Pravidlá matematických bitiek. IV kolo „Zábavné úlohy“

ciele: rozvíjať záujem o matematiku, logiku a vynaliezavosť, schopnosť dokázať a vysvetliť; komunikatívna kompetencia.

Príprava na lekciu:
úlohy na matematický boj sa zapisujú na listy albumu v troch vyhotoveniach: pre tímy a učiteľa.

Priebeh lekcie:

  • Dva tímy sa zúčastňujú matematického súboja. Každý tím má kapitána, ktorého určí tím pred začiatkom bitky. Bitka pozostáva z dvoch etáp. Prvou fázou je riešenie problémov, druhou je samotná bitka. V prvej fáze môže nastať riešenie problémov spoločne s celým tímom. Pamätajte, že žiadny z účastníkov bitky nemôže ísť na hraciu plochu viac ako dvakrát. Preto účastník, ktorý vyriešil veľa problémov, ktoré iní nevyriešili, musí v prvej fáze povedať svojim spoluhráčom riešenia, ktoré dostal.
  • Druhá etapa začína súťažou kapitánov. Na základe rozhodnutia družstva sa môže zúčastniť súťaže namiesto kapitána ktorýkoľvek člen družstva. Víťazný tím rozhodne, ktorý tím uskutoční prvý hovor. Toto, ako aj všetky ostatné rozhodnutia družstva oznamuje kapitán.

Súťaž kapitánov:
Superblitz sa koná na tri otázky, vyhráva kapitán, ktorý dosiahne dva alebo tri body. Kapitán môže získať bod správnym zodpovedaním otázky. Prvý odpovie ten, kto rýchlejšie zdvihne signálnu kartu (vopred pripravenú) alebo ruku.

  • Čokoláda stojí 10 rubľov a ďalšia polovica čokoládovej tyčinky. Koľko stojí čokoládová tyčinka?
  • Zajace pília poleno. Urobili 10 rezov, koľko guľatiny získali?
  • Koľko zeme je v diere 2 m hlbokej, 2 m širokej a 2 m dlhej?

Odpovede: 20 rubľov; 11 guľatiny; vôbec nie.

    • Hovor sa uskutoční nasledovne. Kapitán oznamuje: „Vyzývame našich súperov na úlohu číslo...“. Druhý tím môže alebo nemusí prijať výzvu. Tím, ktorý prijal výzvu, sa postaví reproduktor, druhý tím - súpera. Po stretnutí s tímami kapitáni pomenujú súpera a rečníka, ktorého úlohou je poskytnúť jasné a zrozumiteľné riešenie problému. Úlohou oponenta je nájsť chyby v správe. Počas správy oponent nemá právo namietať voči rečníkovi, ale môže ho požiadať, aby zopakoval nejasný bod. Hlavnou úlohou protivníka je všímať si všetky pochybné miesta a nezabudnúť na ne až do konca reportáže. Na konci správy prebieha diskusia medzi rečníkom a oponentom , počas ktorej sa oponent pýta na všetky nejasné časti správy. Diskusia sa končí záverom oponenta: „Súhlasím s rozhodnutím“ alebo „Domnievam sa, že neexistuje žiadne riešenie, pretože nebolo vysvetlené také a také“.
    • Po tomto porota (učiteľ) udeľuje body podľa dodržiavanie pravidiel. Každá úloha má rôzny počet bodov, pretože má rôznu náročnosť. Prvý a druhý problém – 6 bodov. Tretí, štvrtý, piaty a šiesty – 8 bodov. Siedma a ôsma – 10 bodov. Deviaty a desiaty – 12 bodov. V prípade absolútne správneho rozhodnutia dostane tím rečníka všetky tieto body. Za chyby a nepresnosti budú body odpočítané. Počet odčítaných bodov je určený blízkosťou príbehu správne rozhodnutie. Ak súper zistil chyby, tím súpera dostane až polovicu odpočítaných bodov. V opačnom prípade všetky vybrané body putujú k porote. Ak porota rozhodne, že správa neobsahuje riešenie problému, oponentský tím má právo povedať správne riešenie. Zároveň si k bodom za oponovanie môže pripočítať aj za vyjadrenie riešenia problému. Tím, ktorý urobí nesprávne hlásenie, nominuje súpera a môže získať body oponentom.
    • Tím prijímajúci hovor môže odmietnuť podať správu. V tomto prípade musí volajúci tím preukázať, že má riešenie problému. Na tento účel nominuje rečníka a druhý tím nominuje súpera. Ak neexistuje riešenie a súper to dokáže, dostane za tento problém polovicu bodov a náročný tím musí výzvu zopakovať. Tento postup sa nazýva kontrola správnosti hovoru. Vo všetkých ostatných prípadoch sa hovory striedajú.
    • Počas zápasu má každé družstvo nárok na šesť 30-sekundových prestávok. Prestávky sa robia v prípadoch, keď je potrebné pomôcť žiakovi stojacemu pri tabuli alebo ho vystriedať. O prestávke rozhoduje kapitán.
    • Tím, ktorý získal právo na výzvu, ju môže odmietnuť. V tomto prípade až do konca bitky majú právo hlásiť sa len ich súperi a tím, ktorý odmietol, môže len odporovať. Odpor sa vykonáva podľa obvyklých pravidiel.
    • Na konci bitky porota spočíta body a určí víťazný tím. Ak rozdiel v počte bodov nepresiahne 3 body, potom sa bitka zaznamená ako remíza.
    • Tím môže byť pokutovaný až 6 bodmi za hluk, hrubosť voči súperovi, nedodržanie požiadaviek poroty atď.

Úlohy na vedenie matematického súboja medzi 6-7 ročníkmi.

1. kolo (zahrievanie)

1. Auto jazdilo 3 hodiny rýchlosťou 60 km za hodinu a 7 hodín rýchlosťou 80 km za hodinu. Nájsť priemerná rýchlosť auto?

2. Polovica polovice sa rovná polovici. Nájsť toto číslo?

3. Hmotnosť 5 jabĺk a 3 hrušiek je rovnaká ako hmotnosť 4 rovnakých jabĺk a 4 rovnakých hrušiek. Čo je jednoduchšie: jablká alebo hrušky?

4. 5 robotníkov vyrobí 5 dielov za 5 dní. Koľko dielov vyrobí 10 pracovníkov za 10 dní?

5. Vovochka zhromaždil chrobáky a pavúky v krabici - celkom 8. Koľko pavúkov je v krabici, ak má celkovo 54 nôh?

2. kolo (úlohy týkajúce sa váženia a transfúzie)

1. Medzi 80 mincami je jeden falzifikát. Nájsť ho v štyroch váženiach na pohárových váhach bez závažia, ak je známe, že je ľahší ako skutočný?

2. Ako rovnomerne rozdeliť 8 litrov mlieka, ak je mlieko v 8-litrovej plechovke a sú tam dve prázdne plechovky 3l a 5l?

3. Sú dve presýpacie hodiny: 7 minút a 11 minút. Kaša by mala byť varená 15 minút. Ako to uvariť otočením hodín na minimálny počet krát?

3. kolo (problémy s pohybom)

1. Dvaja motoristi súčasne opustili body A a B smerom k sebe Po 7 hodinách medzi nimi zostala vzdialenosť 136 km. Nájdite vzdialenosť medzi A a B, ak jeden dokáže prejsť celú vzdialenosť za 10 hodín a druhý za 12 hodín.

2. Po prejdení polovice cesty loď zvýšila rýchlosť o 25% a preto dorazila o pol hodiny skôr. Ako dlho mu trvalo, kým sa presťahoval?

4. kolo (súťaž kapitánov)

Traja istí múdri muži sa pohádali: ktorý z nich je múdrejší? Spor vyriešil náhodný okoloidúci, ktorý im ponúkol test inteligencie.

„Vidíš,“ povedal, „mám päť čiapok: tri čierne a dve biele. Zatvorte oči."

S týmito slovami nasadil každému z nich čiernu čiapku a dve biele ukryl do vriec.

"Môžeš otvoriť oči," povedal okoloidúci "Kto uhádne, aká farba zdobí jeho hlavu, má právo považovať sa za najmúdrejšieho."

Mudrci dlho sedeli, pozerali sa na seba... Nakoniec jeden zvolal.

"Mám na sebe čierne!"

Ako uhádol?

úlohy na vedenie „matematického boja“

medzi 6-7 ročníkmi.

Pravidlá hry:

Matematický boj- súťaž dvoch tímov pri riešení úloh. Tímy dostávajú podmienky úloh a určitý čas na ich vyriešenie. Keď tímy riešia problémy, musí byť zahrnuté akékoľvek významné vysvetlenie problémov, ktoré poskytne jeden z tímov najkratší čas oznámené všetkým tímom. Po uplynutí určeného času sa začína samotná bitka, kedy si tímy navzájom vysvetľujú riešenia problémov v súlade s pravidlami.

Ak jeden z tímov povie riešenie, tak druhý vystupuje ako oponent, t.j. hľadá v ňom chyby (nedostatky). Vystúpenia oponenta a rečníka sa hodnotia bodovo. Ak tímy po diskusii o navrhovanom riešení problém do konca nevyriešili alebo nenašli chybu, časť bodov môže zobrať porota. Víťazom bitky je tím, ktorý nakoniec skóruje viac bodov.

Účel hry:

Rozvíjanie záujmu o riešenie zložitých matematických úloh, schopnosť tímovej práce, príprava na účasť na mestských olympiádach.

Analýza hry:

„Matematická bitka“ sa konala v rámci Týždňa matematiky medzi 6G (matematika) a 7A (gymnázium). Hra prebiehala v priateľskej atmosfére. Stretnutie sa skončilo víťazstvom triedy 7 s miernym rozdielom 2 bodov. To ale 6. triedu nerozrušilo. naopak, vycítili svoje schopnosti a žiadali pomstu. Cieľ, ktorý som si vytýčil: vzbudiť záujem o riešenie problémov a cítiť sebavedomie, bol dosiahnutý.

Pravidlá matematického boja

1. Bojový poriadok. Matematický boj je súťaž dvoch tímov v riešení matematických úloh. Skladá sa z dvoch častí. Najprv tímy dostanú podmienky úlohy a určitý čas na ich vyriešenie. Pri riešení problémov môže tím použiť akúkoľvek tlačenú literatúru, neprogramovateľné kalkulačky, ale nemá právo komunikovať s nikým okrem poroty. Tímy tiež nemajú právo používať internet, akékoľvek elektronické médiá alebo mobilné telefóny. Po tomto čase sa začína samotná bitka, keď si tímy navzájom povedia riešenia problémov.

2. Začiatok bitky. Boj začína s súťaž kapitánov. Kapitán, ktorý ako prvý vyriešil navrhovanú úlohu, zdvihne ruku a prednesie odpoveď. Ak je jeho odpoveď správna, vyhráva, ak je nesprávna, vyhráva jeho súper, ale nie je povinný svoju odpoveď predložiť. Víťazný tím v kapitánskej súťaži sa rozhodne, či chce vyzvať tím súpera na hlásenie v prvom kole, alebo bude vyzvaný.

3. Bojový poriadok. Boj pozostáva z niekoľkých kolách. Na začiatku každého kola jeden z tímov vyzve druhý tím na jeden z problémov, ktorých riešenia ešte neboli odhalené. Volací príkaz môže odmietnuť aj ďalšie volania (§ 11). Volaný príkaz môže prijať výzvu (§ 4) alebo vykonať overovaciu kontrolu (§ 9).
Tím, ktorý podal výzvu v aktuálnom kole, sa stáva výzvou v ďalšom kole, okrem prípadu nesprávnej výzvy (§ 10), kedy je nútený výzvu zopakovať v ďalšom kole.

4. Prijatý hovor. Ak je výzva prijatá, povolaný tím postaví reproduktor, zvolávajúci tím postaví súpera. Družstvo, ktoré si chce zachovať prístup na hraciu plochu (§ 13), môže odmietnuť postaviť súpera. Potom sa tohto kola nezúčastní. Rečník si so súhlasom poroty môže vziať so sebou papier s nákresmi a výpočtami. Nemá však právo vziať si so sebou text rozhodnutia. Rečník povie riešenie problému; oponent mu po dohode s prednášajúcim kladie otázky buď počas prezentácie, alebo po referáte. Všetky výpočty zvyčajne vykonáva moderátor na tabuli a bez použitia kalkulačky. Na správu nie je vyčlenených viac ako 15 minút a na následnú diskusiu medzi oponentom a rečníkom nie viac ako 15 minút.

5. Práva rečníka a oponenta.
Počas referátu môže oponent: klásť otázky rečníkovi s jeho súhlasom; požiadajte rečníka, aby zopakoval ktorúkoľvek časť správy; umožniť rečníkovi, aby nepreukazoval žiadne skutočnosti, ktoré sú zrejmé z pohľadu oponenta.
Počas diskusie môže rečník: požiadať oponenta, aby objasnil otázku; odmietnite odpovedať na otázku svojho oponenta s odvolaním sa na skutočnosť, že (a) nemá odpoveď, (b) na túto otázku už odpovedal, (c) otázka podľa jeho názoru nesúvisí s úlohou.
Počas diskusie môže oponent: požiadať rečníka, aby zopakoval ktorúkoľvek časť správy; požiadajte rečníka, aby objasnil ktorýkoľvek zo svojich výrokov; požiadajte rečníka, aby dokázal formulované nezrejmé a nie všeobecne známe tvrdenie (skutočnosti zahrnuté v kurze školskej matematiky sa zvyčajne považujú za všeobecne známe).
Rečník nie je povinný: uviesť spôsob získania odpovede, ak správnosť a úplnosť odpovede vie preukázať iným spôsobom; porovnajte svoju metódu riešenia s inými možnými metódami.

6.Záver súpera. Keď sú otázky položené a zodpovedané, oponent vyvodí záver v jednej z troch foriem: (a) „úplne súhlasím s rozhodnutím“; (b) „Riešenie je v zásade správne, ale má nasledujúce nedostatky...“; (c) „Riešenie je nesprávne, základná chyba je nasledovná...“ Oponent by si mal pamätať, že porota v konečnom dôsledku nehodnotí jeho otázky, ale jeho záver, ktorý musí byť motivovaný!
Záver o nesprávnom rozhodnutí možno urobiť vo forme: „Rozhodnutie je nesprávne, mám protipríklad.“ V tomto prípade porota požiada oponenta, aby predložil protipríklad písomne ​​bez toho, aby ho prezradil rečníkovi. Ak porota prijme protipríklad, rečník dostane minútu na pokus o nápravu rozhodnutia. Podobné akcie sa vykonávajú na základe výroku oponenta „Riešenie je neúplné, nie všetky prípady boli zvážené.
Ak súper súhlasí s rozhodnutím, on a jeho tím sa už tohto kola nezúčastňujú; Potom porota kladie otázky rečníkovi. Kým nie je rozhodnutie rečníka vyvrátené, oponent nemá právo povedať svoje riešenie, aj keď je oveľa jednoduchšie.

7. Priberanie bodov. V každom kole sa udeľuje 12 bodov, ktoré sa rozdelia medzi prezentujúceho, oponenta a porotu. Za bezchybné riešenie dostane rečník 12 bodov. V opačnom prípade porota odpočítava body reproduktoru za diery obsiahnuté v riešení. Každá jamka má hodnotu párneho počtu bodov. Ak rečník vyplní dieru po súperovej otázke položenej pred koncom správy, body sa rečníkovi neodpočítajú. Ak rečník opraví dieru po súperovej otázke položenej na konci správy, náklady na dieru sa rozdelia rovným dielom medzi oponenta a rečníka. Ak prezentujúci neopraví jamku, súper okamžite dostane polovicu jej hodnoty. Ak si oponent dieru nevšimol a porota na to upozornila svojimi otázkami po vynesení záveru, porota dostane polovicu nákladov na jamku a druhú polovicu dostane prednášajúci alebo porota, podľa toho, či reproduktor bol schopný opraviť dieru alebo nie.

8. Obrátenie rolí. Po predbežnom hodnotení bodov porota požiada oponenta, či by chcel predložiť úplné riešenie problému v prípade, že oponent dokázal, že ho rečník nemá, alebo doplniť zostávajúce diery. Ak súper súhlasí s čiastočnou alebo úplnou výmenou rolí, stáva sa dočasne rečníkom a snaží sa získať druhú polovicu hodnoty dier, ktoré objavil. Bývalý rečník, keď oponuje, môže sám získať polovicu bodov, ktoré sa bývalý oponent snaží získať ako rečník. Zmeny sekundárnych rolí nie je možné vykonať.

9. Overovacia kontrola je, že volaný príkaz odmietne povedať riešenie problému, ale namiesto toho skontroluje, či ho volajúci príkaz vyriešil. V tomto prípade si volajúci tím nastaví reproduktor a povolaný tím súpera. Ak volajúci tím okamžite prizná, že nemá riešenie, potom dostane 6 bodov. V tomto prípade nie je priradený rečník a súper a nepočítajú sa výstupy na hraciu plochu. Pri kontrole správnosti nie je možné meniť roly. Ak pri kontrole správnosti oponent preukáže, že rečník nemá riešenie, tak získava minimálne 4 body.

10. Poradie nasledujúceho hovoru pri kontrole správnosti A. Ak je výzva uznaná ako správna (volajúci tím predložil riešenie, alebo oponent nemohol dokázať, že prezentujúci nemá riešenie), volaný tím uskutoční ďalšiu výzvu. Ak je volanie uznané ako nesprávne (volajúci tím okamžite priznal, že nemá riešenie, alebo súper dokázal, že prezentujúci nemá riešenie), potom ďalšie volanie uskutoční opäť volajúci tím.

11. Odmietnutie hovoru. Od určitého kola môže jeden z tímov odmietnuť ďalšie výzvy. V tomto prípade môžu súperi nominovať rečníkov na akékoľvek predtým neuvažované úlohy a tím, ktorý výzvu odmietne, nominuje súperov. Po odmietnutí hovorov už nie je možné meniť roly.

12. Časový limit. Komunikácia medzi rečníkom a tímom je povolená len počas 30-sekundovej prestávky, ktorú tím urobí. V tomto čase sa môžu súperi aj zamyslieť a využiť všetkých 30 sekúnd prestávky. Družstvo si nemôže urobiť viac ako šesť 30-sekundových prestávok na zápas. Ak súper začne robiť záver, jeho tím si môže do 10 sekúnd spomenúť na jeho slová a vziať si oddychový čas. Ak po súperovom závere nedôjde k odvolaniu do 10 sekúnd, potom sa súperove rozhodnutie považuje za urobené a nemožno ho zmeniť.

13. Počet výstupov na dosku. Každý hráč môže prísť na hraciu plochu (či už ako súper alebo ako rečník) maximálne dvakrát za bitku, bez ohľadu na počet členov tímu, ktorí sa tejto bitky zúčastňujú. Ak je to žiaduce, tím nemôže postaviť súpera do kola, čím sa ušetrí počet odchodov.

14. Objednávka na výmenu. Tím môže kedykoľvek zmeniť rečníka, čo sa rovná použitiu dvoch prestávok. Pri výmene sa výstup pripíše obom účastníkom.

15. 10 minútové prestávky. Kapitáni tímov majú právo požiadať jury o 10-minútovú prestávku počas boja (približne každé dve hodiny). Prestávka môže byť poskytnutá len medzi kolami. V tomto prípade vyvolávajúci tím pred začiatkom prestávky podá písomnú výzvu a predloží ju porote, ktorá po skončení prestávky vyhlási výzvu.

16. Koniec boja. Bitka sa končí, keď sa zvážia všetky problémy alebo keď jeden z tímov odmietol výzvu a druhý tím odmietol povedať riešenia zostávajúcich problémov.

17. Určenie víťaza. Tím s najväčším počtom bodov sa považuje za víťaza bitky. Ak rozdiel nie je väčší ako 3 body, bitka sa považuje za ukončenú remízou (okrem špeciálne určených prípadov).

18. Všeobecné pravidlá správanie ja Počas bitky tím komunikuje s porotou iba prostredníctvom kapitána; ak je kapitán pri predstavenstve - prostredníctvom svojho zástupcu. Rečník a oponent sa navzájom oslovujú iba s úctou, pomocou formulára „vy“. Ak sú tieto pravidlá porušené, tím je najskôr napomenutý a potom potrestaný.

19.porota. Porota je najvyšším vykladačom pravidiel boja. Rozhodnutia poroty sú pre tímy záväzné. Porota môže stiahnuť oponentovu otázku, zastaviť správu alebo námietku, ak sa oneskorí. Porota vedie záznam o boji na palubovke. Ak niektorý z tímov nesúhlasí s rozhodnutím poroty o úlohe, má právo okamžite požadovať rozbor situácie za účasti vedúceho ligy. Akonáhle začne ďalšie kolo, skóre predchádzajúceho kola sa už nedá zmeniť.

Matematický boj

Matematický bojje súťaž dvoch tímov v riešení matematických úloh.

Matboy je rozvíjajúca sa forma mimoškolskej práce v matematike. Aktívne vstúpila do praxe školy posledných 10-15 rokov.

Matboys môžu byť organizované ako turnaje vnútrotrieda , celoškolské, alebo ako mestské či okresné, keď súťažia reprezentačné družstvá škôl alebo okresov.

Matboys sa konajú vždy formou súťaží, ktorých výsledky posudzuje porota. Mathboys sú veľmi vzrušujúcou a emotívnou formou matematickej súťaže, tímy by mali vždy cítiť podporu svojich fanúšikov. Úlohy v matboys môžu byť navrhnuté tak, aby boli dokončené v určitom časovom období, niekedy dostane tím týždeň na dokončenie úlohy. Zaujímaví sú však najmä matboyovia s expresnými úlohami, ktoré sú splnené v priebehu niekoľkých minút a porota ich hneď hodnotí.

Skúsenosti mathboyov pomôžu účastníkom v budúcnosti: schopnosť vypracovať vedeckú správu, počúvať a porozumieť práci druhého, klásť jasné, vecné otázky - to všetko bude užitočné na seminároch a konferenciách, pri recenzovaní kníh a článkov a za spoločnú vedeckú prácu. A ešte niečo: študenti z rôznych škôl sa na matboys spoznávajú a vytvárajú si nový okruh priateľov. A posledná vec: po úspešnom matfighte sa prebúdza chuť do dobrej práce, chcete podať opäť výkon, ale poriadne, s prihliadnutím na všetky chyby. Preto je prehra s tímami niekedy užitočnejšia ako výhra.

Matboys vznikli v r Leningrad a boli vynájdené Josephom Jakovlevičom Verebeychik okolo roku 1965. Prvé matboys sa konali medzi stenami školy č. 30, kde Joseph Jakovlevič pôsobil ako učiteľ matematiky a viedol krúžky. O mnoho rokov neskôr sa začali držať matboyovia rôznych mestách, no vznikli určité nezrovnalosti v pravidlách. S veľkými ťažkosťami sa vďaka letným matematickým školám v Kirove, kde sa stretli učitelia z Moskvy, Leningradu a Kirova, podarilo tieto rozdiely prekonať v dlhých sporoch.

Znamenia:

dostupnosť pravidiel komunikácie v podmienkach súťaže;

Dostupnosť spoločný cieľ tímy;

Obmedzený čas a jeho rozdelenie na jednotlivé fázy súťaže;

Objektivita pri posudzovaní výsledkov;

Jasný organizačný systém;

Zábavné formulovanie zadaní a úloh.

Charakteristika:

Cieľ:

  • Rozvoj kognitívneho záujmu o predmet.
  • Zovšeobecňovanie a systematizácia vedomostí: Mathboy využíva úlohy zahŕňajúce najmä logiku a vynaliezavosť. Rovnako ako úlohy na témy: zostavovanie rovníc a ich riešenie; Polynómy a aritmetické operácie na nich; Riešenie sústav rovníc s dvoma neznámymi.
  • Rozvíjať schopnosť členov skupiny navzájom komunikovať.
  • Vytáčať najväčší počet bodov.

Príprava na lekciu:

Úlohy pre matematický boj sú zapísané na albumových listoch v štyroch kópiách: pre tímy, porotu a učiteľa. Reportáž z boja pre porotu. Čierna skrinka „s prekvapením“ (pozri súťaž kapitánov)

pravidlá:

Dva tímy (každý 7 ľudí) sa zúčastňujú matematického súboja. Každý tím má kapitána, ktorého určí tím pred začiatkom bitky. Bitka pozostáva z dvoch etáp.

Prvou fázou je riešenie problémov, druhou je samotná bitka. V prvej fáze môže nastať riešenie problémov spoločne s celým tímom. Pamätajte, že žiadny z účastníkov bitky nemôže ísť na hraciu plochu viac ako dvakrát. Preto účastník, ktorý vyriešil veľa problémov, ktoré iní nevyriešili, musí v prvej fáze povedať svojim spoluhráčom riešenia, ktoré dostal.

Druhá etapa začína súťažou kapitánov. (Na základe rozhodnutia družstva sa môže zúčastniť súťaže namiesto kapitána ktorýkoľvek člen družstva). Víťazný tím rozhodne, ktorý tím uskutoční prvý hovor. Toto, ako aj všetky ostatné rozhodnutia družstva oznamuje kapitán.

Hovor sa uskutoční nasledovne. Kapitán oznamuje:. Druhý tím môže alebo nemusí prijať výzvu. Tím, ktorý prijal výzvu, nominuje rečníka, druhý tím nominuje súpera. Po stretnutí s tímami kapitáni vymenujú súpera a rečníka. Úlohou rečníka je poskytnúť jasné a zrozumiteľné riešenie problému. Úlohou oponenta je nájsť chyby v správe. Počas správy oponent nemá právo namietať voči rečníkovi, ale môže ho požiadať, aby zopakoval nejasný bod. Hlavnou úlohou protivníka je všímať si všetky pochybné miesta a nezabudnúť na ne až do konca reportáže. Na konci posudku prebieha diskusia medzi rečníkom a oponentom, počas ktorej sa oponent pýta na všetky nejasné časti posudku. Diskusia končí záverom oponenta: „Súhlasím s rozhodnutím („nesúhlasím““, vysvetlenie).

Potom porota (učiteľ) udelí body. Každá úloha má hodnotu 12 bodov. Za chyby a nepresnosti budú body odpočítané. Počet odčítaných bodov je určený blízkosťou vyrozprávaného príbehu k správnemu riešeniu. Ak súper zistil chyby, tím súpera dostane až polovicu odpočítaných bodov. V opačnom prípade všetky vybrané body putujú k porote.

Tím prijímajúci hovor môže odmietnuť podať správu. V tomto prípade musí volajúci tím preukázať, že má riešenie problému. Na tento účel nominuje rečníka a druhý tím nominuje súpera.

Počas zápasu má každé družstvo nárok na šesť 30-sekundových prestávok. Prestávky sa robia v prípadoch, keď je potrebné pomôcť žiakovi stojacemu pri tabuli alebo ho vystriedať. O prestávke rozhoduje kapitán.

Ak je kapitán na tabuli, opustí zástupcu, ktorý v tom čase pôsobí ako kapitán. Mená kapitána a zástupcu sú oznámené porote pred začiatkom riešenia problémov. Pri riešení problémov je hlavnou zodpovednosťou kapitána koordinovať postup členov tímu tak, aby s dostupnými silami vyriešili čo najviac problémov. Kapitán vopred zistí, kto bude rečníkom alebo protivníkom pre konkrétnu úlohu a určí celú taktiku tímu pre nadchádzajúcu bitku.

Tím, ktorý získal právo na výzvu, ju môže odmietnuť. V tomto prípade až do konca bitky majú právo hlásiť sa len ich súperi a tím, ktorý odmietol, môže len odporovať. Odpor sa vykonáva podľa obvyklých pravidiel.

Porota je najvyšším vykladačom pravidiel boja. V prípadoch, ktoré pravidlá neupravujú, rozhoduje podľa vlastného uváženia. Rozhodnutia poroty sú pre tímy záväzné.

Na konci bitky porota spočíta body a určí víťazný tím. Ak rozdiel v počte bodov nepresiahne 3 body, potom sa bitka zaznamená ako remíza.

Družstvo môže byť potrestané až 6 bodmi za hluk, hrubosť voči súperovi atď.

Protokol matematického boja

Zavolajte na č.

Úloha č.

Kto komu volal?

porota

Priezvisko

Počet bodov.

Priezvisko

Počet bodov.

Počet bodov.

Poznámky, nepresné

Celkom:

Ukážka:

Zavolajte na č.

Úloha č.

Názov tímu

Kto komu volal?

Názov tímu II

porota

Priezvisko

Počet bodov.

Priezvisko

Počet bodov.

Počet bodov.

Poznámky, nepresné

Tím I prelomil ticho

Pre akú triedu je určený matematický súboj?

Matematická bitka pre 7. ročník

Priebeh súťaže: Epigraf: „Téma matematiky je taká vážna, že je užitočné ju nevynechať

príležitosť urobiť z toho zábavu»

(Pascal)

Pozývam dva tímy, aby viedli bitku: tím „názov tímu“ a tím „názov tímu“.

(Pre tímy) Prijmite svoje úlohy. Do 15-30 minút by ste to mali dokončiť.

Teraz začnime matematický boj. Volám kapitánov tímov.

"Súťaž kapitánov"

Zadanie: Musíte uhádnuť, čo je v čiernej skrinke, pomocou čo najmenšieho počtu indícií.

Tipy:

  1. Najstarší z týchto predmetov ležal v zemi 2000 rokov.
  2. Pod popolom Pompejí objavili archeológovia veľa takýchto predmetov vyrobených z bronzu. U nás to bolo prvýkrát objavené pri vykopávkach v Nižnom Novgorode.
  3. Po mnoho stoviek rokov sa dizajn tohto predmetu nezmenil, bol taký dokonalý.
  4. V starovekom Grécku bola schopnosť používať tento predmet považovaný za vrchol dokonalosti a schopnosť riešiť problémy s jeho pomocou bola znakom vysokého postavenia v spoločnosti a skvelej mysle.
  5. Táto položka je nepostrádateľná v architektúre a stavebníctve.
  6. Nevyhnutné na prenos rozmerov z jedného výkresu do druhého, na zostavenie rovnakých uhlov.
  7. Riddle: „Dve nohy sa sprisahali

Robte oblúky a kruhy"

Dodatočná súťaž pre kapitánov:Kto vie rýchlejšie pomenovať 5 matematických výrazov začínajúcich na písmeno „P“:

  1. Jednotka merania uhlov.
  2. Segment v kruhu.
  3. Typ čísla.
  4. Plochý štvoruholník.
  5. Rovnice, ktoré majú rovnaké riešenia.

Vyhral kapitán tímu "názov tímu".

Pre vás, kapitán. ("Vyzývame našich súperov k úlohe číslo...".)

Tím "názov tímu", prijmete výzvu? (áno)

Aké otázky alebo doplnky bude mať porota?

Vážená porota, pridajte svoje hodnotenia do správy o boji.

Slovo má tím „názov tímu“

Tím "názov tímu", prijmete výzvu?

Prosím, nominujte rečníka a oponenta.

Kým naša vážená porota počíta výsledky, pozývam tímy na pódium...

Aby sme zhrnuli výsledky matematického súboja, slovo dostáva predseda poroty...

Takže v dnešnej matematickej bitke vyhral tím „názov tímu“ so skóre: ...

Tímu „názov tímu“ je priradený titul"Najmúdrejší z múdrych",

Tím "názov tímu" -"Najmúdrejší z najmúdrejších."

Vďaka tímom, prosím, posaďte sa.

Zoznam ÚLOH

  1. Čokoláda stojí 10 rubľov a ďalšia polovica čokolády. Koľko stojí čokoládová tyčinka?
  2. Muž hovorí: "Žil som 44 rokov, 44 mesiacov, 44 týždňov a 44 dní" kolko ma rokov?
  3. Autometer ukazoval 12921 km. Po 2 hodinách sa na merači opäť objavilo číslo, ktoré ukazovalo v oboch smeroch rovnako. Akou rýchlosťou išlo auto?
  4. Písmenovú notáciu ako prvý zaviedol francúzsky matematik François Viète (1540-1603). Predtým používali ťažkopádne verbálne formulácie. Skúste si v modernej symbolike zapísať nasledujúci príklad: “Druhá mocnina a číslo 21 sa rovnajú 10 koreňom. Nájdite korene».
  5. Kolko ma babka rokov?

Vasya prišiel k svojmu priateľovi Kolyovi.

Prečo si včera nebol s nami? – spýtal sa Kolja. – Veď včera oslavovala moja stará mama narodeniny.

"Nevedel som," povedal Vasya. - Koľko rokov má tvoja babička?

Kolja zložito odpovedal: „Moja stará mama hovorí, že v jej živote sa nestalo, že by jej narodeniny chýbali. Včera tento deň oslávila už po pätnásty raz. Takže zisti, koľko má moja stará mama rokov."

  1. Povedzme, že som vzal 100 rubľov od svojej matky. Išiel som do obchodu a stratil som ich. Stretol som priateľa. Vzal som od nej 50 rubľov. Kúpil som si 2 čokolády po 10, ostalo mi 30 rubľov. Dal som ich mame. A ja ešte dlhujem 70. A môj priateľ dlhuje 50. Spolu 120. Plus mám 2 čokolády. Spolu 140! Kde je 10 rubľov?
  2. Traja priatelia: Ivan, Peter a Alexey prišli na trh so svojimi manželkami: Máriou, Jekaterinou a Annou. Nevieme, kto je s kým ženatý. Musíte to zistiť na základe nasledujúcich údajov: každý z týchto šiestich ľudí zaplatil za každý zakúpený tovar toľko rubľov, koľko kusov si kúpil. Každý muž minul 48 rubľov. viac ako jeho manželka. Okrem toho Ivan kúpil o 9 vecí viac ako Catherine a Peter o 7 vecí viac ako Mary.
  3. Vyplňte bunky tak, aby sa súčet všetkých troch susedných buniek rovnal 20:
  1. Turista ide na túru z bodu A do bodu B a späť a celú cestu absolvuje za 3 hodiny 41 minút. Cesta z A do B ide najprv do kopca, potom po rovine a potom z kopca. Ako ďaleko vedie cesta po rovine, ak rýchlosť turistu je 4 km/h, keď ide do kopca, 5 km/h na rovine a 6 km/h, keď ide z kopca, a vzdialenosť AB je 9 km?
  2. Číslo končí číslom 9. Ak toto číslo zahodíte a k výslednému číslu pridáte prvé číslo, dostanete 306 216 Nájdite toto číslo.

Odpovede:

Súťaž kapitánov: Kompas

Dodatočná súťaž pre kapitánov:radián, polomer, racionálny, kosoštvorec, ekvivalent.

Riešenia problémov:

  1. Odpoveď: 20 rubľov. . X/2+10=X, kde X je cena čokoládovej tyčinky.
  2. Odpoveď: 48 rokov 44 mesiacov = 3 roky a 8 mesiacov.

44 týždňov = 9 mesiacov

44 dní = 1,5 mesiaca.

44 rokov + 3 roky a 8 mesiacov. + 9 mesiacov + 1,5 mesiaca = 48 rokov a 6,5 ​​mesiaca.

  1. Odpoveď: 55 km/h (105 km/h).

13031-12921=110 (km)

110:2 = 55 (km/h)

alebo

13131-12921=210 (km)

210:2=105 (km)

  1. Babička má 60 rokov , narodila sa 29. februára. Narodeniny teda oslavovala raz za 4 roky.
  2. Musíte pridať nie čokolády, ale 30 rubľov, ktoré ste dali. Čokolády sa už nepočítajú, pretože... 30 rub. už zaplatili, zvyšných 20 išlo na dlh.

Požičané: 100 + 50 = 150 rubľov.

Malo by: 150-30=120 rub.

Výdavky 100+20=120

Po všetkých stratách a výdavkoch zostalo 150-120 = 30 - dal som ich mame a stále jej dlhujem 70 rubľov. a 50 pre priateľa, spolu 120 rubľov. (porovnaj s 2. riadkom).

Ak jeho manželka kúpila pri položky, potom zaplatilatrieť. Takže mámealebo (x-y)(x+y)=48. Čísla x,y– pozitívny. To je možné, keď sú x-y a x+y párne a x+y>x-y.

Rozšírením 48 na faktory dostaneme: 48=2*24=4*12=6*8 alebo

Vyriešením týchto rovníc dostaneme:

Hľadajte tie významy x a y , ktorých rozdiel je 9, zistíme, že Ivan kúpil 13 vecí, Catherine – 4. Rovnakým spôsobom Peter kúpil 8 vecí, Mária – 1.

Dostaneme teda dvojice:

  1. Čísla, medzi ktorými sú dve bunky, sa musia zhodovať.

Jediný rozdiel je v treťom čísle: 4

odpoveď:

  1. Nech x je dĺžka dráhy na rovnej zemi SD, potom AC+DV=9-x.

Úseky AC a DV turista prejde dvakrát, raz do kopca rýchlosťou 4 km/h, druhý

raz z kopca rýchlosťou 6 km/h.

Na tejto ceste strávi

Cesta po rovine bude viesťPretože celá cesta tam aj späť zaberie turistovi 3 hodiny. potom 41 min

|*60

15(9-x)+10(9-x)+12*2x=221

135-15x+90-10x+24x=221

X = -4

Odpoveď: x = 4 km.

  1. Odpoveď: 278 379

Úlohy pre fanúšikov:

Hádanky:

Nevyzerám ako nikel

Nevyzerá ako rubeľ.

Som okrúhly, ale nie som hlupák,

S dierou, ale nie šiškou.

(nula)

Nie som ani ovál, ani kruh,

Som priateľ trojuholníka

Som brat obdĺžnika,

Koniec koncov, moje meno je...

(štvorec)

Veverička sušila huby,

Bolo tam 25 bielych,

Áno, dokonca 5 olejov,

7 mliečnych húb a 2 líšky,

Veľmi ryšavé sestry.

Kto má odpoveď?

Koľko tam bolo húb?

(39)

  1. Zajace pília poleno. Urobili 10 rezov. Koľko logov ste dostali? (11)
  2. Čo znamenalo slovo „tma“ v matematike? (veľa)
  3. Súper Zero? (kríž)
  4. Koľko detí mala koza s mnohými deťmi? (7)
  5. Trojuholníkový šál? (rúška)
  6. Kto sa prezlieka 4x do roka? (Zem)
  7. Ohrozené plemeno študenta? (skvelí študenti)

Cvičenie: Pomenujte matematické pojmy začínajúce na písmeno P:

  1. Stotina čísla (percento)
  2. Graf kvadratickej funkcie (parabola)
  3. Relatívna poloha dvoch čiar (paralelná)
  4. Súčet dĺžok všetkých strán mnohouholníka (obvodu)
  5. Úsečka zvierajúca pravý uhol s danou čiarou (kolmou)
  6. Znak na označenie akcie (plus)
  7. Geometrická transformácia (rotácia)
  8. Plochý štvoruholník (rovnobežník)

Krížovka

Horizontálne:

1. Lúč rozdeľujúci uhol na polovicu. 4. Trojuholníkový prvok. 5, 6, 7. Typy trojuholníkov (v rohoch). 11. Staroveký matematik. 12. Časť priamky. 15. 16. Segment spájajúci vrchol trojuholníka so stredom opačnej strany.

Vertikálne: 2. Vrch trojuholníka. 3. Postava v geometrii. 8. Trojuholníkový prvok. 9. Pohľad na trojuholník (strany). 10. Úsek v trojuholníku. 13. Trojuholník, ktorého dve strany sú rovnaké. 14. Strana pravouhlého trojuholníka. 17. Trojuholníkový prvok.

Hra.

Poviem vám príbeh

V jeden a pol tuctu fráz,

Hneď ako poviem slovo „tri“ -

Okamžite prevezmite cenu!

Jedného dňa sme chytili šťuku

Vypitvané a vo vnútri tri

Videli sme malé ryby

A nie len jeden, ale... dva.

Ostrieľaný chlapec sníva

Staňte sa olympijským víťazom

Pozri tri, na začiatku to nie sú tri,

A čakajte na povel "jeden, dva, ... pochod!"

Keď si chceš zapamätať básne,

Nie sú preplnené až neskoro v noci,

A zopakujte si ich pre seba

1. Sektor.

4. Bočná.

5. Obdĺžnikový.

6. Akútne uhlové.

7. Tupý.

11. Pytagoras.

12. Segment.

15. Prepona.

16. Medián.

2. Bod.

3. Trojuholník.

8. Hore.

9. Rovnostranný.

10. Výška.

13. Rovnoramenné.

14. Noha.

17. Uhol.

Pri vývoji matematického boja sa použilo nasledovné

Literatúra:

  1. Ignatiev, E.I. V kráľovstve vynaliezavosti [Text]. / vyd. M.K. Potapov s textovým spracovaním Yu.V. Nesterenko. – M.: Nauka, 1978. - 192 s.

Kniha obsahuje zábavné problémy rôzneho stupňa náročnosti. Problémy sa spravidla riešia s použitím minimálnych informácií z aritmetiky a geometrie, vyžadujú si však inteligenciu a schopnosť logického myslenia. Kniha obsahuje problémy prístupné deťom aj problémy, ktoré zaujímajú dospelých.

  1. Časopis "Matematika v škole". – 1990. - č.4. Bol použitý článok s názvom „Matematický boj“. Podrobne popisuje, čo je Matboy, pravidlá matematického boja a ukážkové úlohy.
  1. Karp, A.P. Dávam hodiny matematiky [Text]: Kniha pre učiteľov: Z praxe. – M.: Školstvo, 1992. – 191 s.

Kniha obsahuje metodologický vývoj nejaké lekcie, ukážky papierovačiek, materiály na usporiadanie matematických súťaží (olympiády, matboy) a iné súťaže. Kniha pomôže učiteľom pri práci so žiakmi, ktorí majú záujem o matematiku.

  1. Z knihy Kovalenka V.G. Didaktické hry na hodinách matematiky [Text]: Kniha pre učiteľov. – M.: Osveta, 1990. – 96 s.

niektoré úlohy boli prevzaté do štafetovej súťaže.

  1. V.A. Gusev, A.I. Orlov, A.L. Rosenthal" mimoškolské aktivity v matematike v ročníkoch 6-8". M: Prosveshchenie, 1984-285 s.
  1. Kordemsky B.Ya. „Upútať školákov matematikou: (materiál na vyučovanie a mimoškolské aktivity). M: Prosveshchenie, 1981-112s.

Táto kniha je akousi príručkou obsahujúcou pomocné materiály na rozvíjanie vášne pre matematiku. Autor vybral zaujímavé a hodnotné argumenty vedcov a predstavil originálne zábavné úlohy pre matematické hry a matematické bitky.