Къде ще се проведе финалът на Лига Европа на УЕФА? Лига Европа

Защитата на Лион реши да има почивен ден - и избра полуфиналите на Лига Европа за това. Гледайки колко лесно Аякс отбелязваше, колко безпроблемно създаваха момент след момент, беше трудно да се повярва, че тези отбори са от една и съща класа и ниво. Единствено вратарят на гостите Антони Лопес можеше частично да компенсира колективното замъгляване на съзнанието на своите защитници - той щеше да претендира за титлата играч на мача, ако отборът му не беше допуснал четири гола. А Лион започна добре мача и дори имаше пълно положение за гол, когато Корне не вкара след отлична комбинация с участието на Жале и Тусар. Гостите обаче откровено провалиха останалата част от първото полувреме – Аякс не създаде особени затруднения на французите и въпреки това успя да отбележи две попадения, възползвайки се от грубите грешки на тима на Лион. Първо Морел направи напълно непростим фаул на това ниво в близост до наказателното си поле - Зиех пусна остър пас, а Траоре само леко докосна топката, която без него щеше да попадне в далечния ъгъл на вратата на Лопес. И скоро вратарят на Лион, заедно със защитника Диахаби, „донесоха“ втората топка - неуспешно изчистване от вратаря, Диахаби загуби позицията си - и сега Долберг вече има възможност един на един, която реализира. Гостите можеха да стигнат до трети гол през първата част, но Лопес спаси Лион, като парира удар на Юнес отблизо. През второто полувреме защитата на гостите започна да играе още по-зле, въпреки че беше трудно да си представим, че това е възможно. Тусар сбърка, губейки топката в своята половина на терена, а Аякс се разбяга трима на двама - Юнес стреля от границата на вратарското поле, а Лопес направи всичко възможно, но топката все пак мина голлинията му . Единственият играч в атаката на Лион, който изигра мача на своето ниво - Матийо Валбуена - успя да отбележи "престижен гол" при слаба игра на защитата на Аякс, но Траоре скоро възстанови унищожителния резултат, като завърши паса на Зиех - с пълно съгласие както на гостуващите централни защитници, така и на Рафаел, който току-що влезе като резерва. Останалата част от мача беше някакъв луд фестивал на пропуснати положения и незачитане на играта в защита - и от страна на двата отбора. Аякс имаше повече възможности, като техните контраатаки на няколко пъти разкъсваха неясните формации на гостите. Чудо е, че Лион все още не е допуснал, а името на това чудо е Лопес. Вратарят на френския отбор запази горе-долу приличен резултат в мача, но това не подобри шансовете на отбора на Лион в реванша.

Фон.

Полуфиналният мач от Лига Европа между Аякс и Лион се проведе в сряда - необичаен ден за календара на втория по значимост турнир за Купата на европейските шампиони. Тази промяна в графика се дължи на факта, че в Холандия на този ден се празнува един от най-важните национални празници - Денят на възпоменание, посветен на паметта на загиналите във военните конфликти на 20 век. Пътят на Аякс до полуфиналите беше много труден. На 1/16-финалите Аякс с голяма трудност преодоля съпротивата на полската Легия - след равенство като гост (0:0), холандците все пак успяха да изтръгнат победата в домакинството благодарение на единствения гол, отбелязан от защитника Ник Wiergever. включено следващ етаптурнира отборът на Петер Бош се изправи срещу Копенхаген и отново всичко се реши с предимство от един гол - след поражение като гост с 1:2, Аякс спечели у дома (2:0), а победен голнападателят Каспер Долберг се разписа от дузпа. Четвъртфиналът с Шалке се превърна в истински трилър - след домакинска победа (2:0), в реванша Аякс допусна два безотговорни гола в редовното време и отборите излязоха в продължения, а Аякс бяха принудени да играят в малцинство поради изгонването на Велтман. В продълженията съперниците отбелязаха цели три попадения помежду си, но два от тях бяха дело на холандците. В националния шампионат Аякс продължава да се бори за титлата, изоставайки на четири точки от лидера Фейенорд. Последна играОтборът от Амстердам игра на 23 април, губейки от ПСВ с резултат 0:1, и не игра миналия уикенд поради паузата, свързана с купата на Холандия. В днешния мач Петер Бос не можеше да разчита на двама основни защитници - Джоел Велтман и Ник Виргевер, които си изработиха наказания след мача с Шалке. Лион стигна до полуфиналите по още по-впечатляващ начин от Аякс. На 1/16-финалите тимът на Бруно Дженезио не остави камък необърнат срещу друг холандски клуб - АЗ Алкмаар, двубоят с който завърши с общ резултат 11:2. На следващия етап Лион игра със страхотния Рома - в първия мач французите отвърнаха, губейки с 1:2, и постигнаха резултат 4:2 в своя полза, а в реванша издържаха на Олимпико ( 1:2). Както и в случая с Аякс, четвъртфиналният мач на Лион с Бешикташ не беше ограничен до редовното време - изходът му беше решен след изпълнение на дузпи. Френският клуб досега нямаше късмет при изпълнението на дузпи - клубът загуби на четвъртфиналите на Шампионската лига през 2005 г. от ПСВ, както и от клуба АПОЕЛ през 2012 г. в 1/8-финалите на Шампионската лига. Този път обаче късметът беше на страната на отбора на Genesio. В мача с Бешикташ обаче Лион допусна и сериозна загуба - основният реализатор на тима Александър Лаказет, който отбеляза 30 гола през този сезон, се контузи и не успя да започне днешния мач. Заслужава да се отбележи също, че Лига Европа за Лион е важна не само като трофей, но и като начин за класиране в Шампионската лига - във френското първенство отборът на Женезио загуби шансовете си за влизане в Шампионската лига, тъй като изостава от Ница, който е на 3-то място с цели 20 (!) точки.

Прогрес на мача.

Отборите започнаха мача в спокойно, „изследователско“ темпо – футболистите на Аякс владееха повече топката, но я търкаляха предимно в своята половина на терена. Понякога обаче съперниците се плашеха взаимно с висок натиск в тясната половина, не позволявайки си да се отпуснат. Феновете на Аякс усърдно освиркваха играчите на Лион, щом се опитаха да изградят собствена атака. В 10-ата минута гостите все пак успяха да създадат пълно положение за гол - Лукас Тусар излезе един на един с Кристоф Жале по десния фланг и стреля от челната линия в центъра на вратарската врата - Максуел Корне стигна до там най-бързо и неговият удар с пръсти беше само от волята. Вратарят на Аякс Андре Онана успя да отрази и да превърне шанса в корнер. Домакините отвърнаха предимно с контраатаки - например в 12-ата минута след пробив към вратата на Лион Матайс де Лигт реши да стреля отдалеч - Антони Лопес прие силния му удар в ръкавиците си. В 21-ата минута, след голов удар, гостите успяха да спечелят отбита топка в противниковата половина на терена - Набил Фекир взе топката, напредна към наказателното поле и стреля от далечна дистанция - но това беше прекалено слаб. Морел фаулира Долберг в 24-ата минута - Аякс получи право на потенциално опасен стандарт близо до десния ъгъл на наказателното поле. Амину Зиех отправи отлично центриране с левия крак във вратарското поле, където Бертран Траоре едва докосна топката, но все пак я прати в далечния ъгъл. 1:0! В 27-ата минута Кени Тете центрира в наказателното поле от дълбочина - Долберг изскочи високо, но ударът му с глава не мина целта. В 30-ата минута Зиех намери пространство отляво - преодоля красиво Джале и центрира, но Нкулу бе надежден и изчисти топката. Скоро де Лигт получи жълт картон за грубо нарушение в центъра на терена. В 34-ата минута гостите направиха детска грешка - Лопес, след като получи пас от защитник, изби топката, но недалеч - Траоре спечели тежката битка и подаде паса на Долберг - Диахаби загуби позицията си, а Нападателят на Аякс излезе един на един и лесно реализира вашия шанс. 2:0! В 39-ата минута гостите успяха да изпълнят пряк свободен удар опасно близо до вратата, но Валбуена го изигра толкова слабо, че стана ясно, че Лион има нужда от почивка, за да се възстанови емоционално и психологически след неуспешното първо полувреме. Скоро Гоналон си спечели жълт картон за фаул, който попречи на бързата атака на Аякс. В 42-ата минута Морел пусна тъч пас към Фекир, който навлезе под остър ъгъл в наказателното поле и стреля в долния ъгъл – Онана обаче бе надежден, избра разумно позицията си и взе топката в ръцете си. Минута по-късно Юнес за малко да се възползва от провала на Лион в центъра на защитата - нападателят след отлично подаване с Класен изскочи един на един с Лопес, но вратарят на гостите спаси отбора си.

В началото на втората част тимът на Женезио отново отстъпи. Тусар изгуби топката в своята половина, Зиех веднага подаде към левия край на наказателното поле, откъдето Юнес стреля в близкия ъгъл - Лопес сякаш го повлече, но топката пак се отби в линията от ръцете му. Бранителят на Лион изнесе топката в полето, но страничният рефер все пак записа гол. 3:0! В 52-ата минута добра точкаФекир го имаше - той изби Де Лигт при замах и стреля извън наказателното поле, но Онана беше там и извади топката от далечния ъгъл. Лион се втурна в атака след третия допуснат гол - Кристоф Жале беше особено ревностен по десния фланг. Но неговата зона също стана особено уязвима за контраатаки - Долберг проби на границата, стигна до наказателното поле и удари мощен удар- Лопес удари топката трудно. В 58-ата минута Лука Тоусарт напусна терена - футболистът не отдели време най-добър мачи беше отговорен за третия гол на Аякс. Той беше заменен от Рашид Гезал. В 62-ата минута Бертран Траоре получи жълт картон - той беше наказан за грубо нарушение срещу Толисо. Няколко минути по-късно Траоре отново отбеляза - този път градивен - нахлу отдясно в наказателното поле и удари вратата - Лопес сръчно изгради и спаси. В 66-ата минута Валбуена отбеляза един гол за Лион. Джалет изпълни ново центриране от десния фланг, Шоне неуспешно прати топката към границата на наказателното поле, където Валбуена се справи с нея, не срещна съпротива и стреля в левия ъгъл, без шанс за Онана. 3:1! В 69-ата минута Фекир получи нова възможност за гол - Гоналон и Гезал направиха комбинация в центъра, центърът на Аякс неуспешно се втурна да засече подаването, а Фекир излезе един на един, но Онана успя да спре подаването му. Скоро Лион направи втора смяна - Рафаел влезе вместо Джалет. А миг по-късно се превърна в косвен виновник за нов гол - Класен хвърли топката на левия фланг, откъдето Зиех центрира без особена съпротива на Рафаел - в центъра на вратаря на Лион отново зейна празнота, а Траоре изби удвоява от близко разстояние. 4:1! Скоро на терена започна някаква лудница - отборите напълно се отказаха от защита. В един момент Гезал успява да стигне отново до противниковата врата, а Онана е спасен след негов удар, а след това и след удар на Рафаел. Секунда по-късно Аякс отвръща - Зиех пробива отляво, преодолява вратаря, но центрирането му не намира партньор, а в следващата атака Долберг и Юнес излизат двама на един, но последният разваля всичко с лош удар . В 77-ата минута Класен стреля от границата на наказателното поле - Лопес скочи топката, летяща в десния ъгъл. В 79-ата минута Клуйверт влезе вместо Юнес, а малко по-рано Шьоне напусна терена - той беше заменен от Дони ван де Беек. Лаказет се появи на терена на Лион, заменяйки Корне. Нова контраатака три на три на Аякс се проведе в 81-ата минута - Траоре, Долберг и Зиех не успяха да я реализират и спечелиха само корнер. В края на мача Аякс започна често да нарушава правилата в своята половина на терена, а гостите имаха възможност да пробият няколко стандартни положения, но така и не им се получи. В 88-ата минута Каспер Долберг напусна терена и беше заменен от Давид Нерес. Във 2-ата минута на добавеното време Нерес след пронизващ пас на Класен се втурна към вратата, но Лопес спаси, а няколко мига по-късно спаси след удар на Зиех от убиваща позиция. включено последната минутаЛион изби в корнер, а Лаказет, забравен от защитниците на Аякс на далечната греда, отправи удар, но не успя да уцели вратата.

Най-добър играчмач - Бертран Траоре.

Нападателят на Аякс отбеляза дубъл - но можеше да вкара и повече, ако беше по-внимателен при изпълнението си. През първото полувреме Траоре прати топката в мрежата с едва забележимо докосване след пряк свободен удар на Зиех, а през вторите четиридесет и пет минути затвори центриране на същия Зиех, избягвайки умело пазене във вратарското поле.

Манчестър Юнайтед постигна домакинска победа над Андерлехт в реванша от четвъртфиналите на Лига Европа.

В редовното време отборите повториха резултата от преди седмица в Брюксел: Софиян Ани отговори на попадението с точен удар. Победителят беше определен само в продълженията. Решаващият удар е в протокола.

Нека отбележим, че двама играчи на Манчестър Юнайтед не успяха да довършат мача на Олд Трафорд поради контузии: той напусна терена през първото полувреме и се контузи в края на второто полувреме.

Стигна се до продължения в мача между Шалке и Аякс. Холандският клуб спечели седмица по-рано уверена победа(2:0), но в Гелзенкирхен холандският шампион не успя да запази солидно предимство. В редовното време Горецка и Бургщалер изравниха резултата в сблъсъка, а в продълженията Даниел Калиджиури отбеляза гол, който изведе Шалке на полуфиналите. Аякс обаче, който остана в малцинство след изгонването на Джоел Велтман, успя да избегне поражението след две срещи във второто продължение. Благодарение на отбелязания гол навън клубът от Амстердам продължи напред. Амин Юнес най-накрая изясни всички въпроси относно изхода от конфронтацията в последната минута на продълженията.

Шалке - Аякс. 3:1. Ник Върджър

Лига Европа. ¼ финали. Реванш мачове

(1:1, 0:0, 0:0)

Цели:Мхитарян, 10 (). Рашфорд, 107 (). – Ани, 32 ().

Финалът на Лига Европа на УЕФА 2017-2018 ще бъде 47-то издание на този турнир и 9-то поред, откакто Купата на УЕФА беше преименувана на Лига Европа. Състезанието се счита за второто най-престижно клубно състезание футболен турнир„Стария свят“ след Шампионската лига, а в него участват отбори от европейските първенства, които заемат съответните места в края на миналия сезон в национални лиги, както и носители на купа и клубове, загубили в 3-ия и плейофния кръг на Шампионската лига.

Победителят в Шампионската лига на УЕФА ще получи правото да играе срещу победителя в Шампионската лига в мача за Суперкупата на УЕФА, а също така ще стане собственик на директен билет за групова фазаШампионска лига за следващия сезон.

Финал на LE 2018: кога, къде и на какъв стадион ще се проведе

На 9 декември 2016 г. на заседание на Изпълнителния комитет на УЕФА в Нион (Швейцария) беше решено да се даде правото за домакинство на финала на Лига Европа на УЕФА през 2018 г. на стадион Парк Олимпик Лион във Франция (друго име е Люмиер). Арената има капацитет от 59 186 зрители, което я прави третият по големина стадион във Франция след „Парк де Пренс“ и „Велодром“.

Местният клуб Лион играе домакинските си мачове на стадиона. Освен това тук се игра финалът на ЕВРО 2016, а също така се планира да бъде домакин на полуфиналите и финала женско първенствоСветовно първенство по футбол 2019 и някои летни мачове олимпийски игри 2024 г. Понякога там се провеждат и мачове по ръгби и хокей.

Датата на финалния мач беше избрана 16 май 2018 г. По традиция от минали години началото на мача е насрочено за 20:45 (московско време). Само след 10 дни ще се изиграе решаващият мач от Шампионската лига и най-накрая ще станат известни участниците в Суперкупата на УЕФА 2018.

Победители от предишни години

В последното равенство на LE финална играСрещнаха се английският "Манчестър Юнайтед" и холандският "Аякс". В резултат клубът от Манчестър се оказа най-силен, побеждавайки отбора на Амстердам с резултат 2:0.

• 2008/09 – Шахтьор – Вердер 2:1;

Съвсем скоро ще бъдат определени победителите във всички водещи европейски първенства по футбол и всички ще излязат на почивка. Но основните мачове за тази година ще се проведат в края на май и началото на юни. Това, както може би вече се досещате, са финалите на Лига Европа и Шампионска лига. В наши дни футболните фенове все по-често си задават въпроса къде ще се проведе финалът на Лига Европа през 2017 г.? Имаме цялата информация по този въпрос, която ще се радваме да споделим с вас.

Финалът на УЕФА Лига Европа 2016/2017 е кулминационният мач между двамата най-добрите отбори, които изминаха дълъг път като втория по сила клубен турнир в Европа. Тази година финалът на Лига Европа ще се проведе в Swedish Friends Arena на 24 май. Остава съвсем малко, а именно да разберете имената на късметлиите, които ще успеят да стигнат до главния мач на турнира. Заложени са слава и големи парични награди. Следователно битката за билети за финалите обещава да бъде гореща.

Малко за основната арена

Friends Arena в Солна беше открита на 14 ноември 2012 г приятелски мачнационалните отбори на Швеция и Англия. След това шведският национален отбор започва да играе всичките си мачове на този стадион.

Стадионът може да побере 50 000 зрители наведнъж. Освен това, благодарение на прибиращия се покрив, арената може да се трансформира в закрита концертна зала с капацитет до 70 000 души.

Кой има по-голям шанс да спечели финала на Лига Европа 2016/2017?

Името на победителя ще бъде обявено на 24 май 2017 г. Въпреки това букмейкърите, феновете и футболни експертивече направиха своите прогнози, разкривайки категоричните фаворити на турнира. С най-големи шансове за спечелване на Лига Европа са Манчестър Юнайтед, Рома и Лион. Но както показва историята, всичко може да се случи във футбола и явните фаворити често остават назад.

Струва си да се отбележи, че в този жребий на LE испанският Севиля със сигурност няма да спечели турнира, както направи през последните три сезона. Припомняме, че тази година андалусийците участват в по-престижен турнир, наречен УЕФА Шампионска лига.