График на финалните мачове на NHL Stanley Cup. Сезон в НХЛ: Малкин спечели третата си Купа Стенли, Овечкин продължава да се надява

Мач 6 от финалната серия ще се проведе в Нешвил в неделя, като Пингвините са на път да спечелят втората си поредна Купа Стенли. Това обаче не означава, че Нешвил няма шанс сами да вземе титлата: в този плейоф отборът спечели девет домакински мача от десет и е уверен, че резултатът от финала ще бъде решен не по-рано от седмата среща.

Краят или само началото?

Съдейки само по протоколите от проведените срещи, финалът все още е далеч от края. Досега нито един отбор не е губил домакински мач, а Нешвил като цяло има най-впечатляващото постижение на своя лед сред всички участници в плейофите. Непредсказуемостта на сюжетите, които понякога изплуват по време на мачове, обаче не ни позволява да кажем нищо със сигурност.
В пет срещи от финала домакините спечелиха пет срещи с общ резултат 24:6. Хищниците победиха Питсбърг на своя лед в две срещи с общ резултат 9:2, където само една шайба беше вкарана на празна врата.

Как ще отговори Нешвил на поражението в мач 5?

Поражението с 0:6 в петия мач беше едно от най-големите в плейофите за 2017 г. По-рано Едмънтън загуби с 0:7 от Сан Хосе, а Анахайм загуби от същия Едмънтън - 1:7. Накрая "Отава" беше унищожен от "Питсбърг" (0:7). Губещите успяха да си отмъстят в следващата битка.

Ще бъде ли Нашвил четвърти? Отборът наистина вярва в това, макар да разбира, че причините за поражението в петата среща не са късмет или индивидуални грешки, които промениха хода на мача.

„Мисля, че това е първият път, когато бяхме надиграни“, каза Лавиолет ще трябва да играем много по-стегнато."

Питсбърг на финала

Пингвините спечелиха Купа Стенли четири пъти. най-новата ераНХЛ печелеше титлата всеки път като гост.

През 1991 г. победиха Минесота (4-2), през 1992 г. отборът не загуби нито един мач от Чикаго, през 2009 г. победиха Детройт в мач №7, а през 2016 г. в шест мача - "Сан Хосе" . Феновете на Питсбърг никога не са виждали любимия си отбор да триумфира на живо, но няма да имат нищо против, ако сценарият се повтори отново през 2017 г.

Въпреки това, само в един случай от четири (в поредицата с Блекхоукс през 1992 г.) Пингвините успяха да спечелят шампионата възможно най-бързо. Във всички останали Питсбърг беше с една победа по-малко и серията, макар и не за дълго, се проточи. Точно преди година клубът поведе с 3:1 на финала и изигра мач №5 на своя лед, но беше принуден отново да лети за Калифорния за шестата среща.

„Очакваме да се изправим срещу отчаян отбор в неделя. Ще имаме нужда най-добрата игра, на което единствено сме способни. Може би това ще ни помогне, че по време на път често опростявате хокея си“, каза капитанът Сидни Кросби.

Звездите на Penguins ще бъдат ключът към победата

Петият мач от финалите показа напълно на какво са способни Пингвините в ден, когато играят техните звезди Евгени Малкин, Фил Кесел и действащият носител на Арт Рос Трофи Кросби. Тримата отбелязаха осем точки: Малкин имаше гол и асистенция, Кесел имаше гол и две асистенции, а Кросби имаше асистенция за хеттрик.

Капитанът на Питсбърг направи второто си поредно много силно представяне и се придвижи в челните редици на списъка с претенденти за Conn Smythe Trophy, който вече спечели миналата година. Нешвил знае, че е почти невъзможно да победи Пингвините, когато и тримата летят около терена, така че ще обърнат специално внимание на охраната си.

Участието на Елис е под въпрос

Един от лидерите на защитата на Хищниците Райън Елис напусна леда по време на петия мач и не участва в съботната тренировка, която обаче беше доброволна. От "Нешвил" не бързат да разкриват подробности за щетата, а от събота вечерта участието му в шестата среща беше под въпрос.

Ако канадският защитник все пак не излезе на леда, най-вероятно Мат Ървин ще заеме неговото място до Жози. За Хищниците ще бъде трудно да компенсират тази загуба, тъй като Елис имаше средно 23 минути на лед по време на плейофите.

Най-сериозната загуба за Питсбърг си остава центърът Ник Бонино, който беше принуден да напусне поради контузия на крака в началото на финала. В събота Бонино отново пропусна ледената сесия на отбора. Участието му в срещата в неделя е почти сигурно изключено.

Въз основа на материали

МОСКВА, 12 юни - R-Sport, Семьон Галкевич.хокеисти" Питсбърг Пингвинс" постигна победа над Нешвил Предаторс в шестия мач от финалите за Купа Стенли и за втора поредна година (пети път в историята) спечели най-престижния трофей в северноамериканския хокей. За първи път от 1998 г. Купа Стенли победителят успя да защити титлата.

В неделя Питсбърг вкара два безответни гола срещу Нешвил, правейки серията резултат 4-2 (5:3, 4:1, 1:5, 1:4, 6:0, 2:0). Преди това Питсбърг е печелил Купа Стенли през 1991, 1992, 2009 и 2016 г.

Пингвините станаха седмият отбор от НХЛ рекорднай-малко пет шампионски титли заедно с Монреал (24), Торонто (13), Детройт (11), Бостън (6), Чикаго (6) и Едмънтън (5). По пътя към финала Питсбърг победи Кълъмбъс (4-1 в серията), Вашингтон (4-3) и Отава (4-3). Носител на трофея Кон Смайт, най-полезният играч на плейофите, за втори пореден път стана капитанът на Питсбърг Сидни Кросби.

Четвърти завърши нападателят Евгени Малкин руски играч, който спечели три купи Стенли, след Игор Ларионов, Сергей Федоров (и през 1997, 1998 и 2002 с Детройт) и Сергей Брилин (1995, 2000, 2003 с Ню Джърси). Вячеслав Фетисов също има три пръстена, но последният от тях е спечелен като треньор.

Питсбърг изгражда династия

Хокеистите на Питсбърг откриха серията с две домакински победи с резултат 5:3 и 4:1, но Нешвил, който игра отлично на своя лед през целия плейоф (отборът претърпя единственото си поражение от Анахайм в продълженията в мача от полуфиналната серия ) , повече от уверено отговориха на „пингвините” – победи с резултат 5:1 и 4:1. Вратарят на Нешвил Пека Рине след мач 4 изравни Анти Ниеми за най-много победи в плейофите на НХЛ за финландски вратар (36).

Петият мач се проведе с пълно предимство на Пингвините и завърши с разгромен резултат 6:0. Малкин отбеляза десетия си гол в плейофите, а Кросби отбеляза три асистенции (и така стана най-резултатният играч в историята на клуба във финалите на Купа Стенли), а вратарят Мат Мъри, който пропусна първите два кръга, стана втори вратар в историята на Penguin да играе "на нула" във финалната серия.

„Току-що провалихме началото на мача. Все едно са извадили страница от нашия учебник“, коментира съкрушителното поражение страхотен на форчек, създаваше положения и ги използваше добре."

В шестия мач от финалите Хищниците допуснаха първото си поражение в редовното време у дома в целия плейоф и загубиха шансове за шампионската титла. Трябва да се отбележи, че за Нешвил самото достигане до финала е най-високо постижениев 19-годишната история на клуба. Клубът никога не е играл дори на финали на конференцията преди това.

Най-резултатен в плейофите на НХЛ беше Малкин, който отбеляза 28 (10 гола + 18 асистенции) точки, неговият съотборник Джейк Гюнцел стана най-добрият снайперист с 13 гола. Малкин преди това стана голмайстор(36 точки) и подавач (22 асистенции) в плейофите през 2009 г. 22-годишният Гюнцел повтори рекорда на лигата сред новаците по спечелени точки в плейофите - 21 (13+8). Преди това същият брой отбелязаха Дино Сисарели (14+7) през 1981 г. и Виле Лейно (7+14) през 2010 г.

Какво предстои за Овечкин?

Именно Питсбърг за втора поредна година застана на пътя на Александър Овечкин от Вашингтон, който за втора поредна година спечели и Президентската купа, присъдена на победителя в редовния сезон на НХЛ. Столичани мечтаят за Купа Стенли всяка година, но всъщност през предходните 11 сезона, през които Александър Овечкин е в отбора, те никога не са стигали до втори кръг. Това не се случи дори от 12-ия опит - в първия кръг Вашингтон победи Торонто, след което отборът отпадна в плейофите от Питсбърг.

Овечкин, който беше доста критикуван през целия плейоф, стана единственият играч в решителния, седми мач от поредицата с Питсбърг (0:2), който завърши срещата с коефициент на полезност минус 2. След което разговорите за необходимостта от обмен на Овечкин от клуба започнаха с нова сила.

„Хората търсят от нас големи решения. Мисля, че гледат на определени неща в неговата игра и казват: „Това е неприемливо“. Но Овечкин е голяма част от нашата история, нашата организация и казват: „Нека го разменим за това или онова?“ Не мисля, че това е разумно в момента. Може би някой ден, ако има достойно обезщетение... Но не мисля, че сега не сме заинтересовани. Овечкин е важна част от Вашингтон и ще остане такъв и в бъдеще“, каза генералният мениджър на Вашингтон Брайън Маклелън.

„Не искам да остана на същото ниво, искам да стана по-добър това лято, трябва да работя повече, за да постигна успех и да спечеля Купа Стенли“, каза самият Овечкин, който за първи път от 2009 г. не дойде. на руския национален отбор за участие в световното първенство поради контузия.

Сезонът в Националната хокейна лига не приключва - от 18 до 21 юни ще се проведе драфта за разширение, по време на който Вегас, който влиза в НХЛ, ще може да избере по един играч от всеки отбор в лигата. На 21 юни в Лас Вегас ще бъдат наградени най-добрите хокеисти за сезона, а след това следващият драфт на лигата ще се проведе в Чикаго на 23-24 юни.

"Питсбърг"спечели Купа Стенли за сезон 2016/17, спечелвайки шестия мач от финалната серия "Нешвил"при резултат 2:0 (0:0, 0:0, 2:0).

През втория период реферът, поради собствена грешка, отмени чист гол на Хищниците, домакините пропуснаха няколко дузпи, включително 32 секунди с пет срещу трима съперници, а успехът на Пингвините дойде с гол на Патрик Хернквист 1 :35 преди края на третия период. Крайният резултат оформи Карл Хагелин в 60-ата минута.

Герой на мача бе вратарят на Питсбърг Мат Мъри, който спря всичките 27 удара към собствената си врата.

Резултатът в серията стана 4-2 в полза на Питсбърг. Пингвините спечелиха Купа Стенли за пети път в историята (1991, 1992, 2009, 2016, 2017), а гостуващият руски нападател Евгений Малкинспечели трофея за трети път в кариерата си, ставайки едва четвъртият руснак, който прави това като играч (сега той е наравно със Сергей Федоров, Игор Ларионов и Сергей Брилин).

"Джино" беше близо до спечелването на втория си трофей на Кон Смайт, но беше задминат на финалната линия от Сидни Кросби, който стана едва шестият играч в историята на лигата, спечелил повече от една награда за MVP на плейофите.

Питсбърг стана първият отбор от 20 години, който печели две поредни шампионски титли.

НХЛ. Купа Стенли. Окончателно

“Нешвил” - “Питсбърг” - 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Цели: 0:1 – Хернквист (Шулц, Куниц) – 58:25 (5х5), 0:2 – Хагелин (Дюмулен) – 59:46 (ен) Вратари:Рине - Мъри Хвърляния: 27 (8-11-8) - 29 (9-13-7)глоба: 0 - 8 (2-2-4)

Купа Стенли - Национални плейофи хокейна лига. През сезон 2016-2017 на NHL Купа Стенли 2017 започва на 12 април и завършва до средата на юни.

Традиционно плейофите на НХЛ се състоят от четири кръга, като шампионите на конференцията се определят в третия, а носителят на Купа Стенли се определя в четвъртия.

Купа Стенли 2017: кой играе

За Купа Стенли се състезават 16 отбора - по осем от Западната и Източната конференция. От 2014 г. трима са гарантирани за плейофите най-добрите отбориот всяка от четирите дивизии на НХЛ, така че далеч не е сигурно, че осемте клуба с най-много точки в своите конференции ще се озоват в осмицата.

При равенство на точките се вземат предвид допълнителни показатели. Първият е броят победи в редовното време и продълженията. Второто е броят точки, отбелязани в срещи лице в лицекоманди Ако тези показатели не са достатъчни, тогава се взема предвид общата разлика между отбелязаните и пропуснатите голове.

Във всеки кръг на Купа Стенли сериите продължават до четири победи. Форматът е 2-2-1-1-1, тоест първите две срещи са на мястото на отбора, поставен по-високо, след това две у дома на „по-слабия“ отбор и след това клубовете се редуват като домакини . Играят се мачове от пет до седем, ако предишните мачове не са били достатъчни, за да се определи кой ще продължи напред. Отборът победител преминава в следващия кръг, загубилият отбор завършва сезона.

В първите два кръга победителите в дивизията имат предимство при формирането на групата, но от третия кръг клубът, който е събрал повече точки в редовния сезон, ще бъде по-високо в групата - дори ако в предишните кръгове е бил по-нисък в групата скоба. Във финалите за Купа Стенли предимството на домашния корт се дава на отбора, който има повече точки в редовния сезон.

В първите години Купа Стенли не беше неразделна част NHL: заедно с тази лига, представители на друга американска се бориха за нея първенства по хокей. Въпреки това през 1926 г. всички състезатели на НХЛ са затворени и Купа Стенли започва да се играе само от нейните отбори, а през 1947 г. официално става част от сезона на НХЛ.

Купа Стенли - най-титулуваните клубове

Най-титулуваният клуб в историята на Купа Стенли е Монреал Канадиънс, те са печелили трофея 24 пъти. Торонто Мейпъл Лийфс имат 13 победи, Детройт Ред Уингс имат 11, Бостън и Чикаго имат по 6, Едмънтън е печелил 5 пъти, Рейнджърс, Айлъндърс и Питсбърг са печелили четири пъти.

2016/2017 г. На финалите бяха шампионите на Източната и Западната конференция, съответно Питсбърг Пингуинс и Нашвил Предаторс. Серията започна на 29 май на домашния корт на Питсбърг и завърши на 11 юни с победа на Пингвините в шести мач. За първи път в историята на НХЛ и двамата главни треньори на отборите финалисти са американци. Питсбърг Пингуинс стана първият отбор от сезон 1997-1998, който печели Купа Стенли две поредни години.

Финалната серия се състои от максимум седем игри и се играе до четири победи, във формат -D- -G-D-G-D. Отборът, завършил най-високо в лигата в края на редовния сезон, получава предимство на домашния корт.

В края на редовния сезон Питсбърг зае 2-ро място в Дивизия Метрополитън след Вашингтон Кепитълс, отбелязвайки 111 точки.

В първия кръг Пингвините победиха Кълъмбъс Блу Джакетс в пет мача. В следващия кръг носителят на Купата на президента, Вашингтон Кепитълс, беше победен в седем мача. На финалите на конференцията Пингвините победиха Отава Сенаторс в седем мача.

Питсбърг Пингуинс участват на финалите за втора поредна година, като това бе шести финал за тима в историята. Клубът вече има четири купи Стенли, последната от които бе спечелена през 2016 г.

През редовния сезон 2016/2017 Нашвил Предаторс отбелязаха 94 точки, заеха 4-то място в Централната дивизия и получиха втора уайлд кард от Западна конференция.

В първия кръг на плейофите Нешвил победи Чикаго Блекхоукс в четири мача, в следващия кръг победи Сейнт Луис Блус с резултат 4-2, а на финалите на Западната конференция Хищниците спечелиха със същия резултат срещу Анахайм Дъкс."

Този финал беше първият за Нешвил Предейтърс в историята на клуба. В предишните три кръга на плейофите Нешвил загуби само един мач у дома.

Осем минути след началото на първия период защитникът на Хищниците П. К. Субан вкара гол срещу Мат Мъри, но попадението беше отменено поради засада на Филип Форсберг. В 16-ата минута на срещата Евгени Малкин реализира игра на двама играчи и откри резултата в мача. 65 секунди по-късно Питсбърг удвои преднината си с гол на Конър Шиъри, а 17 секунди преди края на първата част резултатът в мача стана 3:0 в полза на Пингвините. През втория период Райън Елис върна един гол назад, отбелязвайки при силовата игра. В 51-ата минута на срещата Колтън Сисонс намали резултата до минимум, а по-малко от 4 минути по-късно Фредерик Гудро изравни резултата. Все пак 3 минути преди края на редовното време Джейк Гюнцел отново извежда Питсбърг напред, а Ник Бонино уцелява празната врата и поставя крайния резултат в мача - 5:3 в полза на Питсбърг. През втория период Питсбърг не отправи нито един удар към противниковата врата, което се случи за първи път в историята на клуба в плейофите. Общо пингвините не успяха да стрелят към вратата на Нешвил в продължение на 37 минути.

Резултатът в мача бе открит в средата на първия период от играча на Нешвил Понтус Оберг. В 17-ата минута на срещата Джейк Гюнцел успя да изравни резултата. Втората част не донесе голове, а след началото на третата част пингвините отбелязаха три поредни попадения в рамките на три минути и половина и си осигуриха победа в мача с резултат 4:1. Нападателят на Питсбърг Джейк Гюнцел постави нов рекордНай-много печеливши голове в плейофите в НХЛ сред новобранците (5).

Победата на Нашвил с 5:1 сложи край на третия мач от серията. Резултатът в мача бе открит в третата минута на първия период от играча на Пингвините Джейк Гюнцел. През втория период Нашвил Предейтърс отбелязаха три попадения и се оттеглиха на почивката при резултат 3:1. В третия период Хищниците отбелязаха още два пъти и намалиха резултата в серията до минимум.

Домакините откриха резултата в мача в 15-ата минута на първия период, благодарение на гол на Кале Ярнкрук. Минута по-късно капитанът на гостите Сидни Кросби получава шайбата на синята линия от Браян Дюмулен, излиза 1 на 1 с противниковия вратар и изравнява резултата в мача. През втория период Нешвил се разписа на два пъти, а в края на третите двадесет минути Филип Форсберг порази опразнената врата на Питсбърг и оформи крайния резултат в мача 4:1 в полза на Нешвил Предейтърс.