Zhrnutie hodiny matematiky „Priestorové vzťahy. Doľava, doprava

Oksana Sharova
Poznámky k lekcii „vľavo, vpravo“ v mladšia skupina

Učitelia Sharova O. V., Zolotova T. N.

Poznámky k lekcii pre mladšiu skupinu: « Vľavo, správne» .

Vzdelávacia situácia: LEFT, SPRÁVNE

Cieľ:

1. objasniť priestorové vzťahy « vľavo» - « správne» vytvoriť detskú predstavu o polohe objektu napravo a naľavo od nich;

2. upevniť schopnosť identifikovať a pomenovať vlastnosti predmetov;

3. trénovať mentálne operácie: analýza, porovnávanie, zovšeobecňovanie a analógia;

4. rozvíjať pozornosť, reč, predstavivosť, logické myslenie.

Materiál:

Demo: hračka "zajac", košík, breza (rozloženie, písm.

Výdaj: Cukríky rovnakej veľkosti, žlté a červené, vystrihnuté z kartónu.

Pokrok vo vzdelávaní situácie:

1. Úvod do hernej situácie.

Didaktické úlohy: motivovať deti k herným aktivitám.

Učiteľ zhromaždí deti okolo seba.

– Radi navštevujete?

– Prečo sa ti to páči?

– Koho chodíš navštevovať?

Učiteľ hovorí, že poslal list deťom a pozval ich na návštevu "zajačik".

– Chodia ľudia na návštevu s prázdnymi rukami?

- Čo môžeme urobiť, aby sme vás potešili? "zajačik"?

Počúvame všetky návrhy detí, po ktorých sa rozhodneme potešiť "zajačik" sladkosti.

– Kde si môžem kúpiť sladkosti? (V obchode.)

– Chcete ísť do obchodu a kúpiť si sladkosti "zajačik"?

-Môžeš?

2. Aktualizácia vedomostí

Didaktické úlohy: aktualizovať vedomosti detí, že existuje pravá a ľavá ruka, schopnosť identifikovať a pomenovať vlastnosti predmetov, rozvíjať reč

Deti pristúpia k stolu – ako keby boli v obchode – a postavia sa tvárou k učiteľovi. Ak deti v skupina veľa, potom môžu deti pristupovať k stolom po 4 osoby. Na stole (na stoloch) K dispozícii sú cukríky dvoch farieb rovnakej veľkosti. Počet žltých aj červených cukríkov sa rovná počtu detí. Cukríky sú zmiešané.

– Ako sa líšia sladkosti? (Farba.)

Učiteľ vyzve deti, aby si vzali pravá rukačervené cukríky a ľavá ruka– žltá. Úloha sa kontroluje individuálne pre každé dieťa.

Deti odchádzajú od stolov (z obchodu) a priblížte sa k učiteľovi.

Učiteľka hovorí, že nosiť cukríky v rukách je nepohodlné, cukrík sa môže roztopiť a ponúkne sa, že ho dá do košíka.

– Najprv vložte do košíka všetky žlté cukríky. V ktorej ruke ich držíš? (Na ľavej strane.)

– Aké sladkosti vám ostali? (Červená.)

– V ktorej ruke držíš červené cukríky? (Vpravo.)

– Do košíka vložte červené cukríky.

3. Ťažkosti v hernej situácii

Didaktické úlohy:

1) vytvorte motivačnú situáciu pre formovanie detských predstáv o polohe objektu napravo a naľavo od nich;

2) vytvoriť pod vedením učiteľa skúsenosť so zaznamenávaním ťažkostí a pochopením ich príčiny.

Deti spolu s učiteľkou pristupujú k miestu, kde stojí breza.

Učiteľ hovorí, že aby sa dostal do "zajačik", musíte ísť napravo od brezy.

Vzniká ťažkosť.

– Vedeli ste si vybrať cestu? (Nie.)

- Prečo by nemohli? (Pretože nevieme, ako ísť doprava.)

4. Objavovanie nových poznatkov

Didaktické úlohy:

1) vytvoriť u detí predstavu o polohe objektu napravo a naľavo od nich;

2) formovať zážitok samostatného objavovania a emocionálny zážitok radosti z objavovania.

– Skúste hádať sami! Natiahnite pravú ruku do strany. Čo myslíte, ak pôjdeme smerom, kde ukazuje pravá ruka, pôjdeme doprava alebo doľava? (Správne.)

Učiteľka deti pochváli a sklame ich výsledok: ak potrebujete ísť doprava, potom musíte natiahnuť pravú ruku do strany a ísť týmto smerom.

- Teraz hádaj, ktorá cesta ide doľava.

Deti musia ukázať cestu v blízkosti ľavej ruky.

- Výborne! Čo je teda potrebné urobiť, aby ste išli doľava?

(Musíte natiahnuť ľavú ruku do strany a kráčať týmto smerom.)

Učiteľ urobí záver: to, čo je blízko vašej pravej ruky, je napravo od vás a to, čo sa nachádza v blízkosti ľavej ruky, je naľavo od vás.

5. Začlenenie nových poznatkov do znalostného systému a opakovanie

Didaktické úlohy: organizovať aktívny oddych deti, rozvíjať pozornosť na reč, upevňovať schopnosť určiť polohu objektu vzhľadom na seba.

Deti kráčajú po ceste k stolu, pri ktorom je "zajačik", pozdravte ho, položte košík so sladkosťami a ponúknite mu maškrtu.

Učiteľ hovorí "zajačik"že deti našli jeho dom, pretože sa naučili určovať, čo sú to predmety naľavo od nich a ktoré - správne.

"zajačik"žiada deti, aby ukázali, ako to dokážu.

Deti tancujú pri veselej hudbe "Boogie-Woogie"

6. Reflexia (celkom)

Didaktické úlohy: Obnovte v pamäti detí, čo robili, a vytvorte situáciu úspechu.

Deti sa zhromažďujú okolo učiteľa.

-Kde si bol dnes?

Učiteľka deti chváli a hovorí, že si dokázali nájsť domov "zajačik" pretože vedia, kde je pravda a kde vľavo.

NÁVRH PLÁNU.

„Konsolidácia myšlienok o pojmoch „vpravo“, „vľavo“, „hore“, „dole“, „stred“.

Cieľ : Upevnenie predstáv o pojmoch „hore“, „dole“, „vpravo“, „vľavo“, „uprostred“.

Úlohy:

Nápravné: rozvoj pamäti, pozornosti, myslenia, reči, emocionálno-vôľovej sféry.

Vzdelávacie: konsolidácia myšlienok o pojmoch „vpravo“, „vľavo“, „hore“, „dole“, „stred“; orientácia v diagrame vlastného tela.

Výchovné: dodržiavanie pravidiel správania počas hry; plnenie úloh podľa pokynov.

Úvodná časť.

„Ahojte deti. Dnes si budeme pamätať, kde je naša pravica, kde je ľavica, hore-dole.“

HRA "STRIPS"

Účel hry : upevnenie predstáv o stranách „vpravo“, „vľavo“, „hore“, „dole“, rozlišovanie farieb, formovanie schopnosti konať podľa vzoru.

Vybavenie : červené a biele pruhy.

Priebeh hry:

Učiteľka rozdáva deťom obálky s pruhmi.

Deti, teraz sa budeme hrať s vami. Každý z vás má na stole obálky a list papiera. Mám aj obálku. Teraz rozložím pruhy na tabuľu a vy by ste mali rozložiť pruhy na svoj list.

(Potom sa učiteľ otočí chrbtom k deťom, rozloží prvý prúžok a určí jeho umiestnenie).

Vezmem pásik červenej a položím na vrch. Deti, nájdite vo svojich obálkach pásik rovnakej farby a vložte ho rovnakým spôsobom ako ja. Kam si dal pásik? (hore).

(Potom učiteľ vezme ďalší biely prúžok a umiestni ho po svojej pravici).

Deti, akej farby by ste mali mať prúžok? (musíte si vziať biely pásik)

Deti, kam by ste mali umiestniť prúžok? (vpravo)

Po určení miesta žiaci tento pás rozložia v danom smere.

(Potom učiteľ vezme červený prúžok a položí ho).

Aký farebný pás som vzal? (červená)

Kam som dal pásik? (dole)

Po objasnení umiestnenia prúžku učiteľ hovorí:

Nájdite pásik rovnakej farby a umiestnite ho rovnakým spôsobom ako ja.

Potom učiteľ vezme biely pásik a položí ho naľavo.

Deti, aký farebný prúžok som si vzal? (biela)

Kam by ste mali pásik umiestniť? (vpravo)

Po zadaní umiestnenia prúžku:

Teraz nájdite pásik rovnakej farby a umiestnite ho rovnakým spôsobom.

Výborne. Teraz poďme upratať naše pracovisko. Položte obálky na okraj stola. A ja ich prejdem, pozbieram a dám vám ďalšie obálky na ďalšiu úlohu.

HRA „VYTVORIŤ POSTAVU“.

Účel hry : upevniť pochopenie študentov o stranách „vpravo“, „vľavo“, „hore“, „dole“; rozšírenie predstáv o geometrických tvaroch; rozlišovanie farieb; schopnosť konať spamäti.

Vybavenie : pruhy rôznych farieb a rôzne dĺžky; list papiera.

Priebeh hry:

Každý z vás má obálku s farebnými pásikmi. Pozrite sa, akú farbu majú pruhy. Ukážte pruhy červenej, žltej, modrej. Aký je najkratší pás? (žltý pruh) A najdlhší? (red) Majú všetci tieto pruhy? Dobre.

Teraz rozložím geometrický obrazec. Vašou úlohou je zistiť, o akú postavu ide. Najdlhší červený prúžok umiestnim na vrch dosky. Vpravo pod uhlom som dal modrý pruh. Žltý (najmenší) pás položím tak, aby sa spojil s červeným a modrým pásikom. Upozorňujeme, že obrázok leží približne v strede listu.

Akú postavu ste získali? (trojuholník)

Teraz sa pokúste zostaviť rovnaký obrázok pre seba. Ktorý pásik máme dať navrch? (červená) Kam umiestnime modrý pruh (napravo, šikmo), žltý (spája červený a modrý pruh)? Podarilo sa to?

Teraz použite zvyšné pásiky na zostavenie iného tvaru. Vezmite žltý prúžok a položte ho na list v pravom dolnom rohu vertikálne. Položte modrý pás vodorovne. Aký pás zostal? (červený pruh) Tento pruh použite na spojenie žltého a modrého pruhu. Akú postavu ste získali? (trojuholník) Kde to je? (pravý dolný roh)

Dobre. Teraz odstráňte listy papiera. Predstavte si, že celý stôl je list papiera. Zostavte trojuholník sami a opýtajte sa suseda, kde je.

Šikovné dievčatá. Teraz si trochu oddýchneme.

Postavte sa vzpriamene, položte si ruky na opasok (po stranách)

Nakloňte hlavu dopredu, rovno.

Nakloňte hlavu dozadu, rovno.

Nakloňte hlavu doprava, rovno.

Nakloňte hlavu doľava, rovno.

Teraz potiahnite rukoväte dopredu; hore; do strán.

No a posledné cvičenie.

Rúčky na opasku (po stranách). Nakloňte trup doprava a teraz doľava.

Dobre. Teraz si pokojne sadneme na svoje miesta.

HRA "OBRÁZOK"

Účel hry : naučiť umiestňovať predmety na list papiera, upevňovať predstavy žiakov o stranách: hore, dole, vpravo, vľavo; rozvíjať pozornosť, napodobňovanie; upevniť vnímanie holistických predmetov a rozdielov medzi sebou.

Vybavenie : veľký list papiera, veľké detaily aplikácie (slnko, pás zeme, dom, muž, strom, vták), listy papiera, rovnaké malé prvky aplikácie.

Priebeh hry : Teraz dám každému kus papiera a obálku. Otvorte to. Aké čísla vidíš? (slnko, dom, strom, vták, zem, človek) Mám rovnaké postavy, ale sú väčšie. Teraz urobíme krásny obrázok. Vezmeme si pás zeme. Kam to máme dať? (nižšie) (Jedno z detí na žiadosť učiteľa vyjde a položí prúžok na plátno a zvyšok na plachty) Vezmite slnko. Kam to máme dať? (hore, vľavo) (Jedno z detí na žiadosť učiteľa vyjde von a položí slnko na plátno a zvyšok - na svoje plachty) Vezmite si dom. Kam to máme dať? (vpravo) (Jedno z detí na žiadosť učiteľa vyjde a položí dom na plátno a zvyšok na svoje plachty) Vezmite strom. Kam to máme dať? (vľavo) (Jedno z detí na žiadosť učiteľa vyjde von a položí strom na plátno a zvyšok na plachty) Vezmite malého muža. Položme to vedľa domu. (Jedno z detí na žiadosť učiteľa vyjde von a položí malého človiečika na plátno a zvyšok na svoje plachty) Vták priletel na strom. (Jedno z detí na žiadosť učiteľa vyjde von a položí vtáčika na strom a ostatné na obliečky) Pozrime sa, čo máme. (Dieťa povie na žiadosť učiteľa)

Výborne. Páči sa vám vaša maľba?

Záverečná časť.

Dnes sme pracovali dobre, veľa sme si zapamätali, veľa sme dokázali.


Sedavé hry a herné cvičenia pre deti 3-7 rokov. Zbierka hier a cvičení Borisova Marina Mikhailovna

"Ľavá je správna!" (hra pre deti od 6 do 7 rokov)

Deti sedia na stoličkách v kruhu.

V strede je vodič s loptou.

Vodič hodí loptu jednému z chalanov. Ak vodič zakričí: „Vezmi si to!“, dieťa po chytení lopty musí pomenovať meno svojho suseda vľavo. Ak počas hodu zaznie slovo „Vráťte to!“, musíte povedať meno suseda napravo.

Ten, kto urobí chybu, nahradí vodcu.

Tento text je úvodným fragmentom. Z knihy Sedavé hry a herné cvičenia pre deti 3-7 rokov. Zbierka hier a cvičení autora Borisova Marina Michajlovna

„Dve priateľky“ (hra pre deti vo veku 4–6 rokov) Deti stoja v kruhu alebo sú rozptýlené. Učiteľ ukazuje pohyby a vyslovuje text, deti opakujú pohyby Dve priateľky na trávniku: (Potlieskajú kolenami.) „Kva-kva-kva, kva-kva-kva.“ (Tlieskajú rukami.) Dve zelené žaby: (Tlieskajú

Z knihy autora

„Dom“ (hra pre deti vo veku 4–6 rokov) Deti stoja v kruhu alebo sú rozptýlené. Učiteľ ukazuje pohyby a vyslovuje text, deti pohyby opakujú. Na okraji lesa je dom (Dlane si skladajú do „domu“ nad hlavou.) Na dverách visí zámok, (Zatvárajú dlane „do zámku“.) muž stojaci za dverami.

Z knihy autora

„Rybia kosť“ (hra pre deti od 4 do 6 rokov) Deti stoja v kruhu alebo sú rozptýlené Učiteľ ukazuje pohyby a vyslovuje text, deti pohyby opakujú. Náš vianočný stromček je krásny, (Chodia v kruhu, držia sa za ruky.) Vstal k nebesiam, (Zastavia sa, natiahnu ruky.) Štíhly

Z knihy autora

„Semafor“ (hra pre deti od 4 do 6 rokov) Na hru potrebujete papierové kruhy (priemer 10 cm) - červené, zelené a žlté - pripevnené na paličky Deti stoja v rade a vykonávajú cvičenia podľa signálov vedúceho : na červený signál čupnú, na žltú - vstať, na zelenú -

Z knihy autora

„Tri medvede“ (hra pre deti 4–6 rokov) Učiteľ ukazuje pohyby a vyslovuje text, deti pohyby opakujú. Tri medvede kráčali domov. (Pochodujú na mieste.) Otec bol veľký, veľký, (Zdvihnite im ruky.) Mama je trochu menšia, (Natiahnite ruky dopredu na úroveň

Z knihy autora

„Klop-klop“ (hra pre deti 4–6 rokov) Učiteľ ukazuje pohyby a číta text, deti pohyby opakujú po učiteľovi: „Klop-klop-klop!“ (Tri údery päsťami proti sebe.) - Áno, áno, áno. (Tri tlesknutia rukami.) - Môžem prísť k vám? (Tri údery päsťami proti sebe.) - Vždy šťastný! (Tri

Z knihy autora

„Podaj loptu“ (hra pre deti 4–7 rokov) Hráči stoja v kruhu vo vzdialenosti jedného kroku od seba. Učiteľ dá jednému z detí loptu. Na príkaz učiteľa: "Začnite!" deti si v kruhu podávajú loptu, pričom jasne hovoria: Bežíš, zábavná lopta, rýchlo, rýchlo rukami. U

Z knihy autora

„To som ja“ (hra pre deti od 4 do 7 rokov) Deti stoja v kruhu alebo sú rozptýlené Učiteľ ukazuje pohyby a vyslovuje text, deti pohyby opakujú. Toto sú oči. Tu. Tu. (Ukážte najprv ľavé oko, potom pravé oko.) Toto sú uši. Tu. Tu. (Vezmite si najprv ľavé ucho, potom

Z knihy autora

„Na žirafách“ (hra pre deti vo veku 4–7 rokov) Deti stoja v kruhu alebo sú rozptýlené. Učiteľ ukazuje pohyby a vyslovuje text, deti pohyby opakujú. Žirafy majú fľaky, fľaky, fľaky, fľaky všade, (Potľapkať sa po tele - dať fľaky.) Na čele, ušiach, na krku, na

Z knihy autora

„Kruh“ (hra pre deti vo veku 5–7 rokov) Deti vytvoria kruh, tancujú v kruhu a hovoria: Kru-kru-krug, Hrajte na roh, Raz, dva, tri - Tanya, otoč sa! Dievčatko (chlapec) pomenované menom sa musí otočiť o 180°. Hra

Z knihy autora

"Kto odišiel?" (hra pre deti vo veku 5 – 7 rokov) Deti stoja v kruhu alebo polkruhu Učiteľ vyzve jedného z hráčov, aby si spomenul na tých, ktorí sú nablízku (5 – 6 osôb), a potom odídu z miestnosti alebo sa odvráti a zavrie oči. Jedno dieťa sa schováva: „Hádaj

Z knihy autora

"Kto prišiel?" (hra pre deti vo veku 5–7 rokov) Deti stoja v kruhu alebo sú rozptýlené. Učiteľ ukazuje pohyby a vyslovuje text, deti pohyby opakujú. Kto prišiel? (Dlane a prsty oboch rúk spojte, 4-krát zatlieskajte končekmi palcov.) My, my, my! (Tipy

Z knihy autora

„Lavata“ (hra pre deti vo veku 5–7 rokov) Deti vytvoria kruh bez toho, aby sa držali za ruky, deti sa pohybujú bočnými krokmi, najprv jedným smerom a pri opakovaní slov druhým smerom hovoria: Spolu tancujeme -. Tra-ta-ta, tra-ta-ta, Náš obľúbený tanec je lavata. Moderátor hovorí: „Môj

Z knihy autora

„Dlane“ (hra pre deti od 5 do 7 rokov) Dvaja hráči stoja oproti sebe. Hráči súčasne tlieskajú rukami a potom spoja dlane pred sebou (pravá s ľavou, ľavá s pravou). Potom sú dlane spojené krížom - sprava doprava, zľava doľava. Potom bavlna - a

Z knihy autora

„Lopta“ (hra pre deti vo veku 5–7 rokov) Deti stoja v kruhu alebo sú rozptýlené Učiteľ ukazuje pohyby a vyslovuje text, deti pohyby opakujú. Desať, deväť, (tlieskajú rukami.) 8, sedem, (plieskajú ich po kolená.) Šesť, päť, (tlieskajú.) Štyri, tri, (tlieskajú.) Dva, jedna.

Z knihy autora

„Tik-tak-tak“ (hra pre deti vo veku 5–7 rokov) Deti stoja rozhádzané Učiteľ dáva signál: „Tisk!“. – deti sa ohýbajú doľava a doprava; na signál: "Áno!" - zastavia a na signál: "Klop!" - skáču na mieste. Z hry odchádza ten, kto sa pomýli. Signály sa opakujú 5-8

Ako naučiť dieťa rozlišovať medzi ľavou a pravou stranou Aby sa dieťa v „dospeláckom“ svete cítilo pohodlne a sebaisto, bude sa musieť naučiť veľa zákonov a pravidiel. A tiež rozvíjať dôležité zručnosti, z ktorých jedna je schopnosť rozlišovať medzi pravou a ľavou stranou, to znamená navigovať v priestore. Ako ukazuje prax výchovy predškolských detí, pojmy „hore“ a „dole“ si deti osvojujú pomerne ľahko. Dieťaťu však bude trvať viac ako jeden deň, kým si zapamätá, kde je ľavica a kde pravá. Rodičia by mali svoje dieťa aktívne učiť pojmy ako „vpravo“ a „vľavo“ už od troch rokov, aby v budúcnosti dieťa nemalo problémy s písaním, počítaním, športom a inými druhmi duševných a fyzických aktivít. Ako naučiť dieťa rozlišovať medzi ľavou a pravou rukou 1. Prvým krokom k úspechu môže byť schopnosť dieťaťa rozlíšiť, kde sa nachádza ľavá a pravá ruka. Keďže deti majú konkrétne myslenie, odporúča sa v predškolskom veku vytvárať asociácie s inými predmetmi. Vysvetlite napríklad, že pravá ruka je tá, do ktorej berie ceruzku alebo lyžicu. 2. Ak už nedochádza k zámene s rukami, prezraďte dieťaťu ešte jedno „tajomstvo“: všetko, čo je na strane pravej ruky, je tiež správne. Napríklad noha, oko, ucho, líca atď. 3. Dôležité je trénovať aj schopnosť určovať polohu predmetov v priestore, a to nielen častí tela. Ak to chcete urobiť, požiadajte dieťa, aby položilo hračku napravo, alebo sa opýtajte, aké predmety sú po jeho ľavej strane atď. 4. Použite rovnakú techniku, keď idete s dieťaťom po ulici – všímajte si predmety a predmety okolo. Nezabudnite komentovať, čo vidíte. Napríklad: „Pozri, aký krásny pes beží naľavo od nás. vidíš? alebo "Aké svetlé ruže kvitnú na záhone po tvojej pravici, wow!" 5. Počas chôdze sa nezabúdajte sústrediť na nadchádzajúcu trasu – aj to pomôže dieťaťu naučiť sa rozlišovať pravú a ľavú stranu. Ak sa cesta stáča, opíšte to slovne: „Stačí, že odbočíme doľava a sme takmer doma.“ Po chvíli môžete úlohu skomplikovať - ​​a zahrať si hru „Walk me home“, keď samotné dieťa komentuje prejdenú cestu. 6. Môžete sa naučiť, kde je pravá a ľavá strana tým, že urobíte takmer čokoľvek. IN každodenný život, napríklad pri otváraní skrine s vecami vášho dieťaťa sa môžete opýtať: „Kde máš červené tričko? Tu je, leží naľavo od modrých nohavíc." Alebo požiadajte dieťa, aby vám pomohlo – dajte za úlohu získať knihu z police, ktorá je na ľavej strane. Rovnakým spôsobom, keď idete do škôlky, povedzte, že jedna topánka sa má obúvať na ľavú nohu a druhá na pravú. Vďaka týmto odkazom si dieťa rýchlo zapamätá slová a ich význam, čo mu pomôže orientovať sa v priestore. 7. Je potrebné, aby dieťa vedelo určiť ľavú a pravú stranu nielen zo svojej strany, ale aj zo strany svojho partnera. Na tento účel možno použiť zrkadlový obraz. Vhodné je cvičiť aj na bábike – hračku najskôr priložte chrbtom k dieťaťu a opýtajte sa, kde má pravú ruku. Potom na ňu priviažte stuhu, ako aj na pravú ruku dieťaťa. Potom otočte bábiku tvárou k dieťaťu tak, aby boli stužky na dieťati aj na bábike zarovnané. rôzne strany. Opäť ju otočte chrbtom k dieťatku - a stuhy budú ladiť. Je dôležité, aby dieťa pochopilo, že pravá ruka zostáva vždy správna - mení sa iba vzájomná poloha predmetov. Vo veku štyroch rokov by rodičia mali naučiť svoje dieťa chápať význam slov „vpravo“ a „vľavo“. Aby vaše dieťatko ľahko rozlíšilo pravú a ľavú stranu, použite špeciálne hry a cvičenia. Okrem toho existuje veľa riekaniek, ktoré pomôžu naučiť vaše dieťa, ako sa pohybovať vo vesmíre.

Pre dieťa fráza „choď doľava“ nič neznamená. Najprv si musí zapamätať, kde je pravá a ľavá strana, pričom ako príklad použije svoje vlastné telo. Aby ste dieťaťu uľahčili toto zapamätanie, môžete mu napríklad uviazať šnúrku na zápästie pravej ruky. Teraz bude mať dieťa referenčný bod: kde je vlákno, tam je pravá ruka. Pokúste sa dať svojmu dieťaťu pokyny v hre a v živote tak často, ako je to možné, pomocou konceptu správneho, pričom mu naznačte, že práve tu je niť. Napríklad, keď si obúvate svoje dieťa, požiadajte ho, aby dal pravú nohu dopredu.

Úplne prvé hry na zapamätanie si strán tela sú veľmi jednoduché: zdvihnite pravú ruku, zatvorte ľavé oko, ukážte ľavé ucho atď. Po prvé, toto všetko musí bábätko ukázať na svojom tele. Koniec koncov, na tele inej osoby stojacej oproti, vpravo a vľavo sa menia miesta; Dieťaťu bude trvať dlho, kým to pochopí. Preto je lepšie hrať takéto hry, keď stojíte vedľa dieťaťa alebo chrbtom k nemu.

„Vpravo“ a „vľavo“ ako pohyb správnym smerom

Pre trochu staršie dieťa môžete vymyslieť zložitejšie hry. V takýchto hrách si bude musieť nielen zapamätať, kde je pravá a ľavá strana, ale aj pohybovať sa týmto smerom. Môžete kombinovať výučbové smery pohybu a počítania. Môžete napríklad požiadať svoje dieťa, aby sa otočilo a/alebo urobilo určitý počet krokov so zavretými očami. pravú stranu. Potom musí bábätko ešte so zavretými očami hádať, kde skončilo. Je to skvelá hra na hranie s dieťaťom vo veku asi troch rokov. Ak vôbec nepozná skóre, môžete sa ho jednoducho opýtať: „odbočiť doľava, krok, krok, odbočiť doprava“ atď. Pri takejto hre si dieťa nielen zapamätá, kde je vpravo a vľavo, ale naučí sa aj navigovať v priestore.

Orientácia listu

Až potom, čo sa dieťa naučí vlastné telo kde je pravá a ľavá strana, môžete ho naučiť navigovať na hárku papiera. Nie je potrebné vymýšľať zložité a zložité hry. Stačí, keď si dieťa sadne kresliť, požiadajte ho, aby na hárok niečo nakreslilo vpravo alebo vľavo. Najprv je lepšie použiť v pokynoch iba jeden koncept: „nakreslite slnko na pravú stranu“. Až potom môžete pridať pojmy horná/spodná časť a poskytnúť zložitejšie pokyny: napríklad „nakreslite trávu vľavo dole na hárku“. Na aktivity s dieťaťom si môžete zakúpiť špeciálne zošity. Vyberte si také, ktoré sú primerané jeho veku. V nich môžete nielen plniť existujúce úlohy, ale aj vymýšľať svoje vlastné. Požiadajte napríklad o zafarbenie objektu, ktorý je na hárku úplne vpravo.

Aby ste svojmu dieťaťu uľahčili orientáciu v hárku, pred začatím kreslenia ho požiadajte, aby položilo ruky na okraje hárku a pripomenulo mu, kde je pravá a ľavá ruka. Nechajte dieťa hádať, že pravá strana listu je tam, kde je pravá ruka.

Grafický diktát

Ďalším spôsobom, ako sa naučiť vpravo a vľavo, je grafický diktát. Je lepšie ho stráviť s dieťaťom vo veku 5-7 rokov. Pre mladšie dieťa bude diktát príliš náročný na dokončenie.

Podstatou diktátu je, že dieťa potrebuje nakresliť čiaru pozdĺž buniek perom alebo fixkou podľa pokynov. Výsledkom je nejaký vzor alebo dizajn. Najprv dajte svojmu dieťaťu veľmi jednoduché vzory. Napríklad 1 bunka hore, 1 doprava, 1 dole, 1 doprava atď. Keď dieťa pochopí podstatu toho, čo potrebuje urobiť, môžete mu skomplikovať pokyny.

Pomocou grafického diktátu môžete kresliť rôzne zvieratá, pevnosti a čokoľvek iné, čo sa vám páči. Kresby na grafický diktát nájdete v špeciálnych školských zošitoch alebo si ich vymyslite sami. Dôležité je vždy používať károvaný papier. Veľkosť buniek závisí od veku dieťaťa: čím je starší, tým menšie sú bunky. Ďalší zásadný bod: pred vykonaním grafického diktátu neukazujte dieťaťu kresbu, s ktorou by malo skončiť.

V cárskej armáde vznikol najväčší problém kvôli tomu, že vojaci – ktorí pochádzali z roľníckeho prostredia – nerozlišovali medzi správnym a ľavá strana. Problém sa vyriešil priviazaním zväzkov sena a slamy k nohám vojakov. Velitelia zavelili takto: Seno – slama. V zatáčaní správnym smerom neboli žiadne chyby.

Časy hustej nevedomosti sa skončili a moderní vojaci statočne plnia rozkazy svojich veliteľov, neomylne sa otáčajú doľava a doprava. Ale v ZÁKLADNÁ ŠKOLA, problém definície kde je vľavo, kde je vpravo je to veľmi ostré. Väčšina detí si mýli ľavú a pravú stranu. Vidno to najmä na hodinách telesnej výchovy.

Ako naučiť dieťa rozlišovať pravú a ľavú stranu?

Som zástancom diskrétneho učenia pre deti. Kým je dieťatko ešte malé, obliekame ho a komentujeme. Nohavicu dáme na ľavú nohu, nohavicovú dáme na pravú nohu.

Kŕmime dieťa a tiež komentujeme: do pravej ruky vezmeme lyžičku, do ľavej držíme chlieb.

Naša dcéra vo veku jedného roka vedela ľahko navigovať, kde je vpravo a kde vľavo.

Kde je vpravo, kde je vľavo

Zrkadlenie v bočnom rozlíšení

Keď mala naša dcérka dva roky, chodili sme s ňou na vzdelávacie aktivity v r detského centra. Učiteľ berie dieťa do ľavej ruky a hovorí deťom: "Vezmeme deti do pravej ruky." Po vyučovaní som prišiel k učiteľovi a spýtal som sa: „Prečo si držal dieťa v ľavej ruke a deťom bolo povedané, aby ho vzali do pravej ruky?

Učiteľka mi odpovedala: „Pretože som sedel tvárou k deťom a dostali sme zrkadlový obraz. Aby po mne všetko zopakovali, nazval som ich zlým menom.“

Toto vysvetlenie sa mi zdalo vierohodné, ale nejako sa mi nepáčilo. Som zvyknutý nazývať veci pravými menami, aj keď sa rozprávam s deťmi.

V tom čase, keď mala moja dcéra 2 roky, ľahko rozlišovala pravú a ľavú stranu. Počúvala učiteľa a vzala dieťa do pravej ruky.

V 3 rokoch sme s dcérkou začali chodiť na tanečné. Učiteľka tanca povedala, že deti majú zmätok, kde je vľavo a kde vpravo a požiadala, aby na vreckovky prišili slučky, aby sa vreckovky dali zavesiť na pravú rúčku. Rovnako ako vojaci vešali slamu na nohy

Po hodine mi Olesya začala hovoriť: „Mami, naša učiteľka tanca na pravej strane hovorí: toto je ľavá ruka. A na ľavej strane hovorí, že toto je pravá ruka."

Keď som navštevoval tanečný kurz, ukázalo sa, že aj učiteľka hlásala pravú a ľavú stranu nesprávne – zrkadlovo.

Keď mala Olesya 2 roky, stále nevenovala pozornosť tomu, že učiteľ držal dieťa v ľavej ruke, ale nazval ruku pravou. Ale vo veku troch rokov si moja dcéra všimla, že učiteľka drží v ľavej ruke vreckovku, ale povedala: „Drž vreckovku, ako je moja, v pravej ruke.“

Zdá sa, že väčšina učiteľov, ktorí cvičia, pomenúva ľavú a pravú stranu zrkadlovo. Tým pádom podľa mňa iba pletú deti. Deti sú predsa veľmi bystré a väčšina detí do 3 rokov vie perfektne rozlíšiť pravú a ľavú stranu. Ale názov strán v zrkadlovom obraze vedie k tomu, že deti sa začnú zmiasť so stranami, keď prídu do školy.

Ako to môže byť? Je potrebné zaviesť spoločné hry s deťmi, hry, ktoré im pomôžu orientovať sa, kde je vpravo a kde vľavo.

Hry s deťmi na priestorovú orientáciu

Vo veku štyroch rokov by dieťa malo byť schopné:

  • rozlišovať medzi pravou a ľavou rukou;
  • určiť smer od seba: dopredu-dozadu, doprava-doľava, hore-dole
  • rozumieť a používať slová a predložky: nad, pod, v strede; vnútri, vonku, okolo; hore, dole; vľavo, vpravo, uprostred.

Hra 1: sprava-doľava

Požiadame dieťa, aby zdvihlo pravú ruku. Ak zdvihne pravú ruku, dáme mu hračku do tejto ruky. A pýtame sa, v ktorej ruke má hračku a ako sa volá druhá rúčka.

Potom vás požiadame, aby ste sa voľnou ľavou rukou dotkli líca, nohy alebo kolena. Požiadame dieťa, aby pomenovalo, ktorej časti tela sa dieťa dotýka, vľavo alebo vpravo.

Potom požiadame dieťa, aby si hračku prenieslo do ľavej ruky a pravou rukou zopakovalo všetky úkony: dotknite sa jeho líca, nohy, kolena a pomenujte ich.

Prejdeme k tvári a ľavou rukou sa dotkneme ľavého oka, obočia, nosnej dierky, ucha, ramena. A pravou rukou sa dotýkame správnych spárovaných častí tela.

Zvyčajne deti s radosťou ukazujú časti tela a ľahko určujú, čo je vľavo a čo vpravo.

Hra 2: Dobrý vojak

Dávame dieťaťu dve malé hračky rôznych farieb (vlajky, loptičky, ceruzky).

Matka je veliteľka a dieťa je statočný vojak. „Veliteľ“ dáva rôzne príkazy a „dobrý vojak“ ich vykonáva.

Príkazy môžu byť:

  • Ruky hore
  • ruky dole
  • zdvihnite pravú ruku
  • zdvihnite ľavú ruku
  • spustite pravú ruku atď.

Potom si matka a dieťa vymenia úlohy. Teraz je matka „dobrý vojak“ a dieťa je „veliteľ“. Je vhodné, aby aj matka urobila chyby pri dodržiavaní príkazov, aby dieťa mohlo matku opraviť. Deti naozaj rady opravujú dospelých.

Hra 3: Kde bola lopta hodená

Na povel dieťa hodí loptu daným smerom: dopredu-dozadu, hore-dole, doľava-doprava. Potom dieťa prikáže a mama (otec, starší bratia a sestry) vykonajú príkazy.

Tieto jednoduché hry sú dostatočne zábavné pre trojročné deti. Pri hre sa dieťa učí orientovať v priestore a ľahko určuje kde je vpravo, kde vľavo .

Fyziológia človeka je taká, že za jeho priestorovú orientáciu a vnímanie priestoru nie je zodpovedný jeden špeciálny zmyslový orgán, ale interakciu viacerých naraz (zrak, sluch a hmat). Zlé alebo nepresné formovanie priestorových pojmov môže negatívne ovplyvniť úroveň intelektuálneho rozvoja dieťaťa.

Téma „vpravo a vľavo“ sa v škole študuje pomerne plynule. Pomerne veľa dospelých si však mýli pravú a ľavú stranu. Schopnosť rozlišovať medzi pravou a ľavou stranou je dôležitým predpokladom mnohých typov učenia. Deti nastupujúce do 1. ročníka sa často ešte zle orientujú v priestore a v lietadle. Väčšina z nich je zmätená z pravej a ľavej strany tela, najmä vo vzťahu k iným ľuďom. Najväčšie ťažkosti pri rozvíjaní tejto zručnosti sa vyskytujú u ľavákov.

Preto je potrebné venovať dostatok času nácviku tejto zručnosti, viesť hodiny s dieťaťom vo forme rôzne hry a cvičenia.

Vaše dieťa musí čo najskôr začať zavádzať pojmy „vpravo“ a „vľavo“! Dieťa si nepomýli nohu a ruku, tak prečo si mýli pravú ruku s ľavou? Sú to rôzne časti tela! Dieťa sa učí porozumieť slovám „noha“ a „ruka“ v ranom detstve a otázka vpravo a vľavo sa pred ním vynára oveľa neskôr, keď sa nové slová už neučia s rovnakou ľahkosťou.

Ako hľadať pravú ruku?

Pravá ruka sa často hľadá pomocou zvyčajného úkonu (napríklad pri pokuse zdvihnúť lyžicu). Dahlov slovník definuje pravú ruku ako „skríženú“ (porovnaj s Puškinom: „ešte stále nedokázal, aby všetci vedeli, ktorá strana je pravá a ktorá ľavá, hoci mnohí z nich, aby sa nemýlili, dali znak kríž“). Tu je ďalší spôsob - pre tých, ktorí vedia čítať. Predstavte si akékoľvek slovo (napríklad „obchod“). Prvé písmeno tohto slova je vľavo, posledné je vpravo. Ľudia väčšinou čítajú zľava doprava bez rozmýšľania.

Pravá nie je ľavá a ľavá nie je pravá

Aké zvláštne je všetko! To, čo je pre mňa správne, sa ukazuje ako ponechané pre toho, kto je oproti mne. Aby som mu rozumel, musím sa (duševne či fyzicky) vžiť na jeho miesto, postaviť sa vedľa neho, pozerať sa na svet jeho očami.

Myslieť na niečo z pohľadu iného človeka nie je jednoduché. Ale dôležitosť tejto zručnosti nemožno preceňovať. Minimálne to ďaleko presahuje rámec samotného vzdelávania.

KOMENTÁR: Požiadajte dieťa, aby si zložilo ruky ako na obrázku. Prečítajte si popisky pod obrázkami. Diskutujte o tom, ako sa stalo, že pravá ruka skončila na ľavej. Požiadajte dieťa, aby si položilo ľavú ruku na pravé koleno, pláclo pravou rukou na ľavú nohu, načiahlo sa pravá noha do pravého ucha. Môžete dupať pravou nohou a mávať ľavou rukou súčasne. V pohybe sa mnohé veci zapamätajú ľahšie.

V európskych krajinách sa ľudia zdravia potrasením si pravicou.

Úloha č.1.

Určte, kde sú časti tela chrobáka vpravo a kde vľavo. Napíšte slová do obdĺžnikov:

Aké antény chrobáka vidíme naľavo od jeho hlavy?

Úloha č.2.
Muž vošiel do labyrintu. Najprv položí pravú ruku na stenu a kráča vpred bez toho, aby zdvihol ruku zo steny. Ktorým východom opustí bludisko? Odpoveď: výstup č.___. Potom položí svoju ľavú ruku na stenu a kráča vpred, tiež bez toho, aby zložil ruku zo steny. Ku ktorému východu príde? Odpoveď: číslo výstupu ___. Olesya Ponomarenko Poznámky k hodine matematiky"

Priestorové vzťahy . Doľava, doprava" Predmet Priestorové vzťahy.

, vľavo, správne Cieľ: Vytváranie sociálnej situácie pre rozvoj detí v kognitívnej výskumnej činnosti pomocou konsolidácie Priestorové vzťahy.

priestorové vzťahy , zľava a; Ciele: Vytvoriť deťom podmienky na cvičenie v určovaní.

pravá ruka a pravá strana ľavá ruka a ľavá strana Vytvárať podmienky na posilnenie navigačných schopností priestor.

, rozhodnutie jemné motorické zručnosti ruky

Vytvorte podmienky pre rozvoj reči, schopnosť argumentovať svojimi výrokmi, budovať jednoduché závery.

Posilniť tvorenie slov (tvorba prídavných mien).

Opakujte geometrické tvary.

Opakujte farby.

Vytvárať u detí podmienky na to, aby sa im vštepila samostatnosť, sebadôvera, schopnosť porozumieť vzdelávacej úlohe a presne ju vykonávať.

Organizácia pracovníkov priestor Aktivity učiteľa Aktivity detí Podmienky sociálnej situácie vývinu

Úvodná časť

Deti stoja roztrúsené Matematická rozcvička"Veselý gróf".

Marinka sa pridala k našej skupine,

A Irinka prišla za ňou,

A potom vošiel Ignat.

Koľko chlapov tam bolo?

V akom poradí vstúpili chalani do skupiny?

Koľko dievčat, chlapcov?

Vypočujte si úlohu.

Odpovede detí.

Hlavná časť

Stáť v kruhu

Sedia na stoličkách.

Pristúpili sme k učiteľovi

Išli sme k magnetickej tabuli.

Stoja vo voľnej forme.

Sadli sme si za stoly.

1. . Doľava, doprava": správne, vľavo.

Zdvihnite svoje "hlavný" ruka, ktorou držíte lyžicu, kreslíte, vyšívate. Pomenujte to.

Pri diskusii o tejto úlohe požiadam každé dieťa, aby si samo ujasnilo, akú má ruku. správne, a ktorá je tá ľavá. (Pre ľaváka je „hlavná ruka ľavá.)

Pozrite sa okolo seba. Čo sa nachádza napravo od vás, naľavo od teba?

Keď dieťa zavolám, vyjde ku mne, otočí sa chrbtom k skupine a na môj povel zdvihne pravá ruka, potom ľavá ruka. Ostatné deti, ktoré sedia na svojich miestach, nasledujú rovnaké príkazy.

Keď zavolám ďalšie dieťa, otočí sa tvárou k skupine a všetci nasledujú rovnaké príkazy.

čo si si všimol?

2. Gymnastika pre oči.

Robíme gymnastiku pre oči

Robíme to zakaždým.

Žmurknite oboma očami

Správne, vľavo, okolo, dole,

Nebuďte leniví opakovať.

Pohyby očí v súlade s textom

Posilnenie očných svalov.

Pevne zatvorte oči

Je lepšie hneď vidieť bójku.

Otvor oči dokorán.

3. Hra "Urob si obrázok"

Teraz sa ty a ja zmeníme na umelcov a nakreslíme obrázok "zimný les". Najprv však musíte vyriešiť hádanky.

Aké je teraz ročné obdobie? (zima).

Čo robí medveď a ježko v zime? (spí)

Guľôčka páperia, dlhé ucho,

Šikovne skáče a miluje mrkvu.

(zajac)

Čo je to za dievča?:

Nie krajčírka, nie remeselníčka,

Sama nič nešije,

A v ihličí po celý rok.

(vianočný stromček)

Prefíkaný cheat

červená hlava,

Nadýchaný chvost je krásny!

ako sa volá?

(líška)

V zime spí

V lete sa úle rozbúria.

(medveď)

Vy a ja spoznáme zviera

Podľa dvoch takýchto znakov:

V sivej zime má na sebe kožuch,

A v červenom kožuchu - v lete.

(Veverička)

Nahnevaný dotykový

Žije v divočine lesa.

Je tam veľa ihiel

A ani jedno vlákno.

Komu je v zime zima

Chodiť nahnevaný a hladný?

(Vlk)

To je všetko, všetko je pripravené pre náš obrázok. Urobme si obrázok na magnetickej tabuli. Poviem, čo je kde, a vy sa budete striedať v usporiadaní prvkov obrazu.

Uprostred lesa rastie vianočný stromček. Zajac sedí naľavo od stromu. Ježek norok napravo od stromu. Veverička sedí priamo na vianočnom stromčeku. Líška ide na strom správne, a vlk prichádza zo stromu naľavo. Medvedí brloh je za stromom.

výborne, dokončil úlohu.

4. Prstová gymnastika.

Dievčatá a chlapci v našej skupine sú priatelia,

prsty sa rytmicky spájajú do zámku

Vy a ja sa spriatelíme, malíčky,

Rytmické dotyky rovnakých prstov oboch rúk

Jeden, dva, tri, štyri, päť sme skončili s počítaním.

Striedavo sa dotýkať prstov s rovnakým názvom, počnúc malými prstami.

5. Hra: "Rozložte postavu".

Každé dieťa má na stole paličky na počítanie. Učiteľ ponúka, že z nich rozloží geometrické postavy: trojuholník, štvorec a obdĺžnik.

Teraz postavte dom z vytvorených geometrických tvarov výmenou dvoch palíc.

6. Telovýchovná minúta.

Medvedík, medvedík - paličkový

Ukáž nám cestu.

Stomp pravá noha,

Stomp ľavá noha.

Clap pravá ruka,

Clap ľavá ruka.

Opäť pravá noha,

Opäť ľavá noha.

po - pravá noha,

po - ľavá noha,

Potom prídeš domov.

7. Hra: "Geometrické loto"

Každé dieťa má na stole geometrické tvary – červený kruh, modrý trojuholník, zelený štvorec, žltý ovál.

Zvážte čísla, ktoré ležia na stole. Pomenujte ich.

Z čoho sa skladá kruh a trojuholník? (Vyrobené z kartónu). Takže čo sú zač? (kartón). Štvorec a ovál (papier)

Umiestnite pred seba žltý ovál, správne z nej je modrý trojuholník a naľavo od oválu je zelený štvorec.

Aká postava zostala? Vyberte jej miesto a pomenujte, kde leží.

V tejto chvíli môžete posúdiť úroveň asimilácie každého z nich priestorové vzťahy vľavo, správne.

Vykonajte pokyny od učiteľa

Odpovedzte na zadanú úlohu

Odpovede detí.

Dokončite úlohy.

Hrajú sa a plnia úlohy.

Odpovede detí.

Robiť gymnastiku.

Počúvajte úlohy.

Riešia hádanky.

Riešia hádanky.

Vychádzajú jeden po druhom a umiestňujú obrázky.

Vykonajte prstové cvičenia.

Robte fyzické cvičenia.

Hrajú sa a počúvajú úlohu.

Dokončite úlohu samostatne.

Záverečná časť

8. Zhrnutie triedy.

Výborne, chlapci! si v poriadku? dokončil všetky úlohy, a pripravil som pre vás prekvapenie, no aby ste ho našli, musíte sa k nemu dostať!

Krok správne,

Tri na vľavo,

Prejdite päť krokov vpred

Pozrite sa okolo seba

A prekvapenie nájdete sami!

Nachádzajú prekvapenie.

Publikácie k téme:

Zhrnutie lekcie „Dieťa má právo žiť v priateľskej rodine“ Cieľ: Zovšeobecnenie a systematizácia vedomostí detí o úlohe rodiny v ich živote. Ciele: poskytnúť predstavu o ochrane práv dieťaťa členmi jeho rodiny.

Didaktická príručka „Zázračný strom“ a „Vľavo-vpravo“

Festival „Ja mám právo, ty máš právo“ v rámci projektu „Poznám svoje práva“ Projekt „Poznám svoje práva“ Festival „Ja mám právo, ty máš právo“ Cieľ: zoznámiť deti s Dohovorom OSN o právach dieťaťa, formovať.

Zhrnutie otvorenej hodiny právnej výchovy v strednej skupine „Každé dieťa má právo na rodinu“Štátna inštitúcia "Lugansk Predškolská vzdelávacia inštitúcia i/s kt č. 2" Zhrnutie otvorenej hodiny právnej výchovy v r. stredná skupina„Každý.

Zhrnutie lekcie o sociálnom a komunikačnom rozvoji v druhej juniorskej skupine „Práva dieťaťa. Právo na bývanie" Zhrnutie lekcií o sociálnom a komunikačnom rozvoji v druhej juniorskej skupine - „Práva detí“ Téma: „Právo na bývanie“. Cieľ: rozvoj.