Pravidlá matematických súbojov. IV kolo „Zábavné úlohy“

Ciele: rozvíjať záujem o matematiku, logiku a vynaliezavosť, schopnosť dokázať a vysvetliť; komunikatívna kompetencia.

Príprava na lekciu:
úlohy na matematický boj sú zaznamenané na albumových listoch v troch exemplároch: pre tímy a pre učiteľa.

Priebeh lekcie:

  • Dva tímy sa zúčastňujú matematického súboja. Každý tím má kapitána, ktorého určí tím pred začiatkom bitky. Boj pozostáva z dvoch fáz. Prvou fázou je riešenie problémov, druhou je samotná bitka. V prvej fáze môže problém riešiť spoločne celý tím. Pamätajte, že žiadny z účastníkov bitky nemôže ísť na hraciu plochu viac ako dvakrát. Preto účastník, ktorý vyriešil veľa problémov, ktoré nevyriešili iní, musí v prvej fáze povedať svojim spoluhráčom o svojich riešeniach.
  • Druhá etapa začína súťažou kapitánov. Na základe rozhodnutia družstva sa môže zúčastniť súťaže namiesto kapitána ktorýkoľvek člen družstva. Víťazný tím rozhodne, ktorý tím urobí prvú výzvu. Toto, rovnako ako všetky ostatné tímové rozhodnutia, oznamuje kapitán.

Súťaž kapitánov:
Super blitz sa koná na tri otázky, vyhráva kapitán, ktorý dosiahne dva alebo tri body. Bod môže kapitán získať správnym zodpovedaním otázky. Ako prvý odpovie ten, kto rýchlo zdvihne signálnu kartu (vopred pripravenú) alebo ruku.

  • Čokoládová tyčinka stojí 10 rubľov a ďalšia polovica čokoládovej tyčinky. Koľko stojí čokoládová tyčinka?
  • Zajace pília polená. Urobili 10 rezov, koľko guľatiny získali?
  • Koľko zeme je v diere 2 m hlbokej, 2 m širokej a 2 m dlhej?

Odpovede: 20 rubľov; 11 guľatiny; vôbec nie.

    • Hovor sa uskutoční nasledovne. Kapitán oznamuje: „Vyzývame protivníkov na úlohu číslo...“. Druhý tím môže alebo nemusí prijať výzvu. Tím, ktorý prijal výzvu, kladie reproduktor, ďalší príkaz - súpera. Po stretnutí s tímami kapitáni zavolajú súpera a rečníka.Úlohou rečníka je dať jasné a zrozumiteľné riešenie problému. Úlohou oponenta je nájsť chyby v správe. Počas prezentácie nemá oponent právo namietať voči rečníkovi, ale môže ho požiadať, aby zopakoval nejasné miesto. Hlavnou úlohou protivníka je všímať si všetky pochybné miesta a nezabudnúť na ne až do konca reportáže. Na konci správy prebieha diskusia medzi rečníkom a oponentom. , počas ktorej oponent kladie otázky na všetky nejasné miesta v správe. Diskusia končí záverom oponenta: „Súhlasím s rozhodnutím“ alebo „Myslím si, že neexistuje žiadne riešenie, keďže nebolo vysvetlené to a to.“
    • Potom porota (učiteľ) udeľuje body podľa nasledujúce pravidlá. Každá úloha má rôzny počet bodov a rôzne úrovne náročnosti. Prvá a druhá úloha - 6 bodov. Tretí, štvrtý, piaty a šiesty - 8 bodov. Siedma a ôsma – 10 bodov. Deviaty a desiaty - 12 bodov. V prípade absolútne správneho rozhodnutia všetky tieto body dostáva tím rečníka. Za chyby a nepresnosti sa strhávajú body. Počet získaných bodov je určený blízkosťou toho, čomu sa hovorí správne rozhodnutie. Ak chyby zistil súper, tak tím súpera dostane až polovicu odpočítaných bodov. V opačnom prípade všetky vybrané body putujú k porote. Ak porota rozhodla, že správa neobsahuje riešenie problému, potom má oponentský tím právo povedať správne riešenie. Zároveň si k bodom za oponovanie môže pripočítať aj za vyjadrenie riešenia problému. Tím, ktorý urobil nesprávnu správu, postaví súpera a môže získať body na súperovi.
    • Tím, ktorý prijal hovor, môže odmietnuť podať správu. V tomto prípade musí volajúci tím preukázať, že má riešenie problému. Aby to urobila, odhaľuje rečníka a druhý tím - súpera. Ak neexistuje riešenie a tím súpera to preukáže, získa polovicu bodov z tohto problému a tím je povinný výzvu zopakovať. Tento postup sa nazýva overenie hovoru. Vo všetkých ostatných prípadoch sú hovory prekladané.
    • Počas zápasu má každý tím nárok na šesť 30-sekundových prestávok. Prestávky sa robia v prípadoch, keď bolo potrebné pomôcť stojacemu študentovi pri tabuli alebo ho vystriedať. O prestávke rozhoduje kapitán.
    • Tím, ktorý dostal právo podať námietku, ju môže odmietnuť. V tomto prípade až do konca bitky majú právo hlásiť sa len ich súperi a tím, ktorý odmietol, môže len odporovať. V tomto prípade sa odpor vykonáva podľa obvyklých pravidiel.
    • Na konci boja porota vypočíta body a určí víťazný tím. Ak rozdiel v počte bodov nepresiahne 3 body, v bitke sa zaznamená remíza.
    • Družstvo môže byť potrestané až 6 bodmi za hluk, hrubosť voči súperovi, nedodržanie požiadaviek poroty atď.

Úlohy na vedenie matematického súboja medzi 6. – 7. ročníkmi.

1 kolo (zahrievanie)

1. Auto jazdilo 3 hodiny rýchlosťou 60 km za hodinu a 7 hodín rýchlosťou 80 km za hodinu. Nájsť priemerná rýchlosť auto?

2. Polovica polovice sa rovná polovici. Nájsť toto číslo?

3. Hmotnosť 5 jabĺk a 3 hrušiek je rovnaká ako hmotnosť 4 rovnakých jabĺk a 4 rovnakých hrušiek. Ktoré sú ľahšie jablká alebo hrušky?

4. 5 robotníkov vyrobí 5 dielov za 5 dní. Koľko dielov vyrobí 10 pracovníkov za 10 dní?

5. Vovochka zhromaždil chyby a pavúky v krabici - iba 8 kusov. Koľko pavúkov je v krabici, ak je celkovo 54 nôh?

2. kolo (úlohy na váženie a transfúziu)

1. Medzi 80 mincami je jedna falošná. Nájsť ju v štyroch váženiach na miske bez závažia, ak je známe, že je ľahšia ako tá skutočná?

2. Ako rovnomerne rozdeliť 8 litrov mlieka, ak je mlieko v 8-litrovej plechovke a sú tam dve prázdne plechovky 3L a 5L?

3. Existujú dve presýpacie hodiny: na 7 minút a na 11 minút. Kaša by mala byť varená 15 minút. Ako ho uvariť otočením hodín na minimálny počet krát?

3. kolo (úlohy na pohyb)

1. Dvaja motoristi súčasne odišli k sebe z bodov A a B. Po 7 hodinách medzi nimi zostala vzdialenosť 136 km. Nájdite vzdialenosť medzi A a B, ak jeden dokáže prejsť celú vzdialenosť za 10 hodín a druhý za 12 hodín.

2. Po prejdení polovice cesty loď zvýšila rýchlosť o 25% a preto dorazila o pol hodiny skôr. Ako dlho sa pohyboval?

4. kolo (súťaž kapitánov)

Traja istí múdri muži sa pohádali: ktorý z týchto troch je múdrejší? Spor vyriešil okoloidúci, ktorý im ponúkol test inteligencie.

„Vidíš so mnou,“ povedal, „päť čiapok: tri čierne a dve biele. Zatvor oči."

S týmito slovami každému nasadil čiernu čiapku a dve biele čiapky schoval do vriec.

"Môžeš otvoriť oči," povedal okoloidúci. "Kto uhádne, aká farba mu zdobí hlavu, má právo považovať sa za najmúdrejšieho."

Mudrci dlho sedeli, pozerali sa na seba... Nakoniec jeden zvolal.

"Mám na sebe čierne!"

Ako uhádol?

úlohy na "matematický boj"

medzi ročníkmi 6-7.

Pravidlá hry:

Matematický boj-súťaž dvoch tímov v riešení úloh. Tímy dostávajú podmienky úloh a určitý čas na ich riešenie. Kým tímy riešia problémy, malo by byť k dispozícii akékoľvek významné objasnenie problémov, ktoré jeden z tímov poskytne najkratší čas oznámené všetkým tímom. Po uplynutí stanoveného času sa začína samotná bitka, kedy si tímy navzájom vysvetľujú, ako riešiť problémy v súlade s pravidlami.

Ak jeden z tímov povie riešenie, tak druhý vystupuje ako oponent, t.j. hľadá v ňom chyby (nedostatky). Vystúpenia oponenta a rečníka sa hodnotia bodovo. Ak tímy po diskusii o navrhovanom riešení problém až do konca nevyriešili alebo nenašli chyby, porota môže získať niektoré body. Víťazom bitky je tím, ktorý skóruje veľká kvantita bodov.

Účel hry:

Rozvoj záujmu o riešenie zložitých matematických úloh, schopnosť tímovej práce, príprava na účasť v mestských súťažiach.

Analýza hry:

„Matematická bitka“ sa konala v rámci týždňa matematiky medzi 6G (matematika) a 7A (gymnázium). Hra sa niesla v priateľskej atmosfére. Úlohy boli špeciálne vyberané pre vynaliezavosť, ktoré chalani dokázali vyriešiť bez ohľadu na materiál, ktorý sa študuje. Stretnutie sa skončilo víťazstvom 7. triedy s miernym rozdielom 2 bodov. To ale 6. triedu nerozrušilo. naopak, cítili svoje možnosti a žiadali pomstu. Cieľ, ktorý som si stanovil: vzbudiť záujem o riešenie problémov, cítiť sebavedomie, bol dosiahnutý.

Pravidlá matematického boja

1. Bojový poriadok. Matematický boj je súťaž dvoch tímov v riešení matematických úloh. Skladá sa z dvoch častí. Najprv tímy dostanú podmienky úloh a určitý čas na ich riešenie. Pri riešení problémov môže tím použiť akúkoľvek tlačenú literatúru, neprogramovateľné kalkulačky, ale nemá právo komunikovať s nikým okrem poroty. Tímy tiež nemajú právo používať internet, akékoľvek elektronické médiá a mobilné telefóny. Po tomto čase sa začína samotná bitka, keď si tímy navzájom povedia, ako majú riešiť problémy.

2. Začiatok boja. Boj začína s súťaž kapitánov. Kapitán, ktorý ako prvý vyriešil navrhovanú úlohu, zdvihne ruku a predloží odpoveď. Ak je jeho odpoveď správna, vyhráva, ak je nesprávna, vyhráva jeho súper, ktorý nie je povinný svoju odpoveď predložiť. Tím, ktorý zvíťazí v súťaži kapitánov, sa rozhodne, či chce v prvom kole zavolať tím súpera na hlásenie, alebo bude vyzvaný.

3. Bojový poriadok. Boj sa skladá z niekoľkých kolách. Na začiatku každého kola jeden z tímov vyzve druhý tím na jeden z problémov, ktorých riešenia ešte neboli povedané. Volajúci tím môže odmietnuť aj ďalšie výzvy (§ 11). Vyvolaný príkaz môže prijať volanie (§ 4) alebo vykonať overovaciu kontrolu (§ 9).
Tím, ktorý podal výzvu v aktuálnom kole, sa stáva vyzvaným v ďalšom kole, okrem prípadu nesprávnej výzvy (§ 10), kedy je nútený výzvu zopakovať v ďalšom kole.

4. Prijatý hovor. Ak bola výzva prijatá, povolaný tím postaví rečníka, zvolávajúci tím – súpera. Družstvo, ktoré si želá zachovať chodníky (§ 13), môže odmietnuť postaviť súpera. Potom sa tohto kola nezúčastní. Rečník si so súhlasom poroty môže vziať papier s nákresmi a výpočtami. Nemá však právo vziať si so sebou text rozhodnutia. Rečník povie riešenie problému; oponent mu po dohode s rečníkom kladie otázky buď v priebehu prezentácie, alebo po referáte. Všetky výpočty spravidla vykonáva reproduktor na doske a bez použitia kalkulačky. Na správu je vyčlenených najviac 15 minút, na následnú diskusiu oponenta a rečníka najviac 15 minút.

5. Práva rečníka a oponenta.
Počas prezentácie môže oponent: klásť otázky rečníkovi s jeho súhlasom; požiadajte rečníka, aby zopakoval ktorúkoľvek časť správy; umožniť rečníkovi, aby nepreukazoval žiadne zjavné skutočnosti z pohľadu oponenta.
Počas diskusie môže rečník: požiadať oponenta o objasnenie problému; odmietnuť odpovedať na oponentovu otázku, pričom svoje odmietnutie odôvodňuje tým, že (a) nemá odpoveď, (b) na túto otázku už odpovedal, (c) otázka podľa jeho názoru nesúvisí s úlohou .
Počas diskusie môže oponent: požiadať rečníka, aby zopakoval ktorúkoľvek časť správy; požiadajte rečníka, aby objasnil ktorýkoľvek zo svojich výrokov; požiadajte rečníka, aby dokázal formulované nezrejmé, nie známe tvrdenie (fakty zahrnuté v kurze školskej matematiky sa zvyčajne považujú za všeobecne známe).
Rečník nie je povinný: uviesť spôsob získania odpovede, ak správnosť a úplnosť odpovede vie preukázať iným spôsobom; porovnajte svoju metódu riešenia s inými možnými metódami.

6.Záver oponenta. Keď sú položené otázky a sú prijaté odpovede, oponent urobí záver v jednej z troch foriem: (a) „Plne súhlasím s rozhodnutím“; b) „Riešenie je v zásade správne, má však nasledujúce nedostatky...“; c) "Riešenie je nesprávne, základná chyba je nasledovná...". Oponent by si mal zapamätať, že na konci porota nehodnotí jeho otázky, ale jeho záver, ktorý musí byť motivovaný!
Záver o nesprávnom rozhodnutí možno urobiť v tvare: "Rozhodnutie je nesprávne, mám protipríklad." V tomto prípade porota požiada oponenta, aby predložil písomný protipríklad bez toho, aby ho prezradil rečníkovi. Ak porota prijme protipríklad, rečník dostane minútu na to, aby sa pokúsil opraviť riešenie. Podobné opatrenia sa vykonávajú na žiadosť oponenta "Rozhodnutie je neúplné, nie všetky prípady boli posúdené."
Ak súper súhlasil s rozhodnutím, on a jeho tím sa už tohto kola nezúčastňujú; ďalšie otázky prednášajúcemu kladie porota. Kým nie je rozhodnutie rečníka vyvrátené, oponent nemá právo povedať svoje rozhodnutie, aj keď je to oveľa jednoduchšie.

7. Bodovanie. V každom kole sa udeľuje 12 bodov, ktoré sa rozdelia medzi rečníka, oponenta a porotu. Rečník za bezchybné riešenie získa 12 bodov. V opačnom prípade porota odoberie reproduktoru body za diery obsiahnuté v riešení. Cena každej jamky sa odhaduje podľa párneho počtu bodov. Ak rečník zaplátal dieru po súperovej otázke, položenej pred koncom hlásenia, body sa rečníkovi neodpočítavajú. Ak rečník zaplátal dieru po tom, čo bola položená otázka súpera na konci správy, náklady na dieru sa rozdelia rovným dielom medzi oponenta a rečníka. Ak sa rečníkovi nepodarí uzavrieť dieru, súper okamžite dostane polovicu jeho ceny. Ak si súper jamku nevšimol a porota na ňu poukázala svojimi otázkami po skončení, porota dostane polovicu nákladov na jamku a druhú polovicu dostane prednášajúci alebo porota, podľa toho, či prednášajúci podarilo uzavrieť dieru alebo nie.

8. Obrátenie rolí. Po predbežnom ohodnotení sa porota opýta súpera, či by chcel predložiť kompletné riešenie problému v prípade, že súper dokázal, že ho rečník nemá, alebo zalepiť zostávajúce diery. Ak súper súhlasí s čiastočnou alebo úplnou výmenou rolí, dočasne sa stáva rečníkom a snaží sa zarobiť druhú polovicu nákladov na diery, ktoré objavil. Bývalý rečník, keď oponuje, môže sám získať body v polovici bodov, ktoré sa bývalý oponent snaží získať ako rečník. Sekundárne otočenie roly nie je možné vykonať.

9. Validácia spočíva v tom, že volaný príkaz odmietne povedať riešenie problému, ale namiesto toho skontroluje, či ho volajúci príkaz vyriešil. V tomto prípade volajúci tím nominuje rečníka a povolaný tím nominuje súpera. Ak volajúci tím okamžite prizná, že nemá riešenie, tak volaný tím dostane 6 bodov. Rečník a súper v tomto prípade nie sú menovaní a výstupy na hraciu plochu sa nepočítajú. Počas overovania nie je možné vykonať zmenu roly. Ak pri kontrole správnosti oponent dokázal, že rečník nemá riešenie, tak získava minimálne 4 body.

10. Poradie nasledujúceho hovoru pri kontrole správnosti A. Ak je výzva uznaná ako správna (volajúci tím predložil riešenie alebo oponent nemohol dokázať, že hovorca nemal riešenie), potom ďalšie zavolanie uskutoční volaný tím. Ak je výzva uznaná ako nesprávna (volajúci tím okamžite priznal, že nemal riešenie, alebo sa súperovi podarilo dokázať, že hovoriaci nemal riešenie), potom volajúci tím opäť zavolá.

11. Odmietnutie hovorov. Od určitého kola môže jeden z tímov odmietnuť ďalšie výzvy. V tomto prípade môžu súperi nominovať rečníkov na úlohy, o ktorých sa predtým neuvažovalo, a tím, ktorý výzvu odmietol, nominuje súperov. Po opustení volaní už nie je možné vykonávať obrátenie rolí.

12. Čas vypršal. Komunikácia medzi rečníkom a tímom je povolená len počas 30-sekundovej prestávky, ktorú tím urobí. Súperi sa v tomto čase môžu tiež poradiť a stráviť všetkých 30 sekúnd prestávky. Družstvo si nemôže urobiť viac ako šesť 30-sekundových prestávok na zápas. Ak súper pristúpil k záveru, jeho tím môže do 10 sekúnd stiahnuť slová súpera a vziať si oddychový čas. Ak po závere súpera do 10 sekúnd nedôjde k stiahnutiu, potom sa záver súpera považuje za urobený a už ho nemožno zmeniť.

13. Počet výstupov na dosku. Každý hráč môže prísť na hraciu plochu (či už ako súper alebo rečník) maximálne dvakrát za bitku, bez ohľadu na počet členov tímu, ktorí sa tejto bitky zúčastňujú. Ak je to žiaduce, tím nemôže postaviť súpera do kola, čím sa ušetrí počet východov.

14. Príkaz na náhradu. Tím môže svojho rečníka kedykoľvek vymeniť, čo sa rovná použitiu dvoch prestávok. Pri výmene sa výstup počíta pre oboch účastníkov.

15. 10 minútové prestávky. Kapitáni tímov majú právo požiadať jury o 10-minútovú prestávku počas boja (približne každé dve hodiny). Prestávka môže byť poskytnutá len medzi kolami. V tomto prípade vyvolávajúci tím pred prestávkou písomne ​​zavolá a odovzdá ho porote, ktorá výzvu vyhlási po skončení prestávky.

16. Koniec boja. Bitka končí, keď sa zvážia všetky problémy alebo keď jeden z tímov odmietne výzvu a druhý tím odmietne povedať riešenia zostávajúcich problémov.

17. Určenie víťaza. Tím s najväčším počtom bodov sa považuje za víťaza bitky. S rozdielom nie väčším ako 3 body sa súboj považuje za ukončený remízou (okrem špeciálnych prípadov).

18. Všeobecné pravidlá správanie ja Počas súboja tím komunikuje s porotou iba prostredníctvom kapitána; ak je kapitán pri predstavenstve - prostredníctvom svojho zástupcu. Rečník a oponent sa navzájom oslovujú len úctivo, na „vás“. Ak sú tieto pravidlá porušené, tím je najskôr napomenutý a potom potrestaný trestnými bodmi.

19.porota. Porota je najvyšším vykladačom pravidiel boja. Rozhodnutia poroty sú pre tímy záväzné. Porota môže odstrániť oponentovu otázku, zastaviť správu alebo námietky, ak sú oneskorené. Porota vedie protokol o súboji na palubovke. Ak niektorý z tímov nesúhlasí s rozhodnutím poroty o probléme, má právo okamžite požadovať rozbor situácie za účasti seniora v lige. Po začatí ďalšieho kola už nie je možné meniť skóre predchádzajúceho kola.

Matematický boj

Matematický bojje súťaž dvoch tímov v riešení matematických úloh.

Matboy je novovznikajúca forma mimoškolskej práce v matematike. Do praxe školy aktívne vstúpila v posledných 10-15 rokoch.

Matboys môžu byť organizované ako turnaje vnútrotrieda , celoškolské, alebo ako mesto či okres, keď súťažia kombinované tímy škôl alebo okresov.

Matboys sa konajú vždy formou súťaží, ktorých výsledky vyhodnocuje porota. Matboys sú veľmi vzrušujúcou a emotívnou formou matematickej súťaže, tímy by mali vždy cítiť podporu svojich fanúšikov. Úlohy v matboys môžu byť navrhnuté tak, aby boli dokončené v určitom časovom období, niekedy má tím na dokončenie úlohy týždeň. Zaujímaví sú však najmä matboyovia s expresnými úlohami, ktoré sú splnené v priebehu niekoľkých minút a porota ich hneď hodnotí.

Skúsenosti mateboys pomôžu účastníkom v budúcnosti: schopnosť vypracovať vedeckú správu, počúvať a porozumieť práci druhého, klásť jasné otázky o podstate - to všetko bude užitočné na seminároch a konferenciách, pri recenzovaní kníh a články, pre spoločnú vedeckú prácu. A ešte niečo: študenti z rôznych škôl sa na matboys spoznávajú, vytvárajú nový spoločenský kruh. A posledná vec: po úspešnom matchupe sa prebúdza chuť do dobrej práce, chcem opäť podávať výkony, ale ako sa patrí, s prihliadnutím na všetky chyby. Preto je pre tímy niekedy užitočnejšie prehrať ako vyhrať.

Matboys vznikli v r Leningrad a boli vynájdené Josephom Jakovlevičom Verebeichik okolo roku 1965. Prvé matboys sa konali medzi stenami školy č. 30, kde Iosif Jakovlevič pôsobil ako učiteľ matematiky a viedol krúžky. Po dlhých rokoch sa začali držať matboyovia rôznych mestách, no vyskytli sa určité nezrovnalosti v pravidlách. S veľkými ťažkosťami sa vďaka letným matematickým školám v Kirove, kde sa stretli učitelia z Moskvy, Leningradu a Kirova, podarilo tieto rozdiely prekonať v dlhých sporoch.

Znamenia:

Prítomnosť pravidiel komunikácie v podmienkach súťaže;

Dostupnosť spoločný účel príkazy;

Obmedzený čas a jeho rozdelenie podľa etáp súťaže;

Objektivita hodnotenia výsledkov;

jasný systém organizácie;

Zábavné znenie úloh, úloh.

Charakteristika:

Cieľ:

  • Rozvoj kognitívneho záujmu o predmet.
  • Zovšeobecňovanie a systematizácia vedomostí: v matboyi sa úlohy využívajú najmä na logiku a vynaliezavosť. Rovnako ako úlohy na témy: zostavovanie rovníc a ich riešenie; Polynómy a aritmetické operácie na nich; Riešenie sústav rovníc s dvoma neznámymi.
  • Rozvíjať schopnosť členov skupiny vzájomne komunikovať.
  • Vytočiť najväčší počet bodov.

Príprava na lekciu:

Úlohy pre matematický súboj sú napísané na albumových listoch v štyroch kópiách: pre tímy, porotu a učiteľa. Protokol boja o porotu. Čierna skrinka „s prekvapením“ (pozri súťaž kapitánov)

pravidlá:

Dva tímy (každý 7 ľudí) sa zúčastňujú matematického súboja. Každý tím má kapitána, ktorého určí tím pred začiatkom bitky. Boj pozostáva z dvoch fáz.

Prvou fázou je riešenie problémov, druhou je samotná bitka. V prvej fáze môže problém riešiť spoločne celý tím. Pamätajte, že žiadny z účastníkov bitky nemôže ísť na hraciu plochu viac ako dvakrát. Preto účastník, ktorý vyriešil veľa problémov, ktoré nevyriešili iní, musí v prvej fáze povedať svojim spoluhráčom o svojich riešeniach.

Druhá etapa začína súťažou kapitánov. (Podľa rozhodnutia družstva sa môže súťaže zúčastniť namiesto kapitána ktorýkoľvek člen družstva). Víťazný tím rozhodne, ktorý tím urobí prvú výzvu. Toto, rovnako ako všetky ostatné tímové rozhodnutia, oznamuje kapitán.

Hovor sa uskutoční nasledovne. Kapitán oznamuje:. Druhý tím môže alebo nemusí prijať výzvu. Tím, ktorý prijal výzvu, postaví rečníka, druhý tím – súpera. Po stretnutí s tímami kapitáni vymenujú súpera a rečníka. Úlohou rečníka je podať jasné a zrozumiteľné riešenie problému. Úlohou oponenta je nájsť chyby v správe. Počas prezentácie nemá oponent právo namietať voči rečníkovi, ale môže ho požiadať, aby zopakoval nejasné miesto. Hlavnou úlohou protivníka je všímať si všetky pochybné miesta a nezabudnúť na ne až do konca reportáže. Na konci správy prebieha diskusia medzi rečníkom a oponentom, počas ktorej sa oponent pýta na všetky nejasné miesta v správe. Diskusia končí záverom oponenta:Súhlasím s rozhodnutím („nesúhlasím““, vysvetlenie).

Potom porota (učiteľ) udeľuje body. Každá úloha má hodnotu 12 bodov. Za chyby a nepresnosti sa strhávajú body. Počet získaných bodov je určený blízkosťou príbehu k správnemu riešeniu. Ak chyby zistil súper, tak tím súpera dostane až polovicu odpočítaných bodov. V opačnom prípade všetky vybrané body putujú k porote.

Tím, ktorý prijal hovor, môže odmietnuť podať správu. V tomto prípade musí volajúci tím preukázať, že má riešenie problému. Aby to urobila, odhaľuje rečníka a druhý tím - súpera.

Počas zápasu má každý tím nárok na šesť 30-sekundových prestávok. Prestávky sa robia v prípadoch, keď bolo potrebné pomôcť stojacemu študentovi pri tabuli alebo ho vystriedať. O prestávke rozhoduje kapitán.

Ak je kapitán na tabuli, nechá si pre seba zástupcu, ktorý v tom čase vystupuje ako kapitán. Mená kapitána a zástupcu sú oznámené porote pred začiatkom riešenia problémov. Počas riešenia úloh je hlavnou povinnosťou kapitána koordinovať činnosť členov tímu tak, aby dostupné sily riešili čo najviac úloh. Kapitán vopred zistí, kto bude rečníkom alebo protivníkom pre konkrétnu úlohu a určí celú taktiku tímu v nadchádzajúcej bitke.

Tím, ktorý dostal právo podať námietku, ju môže odmietnuť. V tomto prípade až do konca bitky majú právo hlásiť sa len ich súperi a tím, ktorý odmietol, môže len odporovať. V tomto prípade sa odpor vykonáva podľa obvyklých pravidiel.

Porota je najvyšším vykladačom pravidiel boja. V prípadoch, ktoré pravidlá neupravujú, rozhoduje podľa vlastného uváženia. Rozhodnutia poroty sú pre tímy záväzné.

Na konci boja porota vypočíta body a určí víťazný tím. Ak rozdiel v počte bodov nepresiahne 3 body, v bitke sa zaznamená remíza.

Tím môže byť potrestaný až 6 bodmi za hluk, hrubé správanie k súperovi atď.

Protokol matematickej bitky

volať č.

číslo úlohy

Kto koho volal

porota

Priezvisko

Počet bodov.

Priezvisko

Počet bodov.

Počet bodov.

Poznámky, nie presnosť

Celkom:

Ukážka:

volať č.

číslo úlohy

Názov 1. tímu

Kto koho volal

Názov tímu II

porota

Priezvisko

Počet bodov.

Priezvisko

Počet bodov.

Počet bodov.

Poznámky, nie presnosť

Tím I prelomil ticho

Pre ktorú triedu je matematický boj?

Matematický boj pre 7. ročník

Priebeh súťaže: Epigraf: „Téma matematiky je taká vážna, že je užitočné ju nevynechať

príležitosť urobiť z toho zábavu»

(Pascal)

Pozývam do boja dva tímy: tím „názov tímu“ a tím „názov tímu“.

(Týmom) Prijmite svoje úlohy. Do 15-30 minút by ste to mali dokončiť.

Teraz začnime matematický boj. Volám kapitánov tímov.

"Kapitánska súťaž"

Úloha: Musíte uhádnuť, čo je v čiernej skrinke, a pritom použiť čo najmenej indícií.

Tipy:

  1. Najstarší predmet leží v zemi už 2000 rokov.
  2. Pod popolom Pompejí objavili archeológovia veľa takýchto predmetov vyrobených z bronzu. U nás to bolo prvýkrát objavené pri vykopávkach v Nižnom Novgorode.
  3. Po mnoho stoviek rokov sa dizajn tohto objektu nezmenil, bol taký dokonalý.
  4. V starovekom Grécku sa schopnosť používať tento predmet považovala za vrchol dokonalosti a schopnosť riešiť problémy s jeho pomocou bola znakom vysokého postavenia v spoločnosti a skvelej mysle.
  5. Táto položka je nepostrádateľná v architektúre a stavebníctve.
  6. Je potrebné preniesť rozmery z jedného výkresu do druhého, vytvoriť rovnaké uhly.
  7. Riddle: „Dve nohy sa sprisahali

Vytvorte oblúky a kruhy

Dodatočná súťaž pre kapitánov:Kto rýchlo vymenuje 5 matematických výrazov začínajúcich na písmeno „P“:

  1. Jednotka merania uhlov.
  2. Segment v kruhu.
  3. Typ čísla.
  4. Plochý štvoruholník.
  5. Rovnice, ktoré majú rovnaké riešenia.

Vyhral kapitán tímu „názov tímu“.

Máte slovo, kapitán. ("Vyzývame súperov na úlohu číslo...".)

Tím "názov tímu", chystáte sa na túto výzvu? (Áno)

Aké otázky alebo doplnky bude mať porota?

Vážená porota, uveďte svoje známky do protokolu o boji.

Slovo je dané tímu „názov tímu“

Tím "názov tímu", chystáte sa na túto výzvu?

Prosím, nominujte rečníka a oponenta.

Naša vážená porota zatiaľ počíta výsledky, pozývam tímy na pódium ...

Aby sme zhrnuli výsledky matematického súboja, slovo dostáva predseda poroty...

Takže v dnešnej matematickej bitke vyhral tím „názov tímu“ so skóre: ...

Tímu sa pridelí názov"Najmúdrejší z múdrych",

Tím "názov tímu" -"Najmúdrejší z najmúdrejších."

Vďaka tímom, prosím, posaďte sa.

Zoznam úloh

  1. Čokoláda stojí 10 rubľov a ďalšia polovica čokolády. Koľko stojí čokoládová tyčinka?
  2. Muž hovorí:Žil som 44 rokov, 44 mesiacov, 44 týždňov a 44 dní". Koľko má rokov?
  3. Autometer ukazoval 12921 km. Po 2 hodinách sa na pulte opäť objavilo číslo, ktoré sa čítalo rovnako v oboch smeroch. Akou rýchlosťou išlo auto?
  4. Písmenové označenia prvýkrát zaviedol francúzsky matematik François Viet (1540-1603). Predtým používali ťažkopádne slovné formulácie. Skúste do modernej symboliky zapísať takýto príklad: „Druhá mocnina a číslo 21 sa rovnajú 10 koreňom. Nájdite korene».
  5. Kolko ma babka rokov?

Vasya prišiel k svojmu priateľovi Kolyovi.

Prečo si včera nebol s nami? spýtal sa Kolja. „Včera moja stará mama oslavovala narodeniny.

Nevedel som, povedal Vasya. - Koľko rokov má tvoja babička?

Kolja zložito odpovedal: „Moja stará mama hovorí, že v jej živote nebola taká príležitosť, aby jej narodeniny nezvládli. Včera tento deň oslávila už po pätnásty raz. Tak sa zamysli nad tým, koľko má stará mama rokov.

  1. Povedzme, že som vzal 100 rubľov od svojej matky. Išiel do obchodu a stratil ich. Stretol som priateľa. Vzal som od nej 50 rubľov. Kúpil som si 2 čokolády za 10. Zostalo mi 30 rubľov. Dal som ich mame. A ja som dlhoval 70. A môjmu priateľovi 50. Spolu 120. Plus mám 2 čokolády. Spolu 140! Kde je 10 rubľov?
  2. Traja priatelia: Ivan, Peter a Alexey prišli na trh so svojimi manželkami: Máriou, Jekaterinou a Annou. Kto je s kým ženatý, nevieme. Vyžaduje sa to zistiť na základe nasledujúcich údajov: každý z týchto šiestich ľudí zaplatil za každý zakúpený tovar toľko rubľov, koľko kusov si kúpil. Každý muž minul 48 rubľov. viac ako jeho manželka. Okrem toho Ivan kúpil o 9 vecí viac ako Jekaterina a Peter o 7 vecí viac ako Mária.
  3. Vyplňte bunky tak, aby súčet všetkých troch susedných buniek bol 20:
  1. Turista ide na túru z bodu A do bodu B a späť, pričom celú cestu absolvuje za 3 hodiny a 41 minút. Cesta z A do B ide najprv do kopca, potom po rovine a potom z kopca. Ako dlho cesta prechádza rovinatým miestom, ak rýchlosť turistu je 4 km/h pri stúpaní do kopca, 5 km/h na rovine a 6 km/h pri zjazde z kopca a vzdialenosť AB je 9 km?
  2. Číslo končí číslom 9. Ak toto číslo zahodíte a k výslednému číslu pridáte prvé číslo, dostanete 306 216. Nájdite toto číslo.

Odpovede:

Súťaž kapitánov: Kompas

Dodatočná súťaž kapitánov:radián, polomer, racionálny, kosoštvorec, ekvivalent.

Riešenia problémov:

  1. Odpoveď: 20 rubľov . X / 2 + 10 \u003d X, kde X je cena čokoládovej tyčinky.
  2. Odpoveď: 48 rokov 44 mesiacov = 3 roky a 8 mesiacov.

44 týždňov = 9 mesiacov

44 dní = 1,5 mesiaca

44 rokov + 3 roky a 8 mesiacov. + 9 mesiacov + 1,5 mesiaca = 48 rokov a 6,5 ​​mesiaca.

  1. Odpoveď: 55 km/h (105 km/h).

13031-12921=110 (km)

110:2 = 55 (km/h)

alebo

13131-12921=210 (km)

210:2=105 (km)

  1. Babička - 60 rokov Narodila sa 29. februára. Narodeniny teda oslavovala raz za 4 roky.
  2. Musíte pridať nie čokolády, ale 30 rubľov, ktoré rozdali. Čokolády sa už nepočítajú. 30 rub. už rozdaných, zvyšných 20 išlo na účet dlhu.

Vzal: 100 + 50 = 150 rubľov.

Malo by: 150-30 = 120 rubľov.

Výdavky 100+20=120

Po všetkých stratách a výdavkoch zostalo 150 - 120 \u003d 30 - dal som ich matke a ona jej dlhovala 70 rubľov. a 50 - priateľovi, celkom 120 rubľov. (porovnaj s 2. riadkom).

Ak jeho manželka kúpila pri položky, potom zaplatilatrieť. Takže mámealebo (x-y)(x+y)=48. Čísla x,y- pozitívny. To je možné, keď sú x-y a x+y párne a x+y>x-y.

Rozložením 48 na faktory dostaneme: 48=2*24=4*12=6*8 alebo

Vyriešením týchto rovníc dostaneme:

Hľadajte tie významy x a y , ktorých rozdiel je 9, zistíme, že Ivan kúpil 13 vecí, Jekaterina - 4. Rovnakým spôsobom Peter kúpil 8 vecí, Mária - 1.

Dostaneme teda dvojice:

  1. Čísla, medzi ktorými sú dve bunky, sa musia zhodovať.

Rozdiel je len v treťom čísle: 4

odpoveď:

  1. Nech x je dĺžka dráhy pozdĺž plochého miesta SD, potom AC + DV = 9-x.

Turista prejde úseky AS a DV dvakrát, raz do kopca rýchlosťou 4 km/h, druhý

z kopca rýchlosťou 6 km/h.

Na tejto ceste strávi

Cesta po rovine bude viesťPretože na celú cestu tam aj späť bude turista potrebovať 3 hodiny. Potom 41 min

|*60

15(9.)+10(9.)+12*2x=221

135-15x+90-10x+24x=221

X = -4

Odpoveď: x = 4 km.

  1. Odpoveď: 278 379

Úlohy pre fanúšikov:

Hádanky:

nevyzerám ako cent,

Nevyzerá ako rubín.

Som okrúhly, ale nie hlupák,

S dierou, ale nie šiškou.

(nula)

Nie som ovál ani kruh,

Som priateľ trojuholníka

Som brat obdĺžnika

Koniec koncov, moje meno je...

(námestie)

Sušené huby veveričky,

Bolo tam 25 bielych

Áno, ešte 5 olejovačov,

7 húb a 2 líšky,

Veľmi ryšavé sestry.

Kto má odpoveď?

Koľko tam bolo húb?

(39)

  1. Zajace pília polená. Urobili 10 rezov. Koľko churbokov sa ukázalo? (jedenásť)
  2. Čo znamená slovo „tma“ v matematike? (veľa)
  3. Súper Zero? (kríž)
  4. Koľko detí mala veľká koza? (7)
  5. Trojuholníkový šál? (šál)
  6. Kto sa prezlieka 4x do roka? (Zem)
  7. Miznúca rozmanitosť učeníkov? (skvelí študenti)

Cvičenie: Pomenujte matematické pojmy písmenom P:

  1. Stotina čísla (percento)
  2. Graf kvadratickej funkcie (parabola)
  3. Vzájomná poloha dvoch priamych čiar (paralelne)
  4. Súčet dĺžok všetkých strán mnohouholníka (obvodu)
  5. Úsečka, ktorá tvorí pravý uhol s danou čiarou (kolmou)
  6. Znak na označenie akcie (plus)
  7. Geometrická transformácia (rotácia)
  8. Plochý štvoruholník (rovnobežník)

Krížovka

Vodorovne:

1. Lúč, ktorý pretína uhol. 4. Trojuholníkový prvok. 5, 6, 7. Typy trojuholníka (v rohoch). 11. staroveký matematik. 12. Časť linky. 15. 16. Úsečka, ktorá spája vrchol trojuholníka so stredom opačnej strany.

Vertikálne: 2. Vrchol trojuholníka. 3. postava v geometrii. 8. Trojuholníkový prvok. 9. Pohľad na trojuholník (po stranách). 10. Úsek v trojuholníku. 13. Trojuholník s dvoma rovnakými stranami. 14. Strana pravouhlého trojuholníka. 17. Trojuholníkový prvok.

Hra.

Poviem vám príbeh

V pol tuctu fráz,

Poviem len slovo "tri" -

Získajte svoju cenu teraz!

Raz sme chytili šťuku

Vypitvané a vo vnútri tri

Boli vidieť malé ryby

A nie jeden, ale celé ... dva.

Snívajúci chlapec temperovaný

Staňte sa olympijským víťazom

Pozri tri, na začiatku nevšímaj tri,

A čakajte na povel "jeden, dva, ... pochod!"

Keď si chcete spomenúť na poéziu

Bizóny nerobia až neskoro v noci,

A zopakujte si ich pre seba

1. Sektor.

4. Párty.

5. Obdĺžnikový.

6. Ostrý uhlový.

7. Tupý.

11. Pytagoras.

12. Strihajte.

15. Prepona.

16. Medián.

2. Bod.

3. Trojuholník.

8. Hore.

9. Rovnostranný.

10. Výška.

13. Rovnoramenné.

14. Noha.

17. Uhol.

Pri vývoji matematickej bitky sa použilo nasledovné

Literatúra:

  1. Ignatiev, E.I. V ríši vynaliezavosti [Text]. / vyd. M.K. Potapov s textologickým spracovaním od Yu.V. Nesterenko. - M.: Nauka, 1978. - 192 s.

Kniha obsahuje úlohy zábavného charakteru, s rôznym stupňom náročnosti. Problémy sa spravidla riešia zapojením minimálnych informácií z aritmetiky a geometrie, vyžadujú si však rýchly rozum a schopnosť logického myslenia. Kniha obsahuje úlohy prístupné deťom aj úlohy, ktoré zaujímajú dospelých.

  1. Časopis "Matematika v škole". - 1990. - č.4. Bol použitý článok s názvom „Math Fight“. Podrobne popisuje, čo je Matboy, pravidlá matematického boja a ukážkové úlohy.
  1. Karp, A.P. Dávam hodiny matematiky [Text]: Kniha pre učiteľa: Z pracovných skúseností. - M.: Osveta, 1992. - 191 s.

Kniha obsahuje metodologický vývoj niektoré lekcie, ukážky k / r., materiály pre matematické súťaže (olympiády, matboy) a iné súťaže. Kniha pomôže učiteľovi pri práci so žiakmi, ktorí majú záujem o matematiku.

  1. Z knihy Kovalenka V.G. Didaktické hry na hodinách matematiky [Text]: Kniha pre učiteľa. – M.: Osveta, 1990. – 96 s.

niektoré úlohy boli prevzaté do štafetových súťaží.

  1. V.A. Gusev, A.I. Orlov, A.L. Rosenthal" mimoškolská práca v matematike v ročníkoch 6-8". M: Vzdelávanie, 1984-285 s.
  1. Kordemsky B.Ya. „Upútať školákov matematikou: (materiál na vyučovanie a mimoškolskú činnosť). M: Školstvo, 1981-112.

Táto kniha je akousi príručkou obsahujúcou pomocné materiály na pestovanie vášne pre matematiku. Autor vybral zaujímavé a hodnotné argumenty vedcov, predstavil originálne zábavné úlohy pre matematické hry a matematické súboje.