Къде ще се проведе финалът на европейската лига на УЕФА. европейска лига

Отбраната на "Лион" реши да си уреди почивен ден - и избра за този полуфинал на Лига Европа. Гледайки лекотата, с която Аякс отбелязва, колко лесно създават момент след момент, беше трудно да се повярва, че тези отбори са от една и съща класа и ниво. Колективното помътняване на съзнанието на техните бранители можеше само отчасти да компенсира вратарят на гостите Антъни Лопес - той щеше да претендира за играч на мача, ако отборът му не беше пропуснал четири попадения. А Лион започна мача добре и дори имаше пълен шанс за гол, когато Корне не вкара след страхотна комбинация с Жале и Тусар. Останалата част от първото полувреме обаче гостите откровено се провалиха - "Аякс" не създаде особени затруднения на французите и въпреки това успя да вкара два гола, възползвайки се от грубите грешки на лионците. Първо напълно непростим фаул на това ниво бе извършен близо до наказателното му поле от Морел - Зиех изпълни остър сервис, а Траоре само леко докосна топката, която без него щеше да попадне в далечния ъгъл на вратата на Лопес. И скоро вратарят на Лион, заедно със защитника Диакаби, "донесоха" втората топка - неуспешно изваждане на вратаря, загуба на позицията на Диакаби - и сега Долберг вече има излизане един на един, което реализира. Гостите можеха да стигнат през първото полувреме и до трети гол - но Лопес тогава спаси "Лион", отразявайки удара на Юнес от близка дистанция. През второто полувреме защитата на гостите започна да играе още по-лошо, въпреки че беше трудно да си представим, че това е възможно. Тусар сбърка, губейки топката в собствената си половина на терена, а "аяксидите" избягаха трима на две - Юнес удари от вратарската граница, а Лопес направи всичко възможно, но топката все пак мина голлинията му. Единственият атакуващ играч на Лион, който изигра мача на своето ниво - Матийо Валбуена - успя да вкара "престижен гол", когато защитата на Аякс се провали, но Траоре скоро възстанови унищожителния резултат, като затвори трансфера на Зиех - с пълно съучастие от централните защитници на гостите и току-що заменен от Рафаел. Останалата част от мача беше някакъв безумен фестивал на пропуснати положения и незачитане на играта в защита – и то вече от страна на двата отбора. Повече моменти имаше „Аякс“, като контраатаките им отново и отново разбиваха неясното изграждане на гостите. Чудо е, че Лион все още не е допуснал, а името на това чудо е Лопес. Вратарят на френския отбор поддържа резултата в мача горе-долу приличен, но от това шансовете на Лион в реванша не се подобряват.

Заден план.

Полуфиналният мач от Лига Европа между Аякс и Лион се проведе в сряда - необичаен ден за календара на втория по значимост турнир за Купата на европейските шампиони. Тази промяна в графика се дължи на факта, че в Холандия на този ден се празнува един от най-важните национални празници - Денят на възпоменание, посветен на паметта на загиналите във военните конфликти на 20 век. Пътят на "Аякс" до полуфиналите се оказа много труден. На 1/16-финалите Аяксидите с голяма трудност преодоляха съпротивата на полската Легия - след равенство като гост (0:0), холандците все пак успяха да измъкнат победата в домакинството благодарение на единствения гол, отбелязан от защитника Ник Върджър. На Следваща стъпкана турнира отборът на Петер Бос се противопостави на Копенхаген, като отново всичко се реши с преднина от един гол – след загуба като гост с 1:2, Аякс спечели у дома (2:0), а победен голнападателят Каспер Долберг се разписа от дузпа. Четвъртфиналът с Шалке се превърна в истински трилър - след домакинска победа (2:0), в реванша Аякс допусна два безотговорни гола в редовното време и отборите излязоха в продължения, а Аяксидове бяха принудени да играят в малцинство поради за отстраняване на Велтман. В продълженията съперниците вкараха цели три попадения за двама, но два от тях бяха дело на холандците. В националния шампионат Аякс продължава битката за титлата на четири точки зад лидера Фейенорд. последна играАмстердам прекара 23 април, губейки от ПСВ с резултат 0: 1, и не игра миналия уикенд поради прекъсване, свързано с купата на Холандия. В днешния мач Петер Бос не можеше да разчита на двама основни защитници - Джоел Велтман и Ник Виргевер си изработиха наказания след мача с Шалке. "Лион" стигна до полуфиналите дори по-ярко от "Аякс". На 1/16-финалите тимът на Бруно Дженезио не остави камък необърнат от друг холандски клуб - АЗ Алкмаар, двустранният двубой с който завърши с общ резултат 11:2. На следващия етап "Лион" игра със страхотния "Рома" - в първия мач французите се върнаха, губейки с 1:2, и постигнаха резултат 4:2 в своя полза, а в реванша се съпротивиха на "Олимпико" (1:2). Както и в случая с Аякс, 1/4-финалният мач между Лион и Бешикташ не беше ограничен до редовното време - изпълнение на дузпи реши изхода му. Френският клуб досега нямаше късмет при дузпите след мача - клубът загуби през 2005 г. в четвъртфиналите на Шампионската лига в мача с ПСВ, както и клубът АПОЕЛ през 2012 г. в 1/8-финалите на Шампионската лига. Въпреки това този път късметът беше на страната на подопечните на Дженезио. В двубоя с Бешикташ обаче Лион допусна и сериозна загуба - основният реализатор на отбора Александър Лаказет, който отбеляза 30 гола през този сезон, се контузи и не можа да стартира днешния мач. Заслужава да се отбележи също, че Лига Европа за Лион е важна не само като трофей, но и като начин за класиране в Шампионската лига - във френското първенство отборът на Женезио загуби шанса да влезе в Шампионската лига, тъй като изостава от Ница, който е на 3-то място с цели 20 (!) точки.

Прогрес на мача.

Отборите започнаха мача в спокойно, "опознавателно" темпо - футболистите на Аякс владееха повече топката, но я търкаляха предимно в своята половина на терена. Въпреки това, на моменти съперниците се плашеха взаимно с висок натиск в тясната половина, не позволявайки си да се отпуснат. Феновете на Аякс оживено освиркваха играчите на Лион, щом се опитаха да изградят собствена атака. В 10-ата минута гостите все пак успяха да създадат пълноценно положение за гол - Лукас Тусар по десния фланг игра на "стена" с Кристоф Жале и стреля от лицевата линия в центъра на вратаря - Максуел Корне успя да избие там по-бързо от всеки друг, а неговият удар с пръсти на крака беше само воля на Форчън, която успя да отрази и прехвърли в ъгъла вратаря на "Аякс" Андре Онана. Домакините отговориха основно с контраатаки - така в 12-ата минута след пробив към вратата на Лион Матайс де Лигт реши да стреля отдалеч - Антони Лопес прибра силния му удар в ръкавиците си. В 21-ата минута след голов удар гостите успяха да спечелят отбита топка в чужда половина на терена - Набил Фекир взе топката, напредна към наказателното поле и отправи далечен удар - но се оказа твърде слаб. Морел наруши правилата на Долберг в 24-ата минута - "Аякс" получи право на потенциално опасен стандарт в близост до десния ъгъл на наказателното поле. Амину Зиех изпълни отличен усукан сервис от левия крак към вратаря, където Бертран Траоре само леко докосна топката, но все пак я изпрати в далечния ъгъл. 1:0! В 27-ата минута Кени Тете увисна в наказателното поле от дълбочина - Долберг изскочи високо, но ударът му с глава не намери целта. В 30-ата минута Зиех намери свободно пространство отляво - преодоля красиво Джале и центрира, но Нкулу бе надежден и изчисти топката. Скоро де Лигт получи жълт картон за грубо нарушение в средата на терена. В 34-ата минута гостите направиха детинска грешка - Лопес, след като получи пас от защитник, изби топката, но не далеч - Траоре спечели върховата битка и даде пас на Долберг - Диакаби загуби позиция и Аякс напред излезе един на един и лесно реализира своя шанс. 2:0! В 39-ата минута гостите успяха да изпълнят пряк свободен удар опасно близо до вратата, но Валбуена го изигра толкова лошо, че стана ясно, че Лион има нужда от почивка, за да се възстанови емоционално и психологически след неуспешното първо полувреме. Скоро Гоналон си изкара жълт картон за фаул, прекъснал бързата атака на Аякс. В 42-ата минута Морел пусна тъч към Фекир, който навлезе под остър ъгъл в наказателното поле и стреля в долния ъгъл – но Онана бе надежден, избра правилно позицията и пое топката в ръцете си. Минута по-късно Юнес за малко да използва пропуска на "Лион" в центъра на защитата - нападателят след отлична препасовка с Класен изскочи един на един с Лопес, но вратарят на гостите спаси отбора си.

В началото на втората част тимът на Женезио отново пропусна. Тусар изгуби топката в собствената си половина, Зиех моментално пусна пас към левия край на наказателното поле, откъдето Юнес нанесе удар в близкия ъгъл - Лопес сякаш се повлече, но топката пак се отби над линията от ръцете му. Защитникът на "Лион" извади топката в полето, но страничният рефер все пак записа гол. 3:0! В 52-ата минута добър моментбе към Фекир - той извади де Лигт при замах и стреля извън наказателното поле, но Онана беше на мястото си, издърпвайки топката в далечния ъгъл. "Лион" се втурна в атака след третата пропусната топка - особено ревностен по десния фланг Кристоф Жале. Но собствената му зона стана особено уязвима за контраатаки - Долберг проби бордюра, стигна до наказателното поле и удари силен ритъм- Лопес удари силно топката. В 58-ата минута Лукас Тусар напусна терена - футболистът не прекара най-добро съвпадение и беше отговорен за третия гол на Аякс. Той беше заменен от Рашид Гезал. В 62-ата минута Бертран Траоре получи жълт картон - той беше наказан за груб фаул срещу Толисо. Няколко минути по-късно Траоре отново отбеляза - този път по градивен начин - насочи се отдясно към наказателното поле и удари към вратата - Лопес ловко фолди и спаси. В 66-ата минута Валбуена върна един гол за Лион. Жале завърши ново центриране от десния фланг, Шьоне неуспешно отби снаряда с глава към границата на наказателното поле, където Валбуена го обработи, не срещна съпротива и стреля в лявата деветка, без шанс за Онана. 3:1! В 69-ата минута Фекир получи нова възможност за гол - Гоналон и Гезал направиха комбинация в центъра, централният защитник на Аякс неуспешно се втурна да засече подаването, а Фекир излезе един на един, но Онана успя да спре подаването му. Скоро се проведе втората смяна в Лион - вместо Жалет излезе Рафаел. И в момент той се превърна в косвен виновник за нов гол - Класен хвърли топката на левия фланг, откъдето Зиех изпълни центриране без особена съпротива на Рафаел - Лион отново имаше празнота в центъра на вратарското поле, а Траоре вкара двойно от близка дистанция. 4:1! Скоро на терена започна някаква лудост - отборите напълно изплюха защитата. В един момент Гезал успява за ново излизане към вратата на съперника, а Онан спасява след негов удар, а след това и след удар на Рафаел. Секунда по-късно Аякс отговаря - Зиех пробива отляво, преодолява вратаря, но центрирането му не намира партньор, а в следващата атака Долберг и Юнес излизат двама на един, но последният разваля всичко с лош удар . В 77-ата минута Класен нанесе удар от наказателното поле - Лопес скочи топката, летяща в горния десен ъгъл. В 79-ата минута Клуйверт излезе вместо Юнес, а Шьоне напусна терена малко по-рано - той беше заменен от Дони ван де Беек. Лаказет се появи на терена на Лион, заменяйки Корне. Още една контраатака на "Аякс" три на три се проведе в 81-ата минута - Траоре, Долберг и Зиех не успяха да го научат и спечелиха само корнер. В края на мача Аякс често започна да нарушава правилата в своята половина на терена, а гостите получиха възможност да пробият няколко стандарта, но така и не получиха нищо от тях. В 88-ата минута Каспер Долберг напусна терена и бе заменен от Давид Нерес. Във 2-ата добавена минута Нерес след пронизващ пас на Класен скочи към вратата, но Лопес спаси, а няколко мига по-късно спаси след удар на Зиех от убита позиция. В последния момент Лион изпълни корнер, а забравеният от бранителите на Аякс на далечната греда Лаказет уцели, но не успя да нанесе удар във вратата.

Най-добър играчмач - Бертран Траоре.

Нападателят на "Аякс" издаде дубъл - но можеше да се отличи и повече, ако беше по-точен в изпълнението. През първото полувреме Траоре с едва забележимо докосване прати топката в мрежата след пряк свободен удар на Зиех, а през вторите четиридесет и пет минути затвори центрирането на същия Зиех, избягвайки компетентно задържането на вратаря. ■ площ.

Манчестър Юнайтед спечели у дома срещу Андерлехт в реванша от четвъртфиналите на Лига Европа.

В редовното време отборите повториха резултата от преди седмица в Брюксел: Софиян Ани отговори на гола с точен удар. Победителят беше определен само в продълженията. Решителен удар по сметката.

Имайте предвид, че двама играчи на Манчестър Юнайтед не можаха да доиграят срещата на Олд Трафорд поради контузии: той напусна терена през първото полувреме и получи повреда в края на второто полувреме.

Стигна се до продължения в мача между Шалке и Аякс. Холандският клуб седмица по-рано отбеляза гол уверена победа(2:0), но в Гелзенкирхен шампионите на Холандия не успяха да запазят солидно предимство. В редовното време Горецка и Бургщалер изравниха в сблъсъка, а в продълженията Даниел Калиджиури отбеляза гола, който изведе Шалке на полуфиналите. Въпреки това Аякс, който остана в малцинство след отстраняването на Йоел Велтман, успя да избегне поражението във второто продължение след резултатите от две срещи. Заради вкарана топка в гостуването клубът от Амстердам стигна по-напред. Накрая всички въпроси за изхода от конфронтацията в последната минута на продълженията бяха отстранени от Амин Юнес.

Шалке - Аякс. 3:1. Ник Върджър

Лига Европа. ¼ финал. Реванш мачове

(1:1, 0:0, 0:0)

Цели:Мхитарян, 10 (). Рашфорд, 107 (). - Ани, 32 ().

Финалът на Лига Европа на УЕФА 2017-2018 ще бъде 47-ото издание на Лига Европа на УЕФА и деветото, откакто Купата на УЕФА беше преименувана на Лига Европа. Състезанието се счита за втория най-престижен клуб футболен турнир"Стария свят" след Шампионската лига, а в него участват отбори от европейските първенства, заели съответните места в края на миналия сезон в национални лиги, както и носители на купа, както и клубове, които са загубили в 3-ти и кръг от плейофите на Шампионската лига.

Шампионът на лигата ще получи правото да играе срещу победителя в Шампионската лига в мача за Суперкупата на УЕФА, а също така ще стане собственик на директен билет за групова фазаШампионска лига следващия сезон.

Финал LE 2018: кога, къде и на кой стадион ще се проведе

На 9 декември 2016 г. на заседание на Изпълнителния комитет на УЕФА в Нион (Швейцария) беше решено да се даде правото за домакинство на финала на Лига Европа на УЕФА 2018 на стадион Парк Олимпик Лион във Франция (друго име е Люмиер). С капацитет от 59 186 зрители арената е третият по големина стадион във Франция след Парк де Пренс и Велодрума.

Стадионът е домакин на домакинските си мачове на местния клуб Лион. Освен това тук се игра финалът на ЕВРО 2016, както и са планирани полуфиналите и финалите. женско първенствосветовно първенство 2019 и някои летни мачове Олимпийски игри 2024 г. Освен това понякога се провеждат мачове по ръгби и хокей.

За финален мач бе избран 16 май 2018 г. Както по традиция от минали години, мачът трябва да започне в 20:45 (московско време). До 10 дни ще се изиграе решаващият мач от Шампионската лига и най-накрая ще станат известни участниците в Суперкупата на УЕФА 2018.

Победители от минали години

В последния тираж на ЛЕ в финална играсе срещнаха с английския "Манчестър Юнайтед" и холандския "Аякс". В резултат клубът от Манчестър се оказа най-силният, като победи отбора на Амстердам с резултат 2:0.

• 2008/09 - Шахтьор - Вердер Бремен 2:1;

Съвсем скоро ще бъдат определени победителите във всички водещи европейски футболни първенства и всички ще излязат на почивка. Но основните мачове за тази година ще се проведат в края на май и началото на юни. Това са, както може би вече се досещате, финалите на Лига Европа и Шампионска лига. Сега все повече футболни фенове се чудят къде ще се проведе финалът на Лига Европа през 2017 г.? Имаме цялата информация по този въпрос, която с удоволствие споделяме с вас.

Финалът на LE 2016/2017 е кулминационният двубой между двамата най-добрите отбори, които изминаха дълъг път като втория най-силен клубен турнир в Европа. Тазгодишният финал на Лига Европа ще се проведе в шведската Френдс Арена на 24 май. Остава съвсем малко, а именно да разберете имената на късметлиите, които ще успеят да стигнат до главния мач на турнира. Заложени са слава и големи награди. Затова битката за билети за финала обещава да бъде гореща.

Малко за основната арена

Френдс Арена в Солна беше открита на 14 ноември 2012 г. приятелски мачнационалните отбори на Швеция и Англия. След това шведският национален отбор започна да играе всичките си мачове на този стадион.

Стадионът може да побере едновременно 50 000 зрители. Освен това, благодарение на прибиращия се покрив, арената може да се превърне в закрита концертна зала с капацитет до 70 000 души.

Кой има по-голям шанс да спечели финала на Лига Европа 2016/2017?

Името на победителя ще бъде обявено на 24 май 2017 г. Въпреки това букмейкърите, феновете и футболни експертивече направиха своите прогнози, разкривайки категоричните фаворити на турнира. Манчестър Юнайтед, Рома, Лион имат най-големи шансове да спечелят Лига Европа. Но както показва историята, всичко се случва във футбола и явните фаворити много често остават на заден план.

Струва си да се отбележи, че в този жребий на LE испанският Севиля със сигурност няма да спечели турнира, както го правеше през последните три сезона. Припомняме, че тази година андалусийците играят в по-престижен турнир, наречен УЕФА Шампионска лига.