Synopsa logorytmickej hodiny pre deti seniorskej skupiny s OHP „Sladkovodné ryby. Drozdová Irina Sergejevna

Tematický výber hier a cvičení pre malé deti na tému "Ryby"

Ciele:

Naďalej obohacovať zážitok detí pri hraní predmetmi rôznych veľkostí a farieb (žltá, modrá, zelená, červená).
Naučte deti počítať do dvoch.
Formovať vedomosti o pojmoch "kruh", "jeden-viac" a spôsoboch vyrovnania množín.
Pomocou situácie experimentovania predstavte vlastnosti predmetov: „pláva“, „potápa sa“.
Rozvíjať pamäť, jemnú a všeobecnú motoriku, koordináciu pohybov.

Vybavenie:

Hračky s rybami v rôznych farbách a veľkostiach.
Modré kartónové kruhy. kamienky.
Vodná nádrž, nádrž prosa.
Obrázok "Ryba" na maľovanie prstom, prstové farby.
Obrázok "Akvárium", lepiaca tyčinka, papierová silueta ryby, plastelína.
Obraz zobrazujúci jazero s jednou rybou a jazero s niekoľkými rybami. Karta s obrázkom čísla "1".
Prázdny obrázok zobrazujúci jazero a jednu rybu, lepiace tyčinky, farebné obrázky siluety rýb.
Obraz na pozadí zobrazujúci veľké a malé ryby rôznych farieb s nalepenými kruhmi, zodpovedajúcej farby a veľkosti. Gombíky vhodnej farby a veľkosti (veľké a malé zelené, žlté, červené, modré, biele).
Prázdny obrázok zobrazujúci akvárium, zelené a hnedé ceruzky, plastelínu, palicu.
Obrúčky v žltej, zelenej a červenej farbe.
Obrúčky sú modré, pod nimi sú kruhy vystrihnuté z priehľadného plátna.
Ryba uviazaná na šnúrke.
Tácky s krupicou.
Zvukový záznam: P. Čajkovskij „Ryba“ (z „Detského albumu“), pieseň „O rybe“.

Hry a cvičenia:

Moment prekvapenia „Chyť rybu“

Deti si namáčajú ruky do misky s prosom a vyhrabávajú z nej malé hračky s vyobrazením rýb.

Didaktická hra "Kde sa schovala ryba?"

Pred dieťaťom sú položené tri hračky (ryba a akékoľvek zvieratá). Každá figúrka je prekrytá šatkou.

Nájdite rybu. Kde sa schovala?

Didaktická hra „Ryby v jazere“

Tu je kruh pred vami. Modrý kruh je modrý kruh. Toto bude voda pre naše ryby. Pustite rybu do vody - položte ju na modrý kruh. Tu ryba plávala do samého stredu. A teraz ryba plávala doľava. Správny. Ryba sa rozhodla plávať pozdĺž okraja blízko brehu. Potiahnite rybu pozdĺž okraja kruhu. A teraz rozložte krásne kamienky pozdĺž okrajov kruhu.

Aplikácia "Ryby v akváriu"

Ryby môžu žiť v dome - v akváriu. Vezmite si len takú papierovú rybu a pustite ju do akvária - položte ju na vrch. Teraz vezmite do rúk lepiacu tyčinku, zadnú stranu namažte, rybu pripevnite k akváriu a uhlaďte dlaňou.


Modelovanie basreliéfu "Jedlo pre ryby"

A teraz musíte kŕmiť ryby špeciálnym jedlom.
Na obrázok akvária s rybičkou deti nalepia kúsky plastelíny - krmiva pre ryby.

Fizminutka "Päť rybičiek"

V rieke špliechalo päť malých rýb.
(Imitácia pohybu rýb)

Na piesku bolo veľké poleno.
(Rozpažte ruky do strán)

Prvá ryba povedala: - Tu sa dá ľahko potápať.
(Simulované potápanie)

Druhý povedal: je to tu hlboko.
(vyhrážajte sa ukazovákom)

Tretí povedal: Chcem spať.
(Ruky zložené pod uchom)

Štvrtý začal trochu mrznúť.
(pretrieť si ruky cez ramená)

Piaty kričal: Tu je krokodíl,
(Ruky napodobňujú ústa krokodíla)

Plávajte rýchlo, aby vás neprehltli.
(utiecť)

Počúvanie hudby P. I. Čajkovského „Fish“

Deti počúvajú hudbu.

Maľovanie prstami "Ryby"

Deti nechávajú odtlačky prstov vo vnútri siluety ryby.

Didaktická hra "Farebné ryby"

Tu máme akváriá (obruč) - žlté, zelené, modré a červené. A tu sú ryby. Musíte ich dať do akvária. Každá ryba má svoje vlastné miesto: žltá ryba - v žltom akváriu a červená ryba - v červenom akváriu, modrá - modrá, zelená - zelená.

Experimentovanie „Plaváky alebo výlevky“

Deti dávajú kamienky do nádoby s vodou, potom papier a pozorujú, čo sa potopilo a čo pláva.

Čítanie poézie a dramatizácia

Ryba prenasledovala rybu
Ryba zavrtela chvostom.
Strčil do brucha: - Chytil!
Ahoj priateľka! Ako sa máš?

Cvičenie „Jedna ryba, dve ryby“

Teraz vezmite do každej ruky jednu rybu. Poďme spočítať, koľko rýb máte: jednu, dve. Len dve ryby. Skryť jednu rybu za chrbtom. Koľko rýb zostalo? Ostala len jedna ryba. Ukáž druhú rybu. Koľko tam bolo rýb? Dve ryby.

Hra Koláč na bielizeň "Rybí chvost"

Pozrite sa, aké krásne sú ryby. A môžeme ich urobiť ešte krajšími. Ozdobte chvost ryby farebnými štipcami. Môžete si vyrobiť rybiu plutvu.

Kreslenie na kríže "Červy pre ryby"

Ryby milujú jesť červy. Rybám nakreslíme červy.

Didaktická hra „Jedna ryba – veľa rýb. Zoznámenie sa s číslom "1"

Pozri sa na obrázok. Ktoré jazero má veľa rýb? V ktorom jazere plávajú ryby?


Pozri. Toto je číslo "1". Opakujte: "jeden". Zapamätajte si toto číslo.

Aplikácia „Priatelia pre ryby“

Koľko rýb pláva v jazere na obrázku? Jedna ryba. Táto ryba sa nemá s kým hrať. Dajme do jazera iné ryby, aby naša ryba nebola sama.
Deti pripájajú k obrázku jazera farebné siluety rýb.
- Koľko je tam rýb? Veľa. Nalepte na ryby.

Didaktická hra s tlačidlami "Iné ryby"

Vidíte, koľko rýb pláva v akváriu? Veľa rýb. Ukáž veľké ryby. Maličkí. Modrá. Červená. Zelení. Žltá. Biely. Teraz rozložte gombíky na ryby vhodnej farby a veľkosti.

Vizuálna aktivita „Ryby v akváriu“

Pred vami je prázdne akvárium. Pred spustením rýb do akvária musíte nakresliť trávu a kamene.
Zelenou ceruzkou deti kreslia zvislé čiary - trávu a hnedou ceruzkou kreslia na dno akvária kruhy - kamienky.
A teraz môžete spustiť ryby. Vezmite kúsok plastelíny a rovno rozvaľkajte, aby ste vytvorili hustú klobásu. Pripevnite ho k akváriu a zatlačte prstami. Teraz urobme chvost: položte prst na okraj plastelíny a vytiahnite chvost, položte prst vedľa neho a vytiahnite ďalší chvost. Tyčinkou urobíme do plastelíny na druhom okraji ryby oko – dierku.

Voľné tanečno-rytmické pohyby detí k pesničke
"O rybách"

Deti sa pohybujú pri hudbe.

Cvičenie "Jedna alebo veľa rýb?"

Koľko rýb je v tomto jazere? Veľa. Koľko rýb je v tomto jazere? Jeden. Vezmite svoje ryby a nechajte ich plávať s jednou rybou. Koľko rýb sa stalo? Bolo tam veľa rýb.

Prstová hra "Ryba"

Ryba pláva vo vode.
S rybami je zábava hrať sa.
(Dve dlane spolu predstavujú plavecké pohyby)

Ryby, ryby, nezbedné,
Chceme ťa chytiť.
(Dlane striedavo zovreté v päsť)

Ryba prehla chrbát
Vzal som si kúsok chleba.
(uchopenie pohybov štipkou)

Ryba zavrtela chvostom
Odišiel rýchlo.
(mávať rukou)

Artikulačné cvičenie „Ryba otvára ústa“

Ukážte, ako ryba otvára a zatvára ústa. Neponáhľaj sa.

Dynamická pauza „Zobuď rybu“

V noci tma, v noci ticho
Ryby, ryby, kde spíte?
Poďme k nej a zobuďme ju.
A uvidíme, čo sa bude diať.

Ryba je priviazaná k palici. Učiteľ dvíha rybu nad hlavy detí, deti sa odrážajú, snažia sa dostať rybu.

Predmet: "Ryby v akváriu" (integrácia obsahu vzdelávacích oblastiach "Umelecký a estetický rozvoj" , "Sociálny a komunikačný rozvoj"

Cieľ: Vytváranie podmienok pre formovanie zmyslu pre empatiu a vzájomnú pomoc u detí prostredníctvom umeleckej činnosti.

Úlohy:

  • vytvárať podmienky pre kognitívny rozvoj
  • poskytujú podmienky pre sociálny a komunikačný rozvoj
  • vyjadrenie názoru detí
  • podporovať rozvoj interakčných schopností
  • poskytnúť deťom podmienky na vytvorenie expresívneho umeleckého obrazu.
  • vytvoriť podmienky pre rozvoj reči:
  • povzbudzovať deti, aby hovorili
  • dialogická reč.

Organizácia detských aktivít:

  • komunikácia medzi dieťaťom a dospelým;
  • komunikácia dieťaťa s rovesníkmi;
  • modelovanie

Materiály a nástroje:

  • Modelovacie dosky; stohy; plastelína; poháre na vodu; flitre na šupiny; akvárium so živými rybami; nahrávanie hluku morského príboja, hudba na pozadí.

Motivácia hry:

  • pomôžte rybám nájsť priateľov.

Priebeh lekcie:

Upozornite deti na nezvyčajného hosťa.

Chlapci, kto k nám prišiel? (zlatá rybka).

Pozrite sa, aká je krásna, ale smutná.

Chlapci, prečo si myslíte, že ryba je smutná.

Vypočujme si, čo hovorí ryba.

(Rybka hovorí, že je smutná, pretože je veľmi osamelá).

Prečo je ryba osamelá?

Ako jej môžeme pomôcť?

Chlapi, pozrite sa na obrázky. Rybka by sa chcela s každým na týchto obrázkoch spriateliť. Myslíte si, že každý môže byť priateľom s rybou?

Kto môže byť priateľom ryby?

D/hra "Nájdi si rybieho priateľa"

Pripomíname si, aké časti tela ryby majú a na čo im slúžia. (Všetky ryby majú chvost. Slúži im ako kormidlo. Ryby majú aj plutvy. Na čo sú podľa vás ryby plutvy? To vám povie samo. Ryby potrebujú plutvy, aby mohli plávať. Samozrejme, ryby majú oči. Na čo sú oči? Telo ryby je pokryté doskami - šupinami.)

Učiteľka vyzve deti, aby išli na svoje pracoviská a poznamenáva, že na stoloch majú prázdne akváriá a nikto v nich nebýva.

Čistá voda v pohári
Dajme tam rybu.
Ryby sa tam budú hrať
Plávať, vrtieť chvostom,
Pozbierajte chlebové omrvinky

Než začneme, natiahneme si prsty.

prstová hra "ryby" .

V rieke sa hralo päť rybičiek

Dlane sú uzavreté, mierne zaoblené. Vykonávanie vlnovitých pohybov vo vzduchu

Na piesku bolo veľké poleno,

Ruky sú roztiahnuté.

A ryba povedala:

"Potápanie tu je jednoduché"

Dlane sú uzavreté, mierne zaoblené. Vykonávame s nimi potápačský pohyb.

Druhý povedal:

"Je to tu hlboko" .

Šviháme so zatvorenými dlaňami (negatívne gesto).

A tretí povedal:

"Chcem spať!"

Dlane otočíme na chrbát jednej z rúk (ryba spí).

Štvrtý začal trochu mrznúť.

Rýchlo potriasť rukou (chvenie).

A piaty tu kričal krokodíl!

Zápästia sú spojené; dlane sa otvoria a spoja (ústa).

Plávaj rýchlo, aby si ťa nepohltil!

Rýchle pohyby podobné vlnám so zatvorenými dlaňami (ryby odplávajú).

Chlapci, navrhujem, aby ste si vytvorili vlastné krásne ryby a dali ich do akvária. Čo ešte môžeme vytvarovať do nášho akvária, aby bolo krásne? (kamienky, riasy, aby sa mali ryby kam schovať)

Deti robia prácu s hudbou na pozadí.

Zhrnutie lekcie: Dajme naše ryby bližšie k akváriu, aby sa ryby mohli spriateliť. Rybka ďakuje deťom a dáva im darček (morské kamienky).

Chlapci, dokázali sme pomôcť rybám? Čo myslíte, ako sa cítila ryba, keď nemala priateľov. Ako sa teraz cíti?

Drozdova Irina Sergeevna - vychovávateľka MBDOU

Popova Elena Yurievna - vychovávateľka MBDOU « MATERSKÁ ŠKOLA starostlivosť a rehabilitácia "Sanatorny"

Obsah programu: rozširovať vedomosti detí o rybách, pokračovať v ich spoznávaní, upevňovať schopnosť ich triedenia, rozvíjať myslenie a pamäť, dopĺňať slovnú zásobu detí, učiť sa starostlivosti o akváriové rybičky.

Prípravné práce: pozrite si obrázky rôznych rýb, porozprávajte sa o ich biotopoch

Ukážkový materiál: tri rozloženia, sady rozdelených obrázkov s vyobrazením rýb, „Kniha priateľov prírody“, zlatá rybka, výrobcovia kobercov pre každé dieťa, reportáže pre deti.

Pokrok v lekcii

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa, čo som vám dnes priniesol.

Deti: Toto je Kniha priateľov prírody.

Učiteľ: Pamätáte si, čo je táto kniha?

Deti: Máme v nej obrázky našich zvieracích kamarátov.

Vychovávateľ: Pripomeňme si, s kým sme sa spriatelili.

Deti: Skamarátili sme sa s veveričkou a veveričkou.

Sme priatelia s losmi a teľatami.

Naši priatelia sú zajac a zajac.

Tu je vlk a mláďa.

Skamarátili sme sa s bobrom a bobríkom.

V tejto knihe je líška a líška.

Pedagóg: A teraz sa v našej knihe objavil nový záznam. Je to záhada. Ak to uhádneme, tak nás príde navštíviť nový kamarát. Počúvaj:

Pre rodičov a deti

Všetko oblečenie vyrobené z mincí.

Deti: Ryby.

Učiteľ: Ako si uhádol?

Deti: Oblečenie z „mincí“ sú šupiny, nimi je pokryté telo ryby.

Učiteľ: Zatvorte oči.

Znie hudba.

Učiteľ prinesie akvárium s rybou.

Učiteľ: Otvorte oči a žmurknite.

A tu je náš hosť! Pozrite sa pozorne na rybu a povedzte mi, ako sa líši od iných zvierat?

Deti: Telo ryby je pokryté šupinami.

Ryby majú plutvy.

Ryby dýchajú žiabrami.

Zlatá rybka: Vyplával som z rozprávky,

Bola tam kráľovná.

Nie som ľahká ryba

Som zlatá rybka.

Ahojte chalani! Vidím, že ma spoznávaš! Áno, som skutočná zlatá rybka. Bývam v akváriu. Mám veľa priateľov. Pohodlne sa usaďte, teraz vás s nimi zoznámim.

Premietaný film

Zlatá rybka: Takže si stretol mojich priateľov. Zaujímalo by ma, či ryby žijú iba v akváriu? Chlapci, viete o tom niečo?

Pedagóg: Áno, ryby, chalani a ja sme o rybách veľa čítali. A Saša s mamou si pre nás pripravili zaujímavú reportáž.

Pedagóg: Ďakujem, Sasha je veľmi zaujímavý príbeh.

Učiteľ: A teraz si musíme trochu oddýchnuť. Dostaňte sa do kruhu.

Minúta telesnej výchovy

Vietor fúka, fúka

Potrasie dlaňou do strany.

Vietor fúka, fúka

Potrasie dlaňou do strany.

A pod palmou sedí krab

A hýbe pazúrmi,

A pod palmou sedí krab

A hýbe pazúrmi.

Čajka letí nad vodou

A ponory za rybami

Čajka letí nad vodou

A ponory za rybami

Hlboko pod vodou

Krokodíl leží na dne.

Hlboko pod vodou

Krokodíl leží na dne.

Vychovávateľ: Oddýchli sme si a ryby si pre vás pripravili zaujímavú úlohu. Na jej dokončenie sa musíte rozdeliť do 2 tímov po 5 ľudí.

Deti sú samostatne rozdelené do 2 tímov.

Vychovávateľ: Každý tím dostane dve obálky. V jednej sú obrázky s nápismi a v druhej sú obrázky a nápisy zvlášť. Musíte si vyzdvihnúť spárovaný obrázok a nápis k nemu. Dokončite úlohu.

Znie hudba. Deti pracujú.

pedagóg: A teraz si tímy vymenia miesta a navzájom sa kontrolujú. Splnili všetci úlohu? Vyberte obrázok ryby. Ira a Anya odstránia koberčeky.

pedagóg: A teraz prejdite na modely biotopov rýb. Aké rozloženia vidíte?

Deti: Sú to modely rieky, mora a akvária.

Vychovávateľ: Musíte povedať meno ryby, ktorú ste si vybrali, kde žije a dať rybu do vhodnej nádrže.

Dieťa: Je to šťuka. Žije v rieke. Toto je sladkovodná ryba. Položím ju do rieky.

Dieťa: Mám šermiara. Toto je akvarijná ryba, žije v akváriu.

Dieťa: Vybral som si žraloka. Žije v mori. Toto morská ryba.

Dieťa: Moja ryba sa volá morský vlk. Toto je morská ryba. vyrovnám sa

ju v mori.

Dieťa: Mám guppy. Žije v akváriu, pretože je to akváriová ryba.

Dieťa: Toto je rúška. Žije v rieke. Toto je riečna ryba.

Učiteľ: Odviedli ste dobrú prácu. Teraz poďte a sadnite si. (Posaď sa)

pedagóg: Chlapci, už viete, že príroda je živá a neživá. A teraz sa zamyslite a povedzte, akej prírode pripisujeme ryby?

Deti: Žiť.

Učiteľ: Prečo ste sa tak rozhodli?

Deti: Ryby sa rodia, rastú, jedia, pohybujú sa, dýchajú, rozmnožujú sa

Pedagóg: Takže, akému druhu prírody pripisujeme ryby?

Deti: Žiť.

pedagóg: Teraz vám poviem, ako sa rodia a rastú ryby.

Po prvé, matka ryba kladie vajíčka. V každom vajíčku rastie embryo. Potom z embrya vyrastie pulec. Pozrite sa, akú veľkú má hlavu, preto sa tak volajú. Potom z pulca vyrastie poter. Z plôdika vyrastá rybička. Rastie a rastie a čoskoro z neho vyrastie skutočná ryba.

Pedagóg: A teraz si sám usporiadajte obrázky s fázami vývoja rýb.

Deti sa striedavo približujú k stolu s obrázkami, vyberú si ten správny a rozložia poradie, v akom sa ryby objavia na tabuli.

Vychovávateľ: Zlatá rybka si pre nás pripravila ďalšiu úlohu a na jej splnenie si treba pripraviť prsty. Poď ku mne.

Deti stoja v kruhu.

Prstová gymnastika"ryby"

V rieke sa hralo päť rybičiek

Na piesku bolo veľké poleno,

A ryba povedala: "Je ľahké sa tu potápať!"

Druhý povedal: "Je to tu hlboko."

A tretí povedal: "Chcem spať!"

Štvrtý začal trochu mrznúť.

A piaty zakričal: „Je tu krokodíl!

Plávajte rýchlo, aby ste neprehltli.

Učiteľ: Teraz ste pripravení na ďalšiu úlohu. Poďte k stolom. Teraz potrebujeme obálku s modrým štvorcom. Dáša bude túto úlohu vykonávať pri tabuli. Vezmite obálku. Vyberte rybu a položte ju naľavo. Musíte umiestniť svoje ryby a pozorne počúvať moje príkazy. pripravený?

V akváriu sa dlho hrali zábavné ryby. Červená rybka plávala do pravého horného rohu, zelená do ľavého dolného, ​​žltá do ľavého horného, ​​modrá do pravého dolného a malá ružová rybka doplávala úplne do stredu.

Vychovávateľ: Uspeli ste? Teraz skontrolujeme, či všetci vykonali prácu správne. Osobný test.

pedagóg: A teraz musíte povedať, kde je ryba a z akých geometrických tvarov sa skladá.

pedagóg: A vy ste sa s touto úlohou vyrovnali! Urobte poriadok na pracovisku a choďte na stoličky. (Posaď sa).

Zlatá rybka: Chlapci, viete ako sa starať o akváriové rybičky?

pedagóg: Olya nám o tom povie. S rodičmi pripravila reportáž.

Zlatá rybka: Ďakujem vám deti! Vidím, že o rybách vieš veľa, vieš sa o ne starať. Budem rád, ak sa s vami budem kamarátiť. A tu je pre vás moja fotka.

Učiteľ: Poďme zlatá rybka v našej "Knihe priateľov prírody" a nechajte ich žiť v našom akváriu.

Učiteľ: Akého nového priateľa máme, chlapci?

Predmet: Téma: "Akvarijné ryby"

1. Pozorne počúvajte, spamäti opakujte: GUPPI, GOURAMI, Šermiar, Sumec.

  • Pomenujte, kto to je. (Toto sú akváriové ryby)
  • Prečo sa volajú AKVÁRIUM?
  • Spočítajte počet slabík v týchto slovách.
  • Naučte sa mená týchto rýb.

2. "Jeden - veľa." Presne vyslovujte konce slov!

  • Sumec – sumec – veľa sumcov.
  • Nosič meča - ……… – …………………. (šermiari - veľa šermiarov)
  • Skalárne - …………. - ………….. (skaláry - veľa skalárov)
  • Slimák - ……… - …….. (slimáky - veľa slimákov)

3. Povedz mi, čo majú ryby. (chvost, plutvy, šupiny, žiabre). Počítajte do 5, priraďte správne slová:

1 plutva - 2..... - 3…… – 4… – 5……

4. Naučte sa báseň:

Prišiel k nám z rozprávky,
Bola tam kráľovná.
Táto ryba nie je jednoduchá,
Ryba je zlatá.



5. Zoberte 3 slová - definície: (pre dospelých si slová zapíšte)
Ryby (aké?): (krásne, agilné, zlaté, strieborné, svižné, malé, lesklé atď.)
1
2
3

Predmet: "Ryby na rieke a jazere"

1. Pozorne počúvajte, naspamäť opakujte: ŠŤUKA, OSTIEŇ, BARROW, SUMEC

  • Povedz mi, kto to je (je to ryba)
  • Povedz mi, kde žijú ryby. (Tieto ryby žijú v riekach a jazerách. Sú to riečne a jazerné ryby)
  • Aké ďalšie ryby poznáte? (šťuka, hrabáč, pražma, karas)
  • Povedz mi, čo všetko majú ryby.

2. Povedz mi, ako sa ryby líšia od zvierat:

  • Zvieratá majú vlnu a ryby majú ...... .. (šupiny)
  • Zvieratá majú labky a ryby majú ……… (plutvy)
  • Zvieratá majú pľúca, zatiaľ čo ryby majú ...... (žiabre)

3. "Veľký - malý"

Šťuka - šťuka, Sumec - …….. (sumec), Ryba - ……, .Kaviár -…….., Ostriež - ……., Karas - …….., Plutva - ……, Chvost - …… , Váhy - ……..

4. Povedzte podľa vzoru:

  • 1 šťuka - 2 ….. (šťuky) - 5 -………. (šťuka)
  • 1 ryba - 2 ...... - 5 ………………
  • 1 plutva - 2……….. – 5……………….
  • 1 som - 2……… – 5………..
  • 1 stupnica – 2………… – 5……..

5. Vymyslite 3 slová - definície:

RODIČIA ZAPISUJTE SLOVÁ DO ZÁPISU.

  • Šťuka (čo?) -………………………………………………. (dravý, veľký, zubatý)
  • Karas (čo?) - …………………………………………. (malý, obratný, rýchly).

Vývoj reči

Pedagóg Rezaeva I.A.

Lexikálna téma"Akvarijné a sladkovodné ryby »

Lekcia 1

Nápravné a výchovné ciele.Rozšírenie predstáv o akvarijné ryby, formovanie predstáv o sladkovodných rybách, ich vzhľad, životný štýl, zvyky. Spresnenie, rozšírenie a aktivácia slovníka na tému "Sladkovodné ryby"(zviera, ryba, rieka, jazierko, jazero, jazierko, akvárium, poter, kaviár, poľovníctvo, dravec, šermiar, guppy, skalár, guram, sumec, šťuka, pleskáč, kapor, karas, plotica, ostriež, zubáč , rudd , pstruh.

telo, chvost, plutva, šupiny, žiabre; priehľadný, dravý, zubatý, dlhý, lesklý, fúzatý, pruhovaný, striebristý; chytiť, loviť, plávať, množiť, jesť, skrývať sa).Zdokonaľovanie gramatickej stavby reči (používanie podstatných mien s predložkami, obohacovanie reči o antonymá). Zlepšenie schopností analýzy zvuku. Zdokonaľovanie zručností pri čítaní a „písaní“ slov s odovzdanými písmenami.

Rozvoj súvislej reči, všeobecných rečových schopností, zrakového vnímania a pozornosti, artikulácie, jemnej a všeobecnej motoriky, koordinácie reči s pohybom.

Formovanie zručností spolupráce, vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. Výchova k láske a úcte k prírode.

Vybavenie. Maľba „Sladkovodná ryba“ ( Živá príroda. Vo svete zvierat. - SPb., CHILDHOOD-PRESS, 2005.), omaľovánka "Sladkovodné ryby" ( Nishcheva P.V. Sladkovodné ryby. Omaľovánka.- SPb., DETSKÁ TLAČ, 2005.), nádoba s ceruzkami, plošný obraz sladkovodných rýb, guľa.

Prípravné práce.Prezeranie diapozitívov s obrázkami akváriových a sladkovodných rýb, rozhovor o životnom štýle akváriových a sladkovodných rýb. Učenie prstovej gymnastiky "Ryby".

Pokrok v lekcii

1. Organizačný moment.[Oznámenie témy vyučovacej hodiny. Vytvorenie emocionálneho zázemia. Rozvoj manuálnej motoriky, koordinácie pohybov.]

Vl. Sadnite si, vezmite si udice a začnite chytať ryby. Snažte sa navzájom nezasahovať. Vložte úlovok do vedier.

Deti sa hrajú.

Vl. Položte udice, spočítajte, koľko rýb máte vo vedrách.

1 dieťa. Mám dve ryby.

2 dieťa. Mám jednu rybu.

3. dieťa. Mám štyri ryby.

4. dieťa. Ach, mám päť rýb.

Vl. Výborne! Toľko rýb sa chytí. Dnes budeme hovoriť o rybách, ktoré žijú v akváriách a nádržiach: rieky, jazerá, rybníky.

2. Preskúmanie obrazu „Sladkovodná ryba“, rozhovor o ňom.[Formovanie predstáv o sladkovodných rybách, rozširovanie slovnej zásoby na tému "Sladkovodné ryby", obohatenie reči o antonymá. Rozvoj dialogickej reči.]

Vl. Minulý rok sme spoznali život akvarijné ryby. Aké akváriové rybky poznáte?

deti. Zlatá rybka, mečúň, guppies, gurami, skalár.

Vl. Výborne. Toľko mien si zapamätali!

Vl. Ale tieto ryby žijú v rybníkoch, jazerách, riekach. Nazývajú sa sladkovodné. Možno niektoré z nich poznáte?

Vl. Pozrime sa na ryby a povieme si, aké časti tela majú. Choďte na tabuľu a ukážte časti tela rôznych rýb.

Vl. Venujte pozornosť tomu, aké rôzne tvary môže mať ryba telo a hlava, aké má ryba chvosty a plutvy. Šťuka má dlhú hlavu a dlhé telo. A pražma?

deti. Bream má malú hlavu a široké telo.

Vl. Sumec má obrovskú hlavu a dlhé hrubé telo. A ruff?

deti. Rukáv má malú hlavu a malé široké telo.

Vl. Zubáč a šťuka má ostré chrbtové plutvy. A čo sumec?

deti. Chrbtová plutva sumca je malá a nie ostrá.

Vl. Šťuka má veľký chvost. A čo sumec?

deti. Sumec má malý chvost.

Vl. A tiež sa pozrite na to, akými rôznymi šupinami je telo rýb pokryté. U pleskáčov je veľký. A čo zubáč?

deti. Malý.

Vl. Sumec vôbec nemá šupiny. Jeho telo je pokryté hrubou kožou. A všetky ryby majú žiabre. Na čo sú potrebné?

deti. Ryby ich potrebujú na dýchanie.

Vl. Prečo majú ryby plutvy?

deti. Na plávanie sú potrebné plutvy.

Vl. Správny. Minulý rok sme hovorili, že slov plutvy a plávať z jednej rodiny. Obrázok ukazuje, aké ostré sú zuby šťuky. Pike je dravec. Jedáva iné ryby. dravé ryby a sumec, a pstruh, a ostriež a zubáč. Ale karas, ruff, bream nie sú dravce, živia sa riasami.

3. Rozprávanie deťom básne o sladkovodných rybách.[Rozvoj všeobecných rečových schopností.]

Vl. Teraz povedzte verše o sladkovodných rybách, ktoré ste sa naučili doma. Pokúste sa hovoriť jasne, správne vyslovovať zvuky, pamätajte na výraznosť.

1-ročný ben o k.

V rybníku alebo jazere, nikde inde

V tichej, stojatej vode,

Tam, kde na dne vyrástla svieža zeleň, -

Tam býva karas.

V. Niščev

2. dieťa.

S dlhým strieborným telom

Žije v rýchlej rieke.

Mnohé ryby sú strašným nepriateľom.

Uhádli ste? nie? Zander.

V. Niščev

3. dieťa.

Ruff ostnatý, pehavý,

Škaredý a hrbatý.

Ale vzala to bez rúška

Je nepravdepodobné, že to bude dobré.

N. Nishcheva

4. dieťa.

Pike - riečny dravec,

Šťuka straší všetkých v rieke.

Šťuka otvára ústa -

Je to desivé, keď sa šťuka dostane do úst.

N. Nishcheva

4. Pracujte na maľovanke.[Vývoj dobré motorové zručnosti.]

Vl. Ešte raz sa pozrite na sumce a ostrieže na obrázku. Napravo od sumca nakreslite ďalšieho ostrieža a potom rybu správne vyfarbite.

5. Rozbor slova som. [Zlepšenie schopností analýzy zvuku.]

Vl. Teraz urobme zvukovú analýzu slova sumca Koľko zvukov je v tomto slove?

deti. Toto slovo má tri zvuky.

Vl. Aký zvuk počujete ako prvý? Povedz o tom.

deti. Toto je zvuk [s]. Je spoluhlásky pevne nepočujúci.

Vl. Akou farbou by ste to zafarbili?

deti. Modrá.

Vl. Aký zvuk prichádza po ňom?

deti. Zvuk [o[. On je samohláska.

deti. Červená. .

Vl. A aký je posledný zvuk tohto slova?

deti. Pevná spoluhláska [m].

Vl. Akou farbou by ste to zafarbili?

deti. Modrá.

6. Prstová gymnastika "Ryby"[Rozvoj jemnej motoriky, koordinácia reči s pohybom.]

Ryba pláva vo vode

Spojte dlane a ukážte

S rybami je zábava hrať sa.

ako ryba pláva.

Ryby, ryby, nezbedné,

Vyhrážajte sa prstom.

Chceme ťa chytiť.

Pomaly spojte dlane.

Ryba prehla chrbát.

Vzal som si kúsok chleba.

Urobte uchopovací pohyb

dve ruky.

Ryba zavrtela chvostom

Opäť ukážte, ako ryba pláva.

Ryba rýchlo odplávala.

M. Klokovej

7. Hra "Reťazce slov."[Rozvoj reči, sluchu, pamäti. |

Vl. Naozaj chcem skontrolovať, či máte dobrú pamäť. Zahrajme si hru so slovnou reťazou. Poviem krstné meno ryby. Vadik to zopakuje a pridá ešte jednu. Nasťa zopakuje dve mená a pridá tretie atď. Som.

1. dieťa. Sumec, ruff.

2. dieťa. Sumec, ruff, šťuka.

3. dieťa. Sumec, ruff, šťuka, zubáč.

4 dieťa. Sumec, ruff, šťuka, zubáč, ostriež.

Deti opakujú reťaz slov až po prvú chybu. Potom sa všetky deti striedajú a snažia sa pomôcť dieťaťu, ktoré urobilo chybu. Obnovujú reťaz. Pomýlené dieťa opakuje slová.

8. Cvičenie „Kto žije vrybník? [Automatizácia zvuku [p] vo vete. Rozšírenie predstáv o živote sladkovodných rýb.]

V-l pozýva deti k stolu a na magnetickú tabuľu umiestňuje ploché obrázky rýb a symbolické obrázky vodných plôch: rybník, skalnatá rieka, bahnité dno rieky, jazero.

Vl. Povedal som vám, že sladkovodné ryby môžu žiť v rôznych vodách. Napríklad pstruh žije v rýchlych kamenistých riekach. V rybníkoch sa vyskytuje kapor a karas. Ruffs môže žiť v akejkoľvek rieke na bahnitom dne. Rudd žije v jazerách. Teraz odpovedzte na moje otázky a vložte obrázky rýb, kde žijú. Pamätajte na správnu výslovnosť hlásky [p]. Kto žije v rybníku?

1. dieťa. V jazierku žije kapor a karas.

Dieťa umiestňuje obrázky rýb na obrázok rybníka.

Vl. Kde žije pstruh?

2. dieťa. Pstruh žije v rýchlej rieke.

Dieťa umiestni obrázok pstruha na obrázok rieky.

Vl. Kde sa nachádza ruff?

3. dieťa. Ruff sa našiel v akejkoľvek rieke.

Dieťa položí obrázok rúška na obrázok rieky s bahnitým dnom.

Vl. Kde môže žiť rudd?

4 dieťa. Rudd sa našiel v jazerách.

Dieťa umiestni obrázok rudd na obrázok jazera.

V-l . Správne ste odpovedali na moje otázky a krásne vyslovili všetky zvuky. Výborne!

9. Krížovka. [Zlepšenie zručností pri čítaní a "písaní" slov pomocou prechádzajúcich písmen.]

Ryža. 52

Vl. V tejto krížovke sú ukryté dva názvy sladkovodných rýb. Vo zvislom stĺpci názov dravého fúzatého veľkého riečna ryba. Jej telo nie je pokryté šupinami, ale hrubou kožou. Kto je to?

deti. Toto je sumec.

Vl. Napíš toto slovo, Vadik.

Vl. V horizontálnej línii je skrytý názov dravej riečnej ryby. Jej telo je pokryté malými striebristými šupinami. Na chrbte má ostrú plutvu. Kto je to?

deti. Toto je ostriež.

Vl. Napíš toto slovo, Nastya.

Dieťa píše písmená do buniek. Deti prečítali slovo zborovo.

Vl. Tak ste vyriešili krížovku. Zatlieskaj si! Si proste skvelý!

10. Koniec vyučovania.[Hodnotenie práce detí.]V-l vyzve deti, aby si zapamätali všetky úlohy, ktoré vykonali, a potom zhodnotí prácu každého dieťaťa.

Lekcia 4

Nápravný a výchovný spieval.Aktivácia a aktualizácia slovníka na tému „Sladkovodné ryby“. Vytváranie holistického dojmu toho, čo je zobrazené na sérii obrázkov. Zlepšenie zručnosti pri zostavovaní príbehu na základe série obrázkov. Zdokonaľovanie gramatickej stavby reči (tvorba privlastňovacích prídavných mien). Zlepšenie zručnosti slabičnej analýzy. Prevencia porušovania písomného prejavu. Zlepšenie zručnosti orientácie v lietadle.

Nápravné a rozvojové ciele.Rozvoj súvislej reči, myslenia, zrakovej pozornosti a vnímania, jemnej motoriky.

Nápravné a výchovné ciele.Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti, spolupráce. Výchova k úcte k prírode.

Vybavenie. Obrázky objektov s obrázkami sladkovodných rýb, hra „Fish“ ( NishchevaN. IN. Hra7. Sobirayka.- SPb., DETSKÁ TLAČ, 2007.), šifrovacie karty, papierové rybičky s napísanými slovami.

Prípravné práce.Naučiť sa báseň „Ryby“, rozvíjať všeobecné rečové schopnosti, automatizovať výslovnosť zvuku [p] na individuálne lekcie s logopédom.

Pokrok v lekcii

1. Organizačný moment.[Vývoj fonematických reprezentácií. Oznámenie témy lekcie.]

Vl. Ten, kto si zapamätá názov sladkovodnej ryby, ktorý začína zvukom, si sadne[S]. 1 th rebe ale k. Som.

2 dieťa. Zander.

Vl. Teraz si sadne ten, kto si pamätá názov ryby, začínajúc zvukom [o].

3. dieťa. Ostriež.

Vl. A ty, Diana, zapamätaj si meno ryby, ktoré začína zvukom [p].

4. dieťa. Roach.

2. Hra "Šifry".[Zlepšenie zručnosti analýzy slov so zvukovými písmenami.]

V-l distribuuje šifrovacie karty s písmenami a modrými krúžkami (obr. 54),umiestni na tabuľu obrázky rýb.

Vl. Všetci sa pozrite na vašu kartu, skúste uhádnuť, aké meno ryby je na nej zašifrované. Ak uhádnete, choďte na tabuľu a vyberte obrázok tejto ryby.

1 dieťa. V slove som sú len tri hlásky, pevné spoluhlásky na začiatku a konci a hláska [o] v strede.

3. Preskúmanie série obrázkov „Zlodej“ a rozhovor o nej.[Vývoj dialogickej reči.]

Vl. Koho vidíš na prvom obrázku? Čo robia?

1 vidíme chlapca. Loví v rieke. Dostal veľkú ploticu.

2 dieťa. Spoza kríka sa na chlapca pozerá prefíkaná mačka. Chce ryby.

Vl. Čo vidíš na druhom obrázku?

3. dieťa. Chlapec dá ploticu do vedra.

4. dieťa. A mačka sa skrýva za kríkmi.

Vl. Čo je na treťom obrázku?

1 dieťa. Chlapec hádže udicu.

2 dieťa. A mačka vytiahne ploticu z vedra.

Vl. Čo nakreslil umelec na nasledujúcom obrázku?

3 dieťa. Chlapec vlečie veľkého ostrieža.

4. dieťa. A mačka zje ploticu.

Vl. Nielen neje, onhltá s chuťouplotica. No a ako sa príbeh skončí?

1 Chlapec pristúpi k vedru s bidielkom v rukách a vidí, že vedro je prázdne.

2 dieťa. A mačka sedí v diaľke a olizuje si pery.

Vl. Správny. Dobre najedená a spokojná mačka si oblizuje pery.

4. Prstová gymnastika "Ryby"(opakovanie. Pozri: Lekcia 1. Téma „Sladkovodné ryby“).

5 . Cvičenie "Flock".[Zlepšenie zručnosti písania a čítania viet.]

Učiteľka vyzve deti, aby si sadli na koberec a vyloží pred ne papierové rybičky s napísanými slovami (ropucha, dub, pod, sedí).

Vl. Prečítajte si slová na rybe a vytvorte kŕdeľ rýb, aby ste vytvorili vetu.

Deti dokončia úlohu, zostavia a prečítajú vetu.

6. Príbeh je založený na sérii obrázkov "The Thief".[Rozvoj koherentnej reči.]

Deti sa pri písaní príbehu striedajú. Ak je pre nich ťažké začať príbeh, učiteľ to dokáže.

Rybolov

Raz išiel Sasha na ryby. Kocúr Vasily nasledoval Sašu. Chcel aj ryby. Sasha dal vedro s rybami pod krík a nahodil vlasec. Okamžite dostal ploticu. Spustil ploticu do vedra a znova nahodil vlasec. Vasilij sa medzitým prikradol k quederovi a vytiahol ploticu. Kým Saša ťahal ostrieža, kocúr s chuťou zjedol rybu. Saša podišiel k vedru, aby doň vložil bidielko, a videl, že vedro je prázdne. Bol veľmi prekvapený. A prefíkaný Vasilij si sadol nabok a oblizoval si pery.Učiteľ vyzve deti, aby vybrali najlepšieho rozprávača.

8. Loptová hra „Koho? koho? koho? koho?"[Zlepšenie gramatickej štruktúry reči (tvorba privlastňovacích prídavných mien).]

Vl. Teraz si dáme pauzu a zahráme si hru „Koho? koho? koho? koho?" Koho šťukový chvost?

1 -dieťa. Pike.

Vl. Koho sumčie fúzy?

2 dieťa. Somovya.

Vl. Koho hlava šťuky?

3 dieťa. Sudachya.

Vl. Koho ostriežové telo?

4. dieťa. Ostriež.

Vl. Skvelé!

9. Hra "Ryby". [Obohatenie slovníka, aktivizácia slov v reči - názvy častí rýb(trup, hlava, chvost, plutvy, šupiny).Rozvoj myslenia (analýza, syntéza). Zlepšenie schopnosti orientácie v lietadle.]

Vl. Povedz báseň, ktorú sme sa naučili včera. Dodržujte výslovnosť hlásky [r]. Hovorte jasne a expresívne.

Deti sa pri recitovaní básne striedajú.

Rybka

Ryby ako mol

Vznášal sa nad vodou.

Oko - čierny uhlík

A ako sopelové telo.

Plutvy sa chvejú, chvejú,

Chrbát sa vyklenul.

Váhy svietia

Krása ako táto.

Išiel som na ryby.

Len je mi ľúto rýb.

N. Nishcheva

Vl. Ukázať a pomenovať časti ryby.Deti striedavo prichádzajú k tabuli, ukazujú a pomenúvajú časti ryby.

10. Koniec vyučovania.[Hodnotenie práce detí.]Vl vyzve deti, aby vyjadrili svoje dojmy z hodiny, zhrnuli štúdium témy a zhodnotili aktivity každého dieťaťa.