířit slovní zásobu k tématu, upevnit zobecňující slovo
"hmyz". Zobecnit a rozšířit poznatky o životě hmyzu v jarním, škodlivém a
užitečný hmyz. Naučte se je rozpoznávat. Pochopit význam hmyzu
Příroda.
Upevnit znalosti dětí o částech těla hmyzu
Rozvíjet pozorování, vizuální paměť, jemnou motoriku ruky.
Pěstovat lásku ke světu kolem nás, k domácím i divokým zvířatům.
Vybavení: malby hmyzu, schémata, letáky, pracovníci
sešity Teremkové.
Řečový materiál: brouk, motýl, vážka, kobylka, komár, vosa, včela,
čmelák, gadfly, beruška, kobylka, mravenec, tělo, tlapky, hlava, břicho,
křídla, bodnutí, prsa, mouchy, bzučení, třepetání, pištění, cvrlikání, mouchy atd.
Průběh lekce:
I. Organizační moment:
Hra "Čtvrtý extra"
Vysvětlete, proč je toto zvíře zbytečné?
Lev, zebra, kráva, opice
Hříbě, koza, kotě, jehně
Kráva, králík, tele, pes
Kůň, ovce, ježek, koza
Medvídek, zajíc, liška, veverka
II. Úvod do nového tématu:
1. Dechová cvičení: "Motýli"
Zhluboka se nadechněte a sfoukněte motýla z dlaní. Ramena se nezvedají
tváře se nenafouknou.
Všichni motýli odletěli, zůstaly jen květiny.
2. Artikulační gymnastika:
Palačinka - široký jazyk leží na spodním rtu.
Pohár - zvedněte boční okraje jazyka.
Buben - klepej širokým jazykem po obloze.
Houba - držte široce roztažený jazyk na obloze.
3. Hlasová gymnastika:
Zpívejte zvuk "O" jiná síla hlasování.
Velmi tichý - ruka leží níže.
Hlasitě zvednutá ruka.
4. Hádanky:
Podnikavá hostitelka rozčilující se nad květinou
A podělte se o med.
(Včela)

Už se mi nechtělo spát.

Dojatý, natažený
Vznesl se a letěl.
(Motýl)
Cheren, ne býk, šest nohou bez kopyt, létá - vyje, sedá - ryje zem.
(Chyba)
A pod těžkým břemenem přítel spěchá na pomoc. Tady jsou lidé dobří, ne v nesnázích
náhle spadnout. Bez práce - o můj život! nemůže žít...
(Mravenec)
Ne zvíře, ne pták, ale nos jako pletací jehlice.
(Komár)
5. Konverzace:
Jak se dá jedním slovem nazvat včela, mravenec, komár a motýl?
Jaký další hmyz znáš?
Jsou vystaveny obrazy hmyzu.
Všimněte si, kolik mají tlapek?
Má všechen hmyz 6 nohou? Kdo má 8 tlapek? Kolik křídel?
Jaké jsou výhody hmyzu pro přírodu? Jaká škoda?
6. Zpráva o vzhled a struktura hmyzu.
Jak se nazývají části těla brouka?
S čím jsou spojeny části těla brouka? (s prsama)
Čím je tělo pokryto? (Tvrdá křídla)
Jakou roli hrají pevná křídla? (Pevná křídla chrání tělo a
tenké křídlo).
co je na hlavě? (Oči, uši, ústa, knír)
7. Příběh:
Motýli kladou vajíčka. Z vajíček se líhnou housenky. Housenky jsou velmi
malé, žerou hodně trávy, listí, květů, kůry a velmi rychle rostou. Jak
jen housenky naberou potřebnou váhu a uplyne určité období, oni
proměnit v kuklu. Kukly nežerou ani nepijí. Během tohoto období jejich tělo
mění se. A úplně poslední fází je proměna v motýla.
PHYSMINUTKA "Květina"
Květina spala a najednou se probudila
Už se mi nechtělo spát.
Dojatý, natažený
Vznesl se a letěl.
Slunce se probudí až ráno
Motýl se točí a kroutí.
8. Hra "Opakujte, neudělejte chybu"
Moucha, mravenec, včela, vosa,
vážka, brouk, motýl, pavouk,
Komár, kobylka, motýl, gadfly,
Vosa, čmelák, moucha, šváb,
Mravenec, moucha, brouk, včela.


Postavte se rovně, zhluboka se nadechněte, při tichém výdechu se zvýšeným hlasem dlouze říkejte „z-z-z-z-z-z“.

Přichází v noci, nenechá nás usnout:

Zlo zvoní, kroutí se přes ucho, ale do rukou se nedává.


  • "Chyba"
Ve stoje se klidně nadechněte, při výdechu řekněte „zhzhzh“.

Jsem brouk, jsem brouk, žiju tady. (Pomalu mávněte rukama.)

Bzučím, bzučím, bzučím: (Rytmicky vykročená noha)


  • "Včela"
Ukažte svému dítěti, jak sedět rovně s rukama zkříženýma na hrudi a hlavou dolů.

Včela řekla: "Zhu-zhu-zhu" (stiskněte hruď a při výdechu říkáme: w-w-w, pak při nádechu rozpažíme ruce do stran, narovnáme ramena a řekneme ...)

Budu létat a bzučet, přinesu dětem med (vstane a roztáhne ruce do stran, udělá kruh kolem místnosti, vrátí se na své místo).

Ujistěte se, že dech je nosem a dech je hluboký.

Artikulační gymnastika


  • "Proboscis". Vytáhněte zavřené rty dopředu.

  • "Čmelák". Otevřená ústa. Zvedněte jazyk ve formě misky, přitiskněte boční okraje k stoličkám. Náběžná hrana musí být volná. Uprostřed jazyka spusťte proud vzduchu, připojte svůj hlas a vyslovujte silou: „zzzz“, „jzhzh“.

  • "Ten komár štípne." Zatlačte úzký jazyk co nejvíce dopředu a vytáhněte jej hluboko do úst.

  • "Motýl letí kolem květiny." Otevřete ústa a olizujte si rty jazykem v kruhu ve směru a proti směru hodinových ručiček.

  • "Saranče". Otevřete dokořán ústa, usmějte se. Špičkou úzkého jazyka se střídavě dotýkejte základny (tuberkul) buď horních nebo dolních zubů.

  • "Včela". Usmějte se, otevřete ústa dokořán, zvedněte jazyk až k tuberkulům (alveolům). Zkuste vyslovit "jzhzh", ale ne náhle, ale zdrženlivě, po dobu 10-15 sekund.

Zábavné cvičení pro pasivní artikulační gymnastika


Statečný komár

Žil tam komár. Cvičil každé ráno.

A takto mu vyčistil sosák. (Stiskněte rty dvěma prsty do „proboscis“)

A pak se vesele usmál na všechen hmyz, který žil poblíž. ( ^ Rty jsou fixovány v úsměvu dvěma prsty)

Jakmile se ale poblíž usadila žába, otevřela dokořán tlamu a spolkla hmyz. (otevřená ústa dokořán)

Komár se rozhodl chránit své přátele. Aby žábu vyděsil, vyrobil si děsivou tlamu. (horní ret se zvedne dvěma prsty tak, aby byla odkryta horní dáseň, poloha je fixní)

Když žába spatřila komára, byla tak překvapená, že otevřela tlamu. (Spodní ret je spuštěn tak, aby byly obnaženy dásně, poloha je fixována dvěma prsty)

Pak komár uvolnil žihadlo a letěl na žábu. (Vezměte jazyk dvěma prsty a jemně se pohybujte tam a zpět)

Žába se lekla a okamžitě utekla. (Rychle otevřete a zavřete ústa)

Hmyz začal mávat křídly a oslavovat vítězství. ( ^ Vezměte jazyk dvěma prsty a švihejte nahoru a dolů)


Milý Gluttone
png" name="Obrázek 5" align=spodní šířka=150 výška=150 ohraničení=0>

Caterpillar Glutton chtěla jíst pořád. Snědla vše, co se jí dostalo do zorného pole: listy, květy, větvičky a plody. A když se najedla, sladce usnula. A tak to bylo každý den. A pak se jednoho dne probudila a ztuhla strachem, slon k ní táhl chobot. (Stiskněte rty dvěma prsty do „proboscis“)

Naše housenka se ale nenechala zaskočit a usmála se na slona.

("Smile" - rty jsou udržovány v úsměvu. Zuby nejsou vidět)

Ach! Jaký zdvořilý slon!

Podívám se na sebe do zrcadla, - řekla housenka. - Oh, jaký mám bledý pohled!

A housenka se rozhodla cvičit, aby po návratu slona vypadala zdravěji.

(Otevřete ústa, položte široký, uvolněný jazyk na spodní ret. Potom vytlačte úzký, napjatý jazyk dopředu)

Měla velký hlad a hned začala jíst. Jedla a jedla a jedla... Ale brzy se znovu podívala do zrcadla a začala si čistit zuby a čekala na slona.

(„Pojďme si vyčistit zuby“ – zavřete ústa, krouživými pohyby vtáhněte jazyk mezi rty a zuby; „Spočítejte spodní zuby“ – usmějte se, otevřete ústa. Špičkou jazyka se opřete o každý spodní zub čelist se nepohybuje)

Pak se Glutton trochu naštval,

(„Kundička se zlobí“ – otevřete ústa. Špičkou jazyka se opřete o spodní řezáky, zvedněte zadní část jazyka nahoru)

schoulil se a sladce usnul.

(„Civka“ – otevřete ústa. Špičkou jazyka se opřete o spodní řezáky, boční okraje přitiskněte k horním stoličkám. „Vytáhněte“ široký jazyk dopředu a vytáhněte jej hluboko do úst)

Je čas, aby se Obžer proměnil v kuklu. A větev, na které panenka seděla, ji jemně ukolébala a houpala nahoru a dolů, jako na houpačce.

(„Swing“ – Otevřete ústa. Napjatým jazykem si sáhněte na nos a bradu nebo na horní a dolní řezáky)

V jednu krásnou chvíli vyletěl z kukly ten nejkrásnější motýl, byl tak krásný, že všichni kolem ztuhli, když proletěl kolem. A jednoho dne uviděla slona. Seděla mu na uchu a on zadržoval dech, aby nevyděsil takovou krásu.


pracovitá kráva

Byla tam beruška. Jednoho dne vyšla ze svého domu a uviděla jasné slunce. A vidělo berušku. Usmál se a lechtal ji teplými paprsky. A když slunce osvítilo berušku zezadu, všichni viděli, že nemá žádné skvrny. Všechen hmyz v okolí se jí začal smát.

Co jsi za berušku, když nemáš černé skvrny, říkali.

Ano, jsi jen červený brouk, - opakovali ostatní.

Dokonce i slunce bylo skryto za mraky. A beruška začala plakat, ale pak zase vyšlo sluníčko. Beruška přestala plakat, otočila tvář ke slunci a začali se na sebe usmívat . ("Smile" - Rty jsou drženy v úsměvu. Zuby nejsou vidět)

Musíte velmi tvrdě pracovat, abyste získali místa. Neboj se obtíží, - řeklo sluníčko a dalo berušce knihu.

Beruška se na ni dlouho dívala a pak začala dělat cvičení napsaná v knize. Nejdřív se jí to nepovedlo, ale vytáhla jazyk a plácla ho.

(„Neposlušný jazyk“ – Otevřete ústa, položte jazyk na spodní ret a plácnutím do něj řekněte: „pya-pya-pya“. Cvičení pro uvolnění svalů jazyka) A byl hladký jako špachtle.

(„Lopatka“ – otevřete ústa, položte široký, uvolněný jazyk na spodní ret)

Brzy se zvedl lehký mrak a umyl berušku deštěm. Ale ani tady nebyla bezradná: jazyk složila hrnkem („Calyx“ – doširoka otevřete ústa. Zvedněte přední a boční okraje širokého jazyka, aniž byste se dotkli zubů) a dostal dešťovou vodu na čaj. Vypil jsem čaj s bagelem. („Kobliha“ - zavřete zuby. Zakulate rty a mírně se natáhněte dopředu, aby byly vidět horní a dolní řezáky)

a zpět do práce. Na fotkách viděla koně, („Kůň“ – Usmějte se a otevřete ústa. Klikejte pomalu špičkou jazyka. Dbejte na to, aby se nehýbala spodní čelist a rty, ale fungoval pouze jazyk. Cvičením posilujte svaly jazyka a zvedněte jej ) veselý malíř, („Malyar“ – Otevřete ústa. Širokou špičkou jazyka jako kartáčem veďte od horních řezáků k měkkému patru. Cvičení na procvičování zvedání jazyka a jeho pohyblivosti) houba

a dokonce i akordeon. („Akordeon“ – Zavřete ústa. Přisávejte jazyk k patru. Aniž byste jazyk zvedli z patra, silně stáhněte spodní čelist dolů)

Beruška byla prací tak unesena, že si nevšimla, jak se jí na zádech objevily černé skvrny.

Beruško, je čas jít spát, - obrátilo se k ní slunce.

No, miláčku, dovol mi, abych tě pohostil džemem pro tak úžasnou knihu, - odpověděla beruška vesele. Pili čaj s marmeládou . (« lahodný džem» - Otevřená ústa. Olízněte horní ret širokým jazykem a vytáhněte jazyk hluboko do úst)

A šli spát. Slunce je za kopcem a beruška je pod houbou.

(„Houba“ – Otevřete ústa. Nasávejte jazyk až k patru. Cvičením protáhněte hyoidní vaz)

A ráno se stal zázrak! Beruška vyletěla ze svého domu a odletěla na svátek, kde se sešli všichni obyvatelé louky. Tam pampeliška Big Cheeks otevřela novou atrakci. Každý se mohl svézt na padáku.

(„Parachutik“ - Otevřete ústa, jazyk tlačte dopředu a zvedněte jej „hrnkem“, plynule vydechněte na vatu ležící na špičce nosu, nebo na ofinu. Cvičte tak, aby proud vzduchu nasměroval doprostřed jazyka)

Beruška jako první požádala pampelišku o odvoz a pak všichni viděli, že má ... fleky. Byly kulaté a lesklé a na červených zádech vypadaly tak krásně. Od té doby berušku navštěvují všichni obyvatelé paseky: někteří, aby se učili, jiní, aby se podívali do knihy.


Tajemný motýl.

Všichni tomuto krásnému motýlovi říkali Hádanka. Víš proč? Ano, protože měla velmi ráda hádanky pro každého a neříkala hádanky. Jednou náš motýl letěl a uviděl mládě. Seděl pod keřem a hodně plakal a zároveň otevíral zobák. ("Chick" - ústa jsou široce otevřená, jazyk leží tiše v ústní dutině)

A motýl mu říká:

Objevil se ve žlutém plášti:

Sbohem, dvě mušle!

Když kuřátko přestalo plakat, řeklo: "Je to o mně?"

A motýl je celý svůj:

Léto v bažině

Najdete ji.

Zelená žába

S úsměvem od ucha k uchu.

Kuřátko se už začalo usmívat jako žába. ("Smile" - Rty jsou drženy v úsměvu. Zuby nejsou vidět)

A víte o něčem velkém? - zeptal se.

A pak motýl neztratil hlavu:

Tato šelma je obrovská

Za šelmou má malý ocas,

Před šelmou - velký ocas.

No, samozřejmě, že je!

No jasně že je...

Slon! - křičelo kuřátko vesele. ("Proboscis" - Vytáhněte zavřené rty dopředu)

Teď vidím, že jsi v pořádku! Řekni mi, proč jsi tak hlasitě plakal? - zeptal se motýl.

Byl jsem sám, proto jsem plakal.

Vedle kuřátka byla malá lopatka. A motýl okamžitě uhodl novou hádanku:

Jdu vedle školníka,

Všude kolem odhrnuji sníh

A pomáhám klukům

Udělej kopec, postav dům.

Jde o moji lopatku. („Lopatka“ – Otevřete ústa, položte široký, uvolněný jazyk na spodní ret)

Hádal jsem. A víte? - zeptala se kuřátka.

Butterfly pozval kuřátko, aby se vydalo hledat její matku, ale ještě se nenaučilo létat. Pak se ho motýl zeptal na následující hádanku:

Všechno se dnes raduje!

V rukou dítěte

Tanec pro radost

Balónky).

A motýl s kuřátkem začal nafukovat balónek. Přátelé ho oklamali, ale i tak z toho byl unešený . (Nafoukněte balónek nasáváním vzduchu nosem a pomalým výdechem do otvoru balónku).

Dokonce si naplácali jazyky („Neposlušný jazyk“ - Otevřete ústa, položte jazyk na spodní ret a plácnutím do něj řekněte: „pět-pět-pět“), ale míč stále vyfoukl. A když balónek odfoukl, foukal z něj silný vítr, takže všechna pírka se rozsypala kolem mláděte v různé strany. Motýl se na něj podíval a řekl:

Chodím, nebloudím lesy,

A v kníru, ve vlasech,

A moje zuby jsou delší

Než vlci a medvědi.

Kuřátko okamžitě uhodlo hádanku a učesalo si vlasy.

(„Česat“ - „Česat“ horní ret horními zuby, jako hřeben, a naopak „česat“ horní ret dolními zuby)

Pak se kamarádi zhoupali na houpačkách. (" Swing "- Otevřená ústa. S napjatým jazykem sáhněte na nos a bradu nebo na horní a dolní řezáky)

A nevšimli si, jak čas ubíhal.

A co vždy jde, ale neopustí místo? - zeptal se motýl.

A kuřátko znovu uhádlo hádanku. A pak přišla moje matka.

Poděkovala motýlovi za nádherné hádanky a pozvala ji na návštěvu. Tajemný motýl si tedy našel přátele.

Doufám, že tato zábavná cvičení budou pro vaše děti užitečná.

Sport

"Tenis"

Ve stoje, chodidla na šířku ramen, pokrčená kolena. Pravou rukou udeřte do imaginární koule (nadechněte se), při výdechu prudce vyslovte „Ta – ta – ta!“

« Stolní tenis»

ve stoje, nohy na šířku ramen, levá ruka na opasku. Pravou rukou udeřte do imaginární koule (nadechněte se), při výdechu prudce vyslovte „Pta - pta - pta!

"Badminton"

Napodobujte pohyby rukou raketou (nádech), při výdechu řekněte „Pro - pro - pro! Pro - pro - pro!"

"Fotbal"

Zatlačte vatový tampon do brány. Natáhněte rty „trubičkou“ a foukejte na vatový tampon a snažte se ho zatlačit do „brány“.

"Bruslař"

Ve stoje, nohy u sebe, ruce „zamčené“ za zády, trup mírně nakloněný dopředu. Napodobujte pohyby bruslaře, ohněte se buď vpravo nebo levá noha, přičemž se celé tělo natočí do strany pokrčená noha(nádech), při výdechu řekněte "Krr - krr!"

"Lyžař"

Ve stoje, nohy mírně od sebe, kolena pokrčená. Simulujte lyžování (nádech), vyslovujte při výdechu

"Mmm!"

"plavci"

Ve stoje, ruce před hrudníkem, dlaně otočené dopředu. Nádech – tah dopředu, do stran, dolů. Při výdechu řekněte „Ahoj! E! E!"

"Basketball"

sedí na podlaze v turečtině, ruka vedoucí ruky na rameni, druhá na opasku. Nádech - natáhněte ruku dopředu a nahoru, s výdechem řekněte "Ba - ba - ba!"

"Box"

Ve stoje, paže pokrčené v loktech, dlaně sevřené v pěst. Nadechněte se - vrhněte ruce jednu po druhé dopředu, při výdechu řekněte "Ano - ano - ano!"

"Fotbal"

Srolujte vatový tampon a vložte dvě kostky jako branku. Dítě, které fouká na míč, ho musí zahnat do brány.

"Brankář"

Chodidla na šířku ramen, mírně pokrčené, ruce před sebou. Vyskočte doleva (doprava) nahoru, ruce "chytněte míč" - nádech; při výdechu řekněte "Gól!" Opakujte 3-4krát.

"Soudcova píšťalka"

Přineste si „píšťalku“ k ústům – nadechněte se. Při výdechu řekněte "S - s - s!"

Fotbal

Teta řekla:

    Páni, fotbal!

Máma řekla:

    Fuj, fotbal!

Sestra řekla:

    No přece fotbal!

A já odpověděl:

    Páni, fotbal!

"Podzim"

"Vítr - vánek - bouře"

„Venku foukal vítr. Nejprve slabá, pak silnější a silnější a brzy začala bouřka. Dítě se klidně nadechne, pak začne pomalu vydechovat, napodobuje vítr: zprvu je výdech lehký, téměř neslyšitelný, pak proud vydechovaného vzduchu sílí a sílí. Zvuk [y] můžete vyslovit při výdechu. Nevytahujte tváře.

"Listy"

Listy můžete sfouknout ze stolu, dokud nebudou všechny na podlaze.

"Vdechněte vůni lesa"

Nádech nosem, pauza, počítání „jedna, dva, tři“ výdech ústy.

"Vánek obrací listy."

"Vánek třese listem."

Rty v úsměvu, zuby otevřené. Foukání na vyplazený jazyk ležící na spodním rtu.

Fouká silný vítr, fouká slabý vítr.

Foukat na listy. Nádech nosem, pauza (počítání 1, 2), dlouhý výdech ústy.

"Déšť"

Střídavě položte rovné paže dopředu - „chytejte kapky“ - vdechněte; při výdechu řekněte "Víčko - kapka - víčko!"; střídavě dávejte rovné paže dopředu - „chytání kapek“ - vdechování; při výdechu řekněte "Tak - tak - tak!" Opakujte 3-4krát

"Pojďme přes louže"

Chůze na místě – nádech; při výdechu řekněte "Squish - squelch - squelch!"

Chůze na místě – nádech; při výdechu řekněte "Plask - plesk - plesk!"

Opakujte 3-4krát

„Voda v loužích“

Při nádechu jemně švihejte rukama zespodu doprava - doleva; při výdechu řekněte "Bul - bul - bul!" Opakujte 3-4krát

"Zahřej si prsty"

Děti se nadechnou, zastaví se, pak při výdechu „zahřejí prsty“, fouknou na ně a dlouze vyslovují [w] [f] [x].

"Procházka v lese"

Vedoucí volá děti. Každé dítě, které slyšelo své jméno, se nadechlo, složilo ruce jako náustek a řeklo: „Ay!“. Učitel sleduje dobu trvání výdechu, znělost hlasu („Odpovídejte tišeji, hlasitěji“), přesnost artikulace.

"Strom"

Děti zvednou ruce nad hlavu, nadechnou se, na 3 sekundy se odmlčí, pak potřesením rukou vysloví zvuk [sh]. Poté, co děti položily ruce („vítr utichl“). Opakujte 3-4krát.

Rodina

"Fotbal"

Hrají dva. Ke hře potřebujete vatu rozdrcenou na malé hrudky („míč“) a „brány“ (dlaně hráčů). Hráči se nadechnou, s výdechem se snaží „vstřelit gól“ druhému hráči. Musíte foukat v klidu. Dbejte na to, aby vám nevyfoukly tváře.

"Máma krmí dítě"

Přineste ruku k ústům - nadechněte se; při výdechu řekněte „Jezte! Jíst! Jíst!" Opakujte 3-4krát

"stará babička"

Odstraňte pravou ruku za zády, mírně ohněte záda - nadechněte se; při výdechu řekněte „Oh-oh-oh! Ach ach ach! Ach ach ach!" Opakujte 3-4krát

"Babička přísahá"

vyhrožovat ukazováček pravá ruka- dech; při výdechu řekněte "Ay-ya-yay!" Opakujte 3-4krát

"Dítě pláče"

"Swing the baby" - nádech nosem; při výdechu řekněte "Wah - wah - wah!" Opakujte 3-4krát

"Dítě přichází"

Pomalu se převalujte z nohy na nohu – nádech; při výdechu řekněte "Nahoře - nahoře - nahoře!" Opakujte 3-4krát

"Běže běží"

Běh na místě – nádech; při výdechu rychle řekněte „Top – top – top, top – top – top!“. Opakujte 3-4krát

"Babička"

Babička sténá a sténá:

    Ach! Moje spodní prádlo se potopí!

Ach! Dostal jsem se do problémů!

Ach! Uložit! Ztratil jsem se!

Tkanina

"Odfukování prachu"

"Zapomenuté rukavice"

"píchl prst"

Nadechněte se nosem, foukněte na prst a vydechněte: „Oh - oh - oh! Oh - oh - oh - oh!" Opakujte 3-4krát

"Šit na šicím stroji"

Pravou rukou „otočte rukojetí šicího stroje“ - vdechněte; při výdechu říkáme "T - t - t - t!"

Pravou nohou „sešlápněte a uvolněte pedál šicího stroje – nádech; při výdechu řekněte "D - d - d!" Opakujte 3-4krát

"Zapínáme zip na bundě"

Bundu upevněte pravou rukou - nadechněte se; při výdechu říkáme "Práska!" Opakujte 3-4krát

"Píchnutí do prstu jehlou"

Spojte ukazováčky před hrudníkem, prsty prudce roztáhněte – nadechněte se; při výdechu řekněte "Oh - oh - oh!"; inhalovat; při výdechu foukejte na „bolavé místo“. Opakujte 3-4krát

"Prát oblečení"

Třete pěsti o sebe - vdechujte; při výdechu řekněte "Tři - tři - tři!" Opakujte 3-4krát

"Vymáčkni oblečení"

Přitlačte vačky proti sobě a snažte se je otočit. Při výdechu řekněte "Stiskneme - stiskneme - stiskneme!" Opakujte 3-4krát

"Žehlíme prádlo"

Přesuňte pravou dlaň přes levou dlaň – nádech; při výdechu řekněte "Psh - sh - sh - sh!"

Opakujte 3-4krát

Nádobí

"Horký čaj"

Dítě se nadechne nosem, pak klidně a plynule vydechne ústy na ruce, složené v „hrnku“ u úst - „foukání horkého čaje“. Nevytahujte tváře.

"Nafoukne pánev"

Nádech nosem, výdech volně sevřenými rty plynule; přerušovaně ([f]! [f]!). Nevytahujte tváře.

"Pískající konvice"

Nadechněte se nosem, při hladkém výdechu reprodukujte tiché, monotónní dlouhé hvízdání. Pískání je snadné, zdarma. Se zvukem [y] můžete pomalu vydechovat. Znovu se nadechněte, s výdechem vyslovte [w] („konvice uvolňuje páru“). Rty nezatěžujte, střídmě vydechujte.

"Kaše se vaří"

Hlaďte se pravou rukou na břiše (nádech); při výdechu vyslovte [p - p - p]

"Pijeme šťávu brčkem"

Vytáhněte rty hadičkou dopředu, při nádechu do sebe nasajte vzduch a poté vydechněte

"Konvice se vaří"

Mírně vystrčte žaludek - nadechněte se; při výdechu řekněte "Puff - baf - baf!"

"Samovar se vaří"

Nohy na šířku ramen, ruce na opasku. Nadechněte se nosem; při výdechu řekněte "Puff - baf!"

"čajové nádobí"

Chodidla na šířku ramen, lokty přitisknuté k tělu, dlaně vzhůru. Otočte se - nadechněte se nosem; při výdechu řekněte "Ding - la - la!" Opakujte 3-4krát.

"krájení zeleniny"

Ve stoje, nohy mírně od sebe. Pravou rukou napodobit práci s nožem – nádech; při výdechu řekněte "Chuck - chuck - chuck!" Opakujte 3-4krát.

"Tři mrkve"

Stojící, nohy od sebe. Třete pravou pěstí doleva - nadechněte se; při výdechu řekněte "Shr - shr - shr!" Opakujte 3-4krát.

"Mlýnek na maso"

Ve stoje, nohy mírně od sebe. „Otočte rukojetí mlýnku na maso“ pravou rukou - nadechněte se; při výdechu řekněte "XP - xp - xp!" Opakujte 3-4krát.

"Těsto"

Zvedněte se na prsty, zvedněte ramena - nadechněte se; při výdechu řekněte "Puff - baf - baf!" Opakujte 3-4krát.

"Smažíme koláče"

Stiskněte pravou ruku v pěst - nadechněte se; otočte pěstí nahoru a dolů a řekněte "Skr - skr - skr!" Opakujte 3-4krát.

"Vaříme polévku"

"Zamíchejte vývar" pravou rukou - vdechněte; při výdechu řekněte "Bul - bul - bul!" Opakujte 3-4krát.

Domácí mazlíčci

"křečci"

Dítě nafoukne tváře, „jako křečci“, dýchá nosem a chodí po místnosti. Na znamení si přitiskne pěsti na tváře a vypustí vzduch ústy, tvářemi, „jako u dětí“. Hra se opakuje 5x.

Dítě se klidně nadechne nosem, při výdechu, říká, zobrazuje bučení krávy, mňoukání kočky...

"Krava bučí na louce"

Otočte hlavu rovně - doprava, rovně - doleva a současně se nadechujte nosem ve stejných porcích. Pomalu a plynule vydechujte ústy do strany, vyslovujte [mu-u].

Přiložte ukazováčky k čelu, sklopte hlavu – nadechněte se; při výdechu řekněte "Moo-mu-mu!"

"Snortovo hříbě frčí"

Nasajte vzduch do plic a silou ho vyfoukněte, aby vaše rty vibrovaly.

"Koně frkají"

Silně foukejte na uvolněné rty, dokud nedosáhnete vibrací.

"Kočí zastaví koně"

Po nasátí vzduchu do plic jej silou vyfoukněte, aby se rty rozvibrovaly: prrrrrr.

"Kočka mňouká"

Dotknout se tlapkami před vámi - vdechnout; při výdechu řekněte "Mňau - mňau!" Opakujte 3-4krát

"Kočka usne"

Sedněte si na židli, položte dlaně pod tvář - nadechněte se; při výdechu řekněte "Mr - r - r!" Opakujte 3-4krát

"Kočka se zlobí"

Ve stoje na všech čtyřech prohněte záda - nadechněte se; při výdechu řekněte "Fr - r - r!" Opakujte 3-4krát

"Kočka chytá myš"

Dělejte uchopovací pohyby rukama - vdechujte; při výdechu řekněte "Tsap - škrábnutí!" Opakujte 3-4krát

"Kočka a kotě"

Nadechněte se nosem, s výdechem řekněte nahlas, tichým hlasem: „Mňau – mňau!“; nadechněte se nosem, při výdechu řekněte tichým vysokým hlasem "Mňau - mňau!" Opakujte 3-4krát

"Pes štěká"

Nadechněte se nosem, při výdechu řekněte "Wow - woof - woof!", "Av - av - av!" Opakujte 3-4krát

"Pes vrčí"

Nadechněte se nosem, při výdechu řekněte "R - r - r!" Opakujte 3-4krát

"Osel"

Sklopte hlavu dolů, jděte po patách zpět - nadechněte se; při výdechu řekněte "Eey - ia - ia!" Opakujte 3-4krát

"RAM"

Sklopte hlavu dolů, jděte vpřed - nadechněte se; při výdechu řekněte "Včela - včela - včela!" Opakujte 3-4krát

"Kůň"

„Zatřes hřívou“ - nadechni se; při výdechu řekněte „Igo – běž! Jho - jdi! Opakujte 3-4krát

"Kůň"

„Bit kopytem“ pravé nohy – nádech; při výdechu řekněte "Tsok - tsok - tsok!" (i pro levou nohu).

"Koza"

Nadechněte se nosem a při výdechu řekněte „Já-já-já!“ Opakujte 3-4krát

"Prase"

Zatřeste hlavou nahoru - dolů - nadechněte se; při výdechu řekněte "Oink - oink - oink!" Opakujte 3-4krát.

Divoká zvířata

"Medvěd"

Dítě leží na zádech, zhluboka se nadechne nosem, při výdechu „chrápe“. Pak "Medvěd se probudil, protáhl se, převrátil." Dítě provádí všechny pohyby, ohýbá kolena k břichu, přičemž zhluboka vydechuje nosem, převaluje se a znovu „usíná, chrápe“.

Dítě se klidně nadechne nosem, na výdech řekne [oooh] - vlk vyje; zobrazuje vrčení medvěda, řev lišky, funění ježka...

"Zvědavý ježek"

Otočte hlavu rovně - doprava, rovně - doleva a současně se nadechujte nosem ve stejných porcích. Pomalu a plynule vydechujte ústy do strany, vyslovujte [pf].

"Vlk"

Chodidla u sebe, paže pokrčené v loktech, dlaně na hrudi. Nádech - předkloňte tělo mírně dopředu, výdech - natáhněte pravou paži před sebe; to samé s levou rukou. Opakujte 3-4krát

"Jelen"

Klečení, paže pokrčené v loktech, ruce na čele. Nádech - výdech, ruce vpřed; nádech - paže do stran, výdech atp. Opakujte 3-4krát

"Myš"

Nohy u sebe, paže pokrčené v loktech. Nádech - dotek tlapkami; vydechněte - řekněte "Shur - hur - hur!" ("Šu - šur - šu!", "Šur - šur! Š - ši!"

"Ježek"

Ve stoje, chodidla na šířku ramen. Předkloňte se, sepněte si hrudník rukama, sklopte hlavu, napodobujte ježka - nadechněte se; při výdechu řekněte „Pff!“, „Frr!“

Hračky

"Nafoukni hračku"

Dítě si vezme vyprané gumové nafukovací hračky. Musí se nafouknout nasáváním vzduchu nosem a pomalým výdechem ústy do otvoru hračky.

"Nafoukni balon"

Nohy u sebe, ruce před hrudníkem, jako by držely míč. Plynule se nadechněte nosem, s výdechem počítejte do 4 a vyslovte [Ш]. Opakujte 3-4krát

"Trumpetista"

"koule létají"

Chodidla na šířku ramen, ruce s míčem na hrudi. inhalovat; při výdechu vyhoďte míč dopředu z hrudi a vyslovte dlouhé "Wow!" Opakujte 3-4krát

"Větrník"

Chodidla na šířku ramen, paže dolů. Otočte se doprava - nadechněte se; otočte se doleva, volně švihněte rukama, s výdechem řekněte "Frr!" Opakujte 3-4krát

"Kyvadlo"

Sedí na podlaze, nohy zkřížené, ruce na opasku. Otočte tělo doprava - doleva - nadechněte se; při výdechu řekněte "Tick-tak!" Opakujte 3-4krát

"Krásná hračka"

Chodidla na šířku ramen, paže dolů. Zvedněte se na prsty, zvedněte ruce do stran, nahoru - vdechněte; spusťte se, spusťte ruce dolů, vydechněte, řekněte „Ah!“. Opakujte 3-4krát

"Hračky tančí"

Chodidla na šířku ramen, paže dolů. Zvedněte se na prsty, zvedněte ruce do stran, nahoru - vdechněte; spusťte se, položte ruce dolů, vydechněte, řekněte „Ach!“. Opakujte 3-4krát

"Houpání panenky"

Simulovat kinetózu panenky (nádech); při výdechu řekněte "A - a - a!"; při výdechu řekněte "Bye - bye - bye!" Opakujte 3-4krát

"Míč"

Chodidla na šířku ramen, ruce s míčem přitisknuté k hrudi. Pomalu se nadechněte, při výdechu narovnejte ruce a zvedněte se na prsty u nohou. Opakujte 3-4krát

"poslušný míč"

Nohy u sebe, míč v ruce. S nádechem hodíte míč nahoru, s výdechem míč chytíte a řekněte "Oop!" Opakujte 3-4krát

"Balón praskl"

inhalovat; při výdechu řekněte "Sh - sh - sh!" Opakujte 3-4krát

"Konfety"

S výdechem trubicí se pokuste sfouknout konfety ze stolu.

"Skákací provaz"

Simulovat skákání přes švihadlo (nádech); s výdechem řekněte "Skok - lopu!" Opakujte 3-4krát

"Houpačka"

Nohy mírně od sebe; ruce nahoru - dolů, přetáčet nohy od paty k patě - nádech; při výdechu řekněte „Kach - kach! Kach - Kach! Opakujte 3-4krát

"pohár"

Nohy na šířku ramen, ruce na opasku. Nádech - přeneste váhu z jedné nohy na druhou; při výdechu řekněte "Dili - dili - dili - don!" Opakujte 3-4krát

Zima

"Bouře vyje"

Přineste láhev s úzkým hrdlem ke spodnímu rtu a foukejte. Pokud je slyšet hluk, proud vzduchu je nasměrován správně.

"Zahřej si prsty"

Dítě se nadechne, zastaví se, pak při výdechu „zahřeje prsty“, fouká na ně a dlouze vyslovuje [w], [f], [x].

"Chumelenice"

"Sněhová vločka"

Dítě drží v ruce sněhovou vločku na provázku, klidně se nadechuje nosem, plynule vydechuje, zatímco se vločka pohupuje. Nevytahujte tváře.

"Sněhová vločka na nose"

Nádech nosem, výdech - vypláznout široký jazyk, foukat na špičku nosu (sfouknout vatu z nosu apod.).

"Hurikán"

Foukněte na špičku jazyka, nasazenou „lopatkou“ a jemně, ale pevně se dotýkající pouze horního rtu, spodní spolu s čelistí stáhnete dolů. Správné brániční dýchání.

"Vánice"

inhalovat; při výdechu říkáme tiše „V - dovnitř - dovnitř!“; nadechněte se, při výdechu řekněte nahlas „B-b-b!“; nadechněte se, při výdechu potichu řekněte "B-b-b!"

"Sněží"

Nohy u sebe, ruce zvednuté. Jemně spusťte ruce - nadechněte se; při výdechu řekněte "Sh - sh - sh!" Opakujte 3-4krát

"Sněhové vrzání"

inhalovat; při výdechu řekněte "Skřípání - pískání - skřípání!" Opakujte 3-4krát

"zima v zimě"

Ve stoje, chodidla na šířku ramen, paže dolů. Rozpažte ruce do stran – nadechněte se; při výdechu sepněte ramena rukama a řekněte „Br! Br! Br!" Opakujte 3-4krát

"Pojďme se zahřát"

Ruce do stran, nádech; při výdechu zkřížte ruce před sebou a řekněte "Wow!" Opakujte 3-4krát

"Sněhové koule"

„Jízda dolů z hory“

"Bruslení"

drůbež

"Husy"

Dítě sedí, ruce pokrčených paží jsou přitisknuté k ramenům. Nadechněte se, pak pomalu sklopte trup dolů, vraťte lokty dozadu, s dlouhým výdechem řekněte „ha!“. Udržujte hlavu rovně. Návrat do výchozí polohy – nádech. Při výdechu říkáme „go“, „gee“, „gu“ ...

Armáda

"Trumpetista"

Dítě přiloží zaťaté pěsti k obličeji a položí je před sebe - „potrubí“. Při výdechu pomalu fouká do „potrubí“ a vydává různé zvuky ([y], [m], [r], [du] ...).

"kulometčík"

Nadechněte se nosem, při výdechu hlasitě vytáhněte [tra-ta-ta-ta-ta]. Výdech by měl být hladký, nemělo by docházet k napětí.

Konstrukce

"Jeřáb"

Nadechněte se nosem, předkloňte trup, pravou rukou sáhněte na prsty levé nohy. V této poloze při pomalém výdechu řekněte fa - fo - fu. Narovnejte se, nadechněte se, zakloňte trup, snažte se levou rukou dosáhnout na prsty pravé nohy. Při výdechu vyslovujte ma - mo - mu.

Jaro

"Brouk se probudil"

Děti sedí s rukama v bok. Musíte zvednout ruce do stran a vzít je trochu zpět, nadechnout se. S výdechem ukažte, jak dlouho velký brouk bzučí [g], a přitom spusťte ruce dolů.

"Listy"

Pro hru potřebujete zelené listy stromů vystřižené z papíru. Dítě drží list v pravé ruce, přináší ho k ústům, nadechne se a pak na list klidně foukne. List se pohybuje v ruce. Dbejte na to, aby vám nevyfoukly tváře.

Stěhovaví ptáci

"Ptáci letěli"

Ke hře potřebujete papírové figurky ptáčků, které jsou umístěny na samém okraji stolu. Dva si sednou proti jednomu z ptáků. Ptáka můžete posunout pouze na jeden výdech, nemůžete fouknout několikrát za sebou. Nevytahujte tváře.

Hmyz

"Chyba"

Dítě sedí, paže jsou spuštěny podél těla. Zvedněte ruce do stran a vraťte je trochu dozadu, nadechněte se. S výdechem ukažte, jak dlouho velký brouk bzučí [g], a přitom spusťte ruce dolů.

"komařík"

Dítě sedí s nohama sepnutýma kolem nohou židle. Ruce na opasku. Musíte se nadechnout, pomalu otočit trup na stranu; při výdechu ukažte, jak zvoní nepolapitelný komár [h], rychle se vraťte do výchozí pozice; nový nádech a otočte se jiným směrem.

Foukání motýlů.


Profese

"Trumpetista"

Dítě přiloží zaťaté pěsti k obličeji a položí je před sebe - „potrubí“. Při výdechu pomalu fouká do „potrubí“ a vydává různé zvuky ([y], [m], [r], [du] ...).

"Dřevorubci"

"Harmonický"

I.p. - postavte se rovně, spusťte ruce. Položte si dlaně na břicho a zhluboka se nadechněte nosem. Zadržte dech na 1-2 sekundy. Vydechněte ústy.

"Soustředit se"

Na špičku nosu položte kousek bavlny. Usměj se, otevři pusu. Široký přední okraj jazyka nasaďte na horní ret tak, aby jeho boční okraje byly přitisknuté, a uprostřed je „drážka“. Vyfoukejte bavlnu. Zároveň by měl vzduch jít doprostřed jazyka, pak vata vyletí nahoru.

Ryba

"Ryba dýchá"

Po klidném nádechu plynule vydechujte ústy, periodicky měňte velikost roztoku rtů (mírně zvětšujte a zmenšujte otvor mezi rty, čímž regulujete intenzitu výdechu). Nevytahujte tváře. Udržujte správné držení těla.


Divadlo

"Divadlo zvířat"

Dítě by mělo, když slyšelo jméno zvířete od dospělého, vyslovit onomatopoeu při pomalém výdechu, znázornit pohyb tohoto zvířete.

"Písně lesních zvířat"

Liška, zajíc, vlčí mládě a medvídě se sešli na lesní mýtině a zpívali písničky. Výslovnost ta-e-i, a-e-i, a-e-i, a-e-i.

Květiny

"pampelišky"

Hra se hraje venku. Dítě se nadechne nosem a foukne na pampelišku, aby všechna chmýří odletěla. Všechny chmýří z květu musíte sfouknout 1 až 3krát.

"Květy kvetou"

Dítě stojí, paže pokrčené v loktech, prsty zaťaté v pěst. Pak postupně uvolňuje prsty a nadechuje se nosem. Poté, co jsou prsty sevřeny v pěst obrácené pořadí, provede se výdech („květ zavřený“). Opakujte 4-6krát.

Léto

"Horký"

"Venku je velké horko, foukáme na ramena, nejdřív vpravo, pak vlevo." Dítě se klidně nadechne, na 3 sekundy se zastaví, poté otočí hlavu, foukne na jedno rameno, nadechne se a foukne na druhé rameno. Opakujte 3-4krát.

"pískoviště"

Inhale - napodobit výrobu velikonočních koláčů na pískovišti; při výdechu řekněte „Plask – plesk! Ťuk ťuk!"

Zvířata horkých zemí

"Had syčí"

Nadechněte se nosem, s výdechem nakloňte trup doprava - doleva („had se houpe“). Pomalu vyslovujte [sh]. Zaujměte výchozí pozici, nadechněte se nosem a opakujte cvičení 3-4krát.

"Řvoucí lev"

Dítě se klidně nadechne nosem, zastaví se, při výdechu řekne [rrrr] nebo pomocí jiných zvuků znázorní zavrčení.

"Slon pije vodu"

Roztáhněte rty širokou trubicí a nadechněte se do počtu tří, poté vydechněte do pěti.

"Velryba vyvrhne fontánu vody."

Vibrace rtů a jazyka. Silně foukejte a snažte se převalit malé auto mezi dvěma kostkami. Foukněte na špičku jazyka, nastavte „lopatou“ a jemně, ale pevně se dotýkejte pouze horního rtu, spodní spolu s čelistí stáhněte dolů.

Hroch. (lehčí verze předchozího cvičení)

IP: ležet nebo sedět. Dítě položí ruku na bránici a zhluboka dýchá. Nádech a výdech se provádí nosem. Cvičení lze provádět v sedě a doprovázené rýmováním:
Hroši se posadili a dotkli se bříška. To bříško se zvedá(inhalovat) To bříško jde dolů(výdech).

zimujících ptáků

"Vrána"

Dítě sedí. Paže jsou spuštěny podél těla. Rychle zvedněte ruce po stranách nahoru – nadechněte se, ruce pomalu spusťte – s výdechem řekněte „kar!“.

"Kukačka"

Dítě sedí. Paže jsou spuštěny podél těla. Rychle zvedněte paže přes strany nahoru – nádech, pomalu paže spusťte – výdech, řekněte „ku-ku!“. Ve hře můžete měnit sílu hlasu, vyslovovat tišší - hlasitější.

Pošta

„Pošťák Pechkin hustí pneumatiku“

Postavte se rovně, chodidla na šířku ramen. Nadechněte se nosem, prudce se nakloňte, s výdechem vyslovte [s], [w], [f] („nafoukneme pneumatiku, rukama držíme rukojeť pumpy“). Každý zvuk odpovídá jednomu nádechu a výdechu. Cvičení opakujte 5x.

Prostor

"Družice"

Foukání na malý kousek bavlny ("satelit"). Čí "satelit" stoupne výš?

Zimní radovánky

"hra se sněhovou koulí"

Pro hru potřebujete vatu, zmačkanou na malé hrudky. Dítě položí „sněhovou kouli“ na okraj dlaně, nadechne se, zastaví se, pak klidně fouká na vatu a snaží se ji sfouknout z dlaně. Dbejte na to, aby vám nevyfoukly tváře.

"Lyžař"

Postavte se do pozice běžícího lyžaře, napodobte pohyb lyžaře odrážejícího se hůlkami. Ruce nahoru - nádech nosem, ruce dolů - výdech, při výdechu vyslovujeme slabiku sa, so, su, sy, ma ... Každé slabice odpovídá jeden nádech - výdech. Opakujte 5x.

Sfoukněte papírovou sněhovou vločku z dlaně.

"Sáně sjely z kopce."

Usmějte se, spusťte špičku jazyka za spodní zuby, zvedněte záda „kopcem“. Proveďte výdech.

"Sfoukni sněhovou vločku z nosu."

Silou foukejte na jazyk a snažte se odfouknout vatu z nosu.

"Bouřka"

Usměj se, strč jazyk mezi zuby. Silně foukejte vzduch, což způsobí, že rty a jazyk vibrují.

"Sněhové koule"

Ve stoje, chodidla na šířku ramen. "Vezměte sněhovou kouli" - vdechněte; při výdechu řekněte "Jejda!" a „hodit sněhovou kouli“ Opakujte 3-4krát

„Jízda dolů z hory“

Sed, ruce vpřed - nádech; při výdechu řekněte "Wow!" Opakujte 3-4krát

"Bruslení"

Ve stoje, levá ruka za zády. Napodobujte bruslení a s výdechem řekněte „křupnutí – křupnutí – křupnutí!“ Opakujte 3-4krát

Nový rok

"Vánoční zábava"

Klidně, neslyšně se nadechněte ústy. Vnímejte, jak se vám zvedá žaludek. Pak hned začněte pomalu, postupně vydechujte na vánoční stromeček pozlátko, vánoční stromeček déšť. Nevytahujte tváře.

studená zvířata zemí

"Zahřej si prsty"

Dítě se nadechne, zastaví se, pak při výdechu „zahřeje prsty“, fouká na ně a dlouze vyslovuje [w], [f], [x].

"Chumelenice"

Nádech nosem, pauza, při výdechu vyslovujeme [y] z tichého zvuku na hlasitý.

Doprava

"Bzučí parník."

Otevřete ústa a na jeden výdech vyslovte dlouze hlásku „y“.

"Letoun"

Hra vyžaduje malé papírové letadlo. Dítě položí letadlo na okraj dlaně, nadechne se, zastaví se, pak na něj klidně foukne a snaží se ho sfouknout z dlaně. Dbejte na to, aby vám nevyfoukly tváře.

"Loď"

Počáteční pozice- vleže na zádech. K absolvování cviku budete potřebovat hračkářskou loď, kterou je nutné položit na břicho. Zhluboka se nadechněte nosem a zároveň pohybujte přední stěnou břicha, abyste zvedli loď výše. S pomalým výdechem se loď potopí. („Loď se houpe na vlně“).

"Pneumatika byla proražená"

Levá dlaň se opírá o břicho, aby bylo možné ovládat správné řečové dýchání. Klidně, neslyšně se nadechněte ústy. Vnímejte, jak se zároveň nafukuje žaludek („nafoukli pneumatiku vzduchem“). Poté okamžitě začněte pomalu vydechovat a ukažte, jak vzduch vychází skrz proražení pneumatiky (se zvukem [sh]). Dbejte na to, aby vám nevyfoukly tváře.

"Vlak"

Levá dlaň se opírá o břicho, aby bylo možné ovládat správné řečové dýchání. Klidně, neslyšně se nadechněte ústy. Vnímejte, jak se vám zvedá žaludek. Pomalu vydechněte se zvukem [y] "vlak je daleko - zvuk je tišší, vlak jel blízko - bzučí hlasitěji." Znovu se nadechněte, s výdechem vyslovte [w] („vlak vypouští páru“).

"Loď pluje"

Ke hře potřebujete umyvadlo naplněné vodou a papírový člun. Dítě se nadechne, pak klidně foukne na loď a snaží se ji přenést na „druhý břeh“. Dbejte na to, aby vám nevyfoukly tváře.

"Parník hučí"

Dítě dostane čistou lahvičku (průměr hrdla 1 - 1,5 cm). Dospělý ukazuje, jak bublina bzučí, když do ní fouknete. Aby bublina bzučela, spodní ret by se měl lehce dotýkat okraje jejího krku a proud vzduchu by měl být silný. Dítě fouká jen pár sekund.

Dítě sedí u stolu, před ním je papírové letadlo. Nádech, pauza, při výdechu dítě pohybuje letadlem na stole.

Nábytek

"Dřevorubci"

Dítě stojí. Chodidla na šířku ramen, paže dolů a prsty propletené. Rychle zvedněte ruce - nadechněte se; předkloňte se, pomalu spouštějte „těžkou sekeru“ a řekněte „wow!“ na dlouhý nádech.

"Odfukování prachu"

Otočte hlavu rovně - nádech, doprava - výdech, vyslovujte [pf]; rovně - nádech, vlevo - výdech, vyslov [pf]. Opakujte 3x.

Zelenina

"odpočívá"

Výchozí pozice - vleže na zádech. Plynule se nadechněte nosem, zvedněte rovné paže dopředu a roztáhněte je nahoru a do stran. Plynule vydechněte ústy. Postupně prodlužujte délku výdechu. Opakujte 3-6krát.


Ovoce

"sklizeň"

Dítě stojí rovně, zvedne ruce, aby získalo jablka z vysoké větve - nadechněte se. Pauza 3 sekundy (protože musíte získat jablka a natrhat je). Spusťte ruce, předkloňte se a dolů - vydechněte (jablka je třeba dát do koše).

"Sbírání jablek"

Nohy u sebe, vzpřímené paže. Pokrčte kolena, předkloňte se, jako byste sbírali spadaná jablka - vydechněte. Návrat do I.P. - dech.

Stromy

"Strom"

Dítě zvedne ruce nad hlavu, nadechne se, na 3 sekundy se odmlčí a poté zatřesením rukou vydá zvuk [w]. Poté, co dítě spustí ruce dolů („vítr utichl“). Opakujte 3-4krát.

"Listy"

Pro hru potřebujete listy stromů vystřižené z papíru. Dítě drží list v pravé ruce, přináší ho k ústům, nadechne se a pak na list klidně foukne. List se pohybuje v ruce. Dbejte na to, aby vám nevyfoukly tváře.

Houby

"Procházka v lese"

Dospělý volá na hráče. Když dítě slyšelo své jméno, nadechlo se, složilo ruce jako náustek a řeklo: „Ay!“. Dospělý sleduje dobu trvání výdechu, znělost hlasu („Odpovídejte tišeji, hlasitěji“), přesnost artikulace.

"Užijte si vůni parfému"

Nadechněte se nosem a pomalu vydechněte ústy.

Člověk

V současné době si lekce prstové gymnastiky získávají mezi rodiči stále větší oblibu. A není divu: vždyť je to právě gymnastika, působící na určité body na rukou dítěte, která mocně stimuluje mozkovou činnost. Taková gymnastika umožňuje nejen zlepšit motorické funkce rukou a prstů, ale také rozvíjet řeč, pozornost, paměť a kreativitu. Proto pravidelné provádění různých prstové cvičení je vynikající příležitostí pro celkový intelektuální rozvoj dítěte, plní se i další úkoly prstové gymnastiky - rozvoj řeči a analytických schopností.

Dnes vám dáváme do pozornosti prstovou gymnastiku na téma "Hmyz". Stejně jako všechna ostatní cvičení zaměřená na děti mladší věk, prstová hra by měly být doprovázeny krátkými říkankami a říkankami - pomohou dítě zaujmout a dávají pohybům smysl. Nezapomeňte, že dítě by mělo vidět jasný příklad cvičení, takže je musíte dělat s ním: zatnout a uvolnit pěsti, tleskat, zvedat a spouštět ruce atd. Doba trvání gymnastiky by neměla přesáhnout pět minut, jinak se dítě unaví a začne jednat.

Prstová hra na téma „Hmyz“ seznámí dítě se jmény hmyzu, jeho zvyky, pomůže dítěti zapamatovat si, jaké zvuky vydávají komáři, včely, co jí housenka atd.

Motýl, beruška, housenka, brouk, komáři

Motýl
Butterfly-box, odleť do oblak.
Na březové větvi jsou vaše děti.
(dlaně jsou přitisknuty k sobě zadními stranami, prsty jsou rovné, napodobujeme let motýla)

Slunéčko sedmitečné
Štěnice leze po květině,
(vytáhněte ukazováček a malíček z levé pěsti - to jsou "fousy" berušky)
Má na sobě červenou košili.
(zakryjte zadní stranu berušky pravou dlaní)
Malý drobeček
(pravou rukou pohlaďte berušku)
Hrášek na zadní straně.
(ukazováčkem pravé ruky „dejte“ tečky na „záda“ berušky)

Housenka
Housenka, housenka,
(dlaň jedné ruky se „plíží“ jako housenka, složí se a rozloží uvnitř druhou rukou od ramenní kloub na dosah ruky)
Motýlova dcera
("plíží" zpět k rameni podél mimo ruce)
Plazení po trávě
(děláme totéž, měníme ruce: „od kořene k vrcholu“)
Jíst listy:
(a na druhé straně vzadu)
Dopoledne! Dopoledne! Dopoledne! Dopoledne!
(skládáme dlaně před sebe. S každým slovem „Am!“ Jedna dlaň klouže po druhé dlani a „kousne“ všemi prsty kromě palce, rovnými prsty druhé dlaně; poté si dlaně vymění role)
Jedl -
(zastav se, dlaně sepjaté k sobě se uvolní)
Chtělo se mi spát.
(jedna se sevře v pěst, druhá ji kryje - drží pěst jako jablko)
Probuzení -
(pomalu otevřené ruce)
Proměnil se v motýla!
(zkřížíme ruce v oblasti zápěstí, dlaně jsou nyní motýlí křídla)
Létat, létat, létat!
(máme „křídla“: zápěstí nebo předloktí jsou zkřížená, levá dlaň mává u pravého ramene a naopak)

Chyba
Jsem veselý Maybug.
(zatnout pěst)
Znám všechny zahrady kolem.
(ukazováček a malíček)
Kroužím nad trávníky
(roztažené - "knír")
A jmenuji se Zhu-Zhu.
(hýbat prsty)

Komár
Kolem ucha letí moucha: zhzhzh
(pohybujeme prstem kolem ucha)
Vosy létající kolem nosu, ssss
(pohybujte prstem kolem nosu)
Na čele letí komár - op!
(dotek prstu na čelo)
A my - tleskáme!
(dlaň se dotýká čela)
A do ucha: zzzz
(sevřete pěst, přiveďte ji k uchu)
Vypustíme komára? Nechme toho!
(přiložíme pěst k ústům a foukneme na ni, uvolníme dlaň)

Komárík
Nekousej, zlý komáru!
(stiskněte pěst a zatlačte ukazováček dopředu - „proboscis“)
Už běžím domů.
(malíček a palec, relaxační, spodní část - „tlapky“)

Komáři
Dárky, dárky,
Hej komáři!
Stočený, zkroucený, přilepený k uchu,
Chytili se za tvář, popadli za nos!
Poštípali nás komáři!
Pojďme je zahnat: "Šup-šu-šu!"
(v této hře si dospělý složí prsty špetkou, znázorní komáry, a bzučí „B-z-z-z!“ Když komár kousne, lehce štípne do tváře, ucha atd. Na slova „Šu-šu!“ máváme ruce Pak naučte všechny pohyby dítěte)

Kobylka, mravenec, moucha, hmyz, vosa, pavouk

Saranče
(střídavě spojujeme palce obou rukou s ostatními prsty a mluvíme text řádek po řádku, slova v řádcích rozdělujeme na slabiky)
Náš ku-zne-chik je líné tágo.
Ze-le-nen-cue, y-ano-líný-cue,
La-pka-mi str-ko-chet,
Porazte to v boo-ben ho-chet.

Mravenec
(simulující pohyby)
Mravenec našel stéblo trávy.
Měla spoustu problémů.
Jako poleno navršené na jeho zádech
A vezme ji domů.
Pod tíhou se ohýbá
S obtížemi se plazí.
Ale co dobrý
Mravenci staví dům.

Létat
Tady přichází moucha
(pravá ruka mává čtyřmi prsty)
Na vesnici,
(pravá dlaň plácne doleva)
Namazal břicho
(dlaně se vůči sobě otáčejí)
Letěla dál.
(pravá ruka dál mává, zatímco levá zůstává na místě)

Hmyz
Počítáme prsty dohromady
Říkáme hmyz
(stiskněte a uvolněte prsty)
Motýl, kobylka, moucha,
Jedná se o brouka se zeleným bříškem.
(střídavě ohýbáme prsty v pěst)
Kdo sem volá?
(otočte malíček)
Oh, přichází komár! Skrýt!
(skrýt ruce za zády)
***
Vážka šla spát
V leknínech v okvětních lístcích,
Ve sladkém jeteli - včele,
Čmelák - v kudrnatých chrpách.
(střídavě ohýbejte prsty)
Ve zvoncích - kriket,
Mravenec - u borovice,
pavoučí síť
Sledování duhových snů.
(dejte ruce pod tvář)

Vosa
Vosa seděla na květině
(vytáhněte ukazováček pravé ruky)
Pije voňavou šťávu.
(a otočte jím, pak stejné pohyby - prstem levé ruky)

Pavouk
(imitace pohybu pavouka)
Řekni mi, pavouku
Kolik nohou a kolik rukou?
Tlapky pletou pavučinu
Jako by ruce tkaly plátno,
Pokud se plížím pro maliny.
Moje tlapky jsou nohy, ale!
Pokud jsou mouchy
Tlapky je chytnou jako ruce.

pavouk
Pavouk chodil po větvi,
(zkřížené paže)
A děti ho následovaly.
(prsty každé ruky „jedou“ podél předloktí a poté podél ramene druhé ruky)
Z nebe se náhle spustil déšť,
(kartáče jsou volně spuštěné, provádějte třesavý pohyb - déšť)
Smyl pavouky na zem.
(tleskat rukama o stůl/kolena)
Slunce začalo hřát
(dlaně jsou přitisknuty boky k sobě, prsty jsou roztaženy, potřásají si rukama - svítí slunce)
Pavouk se znovu plazí
(akce jsou podobné těm původním)
A všechny děti se plazí za ním, Aby se procházely po větvi.
("pavouci" lezou po hlavě)

Včely, světluška, se kterou se kytka kamarádí, stonožka, vážka

včely
Malý dům na vánoční stromeček
(jedna z rukou je na stole, opírá se o loket, prsty roztažené (strom))
Domov pro včely, ale kde jsou včely?
(položte ruku na loket, prsty jsou roztažené (strom); na druhé ruce se prsty sevřou do kroužku (včelí úl). „Úl“ je přitisknut na „strom“, děti se dívají do „ úl")
Musím zaklepat na dům
Jedna dva tři čtyři pět.
klepu, klepu na strom,
Kde, kde jsou tyto včely?
(zatneme pěsti, klepeme pěstmi o sebe, střídáme ruce)
Najednou začali létat:
Jedna dva tři čtyři pět!
(roztáhneme ruce, roztáhneme prsty a pohybujeme jimi (včely létají))

Včela
Přišel k nám včera
(běží v kruhu na špičkách a mává imaginárními křídly)
pruhovaná včela,
(u každého jména hmyzu ohýbáme jeden prst na obou rukou)
A za ní - čmelák-čmelák
A veselá můra
Dva brouci a vážka
Jako oči baterky.
(udělejte kroužky prstů a přiveďte k očím)
Bzučel, letěl
(znovu běhat v kruzích)
Padli únavou.
(pomalu klesá na koberec)

včela a brouk
(při této říkance je potřeba sevřít obě dlaně v pěst. Při čtení básničky otáčíme pěstí kolem druhé: u prvního verše jedním směrem, u druhého verše druhým)
Zhu-zhu-zhu -
Včela bzučí
A kruhy kolem květiny.
Zhu-zhu-zhu -
V té květině je brouk:
Marně, včelko, bzučí kolem!

světluškový červ
Tady je starý pařez
(položte pěst levé ruky na stůl),
A v něm světlo
(s ukazováčkem na "pahýl") -
lezoucí světluška,
(zobrazit lezoucího červa: ohněte ukazováček pravé ruky)
Vždyť je to červ.

S kým se květina kamarádí
(pro tuto hru musí být ruce složeny do „květiny“: vzájemně se dotýkají pouze zápěstí a prsty jsou roztaženy jako okvětní lístky)
Květina je kamarádka s motýlem,
(otočte palce do hradu: dlaně od sebe a mávejte prsty jako křídla)
Květina se kamarádí se včelami,
(zakroužte rovně ukazováčky kolem sebe. Zbývající prsty složte v pěst)
Květina se přátelí se sluncem,
(otočte dlaně od sebe, prsty zvednuté a roztažené od sebe, jako paprsky slunce)
S veselými kapkami deště.
(klepněte ukazováčky jedné ruky na otevřenou dlaň druhé ruky - to jsou kapky deště)

Stonožka
Tady přichází stonožka
(prsty pravé ruky lechtají levou dlaň ve směru od konečků prstů ke kořeni dlaně)
Aljoša je na dlani.
Tak ji lechtat nohy
Čemu se naše Aljoška směje.

Vážka
létající vážka,
Jako hrachové oči.
(běžíme v kruhu, rozpažujeme ruce. Se zavřeným palcem a ukazováčkem ukazujeme oči vážky)
nahoru dolů,
(nejdříve běžíme po špičkách, pak v polodřepu)
sem a tam
(změnit směr jízdy)
Jako průhledné letadlo.
(volně létá na koberci)

Včela dělnice, úl, šneci

včela dělnice
Včela pracuje celý den
(děti nakreslí rukama kruh před sebou)
A není líná pracovat.
(popírající třesení ukazováčkem)
Létání z květu na květ
(rytmicky mávající paže)
Lepí pyl na břiše,
(spáchat krouživé pohyby dlaň na břiše)
Proboscis saje nektar -
(jedna ruka je vytažena dopředu, pak dolů, ohnout se)
Za den se toho nasbírá hodně.
(otevřete všechny prsty před nimi)
Noste nektar do toho úlu
(nakreslete trojúhelník ve vzduchu)
A vrátí se to jako střela.
(ostře natáhni ruku s nataženým ukazováčkem dopředu)
Med se bude vrážet do plástů,
(dupat nohama)
Brzy přijde zima.
(zmenšit)
Včely budou mít co jíst
(napodobuje pohyby lžíce)
V létě se musí snažit.
(napodobit dávání medu do plástve)

Úl
Zde je malý úl, kde sedí včely.
(zobrazte úl: stiskněte k sobě dvě zaoblené dlaně ve vzpřímené poloze)
Včely se schovaly - a nejsou vidět.
(dejte palce stranou a podívejte se do vytvořené díry)
Tady slunce hřálo - a včely létají,
(překřižte ruce na úrovni zápěstí a roztáhněte prsty, jako by to byly sluneční paprsky)
Včely létají, chtějí med: "Z-z-z ..."

Hlemýžď
Šneku, šneku, vystrčte růžky
Dám ti šneka, jsem koláč.
(pěsti na stole, prsty se objeví jeden po druhém, pak sevřete ruku v pěst)

Hlemýžď
Šnek má drobky, rostou mu rohy.
Naučím ji chodit, pokud má nohy.
(prsty v pěst, ukazováček a malíčky natažené dopředu – posuňte tykadla)

Červi
Jedna dva tři čtyři pět,
(dlaně spočívají na kolenou nebo na stole)
Červi šli na procházku.
(ohneme prsty a přitáhneme dlaň k sobě (pohyb lezoucí housenky))
Jedna dva tři čtyři pět,
Červi šli na procházku.
(po stole chodíme ukazováčkem a prostředníčkem (zbytek prstů přitiskneme na dlaň))
Najednou přiběhne vrána
Přikývne hlavou
(stiskněte prsty, zatřeste s nimi nahoru a dolů)
Croaks: "Tady je večeře!"
(otevřít dlaň, odnést palec dolů a ostatní nahoru)
Podívejte se – už žádní červi nejsou!
(zatneme pěsti a přitlačíme je k hrudi)

Informace o autorovi

Žilina Světlana Alexandrovna

Místo výkonu práce, pozice:

MBDOU" Mateřská školkač. 17 kombinovaný typ"

učitel logoped

Leningradská oblast

Charakteristika lekce (třídy)

úroveň vzdělání:

Předškolní vzdělávání

Cílová skupina:

pečovatel

Cílová skupina:

Metodik

Cílová skupina:

Pedagogický psycholog

Cílová skupina:

Rodič

Položky:

valeologie ( zdravý životní stylživot)

Položky:

terapie mluvením

Položky:

Svět

Účel lekce:

Upevnění znalostí na lexikální téma: "Hmyz".

Typ lekce:

Kombinovaná lekce

Použitá metodologická literatura:

  1. Nishcheva N.V. Systém nápravná práce PROTI logopedická skupina pro děti s obecným nedostatkem řeči. - Petrohrad: Detstvo-Press, 2003.
  2. O.A. Novikovskaya "Synopse komplexních tříd s dětmi ve věku 4-5 let", Petrohrad: Paritet, 2006, s. 192
  3. Metelskaya N.G. 100 minut tělesné výchovy logopedické kurzy. - M.: TC Sphere, 2009.
  4. Soboleva A.V. Hádanky-důvtipný. Sociálně-politický časopis Association "Humanitarian", M., 1994
  5. Solntseva V.A., Belova T.V. 200 cvičení pro rozvoj obecných a jemné motorické dovednosti u předškoláků a mladších žáků. - M.: AST: Astrel. 2007.

Použité vybavení:

Prezentace "Hmyz", notebook. Mnemotechnické karty pro provádění artikulační gymnastiky, mnemotechnické schéma pro vyslovování akce „Orientace na tabuli“, rozvržení květin, modely hmyzu, lepenkové ploché květiny, magnety, simulátory dýchání „Butterfly“, listy papíru, barevné tužky, míč.

Stručný popis:

Děti hádají hádanky o hmyzu, hrají hry „Jeden – mnoho“, „Řekni naopak“, trénují používání složitých předložek a sestavování složitých vět. Součástí lekce jsou zdravotně nezávadné hry: artikulační gymnastika, prstová gymnastika, dechová cvičení, kineziologická cvičení atd.

Průběh lekce:

.Organizování času

Logoped: Chlapi, podívejte se, kolik hostů k nám dnes přišlo. Pozdravte je.

Vytvoření pozitivního emočního pozadí:

Děti se postavily do kruhu,

Jsi můj přítel a já jsem tvůj přítel.

Držme se spolu za ruce

A usmívejte se na sebe! (provádění pohybů v textu)

Logoped: Výborně, posaďte se na svá místa.

Abyste lépe mluvili, musíte si jazyk připravit. Pojďme si hrát s jazykem, provádět artikulační gymnastiku. Provádění artikulačních cvičení. Logoped ukazuje mnemotechnická schémata, děti provádějí cvičení („Úsměv“, „Trubička“, „Lopatka“, „Jehla“ a další).

II. Hlavní část.

1. Hádání hádanek (přemýšlení)

Logoped: Kluci, hádejte hádanky a dozvíte se téma naší lekce. (snímek 2)

Na heřmánku u brány

Vrtulník přistál.

Stříbrné oči.

Kdo je to ...... (vážka) (snímek 3)

A pod těžkým břemenem (snímek 4)

Pomozte příteli

Lidé jsou zde dobří

V nesnázích se náhle nevzdá.

Bez práce, o můj život!

Nemohu žít... (mravenec) (snímek 5)

Je sladší než všichni brouci, (snímek 6)

Scarlet zpět na to,

A na něm jsou kruhy,

Černé tečky. (beruška) (snímek 7)

Žena v domácnosti (snímek 8)

Létání nad loukou

Poklepejte na květinu

A podělte se o med. (včela) (snímek 9)

Logoped: Kluci, uhodli jste všechny hádanky. A jak se dá jedním slovem nazvat mravenec, včelka, beruška, vážka (odpovědi dětí). Hmyz. A dnes je tématem naší lekce "Hmyz".

2. Rozvoj jemných motorických dovedností, prstová gymnastika "Bee" N. Nishcheva.

Logoped: Kluci, včelka nás zve na prstovou gymnastiku "Včela"

Včera k nám přiletěla (mávala rukama)

Pruhovaná včela. (pro každé jméno hmyzu je ohnutý jeden prst)

A za ní je čmelák – čmelák

A veselá můra

Dva brouci a vážka

Jako oční lucerny (udělejte kroužky prstů a přiveďte je k očím)

Bzučel, letěl

Padli únavou. (položte dlaně na stůl)

3. Tvoření genitivu pomnožných podstatných jmen.

Logoped: Kluci, zahrajeme si hru „Jeden – mnoho“. (s míčem)

Jedna chyba - mnoho chyb.

Jeden komár - mnoho komárů.

Jedna moucha – mnoho much.

Jeden motýl - mnoho motýlů.

Jedna vážka - mnoho vážek.

Jeden mravenec, mnoho mravenců.

Jeden pakomár – mnoho pakomárů.

Jedna včela - mnoho včel.

Jeden čmelák – mnoho čmeláků.

4. Aktivace slovní zásoby.

Řečový terapeut. Jaké jsou výhody hmyzu? (Hmyz je potravou pro ptáky, včely opylují květiny, dávají med, motýli se těší svou krásou). Co škodí hmyz? (housenky žerou rostliny, koušou komáři).

Logoped: Všichni jsou na svém místě - malí obyvatelé planety a musí být chráněni.

5. Kineziologické cvičení „Pěst-žebro-dlaň“.

Logoped: A teď si budeme hrát s rukama, budeme provádět vám známá cvičení.

"Pěst-žebro-dlaň" - čtyři polohy ruky v rovině za sebou

nahradit se navzájem.

Cvičení se provádí nejprve pomalým tempem,

pak rychleji.

dlaněmi nahoru,

dlaněmi dolů,

A v pěst.

Logoped: Výborně kluci, všichni dělali cviky správně.

6. Upevňování schopnosti používat předložky kvůli, z pod, z.

(Moment překvapení).

Logoped: Hele kluci, jakou mám krásnou květinu, jsou na ní malí obyvatelé.

Logoped vyjme květinu v květináči, na které
připojený hmyz jako hračka.

Děti vezmou hmyz a řeknou, odkud ho vzaly.

Dostal jsem vážku zpoza stonku.

Zpod listu jsem vytáhl motýla.

Vyndal jsem včelu z květu.

Vyndal jsem mravence zpod květiny.

Dostal jsem brouka zpod kamene.

7. Srovnání hmyzu a pavouků. Rozšíření znalostí, upevňování pojmů, koordinace číslovek s podstatným jménem.

Logoped: Podívejte se pozorně na hmyz a řekněte mi, jak jsou si podobní?

Děti odpovídají: hmyz má hlavu, hruď, břicho, 6 nohou, oči, vousky, mnohé mají žihadlo.

Logoped: Jaký je rozdíl?

Děti: některé mají křídla – říká se jim „létající“, jiné ne – „nelétající“.

Logoped: všimněte si, že mají na břiše zářezy, proto se jim říkalo „hmyz“.

Podívejte se lidi. Kdo se skrývá pod skálou? Tohle je pavouk. Je pavouk hmyz? Ošetřete pavouka a hmyz. Počítají tlapky: jedna tlapka, dvě tlapky .... (koordinace číslovky s podstatným jménem). Pavouci mají 8 nohou, hmyz 6.

Pavouk tedy není hmyz.

Logoped: podívejme se znovu na obrázky.

Mravenec je hmyz a pavouk není hmyz .. (snímek 10)

8. Aktivace aktivního slovníku, používání antonym;

Hra „Řekni opak“ (antonyma)

Logoped: Kluci, zahrajeme si hru "Řekni to obráceně."

Děti jeden po druhém přistupují k notebooku a dávají se do práce.

Logoped: Kdo je na obrázku?

Dítě: Na obrázku je chroust a beruška.

Logoped: Já budu mluvit o broukovi a ty přemýšlíš a říkáš o berušce. Připomínám - hrajeme hru "Řekni opak." Takto pracují s každým dítětem.

Květnový brouček je velký a beruška... (snímek 11)

Čmelák má krátká křídla a vážka ... (snímek 12)

Brouk má hustý knír a motýl ... (snímek 13)

Motýl je krásný a pavouk ... (snímek 14)

Mravenec se pohybuje rychle a housenka ... (snímek 15)

9. Tělesná výchova. Rozvoj obecné motorické dovednosti. Cvičení "housenka".

Logoped: Předstírejme, že jsme housenky a dělejme

již známé cvičení „housenka“.

Housenka, housenka ve zlatém kabátě,

Jdi, housenku, pod stinný list.

Můžeš se schovat před žábou pod listem,

V jeho modrém stínu si toho pták nevšimne.

Musíš se stočit do zámotku pod listem,

Abych se pak znovu narodil jako můra.

10. Cvičení "Barevní motýli." Dechová cvičení.

Logoped: Chlapi, podívejte se, v jaké krásné motýly se housenky proměnily! (logoped distribuuje domácí simulátory dýchání Butterfly).

Foukáme na ně, aby se točily ve vzduchu. Musíte nasát vzduch nosem a fouknout na motýla, aniž byste si nafoukli tváře, protáhli rty hadičkou (děti provádějí cvičení 4-5krát na příkaz logopeda).

11. herní cvičení"Rozložte motýly do květin." Vývoj vizuálně - prostorových zobrazení. Rozvoj souvislé řeči, tvorba složitých vět.

Logoped: Kam máme vysadit motýly?

Děti: Na květiny.

Logoped umístí květiny na magnetickou tabuli (do rohů a do středu). Vyzve jedno dítě po druhém a zadá úkol zasadit motýla na určitou květinu. Dítě zasadí motýla a podle schématu řekne, na kterou květinu zasadilo hmyz.

Dítě: Zasadím svého motýla na květinu, která je v levém dolním rohu desky.

Také pomocí schématu pracují všechny děti.

12. Relaxační cvičení "Poznej hmyz." Rozvoj fonematického sluchu.

Logoped: Chlapi, teď si trochu odpočineme a poslechneme si, jaké zvuky vydává hmyz.

(pískání komára, bzučení včel, cvrlikání kobylky, bzučení mouchy) (snímek 16).

Výborně chlapci! Poznal jsi všechen hmyz.

13. Dělení slov na slabiky.

Nyní rozdělme slova na slabiky. Slabíme slabiky. (ko - mar, kuz - ne - chik, bee - la, mu - ha).

14. Gymnastika pro oči.

Logoped: Kluci, hele, „přiletěla k nám moucha“ (snímek 17), uděláme gymnastiku pro oči, koukejme na mouchu.

Postavte se rovně, narovnejte ramena, spusťte ruce podél těla, hlavu držte rovně, nenaklánějte se ani neotáčejte. Takže, začněme.

Moucha letěla vpravo, moucha letěla vlevo, moucha přistála na stropě, moucha přistála na podlaze. (Děti provádějí pohyby očí jasně podle pokynů logopeda).

Výborně! Posaďte se.

15. Masážní gymnastika.

Logoped: Pojďme si s vámi udělat zvukový rozbor slova LÉTAT.

Před provedením analýzy zvuku

masírujte si prsty tužkou.

Otáčím tužkou v rukou

Otáčím tužkou v rukou.

Samozřejmě každý prst

Naučím tě být poslušný.

16. Posílení dovednosti analýzy zvuku.

Logoped nabízí sestavení schématu slova MUHA

Kolik slabik je ve slově?

Pojmenujte samohlásky.

Pojmenujte první zvuk.

Jmenujte třetího.

Proveďte zvukovou analýzu slova.

(Děti plní úkol).

Jak změnit schéma, pokud je tam slovo FLY?

Odpovědi dětí.

17. Shrnutí lekce.

Logoped: Kluci, líbila se vám lekce? A co se vám líbilo nejvíc? Jaké je téma lekce? A koho jsme dnes srovnávali s hmyzem? Pavouk, hmyz?

A proč? Co dalšího jsme dnes dělali ve třídě? (odpovědi dětí)

Logoped: Kluci, taky se mi naše lekce líbila! Líbilo se mi, jak jste dnes všichni pracovali. Jsi skvělý!

A na památku naší lekce vám chci dát tyto kresby (obrysy hmyzu překrývající se na sobě). Doma nebo ve skupině si můžete vybarvit hmyz, který si vyberete. Kluci, díky za aktivitu!