Synopse logorytmické lekce pro děti starší skupiny s OHP „Sladkovodní ryby. Drozdová Irina Sergejevna

Tematický výběr her a cvičení pro malé děti na téma "Ryby"

cíle:

Pokračovat v obohacování zkušeností dětí při jednání s předměty různých velikostí a barev (žlutá, modrá, zelená, červená).
Naučte děti počítat do dvou.
Vytvořit znalosti o pojmech "kruh", "jedna-více" a způsobech vyrovnání množin.
Pomocí situace experimentování představte vlastnosti objektů: „plave“, „potopy“.
Rozvíjet paměť, jemnou a obecnou motoriku, koordinaci pohybů.

Zařízení:

Rybí hračky v různých barvách a velikostech.
Modré kartonové kruhy. Oblázky.
Pánev vody, pánev prosa.
Obrázek "Ryba" pro malování prstem, prstové barvy.
Obrázek "Akvárium", lepicí tyčinka, papírová silueta ryby, plastelína.
Obraz zobrazující jezero s jednou rybou a jezero s několika rybami. Karta s obrázkem čísla "1".
Prázdný obrázek zobrazující jezero a jednu rybu, lepicí tyčinky, barevné siluety ryb.
Obraz na pozadí zobrazující velké a malé ryby různých barev s nalepenými kruhy, odpovídající barvy a velikosti. Knoflíky vhodné barvy a velikosti (velký a malý zelený, žlutý, červený, modrý, bílý).
Prázdný obrázek zobrazující akvárium, zelené a hnědé tužky, plastelínu, hůl.
Obruče ve žluté, zelené a červené.
Obruče jsou modré, pod nimi jsou kolečka vystřižená z průhledného plátna.
Ryba přivázaná k provázku.
Podnosy s krupicí.
Zvukový záznam: P. Čajkovskij "Ryba" (z "Dětského alba"), píseň "O rybě".

Hry a cvičení:

Moment překvapení „Chyťte rybu“

Děti namáčejí ruce do misky s prosem a vyhrabávají malé hračky znázorňující ryby.

Didaktická hra "Kde se schovala ryba?"

Před dítětem jsou rozloženy tři hračky (ryba a jakákoli zvířata). Každá figurka je překryta šátkem.

Najděte rybu. Kde se schovala?

Didaktická hra "Ryby v jezeře"

Tady je před vámi kruh. Modrý kruh je modrý kruh. To bude voda pro naše ryby. Pusťte rybu do vody - položte ji na modrý kruh. Zde ryba doplavala do samého středu. A teď ryba plavala doleva. Že jo. Ryba se rozhodla plavat podél okraje poblíž břehu. Přejeďte rybu podél okraje kruhu. A nyní rozložte krásné oblázky podél okrajů kruhu.

Aplikace "Ryby v akváriu"

Ryby mohou žít v domě - v akváriu. Vezměte si právě takovou papírovou rybku a pusťte ji do akvária – dejte ji nahoru. Nyní vezměte do rukou lepicí tyčinku, namažte zadní stranu, připevněte rybu k akváriu a uhlaďte ji dlaní.


Modelovací basreliéf "Potraviny pro ryby"

A nyní musíte krmit ryby speciálním krmivem.
Na obrázek akvária s rybičkou děti nalepují kousky plastelíny - krmiva pro ryby.

Fizminutka "Pět rybiček"

V řece se šplouchlo pět malých ryb.
(imitace pohybu ryb)

Na písku ležela velká kláda.
(Roztáhněte ruce do stran)

První ryba řekla: - Tady je snadné se potápět.
(Simulované potápění)

Druhý řekl: je to tady hluboko.
(Vyhrožujte ukazováčkem)

Třetí řekl: Chci spát.
(Ruce složené pod uchem)

Čtvrtá začala trochu mrznout.
(přetřít ruce přes ramena)

Pátý křičel: Tady je krokodýl,
(Ruce napodobují tlamu krokodýla)

Plavte rychle, ať vás nepohltí.
(utéct)

Poslech hudby P. I. Čajkovského "Ryba"

Děti poslouchají hudbu.

Malování prstem "Ryba"

Děti zanechávají otisky prstů uvnitř siluety ryby.

Didaktická hra "Barevné ryby"

Zde máme akvária (obruč) - žlutá, zelená, modrá a červená. A tady jsou ryby. Musíte je dát do akvária. Každá ryba má své vlastní místo: žlutá ryba - ve žlutém akváriu a červená ryba - v červeném akváriu, modrá - modrá, zelená - zelená.

Experimentování „Plováky nebo dřezy“

Děti dávají oblázky do nádoby s vodou, pak papír a pozorují, co se potopilo a co plave.

Čtení poezie a dramatizace

Ryba pronásledovala rybu
Ryba zavrtěla ocasem.
Strčil do břicha: - Chytil!
Ahoj přítelkyně! Jak se máte?

Cvičení „Jedna ryba, dvě ryby“

Nyní vezměte do každé ruky jednu rybu. Pojďme spočítat, kolik ryb máte: jedna, dvě. Jen dvě ryby. Schovej jednu rybu za záda. Kolik ryb zbývá? Zbývá už jen jedna ryba. Ukaž druhou rybu. Kolik tam bylo ryb? Dvě ryby.

Hra na prádlo "Fishtail"

Podívejte se, jak krásné jsou ryby. A můžeme je udělat ještě krásnější. Ozdobte ocas ryby barevnými kolíčky na prádlo. Můžete si vyrobit rybí ploutev.

Kresba na zádi "Červi pro ryby"

Ryby milují jíst červy. Rybám nakreslíme červy.

Didaktická hra „Jedna ryba – mnoho ryb. Seznámení s číslem "1"

Podívej se na obrázek. Které jezero má hodně ryb? V jakém jezeře ryby plavou?


Dívej se. Toto je číslo "1". Opakujte: "jeden". Zapamatujte si toto číslo.

Aplikace "Přátelé pro ryby"

Kolik ryb plave v jezeře na obrázku? Jedna ryba. Tahle ryba si nemá s kým hrát. Nasaďme do jezera další ryby, aby naše ryba nebyla sama.
Děti přikládají k obrázku jezera barevné siluety ryb.
- Kolik je tam ryb? Hodně. Nalepte na rybu.

Didaktická hra s tlačítky "Různé ryby"

Vidíte, kolik ryb plave v akváriu? Spousta ryb. Ukaž velké ryby. Maličcí. Modrý. Červené. Zelenina. Žlutá. Bílý. Nyní rozložte knoflíky na ryby vhodné barvy a velikosti.

Vizuální aktivita „Ryby v akváriu“

Před vámi je prázdné akvárium. Než do něj spustíte ryby, musíte do akvária nakreslit trávu a kameny.
Zelenou tužkou děti kreslí svislé čáry - trávu a hnědou tužkou na dno akvária kolečka - kamínky.
A teď můžete spustit ryby. Vezměte kousek plastelíny a rovnou vyválejte, abyste vytvořili hustou klobásu. Připevněte jej k akváriu a zatlačte prsty dolů. Nyní uděláme ocas: položte prst na okraj plastelíny a vytáhněte ocas, přiložte prst k němu a vytáhněte další ocas. Tyčinkou udělejte oko - dírku do plastelíny na druhém okraji ryby.

Volné tanečně-rytmické pohyby dětí k písni
"O rybách"

Děti se pohybují na hudbu.

Cvičení "Jedna nebo více ryb?"

Kolik ryb je v tomto jezeře? Hodně. Kolik ryb je v tomto jezeře? Jeden. Vezměte své ryby a nechte je plavat s jednou rybou. Kolik ryb se stalo? Bylo tam hodně ryb.

Prstová hra "Ryba"

Ryba plave ve vodě.
S rybami je zábava hrát.
(Dvě dlaně dohromady představují plavecké pohyby)

Ryby, ryby, zlobivé,
Chceme tě chytit.
(Dlaně střídavě sevřené v pěst)

Ryba se prohnula v zádech
Vzal jsem si kousek chleba.
(uchopení pohybů špetkou)

Ryba zavrtěla ocasem
Odešel rychle.
(mávnout rukou)

Artikulační cvičení "Ryba otevírá ústa"

Ukažte, jak ryba otevírá a zavírá tlamu. Nepospíchej.

Dynamická pauza „Probuď rybu“

V noci tma, v noci ticho
Ryby, ryby, kde spíš?
Pojďme k ní a probuďme ji.
A uvidíme, co se bude dít.

Ryba je přivázána k tyči. Učitelka zvedá rybu dětem nad hlavu, děti se odrážejí, snaží se rybu dostat.

Předmět: "Ryby v akváriu" (integrace obsahu vzdělávací oblasti "Umělecký a estetický vývoj" , "Sociální a komunikační rozvoj"

Účel: Vytvářet u dětí podmínky pro utváření smyslu pro empatii a vzájemnou pomoc prostřednictvím umělecké činnosti.

úkoly:

  • vytvářet podmínky pro kognitivní rozvoj
  • poskytovat podmínky pro sociální a komunikační rozvoj
  • vyjádření svých názorů dětí
  • podporovat rozvoj interakčních dovedností
  • poskytnout dětem podmínky k vytvoření výrazného uměleckého obrazu.
  • vytvořit podmínky pro rozvoj řeči:
  • povzbudit děti, aby mluvily
  • dialogická řeč.

Organizace dětských akcí:

  • komunikace mezi dítětem a dospělým;
  • komunikace dítěte s vrstevníky;
  • modelování

Materiály a nástroje:

  • Modelovací desky; hromady; plastelína; nádoby na vodu; flitry na šupiny; akvárium s živými rybami; záznam hluku mořského příboje, hudba na pozadí.

Motivace hry:

  • pomozte rybám najít přátele.

Průběh lekce:

Upozorněte děti na neobvyklého hosta.

Kluci, kdo k nám přišel? (zlatá rybka).

Podívej, jak je krásná, ale smutná.

Chlapi, proč si myslíte, že je ryba smutná.

Poslechněme si, co říká ryba.

(Rybka říká, že je smutná, protože je velmi osamělá).

Proč je ryba osamělá?

Jak jí můžeme pomoci?

Kluci koukněte na obrázky. Rybka by se na těchto obrázcích chtěla spřátelit se všemi. Myslíš, že každý se může kamarádit s rybou?

Kdo může být přítelem ryby?

D/hra "Najdi si rybího přítele"

Připomínáme, jaké části těla ryby mají a k čemu jim slouží. (Všechny ryby mají ocas. Slouží jim jako kormidlo. Ryby mají také ploutve. K čemu jsou podle vás ryby ploutve? To vám řekne samo. Ryby potřebují ploutve, aby mohly plavat. Ryby mají samozřejmě oči. K čemu jsou oči?Tělo ryby je pokryto pláty - šupinami.)

Učitel vyzve děti, aby šly na svá pracoviště, a poznamená, že na stolech mají prázdná akvária a nikdo v nich nebydlí.

Čistá voda ve sklenici
Dáme tam rybu.
Ryby si tam budou hrát
Plav, vrtěj ocasem,
Nasbírejte drobky chleba

Než začneme, protáhneme si prsty.

prstová hra "Ryba" .

V řece si hrálo pět rybiček

Dlaně jsou uzavřené, mírně zaoblené. Provádění vlnovitých pohybů ve vzduchu

Na písku byla velká kláda,

Ruce jsou roztažené.

A ryba řekla:

"Potápění zde je snadné"

Dlaně jsou uzavřené, mírně zaoblené. Provádíme s nimi potápěčský pohyb.

Druhý řekl:

"Je to tady hluboko" .

Houpáme se sevřenými dlaněmi (negativní gesto).

A třetí řekl:

"Chci spát!"

Dlaně otočíme na hřbet jedné z rukou (ryba spí).

Čtvrtý začal trochu mrznout.

Rychle potřást rukou (zachvění).

A pátý tady křičel krokodýl!

Zápěstí jsou spojena; dlaně se otevřou a spojí (pusa).

Plavte rychle, ať vás nepohltí!

Rychlé vlnové pohyby se zavřenými dlaněmi (ryby plavou pryč).

Kluci, navrhuji, abyste si vyrobili vlastní krásné ryby a dali je do svého akvária. Co dalšího lze vytvarovat pro naše akvárium, aby bylo krásné? (oblázky, řasy, aby se ryby měly kam schovat)

Děti dělají práci s hudbou na pozadí.

Shrnutí lekce: Postavme naše ryby blíže k akváriu, aby se ryby mohly spřátelit. Rybka dětem děkuje a dává jim dárek (mořské oblázky).

Kluci, dokázali jsme rybám pomoci? Jak si myslíš, že se ryba cítila, když neměla žádné přátele. Jak se teď cítí?

Drozdova Irina Sergeevna - vychovatelka MBDOU

Popova Elena Yurievna - vychovatelka MBDOU « Mateřská školka péče a rehabilitace "Sanatorny"

Obsah programu: rozšiřovat znalosti dětí o rybách, pokračovat v jejich poznávání, upevňovat schopnost je třídit, rozvíjet myšlení a paměť, doplňovat slovní zásobu dětí, učit se pečovat o akvarijní rybičky.

Přípravná práce: prohlédněte si obrázky různých ryb, promluvte si o jejich prostředí

Ukázkový materiál: tři rozvržení, sady dělených obrázků s vyobrazením ryb, "Kniha přátel přírody", zlatá rybka, výrobci koberců pro každé dítě, reportáže pro děti.

Postup lekce

Pedagog: Kluci, podívejte se, co jsem vám dnes přinesl.

Děti: Toto je Kniha přátel přírody.

Pedagog: Pamatujete si, co je tato kniha?

Děti: Máme v ní obrázky našich zvířecích kamarádů.

Pedagog: Připomeňme si, s kým jsme se spřátelili.

Děti: Skamarádili jsme se s veverkou a veverkou.

Jsme přátelé s losy a teletem.

Naši přátelé jsou zajíc a zajíc.

Tady je vlk a mládě.

Skamarádili jsme se s bobrem a bobrem.

V této knize je liška a liška.

Pedagog: A nyní se v naší knize objevil nový záznam. Je to záhada. Když to uhodneme, tak k nám přijde na návštěvu nový kamarád. Poslouchat:

Pro rodiče a děti

Veškeré oblečení vyrobené z mincí.

Děti: Ryby.

Učitel: Jak jsi to uhodl?

Děti: Oblečení z „mincí“ jsou šupiny, je jimi pokryto tělo ryby.

Učitel: Zavři oči.

Hudba zní.

Učitel přinese akvárium s rybičkou.

Učitel: Otevřete oči a mrkněte.

A tady je náš host! Podívejte se pozorně na ryby a řekněte mi, jak se liší od ostatních zvířat?

Děti: Tělo ryby je pokryto šupinami.

Ryby mají ploutve.

Ryby dýchají žábrami.

Zlatá rybka: Vyplul jsem z pohádky,

Byla tam královna.

Nejsem snadná ryba

Jsem zlatá rybka.

Ahoj hoši! Vidím, že mě poznáváš! Ano, jsem skutečná zlatá rybka. Bydlím v akváriu. Mám mnoho přátel. Pohodlně se usaďte, teď vás s nimi seznámím.

Promítání filmu

Zlatá rybka: Takže jsi potkal mé přátele. Zajímalo by mě, jestli ryby žijí pouze v akváriu? Kluci, víte o tom něco?

Pedagog: Ano, ryby, kluci a já jsme o rybách hodně četli. A Saša s maminkou si pro nás připravily zajímavou reportáž.

Pedagog: Děkuji, Sasha je velmi zajímavý příběh.

Učitel: A teď si musíme trochu odpočinout. Dostaňte se do kruhu.

Tělesná výchova minuta

Vítr fouká, fouká

Zatřese dlaní do strany.

Vítr fouká, fouká

Zatřese dlaní do strany.

A pod palmou sedí krab

A pohybuje svými drápy,

A pod palmou sedí krab

A pohybuje drápy.

Racek letí nad vodou

A ponory za rybami

Racek letí nad vodou

A ponory za rybami

Hluboko pod vodou

Krokodýl leží na dně.

Hluboko pod vodou

Krokodýl leží na dně.

Pedagog: Oddechli jsme si a ryby si pro vás připravily zajímavý úkol. K jeho dokončení je potřeba se rozdělit do 2 týmů po 5 lidech.

Děti jsou samostatně rozděleny do 2 týmů.

Pedagog: Každý tým obdrží dvě obálky. V jedné jsou obrázky s nápisy a ve druhé jsou obrázky a nápisy zvlášť. Musíte si vyzvednout spárovaný obrázek a nápis k němu. Dokončete úkol.

Hudba zní. Děti pracují.

Pedagog: A teď si týmy vymění místa a navzájem se kontrolují. Splnili všichni úkol? Vyberte obrázek ryby. Ira a Anya odstraňují koberce.

Pedagog: A nyní přejděte k modelům rybích biotopů. Jaké rozvržení vidíte?

Děti: Jedná se o modely řeky, moře a akvária.

Pedagog: Musíte říct jméno ryby, kterou jste si vybrali, kde žije a dát rybu do vhodné nádrže.

Dítě: To je štika. Žije v řece. Jedná se o sladkovodní rybu. Položím ji do řeky.

Dítě: Mám šermíře. Jedná se o akvarijní rybku, žije v akváriu.

Dítě: Vybral jsem si žraloka. Žije v moři. Tento mořské ryby.

Dítě: Moje ryba se jmenuje mořský okoun. Toto je mořská ryba. vyrovnám se

ji v moři.

Dítě: Mám guppy. Žije v akváriu, protože je to akvarijní ryba.

Dítě: Tohle je švanda. Žije v řece. Toto je říční ryba.

Učitel: Odvedl jsi dobrou práci. Nyní pojďte dovnitř a posaďte se. (Sedni si)

Pedagog: Kluci, vy už víte, že příroda je živá a neživá. A teď přemýšlejte a řekněte, jaké přírodě připisujeme ryby?

Děti: Žít.

Učitel: Proč ses tak rozhodl?

Děti: Ryby se rodí, rostou, jedí, pohybují se, dýchají, rozmnožují se

Pedagog: Takže, jaké povaze připisujeme ryby?

Děti: Žít.

Pedagog: Nyní vám řeknu, jak se rodí a rostou ryby.

Nejprve naklade jikry mateřská ryba. V každém vajíčku roste embryo. Poté z embrya vyroste pulec. Podívejte se, jak velkou má hlavu, proto se jim tak říká. Z pulce pak vyroste potěr. Z potěru vyroste rybička. Roste a roste a brzy z ní vyroste opravdová ryba.

Pedagog: A teď si sám seřaďte obrázky s vývojovými fázemi ryb.

Děti se střídavě přibližují ke stolu s obrázky, vyberou si ten správný a rozloží pořadí, v jakém se ryby objevují na tabuli.

Pedagog: Zlatá rybka si pro nás připravila další úkol a k jeho splnění je potřeba připravit prsty. Přijď ke mně.

Děti stojí v kruhu.

Prstová gymnastika"Ryba"

V řece si hrálo pět rybiček

Na písku byla velká kláda,

A ryba řekla: "Tady se snadno potápí!"

Druhý řekl: "Je to tady hluboko."

A třetí řekl: "Chci spát!"

Čtvrtá začala trochu mrznout.

A pátý křičel: „Je tu krokodýl!

Plavte rychle, abyste nepolykali.

Učitel: Nyní jste připraveni na další úkol. Pojďte ke stolům. Nyní potřebujeme obálku s modrým čtvercem. Dáša tento úkol provede u tabule. Vezměte obálku. Vyjměte rybu a dejte ji vlevo. Musíte umístit své ryby a pozorně poslouchat mé příkazy. Připraveni?

V akváriu si dlouho hrály legrační ryby. Červená rybka plavala k pravému hornímu rohu, zelená k levému dolnímu, žlutá k levému hornímu, modrá k pravému dolnímu a malá růžová rybka doplavala úplně doprostřed.

Pedagog: Uspěli jste? Nyní zkontrolujeme, zda všichni provedli práci správně. Autotest.

Pedagog: A teď musíte říct, kde ryba je a z jakých geometrických tvarů se skládá.

Pedagog: A vy jste se s tímto úkolem vyrovnali! Udělejte pořádek na pracovišti a jděte na židle. (Sedni si).

Zlatá rybka: Kluci, víte, jak se starat o akvarijní rybičky?

Pedagog: Olya nám o tom řekne. Se svými rodiči připravila reportáž.

Zlatá rybka: Děkuji vám, děti! Vidím, že toho o rybách hodně víš, umíš se o ně starat. Rád se s vámi budu přátelit. A tady je moje fotka pro vás.

Učitel: Položme zlatá rybka v naší "Knize přátel přírody" a nechte je bydlet v našem akváriu.

Pedagog: Jakého nového přítele, chlapi, máme?

Předmět: Téma: "Akvarijní ryby"

1. Pozorně poslouchejte, zpaměti opakujte: GUPPI, GOURAMI, Šermíř, Sumec.

  • Jmenuj kdo to je. (To jsou akvarijní ryby)
  • Proč se jim říká AKVÁRIUM?
  • Spočítejte počet slabik v těchto slovech.
  • Naučte se názvy těchto ryb.

2. "Jeden - mnoho." Přesně vyslovujte konce slov!

  • Sumec - sumec - spousta sumců.
  • Nosič meče - ……… – …………………. (šermíři - mnoho šermířů)
  • Skalární - …………. - ………….. (skaláry - hodně skalárů)
  • Šnek - ……… - …….. (šneci - mnoho šneků)

3. Řekni mi, co ty ryby mají. (ocas, ploutve, šupiny, žábry). Počítejte do 5, přiřaďte správně slova:

1 ploutev - 2..... - 3…… – 4… – 5……

4. Naučte se básničku:

Přišel k nám z pohádky,
Byla tam královna.
Tato ryba není jednoduchá,
Ryba je zlatá.



5. Vyzvedněte si 3 slova - definice: (pro dospělé si slova zapište)
Ryby (jaké?): (krásné, mrštné, zlaté, stříbrné, hbité, malé, lesklé atd.)
1
2
3

Předmět: "Řeční a jezerní ryby"

1. Pozorně poslouchejte, zpaměti opakujte: ŠTIKA, Okoun, BARROW, SUMEC

  • Řekni mi, kdo to je (je to ryba)
  • Řekni mi, kde žijí ryby. (Tyto ryby žijí v řekách a jezerech. Jsou to říční a jezerní ryby)
  • Jaké další ryby znáš? (Cank, líska, cejn, karas)
  • Řekni mi, co všechno mají ryby.

2. Řekni mi, jak se ryby liší od zvířat:

  • Zvířata mají vlnu a ryby mají ...... .. (šupiny)
  • Zvířata mají tlapky a ryby mají ……… (ploutve)
  • Zvířata mají plíce, zatímco ryby mají ……. (žábry)

3. "Velký - malý"

Štika - štika, Sumec - …….. (sumec), Ryba - ……, .Kaviár -…….., Okoun - ……., Karas - …….., Ploutev - ……, Ocas - …… , Váhy - ……..

4. Řekněte podle vzoru:

  • 1 štika - 2 ….. (štiky) - 5 -………. (štika)
  • 1 ryba - 2 ………. - 5………………
  • 1 ploutev - 2……….. – 5……………….
  • 1 sem - 2……… – 5………..
  • 1 stupnice - 2………… – 5…………..

5. Vymyslete 3 slova – definice:

RODIČE ZAPIŠUJTE SLOVA DO SEŠITU.

  • Štika (co?) -………………………………………………. (dravý, velký, zubatý)
  • Karas (co?) - …………………………………………. (malý, obratný, rychlý).

Vývoj řeči

Pedagog Rezaeva I.A.

Lexikální téma"Akvarijní a sladkovodní ryby »

Lekce 1

Nápravné a výchovné cíle.Rozšíření představ o akvarijní ryby, utváření představ o sladkovodních rybách, jejich vzhled, životní styl, zvyky. Upřesnění, rozšíření a aktivace slovníku na téma "Sladkovodní ryby"(zvíře, ryba, řeka, rybník, jezero, rybníček, akvárium, potěr, kaviár, lov, dravec, šermíř, guppy, skalár, gurami, sumec, štika, cejn, kapr, karas, plotice, okoun, candát , rudd , pstruh.

tělo, ocas, ploutev, šupiny, žábry; průhledný, dravý, zubatý, dlouhý, lesklý, kníratý, pruhovaný, stříbřitý; chytit, lovit, plavat, množit, jíst, schovávat se).Zdokonalování gramatické stavby řeči (používání podstatných jmen s předložkami, obohacování řeči antonymy). Zlepšení schopností analýzy zvuku. Zdokonalení dovedností čtení a „psaní“ slov s předávanými písmeny.

Rozvoj souvislé řeči, obecných řečových schopností, zrakového vnímání a pozornosti, artikulace, jemné a obecné motoriky, koordinace řeči s pohybem.

Formování dovedností spolupráce, vzájemného porozumění, dobré vůle, samostatnosti, iniciativy, odpovědnosti. Výchova k lásce a úctě k přírodě.

Zařízení. Obraz "Sladkovodní ryba" ( Živá příroda. Ve světě zvířat. - SPb., CHILDHOOD-PRESS, 2005.), omalovánka "Sladkovodní ryby" ( Nishcheva P.V. Sladkovodní ryba. Omalovánka - SPb., CHILDHOOD-PRESS, 2005.), nádoba s tužkami, plošný obrázek sladkovodních ryb, koule.

Přípravné práce.Prohlížení diapozitivů s obrázky akvarijních a sladkovodních ryb, rozhovor o životním stylu akvarijních a sladkovodních ryb. Učení prstové gymnastiky "Ryby".

Postup lekce

1. Organizační moment.[Oznámení tématu lekce. Vytvoření emocionálního pozadí. Rozvoj manuální motoriky, koordinace pohybů.]

Vl. Posaďte se, seberte své rybářské pruty a začněte chytat ryby. Snažte se navzájem nezasahovat. Vložte úlovek do kbelíků.

Děti si hrají.

Vl. Dejte rybářské pruty, spočítejte, kolik ryb máte v kbelících.

1 dítě. Mám dvě ryby.

2 dítě. Mám jednu rybu.

3. dítě. Mám čtyři ryby.

4. dítě. Ach, mám pět ryb.

Vl. Výborně! Tolik ryb se chytí. Dnes budeme hovořit o rybách, které žijí v akváriích a nádržích: řeky, jezera, rybníky.

2. Prohlídka obrazu "Sladkovodní ryba", rozhovor o něm.[Utváření představ o sladkovodních rybách, rozšíření slovní zásoby na téma "Sladkovodní ryby", obohacení řeči o antonyma. Vývoj dialogické řeči.]

Vl. Minulý rok jsme poznali život akvarijní ryby. Jaké akvarijní ryby znáš?

Děti. Zlatá rybka, mečoun, guppies, gurami, skaláry.

Vl. Výborně. Tolik jmen si zapamatovali!

Vl. Ale tyto ryby žijí v rybnících, jezerech, řekách. Říká se jim sladkovodní. Možná některé z nich znáte?

Vl. Podívejme se na ryby a povíme si, jaké části těla mají. Jděte na tabuli a ukažte části těla různých ryb.

Vl. Věnujte pozornost tomu, jaké různé tvary může mít tělo a hlava ryby, jaké mají ryby ocasy a ploutve. Štika má dlouhou hlavu a dlouhé tělo. A cejn?

Děti. Cejn má malou hlavu a široké tělo.

Vl. Sumec má obrovskou hlavu a dlouhé tlusté tělo. A ruff?

Děti. Ruff má malou hlavu a malé široké tělo.

Vl. Candát a líska mají ostré hřbetní ploutve. A co sumec?

Děti. Hřbetní ploutev sumce je malá a není ostrá.

Vl. Štika má velký ocas. A co sumec?

Děti. Sumec má malý ocas.

Vl. A také se podívejte, jakými různými šupinami je tělo ryb pokryto. U cejna je velký. A co candát?

Děti. Malý.

Vl. Sumci vůbec nemají šupiny. Jeho tělo je pokryto silnou kůží. A všechny ryby mají žábry. K čemu jsou potřeba?

Děti. Ryby je potřebují k dýchání.

Vl. Proč mají ryby ploutve?

Děti. K plavání jsou potřeba ploutve.

Vl. Že jo. Loni jsme mluvili o tom, že slova ploutve a plavat z jedné rodiny. Obrázek ukazuje, jak ostré jsou zuby štiky. Štika je dravec. Jí jiné ryby. dravé ryby a sumci, a pstruzi, a okoun a candát. Ale karas, ryzec, cejn nejsou dravci, živí se řasami.

3. Vyprávění dětem básně o sladkovodních rybách.[Rozvoj obecných řečových dovedností.]

Vl. Nyní řekněte verše o sladkovodních rybách, které jste se naučili doma. Snažte se mluvit jasně, správně vyslovovat zvuky, pamatujte na výraznost.

1-letý ben o k.

V rybníku nebo jezeře, nikde jinde

V nehybné, stojaté vodě,

Tam, kde na dně vyrostla bujná zeleň, -

Tam bydlí karas.

V. Niščev

2. dítě.

S dlouhým stříbrným tělem

Žije v rychlé řece.

Mnoho ryb je hrozný nepřítel.

Hádali? Ne? Zander.

V. Niščev

3. dítě.

Ruff pichlavý, pihovatý,

Ošklivý a hrbatý.

Ale vzala to bez okolků

Je nepravděpodobné, že to bude dobré.

N. Nishcheva

4. dítě.

Štika - říční dravec,

Štika děsí všechny v řece.

Štika otevírá tlamu -

Je děsivé, že se štice dostane do tlamy.

N. Nishcheva

4. Práce na omalovánce.[Rozvoj jemné motorické dovednosti.]

Vl. Podívejte se ještě jednou na sumce a okouny na obrázku. Nakreslete napravo od sumce dalšího okouna a pak rybu správně vybarvěte.

5. Rozbor slova som. [Zlepšení schopností analýzy zvuku.]

Vl. Nyní udělejme zvukovou analýzu slova sumec Kolik zvuků obsahuje toto slovo?

Děti. Toto slovo má tři zvuky.

Vl. Jaký zvuk slyšíte jako první? Řekni o tom.

Děti. Toto je zvuk [s]. Je souhlásky pevně hluchý.

Vl. Jakou barvou bys to obarvil?

Děti. Modrý.

Vl. Jaký zvuk přichází po něm?

Děti. Zvuk [o[. On je samohláska.

Děti. Červené. .

Vl. A jaká je poslední hláska tohoto slova?

Děti. Pevný souhláskový zvuk [m].

Vl. Jakou barvou bys to obarvil?

Děti. Modrý.

6. Prstová gymnastika "Ryba"[Rozvoj jemné motoriky, koordinace řeči s pohybem.]

Ryba plave ve vodě

Dejte dlaně k sobě a ukažte

S rybami je zábava hrát.

jak ryba plave.

Ryby, ryby, zlobivé,

Vyhrožujte prstem.

Chceme tě chytit.

Pomalu spojte dlaně k sobě.

Ryba se prohnula v zádech.

Vzal jsem si kousek chleba.

Udělejte uchopovací pohyb

dvě ruce.

Ryba zavrtěla ocasem

Ukažte znovu, jak ryba plave.

Ryba rychle odplavala.

M. Klokové

7. Hra "Řetězce slov."Rozvoj řeči, sluchu, paměti. |

Vl. Opravdu chci zkontrolovat, zda máte dobrou paměť. Pojďme si zahrát hru na řetěz slov. Řeknu křestní jméno ryby. Vadik to zopakuje a přidá ještě jednu. Nasťa zopakuje dvě jména a přidá třetí a tak dále. Som.

1. dítě. Sumec, ruff.

2. dítě. Sumec, ruff, štika.

3. dítě. Sumec, ruff, štika, candát.

4 dítě. Sumec, ruff, štika, candát, okoun.

Děti opakují řetězec slov až do první chyby. Poté se všechny děti vystřídají ve snaze pomoci dítěti, které udělalo chybu. Obnovují řetěz. Chybující dítě slova opakuje.

8. Cvičení „Kdo žije vrybník? [Automatizace zvuku [p] ve větě. Rozšíření představ o životě sladkovodních ryb.]

V-l zve děti ke stolu a na magnetickou tabuli umísťuje ploché obrázky ryb a symbolické obrázky vodních ploch: rybník, kamenná řeka, bahnité říční dno, jezero.

Vl. Řekl jsem vám, že sladkovodní ryby mohou žít v různých vodách. Například pstruzi žijí v rychlých kamenitých řekách. V rybnících se vyskytuje kapr a karas. Ruffs může žít v jakékoli řece na bahnitém dně. Rudd žije v jezerech. Nyní odpovězte na mé otázky a vložte obrázky ryb, kde žijí. Pamatujte na správnou výslovnost hlásky [p]. Kdo žije v rybníku?

1. dítě. V jezírku žije kapr a karas.

Dítě umístí obrázky ryb na obrázek rybníka.

Vl. Kde žije pstruh?

2. dítě. Pstruh žije v rychlé řece.

Dítě umístí obrázek pstruha na obrázek řeky.

Vl. Kde se nachází ruff?

3. dítě. Ruff je nalezen v jakékoli řece.

Dítě umístí obrázek límce na obrázek řeky s bahnitým dnem.

Vl. Kde může rudd žít?

4 dítě. Rudd je nalezen v jezerech.

Dítě umístí obrázek rudda na obrázek jezera.

V-l . Správně jsi odpověděl na mé otázky a krásně vyslovil všechny hlásky. Výborně!

9. Křížovka. [Zlepšení dovedností čtení a "psaní" slov pomocí předaných písmen.]

Rýže. 52

Vl. V této křížovce se skrývají dvě jména sladkovodních ryb. Ve svislém sloupci jméno dravého kníratého velkého říční ryby. Její tělo není pokryto šupinami, ale silnou kůží. Kdo je to?

Děti. Tohle je sumec.

Vl. Napiš toto slovo, Vadikku.

Vl. V horizontální linii je skryto jméno dravé říční ryby. Její tělo je pokryto malými stříbřitými šupinami. Na zádech má ostrou ploutev. Kdo je to?

Děti. Tohle je okoun.

Vl. Napiš toto slovo, Nastyo.

Dítě píše písmena do buněk. Děti přečetly slovo unisono.

Vl. Tak jsi vyluštil křížovku. Zatleskej si! Jste prostě skvělí!

10. Konec vyučování.[Hodnocení práce dětí.]V-l vyzve děti, aby si zapamatovaly všechny úkoly, které plnily, a poté zhodnotí práci každého dítěte.

Lekce 4

Nápravná a výchovná zpívala.Aktivace a aktualizace slovníku na téma "Sladkovodní ryby". Vytvoření holistického dojmu toho, co je zobrazeno na sérii obrázků. Zlepšení dovednosti sestavit příběh na základě série obrázků. Zdokonalování gramatické stavby řeči (tvorba přivlastňovacích přídavných jmen). Zlepšení dovednosti slabikové analýzy. Prevence porušování písemného projevu. Zlepšení dovednosti orientace v rovině.

Nápravné a rozvojové cíle.Rozvoj souvislé řeči, myšlení, zrakové pozornosti a vnímání, jemné motoriky.

Nápravné a výchovné cíle.Formování vzájemného porozumění, dobré vůle, samostatnosti, iniciativy, odpovědnosti, kooperativních dovedností. Výchova k úctě k přírodě.

Zařízení. Obrázky objektů s obrázky sladkovodních ryb, hra "Ryby" ( NishchevaN. V. Hra7. Sobirayka. - SPb., CHILDHOOD-PRESS, 2007.), šifrovací karty, papírové ryby s napsanými slovy.

Přípravné práce.Učení básně „Ryba“, rozvíjení obecných řečových dovedností, automatizace výslovnosti zvuku [p] na individuální lekce s logopedem.

Postup lekce

1. Organizační moment.Vývoj fonematických reprezentací. Oznámení tématu lekce.]

Vl. Ten, kdo si pamatuje název sladkovodní ryby, který začíná zvukem, se posadí[S]. 1 th rebe ale k. Som.

2 dítě. Zander.

Vl. Nyní se posadí ten, kdo si pamatuje jméno ryby, počínaje zvukem [o].

3. dítě. Okoun.

Vl. A ty, Diano, pamatuj si jméno ryby, které začíná hláskou [p].

4. dítě. Plotice.

2. Hra "Šifry".[Zlepšení dovednosti analýzy slov se zvukovými písmeny.]

V-l distribuuje šifrovací karty s písmeny a modrými kroužky (obr. 54),umístí obrázky ryb na tabuli.

Vl. Všichni se podívejte na vaši kartu, zkuste uhodnout, jaké jméno ryby je na ní zašifrováno. Pokud uhodnete, jděte na tabuli a vyberte obrázek této ryby.

1 dítě. Ve slově som jsou pouze tři hlásky, pevné souhlásky na začátku a konci a hláska [o] uprostřed.

3. Prozkoumání série obrázků "Zloděj" a rozhovor o ní.[Rozvoj dialogické řeči.]

Vl. Koho vidíš na prvním obrázku? Co dělají?

1 vidíme chlapce. Rybaří v řece. Dostal velkou plotici.

2 dítě. Zpoza keře se na chlapce dívá mazaná kočka. Chce ryby.

Vl. Co vidíš na druhém obrázku?

3. dítě. Chlapec dá plotice do kbelíku.

4. dítě. A kočka se schovává za křovím.

Vl. Co je na třetím obrázku?

1 dítě. Chlapec hází rybářský prut.

2 dítě. A kočka vytáhne plotice z kbelíku.

Vl. Co umělec nakreslil na dalším obrázku?

3 dítě. Chlapec vleče velkého okouna.

4. dítě. A kočka sní plotice.

Vl. On nejen nejí, onhltá s chutíplotice. No a jak příběh skončí?

1 Chlapec přistoupí ke kbelíku s bidýlkem v rukou a vidí, že je kbelík prázdný.

2 dítě. A kočka sedí v dálce a olizuje si rty.

Vl. Že jo. Dobře živená a spokojená kočka si olizuje rty.

4. Prstová gymnastika "Ryba"(opakování. Viz: Lekce 1. Téma "Sladkovodní ryby").

5 . Cvičení "Hejno".[Zlepšení dovednosti psaní a čtení vět.]

Učitel vyzve děti, aby se posadily na koberec, a rozloží před ně papírové rybičky s napsanými slovy (ropucha, dub, pod, sedí).

Vl. Přečtěte si slova na rybách a vytvořte hejno ryb, abyste vytvořili větu.

Děti dokončí úkol, složí a přečtou větu.

6. Příběh je založen na sérii obrázků "The Thief".[Rozvoj souvislé řeči.]

Děti se střídají v psaní příběhu. Pokud je pro ně obtížné začít příběh, učitel to zvládne.

Rybolov

Jednou šel Saša na ryby. Kocour Vasily následoval Sašu. Chtěl také ryby. Saša dal kbelík s rybou pod keř a nahodil vlasec. Okamžitě dostal plotice. Spustil plotice do kbelíku a znovu nahodil vlasec. Vasilij se mezitím připlížil k quederovi a vytáhl plotice. Zatímco Saša vláčel okouna, kočka rybu s chutí snědla. Saša šel ke kbelíku, aby do něj dal bidýlko, a viděl, že je kbelík prázdný. Byl velmi překvapen. A mazaný Vasilij si sedl stranou a olízl si rty.Učitel vyzve děti, aby vybraly nejlepšího vypravěče.

8. Míčová hra „Čí? jehož? jehož? jehož?"[Zlepšení gramatické stavby řeči (tvorba přivlastňovacích přídavných jmen).]

Vl. Teď si dáme pauzu a zahrajeme si hru „Čí? jehož? jehož? jehož?" Čí štikový ocas?

1 -dítě. Štika.

Vl. Čí sumčí knír?

2 dítě. Somovya.

Vl. Čí hlava štiky?

3 dítě. Sudachya.

Vl. Čí tělo okouna?

4. dítě. Okoun.

Vl. Skvělý!

9. Hra "Ryby". [Obohacení slovníku, aktivizace slov v řeči - názvy částí ryb(trup, hlava, ocas, ploutve, šupiny).Rozvoj myšlení (analýza, syntéza). Zlepšení schopnosti orientace v letadle.]

Vl. Řekni básničku, kterou jsme se naučili včera. Dodržujte výslovnost hlásky [r]. Mluvte jasně a srozumitelně.

Děti se střídají v recitaci básničky.

Rybka

Ryba jako můra

Vznesl se nad vodu.

Oko - černý uhlík

A jako rampouchové tělo.

Ploutve se chvějí, chvějí,

Záda se prohnula.

Váhy svítí

Taková kráska.

Šel jsem rybařit.

Jen je mi líto ryb.

N. Nishcheva

Vl. Ukaž a pojmenuj části ryby.Děti střídavě přicházejí k tabuli, ukazují a pojmenovávají části ryby.

10. Konec vyučování.[Hodnocení práce dětí.]Vl vyzve děti, aby vyjádřily své dojmy z hodiny, shrnuje studium tématu a hodnotí činnost každého dítěte.