Петият кръг на руската Висша лига по футбол. Основни новини

Олимпиащадион (Мюнхен, Германия). Отворен през 1972 г. Побира 69 250 зрители.

Финалният мач от първата Шампионска лига на УЕФА през сезон 1992/93 се проведе на Олимпиащадион в Мюнхен. Марсилия и Милан се бориха за трофея. Срещата, която се проведе на 23 май 1993 г., завърши с победа на френския отбор с резултат 1:0.

Мюнхенската арена беше домакин на втория финал на главния европейски клубен турнир през 1997 г. Борусия Дортмунд победи Ювентус с 3:1 в този мач.

Олимпийски стадион (Атина, Гърция). Открит през 1982 г., реновиран през 2002-2004 г. Побира 69 618 зрители.

Олимпийският стадион в столицата на Гърция може да се нарече щастлив за Милано. След като загуби финала на сезон 1992/93, италианският клуб отново стигна до решителната фаза на турнира през следващата година, където победи Барселона с 4-0.

След 13 години "росонерите" се завръщат на терена Олимпийски стадионАтина като претендент за трофея и за пореден път се наложиха, този път над Ливърпул - 2:1.

"Ернст Хапел Стадион" (Виена, Австрия). Открит през 1931 г., реновиран два пъти - през 1986 и 2008 г. Побира 55 665 зрители.

Арената в столицата на Австрия е домакин на финала на Шампионската лига 1994/95, а Милан участва в него за трети пореден път. Както и две години по-рано, италианците загубиха с 0:1, но този път от Аякс.

"Стадион Олимпико" (Италия, Рим). Открит през 1937 г., последната реконструкция е извършена през 1989-1990 г. Побира 72 698 зрители.

През сезон 1995/96 Аякс дойде в Рим в статута на настоящ победител в Шампионската лига, но холандският клуб не успя да защити титлата си. Още в първото полувреме на мача с Ювентус отборите си размениха голове, след което се стигна до дузпи. „Бианконерите“ бяха по-точни и спечелиха главния клубен трофей в Европа.

Олимпийският стадион в Рим отново спечели правото да бъде домакин на финала на Шампионска лига 2008/09, но този път местните отбори не успяха да стигнат до решителната фаза на турнира. Барселона спечели трофея тази година, като победи Манчестър Юнайтед с 2-0.

"Амстердам Арена" (Амстердам, Холандия). Отворен през 1996г. Побира 54 990 зрители.

Стадионът, който сега носи името на Йохан Кройф, беше домакин на финала на Шампионската лига само две години след откриването му. През май 1998 г. Реал Мадрид и Ювентус се срещнаха на "Амстердам Арена". Мачът завърши 1:0 в полза на мадридския клуб.

Камп Ноу (Барселона, Испания). Открит през 1957 г., той е реконструиран два пъти - през 1995 г. и 2008 г. Побира 99 354 зрители.

Стадионът на Барселона е видял много запомнящи се мачове, но финалът на Шампионска лига 1998/99 остава сам. Тази среща между Байерн и Манчестър Юнайтед без преувеличение може да се нарече легендарна. Германците поведоха още в 6-ата минута и контролираха хода на мача до последните минути, но два гола, отбелязани от манкунианци в добавеното време на втората част, донесоха победата на Манчестър Юнайтед.

"Стад дьо Франс" (Сен Дени, Франция). Отворен през 1998г. Побира 81 338 зрители.

Арената, построена в покрайнините на Париж, за първи път стана място за финала на Шампионската лига през сезон 1999/2000. Мачът между Реал Мадрид и Валенсия приключи уверена победаМадридския клуб с резултат 3:0. Това беше първият път в историята на Шампионската лига, в който клубове от една и съща държава играха на финал.

Шест години по-късно, през сезон 2005/06, Барселона и Арсенал се бориха за трофея на Стад дьо Франс. Лондончани, които играха в малцинство от 18-ата минута след отстраняването на вратаря Йенс Леман, откриха резултата 10 минути преди почивката, но през второто полувреме голове на Самуел Ето'о и Джулиано Белети донесоха победата на каталунците - 2 :1.

"Сан Сиро" (Милано, Италия). Отворен през 1926 г. Последният ремонт е извършен през 1989 г. Побира 80 018 зрители.

Стадион Сан Сиро е преименуван в чест на Джузепе Меаца през 1979 г., но историческото име на арената остава най-популярното и разпознаваемо в целия свят. Финалът на Шампионската лига се е играл тук два пъти.

През сезон 2000/01 Байерн и Валенсия изиграха драматичен мач в Милано, в който водеща роляиграха 11-метрови удари. Още във 2-ата минута Гайска Мендиета изведе испанците напред от дузпа, а след 4 минути вратарят на "прилепите" Сантяго Канисарес отби 11-метров удар на Мехмет Шол. В началото на второто полувреме Щефан Ефенберг изравни от дузпа, а съдбата на мача се реши в поредица от удари след мача, в които футболистите на Байерн бяха по-точни.

Петнадесет години по-късно, през май 2016 г., Реал и Атлетико на една и съща арена почти точно повториха сценария от мача между Байерн и Валенсия. Редовното време също завърши при резултат 1:1, в продълженията отборите не успяха да се разграничат, а при изпълнението на дузпи победата спечели "Кралският клуб".

Хампдън Парк (Глазгоу, Шотландия). Отворен през 1903 г. Реновиран през 1999г. Побира 51 866 зрители.

Реал Мадрид и Байер 04 излязоха на игрището Хемпдън Парк във финала на Шампионската лига през май 2002 г., а шест месеца по-късно арената отпразнува своята 99-та годишнина. Самият мач завърши при резултат 2:1 в полза на Реал Мадрид и се запомни с най-красивия гол на Зинедин Зидан от наказателната линия.

Олд Трафорд (Манчестър, Англия). Отворен през 1910 г. Последният ремонт е извършен през 2006 г. Побира 74 879 зрители.

2-ри в съвременна историяФиналът на Шампионската лига с участието на отбори, представляващи една страна, се проведе през сезон 2002/2003. В решителния мач от турнира, който се проведе в Манчестър, се срещнаха "Милан" и "Ювентус". Основното и допълнителното време завършиха при резултат 0:0, а при дузпите победата за Милан бе донесена от точния удар на Андрий Шевченко.

Veltins Arena (Гелзенкирхен, Германия). Отворен през 2001г. Последен пътКапацитетът на стадиона беше увеличен през 2015 г., днес той е 62 271 души.

Сегашното име на арената е от лятото на 2005 г., преди това се казваше Arena AufSchalke. Стадионът беше домакин на мачове от световните първенства по футбол и хокей. От 2002 г. тук се провежда ежегодното коледно състезание на звездите на биатлона.

Финалът на Шампионската лига през 2004 г. в Гелзенкирхин е един от най-запомнящите се за феновете на Русия, тъй като един от головете бе отбелязан от Дмитрий Аленичев. Полузащитникът на "Порто" постави крайния резултат в мача срещу "Монако" (3:0). Португалският отбор по това време беше воден от Жозе Моуриньо, който стана най-младият старши треньор в историята, спечелил главния клубен трофей в Европа.

Олимпийски стадион (Истанбул, Турция). Отворен през 2002г. Побира 80 500 зрители.

Стадионът в Истанбул беше построен за предложените Летни олимпийски игри през 2008 г., но кандидатурата на Турция не спечели необходимия брой гласове и Олимпиадата се проведе в Пекин. В момента арената в Истанбул носи името на първия президент на Турция Мустафа Кемал Ататюрк и е най-голямата в страната.

Финалът на Шампионската лига в Истанбул през 2005 г. е може би най-великият в историята на турнира. В решителния мач "Милан" след първото полувреме размаза "Ливърпул" с 3:0, но през втората част на срещата голове на Джерард, Шмицер и Алонсо обърнаха всичко с главата надолу. В продълженията отбелязани голове нямаше, а британският клуб се оказа по-силен при изпълнението на дузпи.

Лужники (Москва, Русия). Отворен през 1956г. Последният ремонт е извършен през 2017г. Побира 81 000 зрители.

За първи път Русия получи правото да бъде домакин на финала на Шампионската лига 2007/08 и тази почетна мисия беше поверена на Великия спортна аренаЛужников. Челси и Манчестър Юнайтед се бориха за трофея, като за първи път два английски отбора се срещнаха в решителния мач от Шампионската лига.

Мачът предизвика голямо вълнение сред феновете както в Англия, така и в Русия, на трибуните присъстваха над 67 хиляди зрители. В средата на първото полувреме Кристиано Роналдо изведе Манчестър Юнайтед напред, но малко преди почивката Франк Лампард изравни. Второто полувреме и продълженията преминаха без отбелязани голове, а манкунианците бяха по-точни при дузпите.

"Сантяго Бернабеу" (Мадрид, Испания). Отворен през 1947г. Последната реконструкция е извършена през 2001 г. Побира 81 044 зрители.

Домакинството на един от най-успешните клубове в съвременния футбол бе домакин на финала на Шампионската лига само веднъж - през сезон 2009/10, но това е единственият мач до момента, останал в историята.

На финала в Мадрид се срещнаха "Интер" и "Байерн". Мачът завърши при резултат 2:0 в полза на италианския клуб, а Жозе Моуриньо, който по това време работеше с нерадзурите, стана третият треньор в историята, успял да спечели Купата на шампионите с два различни отбора (сега вече има пет от тях: освен португалеца, това са Ернст Хапел, Отмар Хицфелд, Юп Хайнкес и Карло Анчелоти).

Интересен факт е, че във финала през 2010 г. на миланците имаше само един италианец - Марко Матераци, като той се появи на терена в 90-ата минута на мача.

Уембли (Лондон, Англия). Отворен през 2007г. Побира 90 000 зрители.

Новият "Уембли" е построен на мястото на легендарната арена, която е домакин на мачове от Световното и Европейското първенство, Олимпийски игрии много европейски финали.

Финалният мач от Шампионската лига 2010/11, който се проведе на новия Уембли, в известен смисъл се оказа домакински за Манчестър Юнайтед, но това не помогна на манкунианците да спечелят трофея. Воден от триото Шави-Иниеста-Меси, Барселона спечели с 3-1.

През 2013 г. "Уембли" беше домакин на първия "германски" финал на Шампионската лига между Байерн и Борусия Дортмунд. Победата и купата за баварците донесе точен удар на Ариен Робен, който в 89-ата минута оформи крайния резултат - 2:1.

Алианц Арена (Мюнхен, Германия). Отворен през 2005г. Побира 67 812 зрители.

Решаващият мач от Шампионската лига за сезон 2011/12 беше първият финал на турнира, който се проведе на домашния стадион на един от участниците в срещата - Байерн беше домакин на Челси в Мюнхен. Резултатът бе открит едва в 83-ата минута след удар на нападателя на домакините Томас Мюлер, но пет минути по-късно лидерът в атаката на лондончани Дидие Дрогба върна равновесието.

Съдбата на трофея се реши след изпълнение на дузпи. Байерн отново поведе след точен удар на Филип Лам и пропуск на Хуан Мата, но след това футболистите на гостите реализираха всичките си опити, а футболистите на немския тим направиха две пропуски. Така Челси спечели Шампионската лига за първи път в историята си.

Милениум (Кардиф, Уелс). Отворен през 1999г. Побира 73 930 зрители.

Домашната арена на националния отбор на Уелс беше открита в началото на хилядолетието, след като получи съответното име, но през 2016 г. стадионът получи ново име - Principality Stadium, което с известна доза въображение може да се преведе просто като „The Стадион на принца“, тъй като Уелс е част от Обединеното кралство, а синът на кралицата Елизабет II Чарлз носи титлата принц на Уелс.

Но обратно към Шампионската лига. През 2017 г. тук се проведе финалът на главния европейски клубен турнир, а участниците в този мач бяха Реал и Ювентус. Мадрид спечели с 4-1 и спечели втора поредна титла в Шампионската лига, а футболните фенове ще запомнят тази среща със супергола на нападателя на Торино Марио Манджукич.

Метрополитано (Мадрид, Испания). Отворен през 1994г. Реновиран през 2017г. Побира 67 700 зрители.

Ливърпул и Тотнъм се срещнаха във финала на Шампионската лига през 2019 г. Финалът беше първият в историята на Тотнъм и първият след финала през 2013 г., в който поне един испански клуб не е играл. Ливърпул, който стигна до финала за втори пореден път, спечели мача с 2:0. В третия си финал в Шампионската лига като старши треньор Юрген Клоп спечели трофея.

Руското футболно първенство 2018/2019 е 27-то издание на главния национален шампионат на страната, който ще започне през лятото на 2018 г. Трофеят на турнира ще се играе от 16 професионални екипипредставляващи почти всички краища на Русия. Но само един от тях е предназначен да опита шампионските лаври. Кой клуб ще бъде този късметлия: ЦСКА, Локомотив, Зенит, Спартак? А може би скромен, но амбициозен отбор от провинцията е готов да посегне на трофея?!

График на мачовете от шампионата на Русия по футбол 2018/19

27-ото издание стартира през втората половина на юли или началото на август 2018 г. Първият полусезон ще продължи до средата на декември.

Няколко месеца по-късно - през март - ще започне вторият сегмент от шампионата. Тя ще приключи през май 2019 г.

Все още не са известни конкретни дати. Организаторите не са публикували футболния календар на Чехия за 2018-2019 г. Предстоящото Световно първенство носи известно объркване. Заради него може да започне нов тираж през август.

Какво ново

Официалните лица на RFU не планират големи промени в правилата на турнира. Първенството ще се проведе по обичайната схема "есен - пролет". В него ще участват 16 ПФК, които ще разиграват медали в два кръга. златен и сребърни медалистивземете билет за групова фазаШампионска лига, а бронзовият ще започне пътя си в основната европейска купа с квалификация.

Естествено, това няма да мине без ротация. Според резултатите от 27-ия тираж двата най-слаби отбора, заели 15-16-то място, ще напуснат елитната дивизия. На тяхно място ще дойдат златните и сребърните медалисти от първенството. В допълнение, третият и четвъртият отбор на футбола национална лига, както и FC RFPL 13 и 14 ще се борят за правото да играят във висшата лига през сезон 2019/20.

Отделно си струва да споменем лимита на легионерите - болна тема за нашата футболна общност. През юли 2017 г. президентът на RFU Виталий Мутко обяви, че в новото издание на Чешката република форматът на кандидатстване на чуждестранни футболисти ще се промени: схемата „6 + 5“ ще бъде заменена с „10 + 15“. Но последвалите изявления на други футболни функционери дезавуираха думите му. Лимитът ще остане същият през сезони 2018/19 и 2019/20.

Отбори от Висшата лига 2018/19

Със сигурност се знае, че на терена в предстоящото издание ще видим следните отбори: