Pravila matematičnih bojev. IV krog "Smešne naloge"

Cilji: razvijati zanimanje za matematiko, logiko in iznajdljivost, sposobnost dokazovanja in razlage; komunikacijska kompetenca.

Priprava na lekcijo:
Naloge za matematično bojevanje so zabeležene na albumskih listih v treh izvodih: za ekipe in za učitelja.

Potek lekcije:

  • V matematični bitki sodelujeta dve ekipi. Vsaka ekipa ima kapetana, ki ga določi ekipa pred začetkom bitke. Boj je sestavljen iz dveh stopenj. Prva faza je reševanje problemov, druga je bitka sama. Na prvi stopnji lahko problem rešuje skupaj celotna ekipa. Ne pozabite, da nihče od udeležencev bitke ne more iti na desko več kot dvakrat. Zato mora udeleženec, ki je rešil veliko problemov, ki jih drugi niso rešili, v prvi fazi soigralcem povedati o svojih rešitvah.
  • Druga etapa se začne s tekmovanjem kapetanov. Po odločitvi ekipe se lahko namesto kapetana tekmovanja udeleži kateri koli član ekipe. Zmagovalna ekipa odloči, katera ekipa naredi prvi izziv. To, tako kot vse druge odločitve ekipe, sporoči kapetan.

Tekmovanje kapetanov:
Super blitz poteka na tri vprašanja, zmaga kapetan, ki doseže dve ali tri točke. Točko si lahko prisluži kapitan s pravilnim odgovorom na vprašanje. Prvi odgovori tisti, ki hitro dvigne signalno karto (vnaprej pripravljeno) ali roko.

  • Čokoladica stane 10 rubljev in še pol čokoladice. Koliko stane čokoladica?
  • Zajci žagajo hlode. Naredili so 10 rezov, koliko hlodov so dobili?
  • Koliko zemlje je v luknji 2 m globoko, 2 m široko, 2 m dolgo?

odgovori: 20 rubljev; 11 hlodov; sploh ne.

    • Klic poteka na naslednji način. Kapitan napove: "Nasprotnike izzovemo na nalogo številka ...". Druga ekipa lahko sprejme izziv ali pa tudi ne. Ekipa, ki je sprejela izziv, postavlja zvočnik, drug ukaz - nasprotnik. Po sestanku z ekipami kapetani pokličejo nasprotnika in govorca, naloga govorca je, da poda jasno in razumljivo rešitev problema. Naloga nasprotnika je najti napake v poročilu. Med predstavitvijo nasprotnik nima pravice ugovarjati govorniku, lahko pa ga prosi, da ponovi nejasno mesto. Glavna naloga nasprotnika je opaziti vsa dvomljiva mesta in nanje ne pozabiti do konca poročila. Na koncu poročila poteka razprava med govorcem in nasprotnikom. , med katerim nasprotnik postavlja vprašanja o vseh nejasnih mestih v poročilu. Razprava se konča z zaključkom nasprotnika: »Strinjam se z odločitvijo« ali »Mislim, da rešitve ni, saj ta in ta ni bila pojasnjena.«
    • Nato žirija (učitelj) podeljuje točke glede na naslednja pravila. Vsaka naloga je vredna različno število točk, kot različne težavnostne stopnje. Prva in druga naloga - 6 točk. Tretji, četrti, peti in šesti - 8 točk. Sedmi in osmi - 10 točk. Deveta in deseta - 12 točk. V primeru absolutno pravilne odločitve vse te točke prejme govorniška ekipa. Točke se odštevajo za napake in netočnosti. Število osvojenih točk je odvisno od bližine povedanega prava odločitev. Če je napake ugotovil nasprotnik, prejme nasprotna ekipa do polovice odbitih točk. V nasprotnem primeru gredo vse izbrane točke žiriji. Če je žirija odločila, da poročilo ne vsebuje rešitve problema, ima nasprotna ekipa pravico povedati pravilno rešitev. Hkrati lahko točkam, doseženim za nasprotovanje, doda točke za povedano rešitev problema. Ekipa, ki je podala napačno poročilo, postavi nasprotnika in si lahko prisluži točke na nasprotniku.
    • Ekipa, ki je prejela klic, lahko zavrne prijavo. V tem primeru mora ekipa, ki kliče, dokazati, da ima rešitev za težavo. Da bi to naredila, izpostavi govorca in drugo ekipo - nasprotnika. Če rešitve ni in to dokaže nasprotna ekipa, prejme polovico točk te naloge, klicajoča ekipa pa je dolžna izziv ponoviti. Ta postopek se imenuje potrditev klica. V vseh drugih primerih se klici prepletajo.
    • Med dvobojem ima vsaka ekipa pravico do šestih 30-sekundnih odmorov. Odmori se naredijo v primerih, ko je bilo potrebno pomagati stoječemu učencu pri tabli ali ga zamenjati. Odločitev o odmoru sprejme kapitan.
    • Ekipa, ki je prejela pravico do izziva, jo lahko zavrne. V tem primeru imajo do konca bitke pravico do prijave le nasprotniki, ekipa, ki je zavrnila, pa lahko le nasprotuje. V tem primeru se ugovor izvaja po običajnih pravilih.
    • Na koncu borbe žirija izračuna točke in določi zmagovalno ekipo. Če razlika v številu točk ne presega 3 točk, se v bitki zabeleži remi.
    • Ekipa je lahko kaznovana do 6 točk za hrup, nesramnost do nasprotnika, neizpolnjevanje zahtev žirije itd.

Naloge za vodenje matematične bitke med 6-7 razredi.

1 krog (ogrevanje)

1. Avto je vozil 3 ure s hitrostjo 60 km na uro in 7 ur s hitrostjo 80 km na uro. Najti Povprečna hitrost avto?

2. Polovica polovice je enaka polovici. Najdete to številko?

3. Masa 5 jabolk in 3 hrušk je enaka masi 4 enakih jabolk in 4 enakih hrušk. Katera so svetlejša jabolka ali hruške?

4. 5 delavcev bo izdelalo 5 delov v 5 dneh. Koliko delov bo izdelalo 10 delavcev v 10 dneh?

5. Vovochka je zbral hrošče in pajke v škatli - samo 8 kosov. Koliko pajkov je v škatli, če je skupaj 54 nog?

2. krog (naloge za tehtanje in transfuzijo)

1. Med 80 kovanci je en ponaredek. Najdeš ga v štirih tehtanjih na tehtnici brez uteži, če se ve, da je lažji od pravega?

2. Kako enakomerno razdeliti 8 litrov mleka, če je mleko v 8-litrski pločevinki in sta dve prazni pločevinki 3L in 5L?

3. Obstajata dve peščeni uri: za 7 minut in za 11 minut. Kašo je treba kuhati 15 minut. Kako ga skuhati tako, da uro zavrtite minimalno število krat?

3. krog (naloge za gibanje)

1. Dva motorista sta istočasno druga proti drugi zapeljala iz točk A in B. Po 7 urah je med njima ostala razdalja 136 km. Poišči razdaljo med točkama A in B, če lahko eden prevozi celotno razdaljo v 10 urah, drugi pa v 12 urah.

2. Ko je čoln prevozil polovico poti, je povečal hitrost za 25 % in je zato prispel pol ure prej. Kako dolgo se je premikal?

4. krog (tekmovanje kapetanov)

Trije modri možje so se sprli: kateri od treh je bolj moder? Spor je rešil mimoidoči, ki jima je ponudil test inteligence.

»Vidiš z menoj,« je rekel, »pet kap: tri črne in dve beli. Zapri oči."

S temi besedami je vsakemu nadel črno kapo, dve beli kapici pa je skril v vrečke.

"Lahko odpreš oči," je rekel mimoidoči. "Kdor ugane, katera barva mu krasi glavo, se ima pravico imeti za najmodrejšega."

Modreci so dolgo sedeli in gledali drug drugega ... Končno je eden vzkliknil.

"Nosim črno!"

Kako je uganil?

naloge za "matematično bitko"

med 6.-7.

Pravila igre:

Matematični boj-tekmovanje dveh ekip v reševanju nalog. Ekipe prejmejo pogoje nalog in določen čas za njihovo rešitev. Medtem ko ekipe rešujejo težave, mora ena od ekip podati kakršno koli pomembno pojasnilo težav najkrajši čas sporočili vsem ekipam. Po preteku odmerjenega časa se začne prava bitka, ko si ekipe med seboj pojasnjujejo, kako rešiti probleme v skladu s pravili.

Če ena od ekip pove rešitev, potem druga nastopa kot nasprotnik, tj. v njem išče napake (pomanjkljivosti). Govora nasprotnika in govornika se ocenjujeta v točkah. Če ekipe po razpravi o predlagani rešitvi niso rešile problema do konca ali niso našle napak, lahko žirija vzame nekaj točk. Zmagovalec bitke je ekipa, ki doseže zadetek velika količina točke.

Namen igre:

Razvoj zanimanja za reševanje kompleksnih matematičnih problemov, sposobnost timskega dela, priprava na udeležbo na mestnih tekmovanjih.

Analiza igre:

"Matematična bitka" je potekala v okviru tedna matematike med 6G (matemat.) in 7A (gimnazija). Igra je potekala v prijateljskem vzdušju. Naloge so bile posebej izbrane po iznajdljivosti, ki so jih fantje lahko rešili, ne glede na material, ki se preučuje. Srečanje se je končalo z zmago 7. razreda z rahlo razliko 2 točk. A to 6. razreda ni razburilo. nasprotno, čutili so svoje možnosti in zahtevali maščevanje. Cilj, ki sem si ga zadal: vzbuditi zanimanje za reševanje problemov, čutiti samozavest, je bil dosežen.

Pravila matematičnega boja

1. Bojni red. Matematični boj je tekmovanje med dvema ekipama v reševanju matematičnih nalog. Sestavljen je iz dveh delov. Najprej ekipe prejmejo pogoje nalog in določen čas za njihovo rešitev. Pri reševanju nalog lahko ekipa uporablja katero koli tiskano literaturo, neprogramabilne kalkulatorje, vendar nima pravice komunicirati z nikomer, razen z žirijo. Prav tako ekipe nimajo pravice do uporabe interneta, kakršnih koli elektronskih medijev in mobilnih telefonov. Po tem času se začne prava bitka, ko si ekipe povedo, kako rešiti težave.

2. Začetek boja. Boj se začne z tekmovanje kapetanov. Kapitan, ki je prvi rešil predlagano nalogo, dvigne roko in predstavi odgovor. Če je njegov odgovor pravilen, zmaga, če je napačen, zmaga njegov nasprotnik, ki mu ni treba oddati svojega odgovora. Ekipa, ki zmaga v tekmovanju kapetanov, se odloči, ali želi nasprotno ekipo poklicati na poročilo v prvem krogu ali želi biti poklicana.

3. Borbeni red. Boj je sestavljen iz več krogi. Na začetku vsakega kroga ena od ekip izzove drugo ekipo na enega od problemov, katerih rešitve še niso bile povedane. Ekipa, ki kliče, lahko tudi zavrne nadaljnje klice (§ 11). Priklicani ukaz lahko sprejme klic (§ 4) ali izvede preverjanje veljavnosti (§ 9).
Ekipa, ki je opravila izziv v trenutnem krogu, postane izzvana v naslednjem krogu, razen v primeru nepravilnega izziva (§ 10), ko je prisiljena ponoviti izziv v naslednjem krogu.

4. Sprejet klic. Če je bil izziv sprejet, klicana ekipa postavi zvočnika, kličoča ekipa pa nasprotnika. Ekipa, ki želi obdržati prehode (§ 13), lahko zavrne nastavitev nasprotnika. Potem ne sodeluje v tem krogu. Govornik lahko z dovoljenjem žirije vzame papir z risbami in izračuni. A besedila odločbe nima pravice vzeti s seboj. Govorec pove rešitev problema; nasprotnik mu po dogovoru z referentom postavlja vprašanja bodisi med referatom bodisi po poročilu. Vse izračune praviloma izvaja zvočnik na tabli in brez uporabe kalkulatorja. Za poročilo ni na voljo več kot 15 minut, za naknadno razpravo nasprotnika in govorca največ 15 minut.

5. Pravice govorca in nasprotnika.
Med referatom lahko nasprotnik: postavlja vprašanja govorcu z njegovim soglasjem; prosite govornika, naj ponovi kateri koli del poročila; dovolite govorcu, da ne dokazuje nobenih očitnih dejstev z vidika nasprotnika.
Med razpravo lahko govornik: prosi nasprotnika, naj pojasni zadevo; zavrne odgovor na nasprotnikovo vprašanje, motivira svojo zavrnitev z dejstvom, da (a) nima odgovora, (b) je že odgovoril na to vprašanje, (c) vprašanje po njegovem mnenju ni pomembno za nalogo .
Med razpravo lahko nasprotnik: zahteva od govornika, da ponovi kateri koli del poročila; prosite govorca, da pojasni katero koli svojo izjavo; prosite govorca, da dokaže formulirano neočitno, ne dobro znano trditev (dejstva, vključena v šolski tečaj matematike, običajno veljajo za dobro znana).
Govornik ni dolžan: navesti načina pridobitve odgovora, če lahko pravilnost in popolnost odgovora dokaže na drug način; primerjajte svojo metodo rešitve z drugimi možnimi metodami.

6.Sklep nasprotnika. Ko so postavljena vprašanja in prejeti odgovori, nasprotnik sklepa v eni od treh oblik: (a) "Popolnoma se strinjam z odločitvijo"; (b) "Rešitev je načeloma pravilna, vendar ima naslednje pomanjkljivosti ..."; (c) "Rešitev je napačna, temeljna napaka je naslednja ...". Nasprotnik naj si zapomni, da na koncu žirija ne ocenjuje njegovih vprašanj, ampak njegov sklep, ki mora biti motiviran!
Sklep o nepravilni odločitvi lahko podamo v obliki: "Odločitev je nepravilna, imam protiprimer." V tem primeru žirija prosi nasprotnika, da predstavi pisni protiprimer, ne da bi ga razkril govorcu. Če žirija sprejme nasprotni primer, ima govornik minuto časa, da poskusi popraviti rešitev. Podobna dejanja se izvajajo na zahtevo nasprotnika "Odločba je nepopolna, vse zadeve niso bile obravnavane."
Če se nasprotnik strinja z odločitvijo, on in njegova ekipa ne sodelujejo več v tem krogu; nadaljnja vprašanja govorcu postavlja žirija. Dokler govornikova odločitev ni ovržena, protikandidat nima pravice povedati svoje odločitve, četudi je ta veliko preprostejša.

7. Točkovanje. V vsakem krogu se podeli 12 točk, ki se razdelijo med govorca, nasprotnika in žirijo. Zvočnik za brezhibno rešitev prejme 12 točk. V nasprotnem primeru žirija zvočniku odšteje točke za luknje v raztopini. Cena vsake luknje je ocenjena s sodim številom točk. Če je govornik zakrpal luknjo po nasprotnikovem vprašanju, zastavljenem pred koncem poročila, se govorcu točke ne odvzamejo. Če je govornik zakrpal luknjo po nasprotnikovem vprašanju ob koncu poročila, se strošek luknje enakomerno razdeli med nasprotnika in govorca. Če govornik ne zapre luknje, nasprotnik takoj prejme polovico stroškov. Če nasprotnik luknje ni opazil, žirija pa je nanjo opozorila s svojimi vprašanji po zaključku, prejme žirija polovico cene luknje, druga polovica pa gre govorcu ali žiriji, odvisno od tega, ali je govornik uspelo zapreti luknjo ali ne.

8. Zamenjava vlog. Po preliminarnem točkovanju žirija nasprotnika vpraša, ali želi predstaviti celovito rešitev problema v primeru, ko je nasprotnik dokazal, da je govornik nima, ali želi zapolniti preostale luknje. Če se nasprotnik strinja z delno ali popolno zamenjavo vlog, začasno postane govornik in poskuša zaslužiti drugo polovico stroškov lukenj, ki jih je odkril. Nekdanji govornik lahko med nasprotovanjem sam pridobi polovico točk tistih, ki jih nekdanji nasprotnik poskuša pridobiti kot govornik. Zamenjave sekundarne vloge ni mogoče izvesti.

9. Validacija sestoji iz dejstva, da klicani ukaz noče povedati rešitve problema, ampak namesto tega preveri, ali ga je klicni ukaz rešil. V tem primeru klicna ekipa predlaga govorca, klicana pa nasprotnika. Če klicana ekipa takoj prizna, da nima rešitve, potem klicana ekipa prejme 6 točk. Govornik in nasprotnik v tem primeru nista določena in izstopi k deski se ne štejejo. Med preverjanjem veljavnosti ni mogoče izvesti zamenjave vlog. Če je nasprotnik pri preverjanju pravilnosti dokazal, da govornik nima rešitve, prejme najmanj 4 točke.

10. Vrstni red naslednjega klica pri preverjanju pravilnosti in. Če je klic prepoznan kot pravilen (klicna ekipa je predstavila rešitev ali nasprotnik ni mogel dokazati, da govorec nima rešitve), potem naslednji klic izvede klicana ekipa. Če je izziv prepoznan kot nepravilen (ekipa, ki je klicala, je takoj priznala, da nima rešitve, ali je nasprotniku uspelo dokazati, da govornik nima rešitve), potem ekipa, ki je klicala, znova izvede naslednji klic.

11. Zavračanje klicev. Od določenega kroga lahko ena od ekip zavrne nadaljnje izzive. V tem primeru lahko nasprotniki predlagajo govorce za katero koli nalogo, ki prej ni bila upoštevana, ekipa, ki je zavrnila izziv, pa predlaga nasprotnike. Ko so klici opuščeni, zamenjave vlog ni več mogoče izvesti.

12. Odmor. Komunikacija med govorcem in ekipo je dovoljena samo med 30-sekundnim odmorom, ki si ga ekipa vzame. Nasprotniki se lahko v tem času prav tako posvetujejo in porabijo vseh 30 sekund odmora. Ekipa si lahko vzame največ šest odmorov po 30 sekund na dvoboj. Če je nasprotnik nadaljeval z izdajo zaključka, lahko njegova ekipa v 10 sekundah umakne besede nasprotnika in vzame časovno omejitev. Če po zaključku nasprotnika v 10 sekundah ni prišlo do umika, se sklep nasprotnika šteje za opravljenega in ga ni več mogoče spremeniti.

13. Število izhodov na ploščo. Vsak igralec sme priti k mizi (bodisi kot nasprotnik ali govornik) največ dvakrat na bitko, ne glede na število članov ekipe, ki sodelujejo v tej bitki. Po želji ekipa ne sme postaviti nasprotnika v rundo in tako prihrani število izstopov.

14. Nadomestni nalog. Ekipa lahko kadarkoli zamenja govorca, kar je enakovredno uporabi dveh odmorov. Pri zamenjavi se izstop šteje obema udeležencema.

15. 10 minutni odmori. Vodje ekip imajo pravico zaprositi žirijo za 10-minutni odmor med borbo (približno vsaki dve uri). Odmor se lahko odobri samo med krogi. V tem primeru klicna ekipa pred odmorom opravi pisni razpis in ga preda žiriji, ki razglasi razpis po koncu odmora.

16. Konec boja. Bitka se konča, ko so obravnavane vse težave ali ko je ena od ekip zavrnila izziv, druga ekipa pa ni hotela povedati rešitve preostalih težav.

17. Določitev zmagovalca. Ekipa z največ točkami se šteje za zmagovalca bitke. Če razlika ne presega 3 točk, se borba šteje za neodločeno (razen v posebnih primerih).

18. Splošna pravila obnašanje JAZ. Med borbo ekipa komunicira z žirijo samo preko kapetana; če je kapitan na krovu - preko njegovega namestnika. Govorec in nasprotnik se nagovarjata le spoštljivo, na "ti". Če so ta pravila kršena, je ekipa najprej opozorjena, nato pa kaznovana s kazenskimi točkami.

19.Žirija. Žirija je vrhovni razlagalec pravil borbe. Odločitve žirije so zavezujoče za ekipe. Žirija lahko umakne nasprotnikovo vprašanje, ustavi poročilo ali ugovor, če so zamujeni. Žirija hrani protokol borbe na tabli. Če se ena od ekip ne strinja z odločitvijo žirije o problemu, ima pravico nemudoma zahtevati analizo stanja pri udeležbi starejšega v ligi. Po začetku naslednjega kroga rezultata prejšnjega kroga ni več mogoče spremeniti.

Matematični boj

Matematični bojje tekmovanje med dvema ekipama v reševanju matematičnih nalog.

Matboy je nastajajoča oblika obšolskega dela pri matematiki. V prakso šole je aktivno vstopila v zadnjih 10-15 letih.

Matboys se lahko organizirajo kot turnirji znotraj razreda , na ravni šole ali kot mesto ali okrožje, ko tekmujejo združene ekipe šol ali okrožij.

Matboys vedno poteka v obliki tekmovanj, katerih rezultate ocenjuje žirija. Matboysi so zelo razburljiva in čustvena oblika matematičnega tekmovanja, ekipe morajo vedno čutiti podporo svojih navijačev. Naloge v matboysu so lahko oblikovane tako, da jih je treba opraviti v določenem časovnem obdobju, včasih ima ekipa teden dni, da opravi nalogo. Posebej zanimivi pa so matboji z ekspresnimi nalogami, ki so opravljene v nekaj minutah in jih žirija takoj oceni.

Izkušnje mateboys bodo udeležencem pomagale v prihodnosti: sposobnost izdelave znanstvenega poročila, poslušanja in razumevanja dela drugega, postavljanja jasnih vprašanj o vsebini - vse to bo uporabno na seminarjih in konferencah, za recenziranje knjig. in članke, za skupno znanstveno delo. In še nekaj: učenci različnih šol se na matboysih spoznavajo, ustvarjajo nov socialni krog. In zadnje: po uspešnem dvoboju se prebudi okus po dobrem delu, želim si še enkrat nastopiti, a tako, kot je treba, ob upoštevanju vseh napak. Zato je za ekipe včasih koristneje izgubiti kot zmagati.

Matboys izvira iz Leningrad in jih je izumil Joseph Yakovlevich Verebeichik okrog leta 1965. Prvi matboys so potekali v stenah šole št. 30, kjer je Iosif Yakovlevich delal kot učitelj matematike in vodil kroge. Po dolgih letih so začeli prirejati matboje različna mesta, vendar je bilo v pravilih nekaj odstopanj. Te razlike so bile z veliko težavo premagane v dolgih sporih po zaslugi poletnih matematičnih šol v Kirovu, kjer so se srečevali moskovski, leningrajski in kirovski učitelji.

Znaki:

Prisotnost pravil komunikacije v pogojih tekmovanja;

Razpoložljivost skupni namen ukazi;

Omejen čas in njegova porazdelitev po fazah tekmovanja;

Objektivnost vrednotenja rezultatov;

Jasen sistem organizacije;

Zabavno besedilo nalog, nalog.

Značilnost:

Cilj:

  • Razvoj kognitivnega interesa za predmet.
  • Posploševanje in sistematizacija znanja: v matboyu se naloge uporabljajo predvsem za logiko in iznajdljivost. Pa tudi naloge na teme: sestavljanje enačb in njihovo reševanje; Polinomi in aritmetične operacije na njih; Rešitev sistemov enačb z dvema neznankama.
  • Razviti sposobnost članov skupine za interakcijo med seboj.
  • Dial največje število točke.

Priprava na lekcijo:

Naloge za matematično bitko so zapisane na albumske liste v štirih izvodih: za ekipe, žirijo in učitelja. Protokol borbe za žirijo. Črna skrinjica "s presenečenjem" (glej tekmovanje kapitanov)

Pravila:

V matematični bitki sodelujeta dve ekipi (vsaka po 7 ljudi). Vsaka ekipa ima kapetana, ki ga določi ekipa pred začetkom bitke. Boj je sestavljen iz dveh stopenj.

Prva faza je reševanje problemov, druga je bitka sama. Na prvi stopnji lahko problem rešuje skupaj celotna ekipa. Ne pozabite, da nihče od udeležencev bitke ne more iti na desko več kot dvakrat. Zato mora udeleženec, ki je rešil veliko problemov, ki jih drugi niso rešili, v prvi fazi soigralcem povedati o svojih rešitvah.

Druga etapa se začne s tekmovanjem kapetanov. (Po odločitvi ekipe se lahko tekmovanja namesto kapetana udeleži katerikoli član ekipe). Zmagovalna ekipa odloči, katera ekipa naredi prvi izziv. To, tako kot vse druge odločitve ekipe, sporoči kapetan.

Klic poteka na naslednji način. Kapitan oznani:. Druga ekipa lahko sprejme izziv ali pa tudi ne. Ekipa, ki je sprejela izziv, postavi zvočnika, druga ekipa - nasprotnika. Po srečanju z ekipami kapetani imenujejo nasprotnika in govornika. Naloga govorca je podati jasno in razumljivo rešitev problema. Naloga nasprotnika je najti napake v poročilu. Med predstavitvijo nasprotnik nima pravice ugovarjati govorniku, lahko pa ga prosi, da ponovi nejasno mesto. Glavna naloga nasprotnika je opaziti vsa dvomljiva mesta in nanje ne pozabiti do konca poročila. Na koncu poročila poteka pogovor med referentom in nasprotnikom, v katerem nasprotnik postavlja vprašanja o vseh nejasnih mestih v poročilu. Razprava se konča s sklepom nasprotnika:Strinjam se z odločitvijo ("se ne strinjam"«, pojasnilo).

Nato žirija (učitelj) podeli točke. Vsaka naloga je vredna 12 točk. Točke se odštevajo za napake in netočnosti. Število osvojenih točk je odvisno od bližine zgodbe pravilni rešitvi. Če je napake ugotovil nasprotnik, prejme nasprotna ekipa do polovice odbitih točk. V nasprotnem primeru gredo vse izbrane točke žiriji.

Ekipa, ki je prejela klic, lahko zavrne prijavo. V tem primeru mora ekipa, ki kliče, dokazati, da ima rešitev za težavo. Da bi to naredila, izpostavi govorca in drugo ekipo - nasprotnika.

Med dvobojem ima vsaka ekipa pravico do šestih 30-sekundnih odmorov. Odmori se naredijo v primerih, ko je bilo potrebno pomagati stoječemu učencu pri tabli ali ga zamenjati. Odločitev o odmoru sprejme kapitan.

Če je kapitan pri upravi, si pusti namestnika, ki v tem času opravlja vlogo kapitana. Imena kapetana in namestnika se sporočijo žiriji pred začetkom reševanja nalog. Med reševanjem nalog je glavna naloga kapitana usklajevanje dejanj članov ekipe, tako da razpoložljive sile rešijo čim več nalog. Kapetan vnaprej ugotovi, kdo bo govornik ali nasprotnik za določeno nalogo in določi celotno taktiko ekipe v prihajajočem boju.

Ekipa, ki je prejela pravico do izziva, jo lahko zavrne. V tem primeru imajo do konca bitke pravico do prijave le nasprotniki, ekipa, ki je zavrnila, pa lahko le nasprotuje. V tem primeru se ugovor izvaja po običajnih pravilih.

Žirija je vrhovni razlagalec borilnih pravil. V primerih, ki niso določeni s pravilnikom, odloča po lastni presoji. Odločitve žirije so zavezujoče za ekipe.

Na koncu borbe žirija izračuna točke in določi zmagovalno ekipo. Če razlika v številu točk ne presega 3 točk, se v bitki zabeleži remi.

Ekipa je lahko kaznovana do 6 točk zaradi hrupa, nesramnosti do nasprotnika itd.

Protokol matematičnega boja

pokliči št.

številka naloge

Kdo je koga poklical

Žirija

Priimek

Število točk.

Priimek

Število točk.

Število točk.

Opombe, ne natančnost

Skupaj:

vzorec:

pokliči št.

številka naloge

Ime 1. ekipe

Kdo je koga poklical

Ime ekipe II

Žirija

Priimek

Število točk.

Priimek

Število točk.

Število točk.

Opombe, ne natančnost

Ekipa sem prekinil tišino

Za kateri razred je matematična bitka?

Matematični boj za 7. razred

Potek tekmovanja: Epigraf: »Matematika je tako resna, da je koristno ne zamuditi

možnost, da postane zabavno»

(Pascal)

Vabim dve ekipi, da vodita boj: ekipo "ime ekipe" in ekipo "ime ekipe".

(Ekipam) Prejmite svoje naloge. V 15-30 minutah ga morate dokončati.

Zdaj pa začnimo matematični boj. Kličem kapitane ekip.

"Kapetansko tekmovanje"

Naloga: Uganiti morate, kaj je v črni škatli, pri tem pa uporabiti čim manj namigov.

Namigi:

  1. Najstarejši predmet leži v zemlji že 2000 let.
  2. Pod pepelom Pompejev so arheologi odkrili veliko takih predmetov iz brona. Pri nas so to prvič odkrili med izkopavanji v Nižnem Novgorodu.
  3. Več sto let se zasnova tega predmeta ni spremenila, tako popolna je bila.
  4. V stari Grčiji je bila sposobnost uporabe tega predmeta vrhunec popolnosti, sposobnost reševanja problemov z njeno pomočjo pa je bila znak visokega položaja v družbi in velikega uma.
  5. Ta element je nepogrešljiv v arhitekturi in gradbeništvu.
  6. Potrebno je prenesti dimenzije iz ene risbe v drugo, zgraditi enake kote.
  7. Uganka: »Dve nogi sta se zarotili

Naredite loke in kroge

Dodatno tekmovanje za kapetane:Kdo bo na hitro poimenoval 5 matematičnih izrazov, ki se začnejo na črko "P":

  1. Merska enota za kote.
  2. Segment v krogu.
  3. Vrsta številke.
  4. Ravni štirikotnik.
  5. Enačbe, ki imajo enake rešitve.

Zmagal je kapetan ekipe "ime ekipe".

Imate besedo, kapitan. ("Tekmece izzivamo na nalogo številka ...".)

Ekipa "ime ekipe", ste pripravljeni na izziv? (Da)

Kakšna vprašanja ali dodatke bo imela žirija?

Spoštovana žirija, prosim vpišite svoje ocene v protokol borbe.

Beseda je dana ekipi "ime ekipe"

Ekipa "ime ekipe", ste pripravljeni na izziv?

Prosimo, da predlagate govorca in protikandidata.

Zaenkrat naša cenjena žirija šteje rezultate, vabim ekipe na oder ...

Za povzetek rezultatov matematične bitke ima besedo predsednik žirije ...

Tako je v današnji matematični bitki zmagala ekipa "ime ekipe" z rezultatom: ...

Ekipa "ime ekipe" dobi naslov"Najmodrejši med modrimi",

Ekipa "ime ekipe" -"Najpametnejši med najpametnejšimi."

Hvala ekipam, prosim zasedite svoja mesta.

Seznam opravil

  1. Čokolada stane 10 rubljev in še pol čokolade. Koliko stane čokoladica?
  2. Človek pravi:Živel sem 44 let, 44 mesecev, 44 tednov in 44 dni". Koliko je star?
  3. Avto števec je pokazal 12921 km. Po 2 urah se je na števcu spet pojavila številka, ki se je v obe smeri odčitala enako. S kakšno hitrostjo je vozil avto?
  4. Črkovne oznake je prvi uvedel francoski matematik François Viet (1540-1603). Pred tem so uporabljali okorne besedne formulacije. Poskusite v sodobni simboliki zapisati tak primer: "Kvadrat in število 21 sta enaka 10 korenin. Poiščite korenine».
  5. Koliko je stara babica?

Vasja je prišel k prijatelju Kolji.

Zakaj te ni bilo včeraj z nami? je vprašal Kolya. »Včeraj je moja babica praznovala rojstni dan.

Nisem vedel, je rekel Vasya. - Koliko je stara tvoja babica?

Kolya je zapleteno odgovoril: "Moja babica pravi, da v njenem življenju ni bilo takšne priložnosti, da njen rojstni dan ne bi preživel. Včeraj je ta dan praznovala že petnajstič. Torej pomislite, koliko je stara moja babica.

  1. Recimo, da sem od mame vzel 100 rubljev. Šel sem v trgovino in jih izgubil. Srečal prijatelja. Od nje sem vzel 50 rubljev. Kupil sem 2 čokoladi za 10. Ostalo mi je 30 rubljev. Dal sem jih mami. Jaz sem bil dolžan 70. In moj prijatelj 50. Skupaj 120. Poleg tega imam 2 čokoladi. Skupaj 140! Kje je 10 rubljev?
  2. Trije prijatelji: Ivan, Peter in Aleksej so prišli na tržnico s svojimi ženami: Marijo, Ekaterino in Ano. Kdo je s kom poročen, ne vemo. Ugotoviti je treba na podlagi naslednjih podatkov: vsak od teh šestih ljudi je za vsak kupljen predmet plačal toliko rubljev, kolikor je kupil predmetov. Vsak moški je porabil 48 rubljev. več kot njegova žena. Poleg tega je Ivan kupil 9 predmetov več kot Ekaterina, Peter pa 7 predmetov več kot Maria.
  3. Izpolnite celice tako, da bo vsota poljubnih treh sosednjih celic 20:
  1. Turist se odpravi na pohod od A do B in nazaj in celotno pot opravi v 3 urah in 41 minutah. Cesta od A do B gre najprej navkreber, nato po ravnem in nato navzdol. Kako dolgo poteka cesta po ravnem, če je hitrost turista pri vzponu 4 km/h, po ravnem 5 km/h, po gori navzdol pa 6 km/h, razdalja AB pa je 9 km?
  2. Število se konča s številom 9. Če to število zavržete in dobljenemu številu dodate prvo, dobite 306 216. Poiščite to število.

odgovori:

Tekmovanje kapetanov: Kompas

Dodatna konkurenca kapetanov:radian, polmer, racionalen, romb, ekvivalent.

Rešitve težav:

  1. Odgovor: 20 rubljev . X / 2 + 10 \u003d X, kjer je X cena čokoladice.
  2. Odgovor: 48 let 44 mesecev = 3 leta in 8 mesecev.

44 tednov = 9 mesecev

44 dni = 1,5 meseca

44 let + 3 leta in 8 mesecev. + 9 mesecev + 1,5 meseca = 48 let in 6,5 mesecev.

  1. Odgovor: 55 km/h (105 km/h).

13031-12921=110 (km)

110:2 = 55 (km/h)

oz

13131-12921=210 (km)

210:2=105 (km)

  1. Babica - 60 let Rodila se je 29. februarja. Tako je rojstni dan praznovala enkrat na 4 leta.
  2. Dodati morate ne čokolade, ampak 30 rubljev, ki so jih podarili. Čokolade ne štejejo več. 30 rub. že oddal, preostalih 20 je šlo na račun dolga.

Vzel: 100 + 50 = 150 rubljev.

Naj: 150-30 = 120 rubljev.

Poraba 100+20=120

Po vseh izgubah in stroških je ostalo 150-120 \u003d 30 - dal sem jih mami in dolgovala ji je 70 rubljev. in 50 - prijatelju, skupaj 120 rubljev. (primerjaj z 2. vrstico).

Če je njegova žena kupila pri predmete, nato je plačaladrgnite. Torej imamoali (x-y)(x+y)=48. Števila x,y- pozitivno. To je mogoče, če sta x-y in x+y soda ter x+y>x-y.

Če 48 razstavimo na faktorje, dobimo: 48=2*24=4*12=6*8 oz.

Če rešimo te enačbe, dobimo:

Iskanje teh pomenov x in y , katere razlika je 9, ugotovimo, da je Ivan kupil 13 predmetov, Ekaterina - 4. Na enak način je Peter kupil 8 predmetov, Marija - 1.

Tako dobimo pare:

  1. Številki, med katerimi sta dve celici, se morata ujemati.

Razlika je le v tretji številki: 4

odgovor:

  1. Naj bo x dolžina poti vzdolž ravnega mesta SD, potem je AC + DV = 9-x.

Turist dvakrat prevozi odseke AS in DV, enkrat navkreber s hitrostjo 4 km/h, drugi

navzdol s hitrostjo 6 km/h.

Na tej poti bo porabil

Pot bo potekala po ravni podlagiKer za celotno pot tja in nazaj bo turist potreboval 3 ure. 41 min., potem

|*60

15(9.)+10(9.)+12*2x=221

135-15x+90-10x+24x=221

X=-4

Odgovor: x = 4 km.

  1. Odgovor: 278 379

Naloge za navijače:

Uganke:

Ne izgledam kot peni,

Ne izgleda kot rubin.

Sem okrogel, a ne bedak,

Z luknjo, a ne krof.

(nič)

Nisem oval in ne krog,

Sem prijatelj trikotnika

Jaz sem brat pravokotnika

Navsezadnje mi je ime ...

(kvadrat)

Veverice posušene gobe,

Bilo je 25 belcev

Da, še 5 oljarjev,

7 jurčkov in 2 lisički,

Zelo rdečelase sestre.

Kdo ima odgovor?

Koliko gob je bilo?

(39)

  1. Zajci žagajo hlode. Naredili so 10 rezov. Koliko churbokov se je izkazalo? (enajst)
  2. Kaj pomeni beseda "tema" v matematiki? (veliko)
  3. Zerojev tekmec? (križ)
  4. Koliko kozličkov je imela velika koza? (7)
  5. Trikotni šal? (šal)
  6. Kdo se preoblači 4-krat na leto? (Zemlja)
  7. Izginjajoča vrsta učencev? (odličnjaki)

Vaja: Poimenujte matematične izraze s črko P:

  1. Stotinka števila (odstotek)
  2. Graf kvadratne funkcije (parabola)
  3. Medsebojna lega dveh ravnih črt (vzporednih)
  4. Vsota dolžin vseh strani mnogokotnika (obod)
  5. Odsek črte, ki z dano črto tvori pravi kot (pravokotno)
  6. Znak za označevanje dejanja (plus)
  7. Geometrijska transformacija (rotacija)
  8. Ravninski štirikotnik (paralelogram)

Križanka

Vodoravno:

1. Žarek, ki razpolovi kot. 4. Element trikotnika. 5, 6, 7. Vrste trikotnika (na vogalih). 11. starodavni matematik. 12. Del črte. 15. 16. Odsek, ki povezuje oglišče trikotnika z razpoloviščem nasprotne stranice.

Navpično: 2. Vrh trikotnika. 3. lik v geometriji. 8. Element trikotnika. 9. Pogled na trikotnik (ob straneh). 10. Odsek v trikotniku. 13. Trikotnik z dvema enakima stranicama. 14. Stranica pravokotnega trikotnika. 17. Element trikotnika.

Igra.

Povedal vam bom zgodbo

V pol ducata fraz,

Povedal bom samo besedo "tri" -

Zagotovite si svojo nagrado zdaj!

Enkrat smo ujeli ščuko

Brez drobovja in notri tri

Videti je bilo majhne ribe

In ne enega, ampak cela ... dva.

Sanjati fant prekaljen

Postanite olimpijski prvak

Poglej tri, na začetku ne hee tri,

In počakajte na ukaz "ena, dva, ... marš!"

Ko se želite spomniti poezije

Ne bizonirajo do pozne noči,

In si jih ponavljajte

1. Simetrala.

4. Zabava.

5. Pravokoten.

6. Ostrokotni.

7. Topo.

11. Pitagora.

12. Cut.

15. Hipotenuza.

16. Mediana.

2. Točka.

3. Trikotnik.

8. Vrh.

9. Enakostranični.

10. Višina.

13. Enakokraki.

14. Noga.

17. Kot.

Pri razvoju matematične bitke je bilo uporabljeno naslednje

Literatura:

  1. Ignatiev, E.I. V kraljestvu iznajdljivosti [Besedilo]. / ur. M.K. Potapov s tekstološko obdelavo Yu.V. Nesterenko. - M.: Nauka, 1978. - 192 str.

Knjiga vsebuje naloge razvedrilne narave, z različnimi težavnostnimi stopnjami. Problemi se praviloma rešujejo z vključevanjem minimalnih informacij iz aritmetike in geometrije, zahtevajo pa hitro pamet in sposobnost logičnega razmišljanja. Knjiga vsebuje tako naloge, ki so dostopne otrokom, kot naloge, ki zanimajo odrasle.

  1. Revija "Matematika v šoli". - 1990. - Št. 4. Uporabljen je bil članek z naslovom "Matematični boj". Podrobno opisuje, kaj je Matboy, pravila matematičnega boja in vzorčne naloge.
  1. Karp, A.P. Poučujem matematiko [Besedilo]: Knjiga za učitelja: Iz delovnih izkušenj. - M.: Razsvetljenje, 1992. - 191 str.

Knjiga vsebuje metodološki razvoj nekaj lekcij, vzorcev k / r., gradiva za matematična tekmovanja (olimpijade, matboy) in druga tekmovanja. Knjiga bo učitelju v pomoč pri delu z učenci, ki jih zanima matematika.

  1. Iz knjige Kovalenka V.G. Didaktične igre pri pouku matematike [Besedilo]: Knjiga za učitelja. – M.: Razsvetljenje, 1990. – 96 str.

nekaj nalog je bilo vzetih za štafetno tekmovanje.

  1. V.A. Gusev, A.I. Orlov, A.L. Rosenthal" obšolsko delo pri matematiki v 6.-8. razredu". M: Izobraževanje, 1984-285 str.
  1. Kordemsky B.Ya. "Očarati šolarje z matematiko: (gradivo za razredne in obšolske dejavnosti). M: Izobraževanje, 1981-112s.

Ta knjiga je neke vrste priročnik, ki vsebuje pomožna gradiva za spodbujanje strasti do matematike. Avtor je izbral zanimive in dragocene argumente znanstvenikov, predstavil izvirne zabavne naloge za matematične igre in matematične bitke.