Denné poznámky o telesnej výchove na dhow. Náčrt hodiny telesnej výchovy pre deti strednej skupiny v materskej škole


  • Wellness– zameraný na optimalizáciu fyzického rozvoja a fyzická zdatnosť dieťa je orientované na všestranný rozvoj svojich fyzických vlastností, zlepšuje pohybové schopnosti, upevňuje zdravie, otužuje organizmus a zvyšuje jeho odolnosť voči chorobám;
  • Vzdelávacie– zabezpečiť systematické formovanie potrebných pohybových zručností a schopností a súvisiacich základných vedomostí z oblasti telesnej kultúry;
  • Vzdelávacie– riešia sa v procese telesnej výchovy: výchova vôle, kladných charakterových vlastností, citových potrieb detí, ako aj záujmu, potrieb o zdravýživota. Vyvýšené ako fyzické vlastnosti(sila, rýchlosť, vytrvalosť, flexibilita, obratnosť) a morálna (odhodlanie, vytrvalosť, zmysel pre povinnosť, zodpovednosť atď.).

  • Ciele, ktoré si učiteľ pri plánovaní hodiny telesnej výchovy kladie, by mali byť špecifikované v úlohách.
  • Ak je telovýchovná činnosť čisto zdravotné účely, ako napr bežecký tréning pomalým tempom, potom sa uprednostnia skupina zdraviu prospešných úloh a následne sa určia úlohy (pre tento špecifický druh telovýchovnej činnosti) vývojového cyklu a napokon výchovné.
  • Ak je cieľom hodiny naučiť pohyby, potom sú na prvom mieste úlohy vzdelávacie.
  • Pri upevňovaní pohybov a ich zdokonaľovaní je vhodnejšie najskôr plánovať rozvíjanieúlohy.
  • Ale každá fyzická aktivita bude úspešnejšia z hľadiska zabezpečenia zdravia dieťaťa, ako aj z hľadiska jeho učenia a rozvoja, ak lekcia rieši komplex doplnkové úlohy.

  • V mladších skupinách Učiteľ by mal smerovať svoje úsilie k tomu, aby naučil deti orientovať sa v priestore telocvične a športoviska a základné bezpečnostné techniky;
  • správne (podľa určenia) používanie telovýchovných pomôcok.
  • V priemere predškolskom veku Hlavné úsilie učiteľov by malo smerovať k rozvoju fyzických kvalít detí a predovšetkým vytrvalosti a sily, ktoré sú základom pre zabezpečenie dobrej fyzickej zdatnosti.
  • IN seniorská skupina u detí Mala by sa rozvíjať vysoká fyzická výkonnosť a úsilie smerovať ku kvalitnej fyzickej príprave.
  • V predškolskej družine(rovnako ako na prvom stupni), hlavnou úlohou učiteľa je vytvárať podmienky na realizáciu záujmov detí, odhaľovať ich motorické schopnosti a rozvoj nezávislosti.

  • - ide o hromadenie motorických skúseností, rozvoj záujmu o telesnej kultúry a šport.
  • V každom veku má fyzická aktivita iné zameranie. Pre deti je to radosť zo slobody pohybu.
  • Preto hlavná podmienka efektívny dopad telovýchovné aktivity pre zdravie, psychickú pohodu a telesný rozvoj dieťaťa - to je poskytnúť deťom maximálny pôžitok z pohybu.


  • Úvodná časť
  • Hlavná časť
  • Záverečná časť

1. Úvodná časť:

Rôzne druhy chôdze;

Stavby a rekonštrukcie;

Zákruty;

Rôzne druhy behu;

Balančné cvičenia;

Cvičenia na pozornosť.


2. Hlavná časť:

Všeobecné rozvojové cvičenia s predmetmi a bez nich:

Rytmické cvičenia;

Simulačné cvičenia;

Cvičenie - „ABC“;

Prvky jogy.

Hlavné typy pohybov:

Hádzanie; - lezenie; - skákanie; -chôdza, -beh.

Vonkajšia hra.


3. Záverečná časť:

Rôzne druhy chôdze;

Dýchacie cvičenia;

Sedavé vzdelávacie hry;

Hry na RTV (rozvoj tvorivej predstavivosti);

Dýchacie cvičenia, aj s prvkami jogy;

Okrúhly tanec.


  • Musí existovať tzv „zložka zdravia“.
  • zdravotný beh alebo vytrvalostný beh;
  • cyklické pohyby;
  • Procedúry kalenia (vzduchové kúpele, vodné procedúry);
  • presný výpočet záťaží, aby deti cvičili v aeróbnom režime;
  • relaxačné prestávky;
  • špeciálna gymnastika (dýchanie, nápravné cvičenia);
  • špeciálne vytvorené emocionálne pozadie, na ktorom sa lekcia odohráva, a momenty kontrolovaného pozitívneho vzplanutia.

Gymnastika

Hry

Základné pohyby:

Beh, skákanie, hádzanie, šplhanie atď.

Pohyblivé:

Zápletka, nezápletka

Športové cvičenia

Všeobecné rozvojové cvičenia

Najjednoduchšia turistika

Plávanie, bicyklovanie atď.

S prvkami športové hry

Stavby a rekonštrukcie

Lyžovanie, korčuľovanie, sánkovanie

Tanečné cvičenia


  • V mladšej skupine je zaradených 5-6 všeobecných rozvojových cvičení pre rôzne skupiny svaly (z hornej časti ramenného pletenca do svalov nôh) so 4 až 6-krát každé opakovanie);
  • v priemere – 6-7 cvičení so 4-6 opakovaniami;
  • U seniorov – 6-8 cvikov s 5-8 opakovaniami;
  • V prípravnej fáze - 8-10 cvičení s 6-8 opakovaniami.
  • V mladšej skupine sa cvičenia vykonávajú v pomalom a strednom tempe, v starších skupinách - hlavne v rýchlom tempe. Výnimkou sú cviky so zdvíhaním trupu z ľahu s predklonom trupu.
  • Motorická hustota lekcie musí byť aspoň 80%. V opačnom prípade sa nedosiahne tréningový efekt a cvičenie telo vníma ako súbor nepravidelných pohybov.

  • Pri prvom prístupe sú oddelené do troch hlavných skupín :

triedy, v ktorých sa deti učia určité druhy pohybov; triedy, v ktorých si deti upevňujú nadobudnuté zručnosti,

triedy, v ktorých deti zlepšujú kvalitu pohybov.

  • Pri druhom prístupe prideliť vzdelávacie, rozvojové a rekreačné aktivity.
  • V treťom prístupe sa rozlišujú dve skupiny triedy:
  • takzvané „tradičné“ a „netradičné“.

Všetky tieto klasifikácie sú veľmi podmienené, ale napriek tomu vám určenie typu telesnej výchovy podľa prevládajúcich cieľov umožňuje správne vybrať vhodnú metodiku pre jej organizáciu.


  • Juniorské a stredné skupiny:

1. Klasické (vzdelávacie, zmiešané, variabilné).

2. Motorické príbehy.

3. Zápletka a hra.

4. Hranie (založené na rôznych vonkajších hrách).

5. Kontrolné triedy.

6. Tematické.

7. Integrovaný.

  • Seniorská skupina

1. Klasika.

2. Motorické príbehy.

3. Zápletka a hra.

4. Hra (založená na rôznych vonkajších hrách, štafetových hrách, atrakciách).

5. Kontrolné triedy.

6. Súťaže.

7. Cvičenie na cvičebných pomôckach a športových komplexoch.

8. Záujmové hodiny.

9. Tematické.

10. Integrovaný.

11. Telesná výchova a valeológia (starám sa o svoje zdravie).

12. Všeobecná telesná príprava (organizácia telesnej prevencie). Úvod do lekcie akupresúrnych techník, cvičebnej terapie (komplex fyzikálnej terapie) a relaxácie.


Prípravná skupina:

1.Klasické.

2. Motorické príbehy.

3. Zápletka a hra.

4. Hry (založené na rôznych vonkajších hrách, štafetových hrách, atrakciách

5. Kontrolné triedy.

6. Súťaže.

7. Všeobecná telesná príprava (organizácia telesnej prevencie). Úvod do lekcie akupresúrnych techník, cvičebnej terapie a relaxácie.

8. Tréningy, výlety do parku. Exkurzie-školenia v športovo-rekreačnom stredisku (telovýchovný a zdravotný komplex).

9. Návšteva telocvične športovisko najbližšia škola.

10. Cvičenie na cvičebných pomôckach a športových komplexoch.

11. Záujmové hodiny.

12. Tematické.

13. Integrovaný.

14. Telesná výchova a valeológia (starám sa o svoje zdravie).


  • Líšia sa:
  • Učenie zložitých pohybov vyžadujúce poistenie sa vykonáva prísne individuálne ,
  • zapaľovač - podľa podskupín .
  • V obsahu frontálnych tried Zaradené sú len tie pohyby a cvičenia, ktoré ovládajú všetky deti.
  • Organizácia individuálny tréning neznamenáže ostatné deti nie sú v tomto čase zaneprázdnené.
  • Pri tejto forme tréningu prebieha hodina aj so všetkými deťmi.
  • Po prvé, tradičné rozcvička a beh, krátky odpočinok a potom jeden z dospelých striedavo privoláva deti k sebe a učí ich nový pohyb (napríklad šplhanie po lane).
  • Ostatné deti sú v tomto tráviť čas s iným dospelým precvičovaním techniky známeho pohybu (napríklad hádzaním loptičky na vodorovný cieľ).

  • Hry a záverečná časť hodiny vykonávané so všetkými deťmi súčasne.
  • Obyčajne pri tejto forme tréningu dokáže učiteľ počas jednej vyučovacej hodiny naučiť nie viac ako 5-6 detí nový pohyb. Ostatné deti sa postupne vyučujú podľa rovnakého princípu v ďalších triedach. Tento prístup k učeniu detí základným pohybom umožňuje individualizáciu, zachovanie dôvery vo vzťah s dieťaťom a nevystavovanie sa jeho slabým schopnostiam pred ostatnými deťmi.
  • V dôsledku toho majú deti zvýšený záujem o telesnú výchovu a túžbu niečo dosiahnuť dobré výsledky a čo je najdôležitejšie, veľmi priľnú k dospelým a stávajú sa pre nich mimoriadne autoritatívne.
  • Keď je pohyb „nastavený“ pre všetky deti, mení sa forma organizácie výcviku.
  • Po úvodnej časti deti sa delia na dve podskupiny.
  • Jedna podskupina s učiteľom upevňuje prijaté predstavy o novom pohybe, niekoľkokrát ho opakuje a druhá podskupina vylepšuje známe pohyby.
  • Potom si podskupiny vymenia miesta.
  • Dôležitá poznámka: deti by sa mali rozdeliť do podskupín, učiteľ by do tohto procesu nemal zasahovať.
  • Aby ste zabezpečili, že počet podskupín bude rovnaký, môžete použiť vlajky rôznych farieb. Napríklad tí, ktorí chcú trénovať skoky do diaľky, najprv vezmú červené vlajky a tí, ktorí chcú liezť nástenné tyče- žltá.
  • Podľa výberu detí možno posúdiť ich reakciu na nový pohyb a podľa toho urobiť správne pedagogické rozhodnutie. Zvyčajne je výber detí ovplyvnený neistotou v ich schopnostiach, keď sa im cvičenie zdá ťažké.
  • Potom sa neponáhľajú, aby prevzali červenú vlajku. Deti, ktoré sú si isté svojimi schopnosťami (a niekedy až prehnane sebavedomé), si okamžite volia nový pohyb.
  • Metóda toku sa osvedčila vo frontálnych triedach. vykonávanie cvičení, keď sa deti striedavo približujú k prístroju a plnia úlohu.
  • Obsah takejto lekcie môže zahŕňať niekoľko druhov známych pohybov.

  • V praxi telesnej výchovy a zdravotnej práce predškolskej inštitúcie sa často používajú fitness technológie: rytmická gymnastika, herný strečing a fitball.
  • Môžu byť zahrnuté komplexy rytmickej gymnastiky ranné cvičenia, v telovýchovných zápisniciach.
  • Na hodinách telesnej výchovy sa komplexy rytmickej gymnastiky používajú vo všetkých častiach:
  • v prípravnej časti - používajú sa ako všeobecné rozvojové cvičenia;
  • v hlavnej časti riešia problémy rozvoja zmyslu pre rytmus, priestorové predstavy, koordináciu pohybov;
  • v záverečnej časti – podporujú relaxáciu a zmierňujú únavu z aktivity.

  • Používa sa na hodinách telesnej výchovy. V závislosti od cieľov lekcie môžu byť zahrnuté strečingové cvičenia prípravná časť na zahriatie jednotlivé svaly skupiny,
  • v hlavnej časti na rozvoj flexibility a ako relaxačná procedúra v záverečnej časti hodiny.
  • V predškolských zariadeniach sa používa metóda hracieho strečingu, kde každé cvičenie zodpovedá obrazu zvieraťa alebo rozprávkovej postavy.

  • Fitloptyveľké gule. Moderné nafukovacie lopty majú rôzne veľkosti a tvary. Jednou z úprav je lopta s držadlami (hop), určená skôr na vykonávanie skokov.
  • Zapnuté hodina telesnej výchovy fitlopta môže byť použitá ako predmet, ako podpora, ako tréningové zariadenie atď. Chmeľ je široko používaný v štafetových pretekoch a hrách.
  • Inovatívne pedagogické technológie prinášajú spestrenie hodín telesnej výchovy.
  • Malo by sa však pamätať na to, že nesprávne používanie nových technológií môže narušiť proces normálneho vývoja dieťaťa.

Súhrn hodín telesnej výchovy v prípravná skupina"Zábavný výlet do ZOO"

Stol Oksana Vladimirovna, učiteľka MADOU č. 203 „Materská škola kombinovaného typu“, Kemerovo
Tento materiál bude zaujímavý pre inštruktorov telesnej výchovy a pedagógov.
Cieľ: upevňovanie zdravia detí, vštepovanie detí potrebe telesnej výchovy.
Úlohy: Cvičte beh vo všetkých smeroch s úskokmi v rutine „Pasca“, trénujte chôdzu a beh, hádzanie a chytanie lopty oboma rukami, šmýkanie sa po lavičke na bruchu, vyťahovanie sa na ruky, chôdza na lane s predĺžením. krok; zabezpečiť nový komplex cvičenia rytmickej gymnastiky; strečing a prvky orientálne tance; objasniť a zovšeobecniť vedomosti detí o zvieratách; podporovať rozvoj sluchovej a zrakovej pozornosti; rozvíjať koordináciu reči a pohybov, tvorivú predstavivosť; kultivovať aktivitu, zvedavosť, sebaorganizačné schopnosti a vzájomnú pomoc.
Vybavenie: 2 lavičky, 4 obruče, kôš s loptičkami, lano, pre vonkajšiu hru „Pasce“, chvosty pre každého
Priebeh lekcie.
Zoraďte jeden po druhom
Vychovávateľ: Ramená narovnané, brušká vtiahnuté, ruky pritlačené k telu
"Skupina - postav sa do pozoru! Telesná výchova!
deti: Dobrý deň!
Vychovávateľ: Prvým členom spojovacieho tímu je Christina, druhým členom spojovacieho tímu je Sasha.
Prvý odkaz zdvihol ruky, druhý odkaz zdvihol ruky, kto je za Sašou
Dnes na našej telocvični. aktivity, chcem ti povedať hádanky, a ak uhádneš, dozvieš sa, kam pôjdeme ty a ja
Hádanky o zvieratách (vlk, nosorožec, jeleň, klokan)
Kde môžete vidieť všetky tieto zvieratá? Dnes ideme do zoo.
Vychovávateľ:
Teraz pozornosť! Skupina, stojte!
Napravo (jeden, dva) Ideme do zoo.
Krokový pochod. Existuje hudba pre rôzne typy chôdza (trvanie chôdze 2 minúty)
Učiteľ sleduje držanie tela (chrbát je narovnaný, nosy zdvihnuté, pozerajú sa navzájom na zátylok, nepribližujú sa)
Chôdza po špičkách
Pozrime sa, ako ďaleko je to do zoo? (pravá ruka pod priezorom, ľavá ruka na opasku, nohy rovné)
Učiteľ sleduje postoj (nepribližujeme sa, nosy hore, pozeráme sa jeden druhému na hlavu)
Chôdza na pätách
Začalo pršať, aby sme si nenamočili nohy, kráčajme na opätkoch, dáždniky otvorené, nosy hore, chrbát rovný, držme sa v jednej rovine
Chôdza s bočnými krokmi Položte pätu jednej nohy na špičku druhej
Kráčame po úzkej cestičke
Chôdza na vonkajšej nohe
Medveď vyšiel z lesa (chrbát je rovný, držte si odstup)
Chôdza s vysokými zdvihmi nôh, pokrčený v kolenách
Chôdza husi


Bežecký pochod do zoologickej záhrady(neskláňajte oči na podlahu, pozerajte sa dopredu) Rytmická hudba na beh hrá (trvanie behu je 3 minúty)
Beh v kruhu, had, cval, krok bokom, rozptyl
Krokový pochod
Dychové cvičenie
Vychovávateľ: usporiadať do stĺpcov po štyroch
Konečne sme sa dostali do ZOO
Zvierací aerobik (ARA) Venujte pozornosť držaniu tela
1. "Poďme do zoo."
I.p. –o.s. ruky na opasku
Krok od päty k päte, ruky na opasku
2. "Medveď sa škrabe chrbtom o strom."
I.p. – o.s. ruky dole
Striedavo zdvíhajte a spúšťajte pravé a ľavé rameno, potom dve ramená súčasne (každé 4-krát)
3. "Opica zbiera banány z konára."
I.p. – ruky dole, nohy na šírku ramien
Zdvihnite pravú ruku k bokom, potom ľavú. Spustite pravú ruku dopredu a dole, potom ľavú.
4. „Veľká žirafa škvrnitá hojdá dlhý krk».
I.p. – nohy širšie ako ramená, ruky zopnuté hore. Bočné ohyby (8-krát)


5. "Pštros s dlhým krkom schoval hlavu do piesku."
I.p. - nohy širšie ako ramená, ruky zopnuté hore. Predkloňte sa, dotknite sa podlahy rukami, neohýbajte nohy (8-krát).
6. „Na slnku sa tiahne dravý panter.“
I.p. - Sedieť na pätách, hrudník sa dotýkať kolien, ruky natiahnuté dopredu, ležať na podlahe Bez toho, aby ste zdvihli ruky z podlahy, narovnajte nohy, ľahnite si na brucho (8-krát).
7. "Sly Fox"
I.p. - sedenie na podlahe, nohy ohnuté v kolenách, nohy naklonené doprava, doľava (8-krát)
8. "Na čistinke skáče našuchorený zajačik z kríka na krík."
Skákanie na dvoch nohách zo strany na stranu.
Výborne, dokončili sme rozcvičku!
ATS
Deti pokračujú v ceste zoologickou záhradou, blížia sa ku klietke s opicami. Vykonávajú sa hlavné typy pohybov:
1. Plazenie ďalej gymnastická lavica na bruchu, ťahaním sa hore rukami (opica lezie po strome).
2. Hádzanie a chytanie lopty oboma rukami (opica chytá kokos).
3. Chôdza po lane, ruky na opasku (opica chodí po viniči).
Vychovávateľ: prejdite do buniek a zoraďte sa do riadkov
rozložiť vybavenie (2 lavičky, kôš s loptičkami, 4 obruče, lano)
Cvičenie:


Plazte sa pozdĺž lavičky (dieťa demonštruje), skáčte z „konára na konár“ (cez obruče), priblížte sa ku košu oboma rukami, hádzajte loptu a chyťte ju, vráťte sa späť predĺženým krokom, ruky na opasku - pozdĺž lana
Učiteľ upozorňuje na to, že cvičenie musí byť vykonané efektívne.
Odstránime všetky výhody a vytvoríme stĺpec
Vonkajšia hra "Pasce"


hráme 3-4 krát


Dychové cvičenie
Nadýchnite sa nosom, ruky hore - pri výdychu vyslovte ku-ka-re-ku (pre každú slabiku mávnite krídlami) resp.
Nádych nosom, ruky hore - výdych g-ga-ga-ga
Naša cesta sa neskončila a ty a ja sme sa ocitli v teráriu s hadmi
Vychovávateľ: Aký druh hadov?
Deti: Sú veľmi flexibilné, krásne a pôvabné.
Deti predvádzajú naťahovacie pohyby a prvky orientálnych tancov za zvukov orientálnej melódie.
Naťahovacie cvičenia s prvkami orientálnych tancov

1. Sed, nohy pri sebe, predklon k prstom.
2. Sed, nohy od seba, predklon, smerom pravá noha, na ľavú nohu.
3. "Malý motýľ."
V sede si dajte nohy k sebe, kolená roztiahnite do strán čo najširšie.
4. "Veľký motýľ"
Ľahnite si, nohy hore, roztiahnite rovné nohy do strán čo najširšie, pomôžte si rukami.
5. "Naklonenie do strán."
Sed s prekríženými nohami, predkloňte sa pravá strana, ľavá ruka
nad hlavou, pravá ruka nabok, ukazuje, to isté aj opačným smerom.
6. "Pozri sa z okna."
Keď sedíte so skríženými nohami, urobte rukami okrúhle „okno“. Pohybujte hlavou dopredu a dozadu.
7. "Dotknite sa ucha svojej ruky."
I.p. - To isté. Pohyb hlavy doprava, doľava.
8. "Kvet sa tiahne k slnku."
V sede so skríženými nohami položte dlane na úroveň tváre. Pomaly zdvihnite ruky hore a roztiahnite ich pokrčené do strán tak, aby lakte smerovali dole a dlane hore.
9. "Bumerang". V ľahu položte nohy za hlavu.
10. "Šípka". Sed s prekríženými nohami, ruky hore, dlaň jednej ruky položenú na chrbte druhej ruky, natiahnite sa nahor.
Naša cesta sa skončila! Náš vlak na nás čaká...
staviame
Chôdza v kruhu, dychové cvičenia
Zhrnutie lekcie- hodnotenie práce detí.
Kde ste dnes cestovali?
Kam by ste chceli najbližšie cestovať?
Tu sa naša cesta končí. Cestovanie s vami sa nám páčilo, bolo to veľmi zaujímavé a zábavné. Dnes si bol šikovný, rýchly, šikovný, priateľský. A teraz je čas rozlúčiť sa a ísť do skupiny.

Softvérové ​​úlohy:

  • Zlepšiť chôdzu a beh detí v kolóne po jednom.
  • Posilnite zručnosti detí v chôdzi na špičkách, na pätách, s vysokým zdvihom bedier, v polodrepe, ako aj v hadej chôdzi.
  • Opakujte s deťmi pri chôdzi na gymnastickej lavici s predĺženým krokom.
  • Pokračujte v zlepšovaní schopnosti plaziť sa na gymnastickej lavičke na bruchu, vyťahujte sa rukami.
  • Bezpečné skoky cez šnúru vpravo a vľavo, pohyb vpred.
  • Posilnite schopnosť plaziť sa pod oblúkom bokom.
  • Rozvíjať u detí zručnosť, pozornosť a rýchlosť reakcie.
  • Vyvolajte u detí emocionálnu odozvu a túžbu zúčastniť sa hodiny.
  • Pestujte láskavosť, vnímavosť a túžbu pomáhať druhým.

Vybavenie: gymnastické lavice (2); lano, oblúk, karty úloh.

ŤAH:

inštruktor: Chcete ísť na turistiku?

Jeden, dva, tri, štyri, päť -

Ideme opäť kempovať.

Takže nás to ťahá k slobode

Hľadajte dobrodružstvá.

Len slabí priatelia,

Nemôžete ísť na našu túru.

Najprv trénujte

Behajte a súťažte.

Pozrite sa na nás všetkých

Sme športovci najvyššej triedy!

Úvodná časť (rôzne druhy chôdza a beh).

inštruktor: Prvá zastávka. Prevedieme niekoľko cvikov, ktoré otestujú vašu silu a vytrvalosť.

O.R.U. (v pároch).

inštruktor: Teraz ste pripravení na náročnú túru. Rozdelíme sa do 4 tímov a každý tím pôjde svojou cestou. Smer trasy uvidíte na mapách.

Kapitáni berú karty. Deti sa samostatne rozdelia do tímov a pripravia si vybavenie.

  1. Gymnastka plazí. na lavičke na bruchu, vytiahnite sa rukami (plazenie sa po moste cez horskú rieku).
  2. Skočte cez šnúru doprava a doľava, pohybujte sa dopredu (prekonajte kľukatú cestu).
  3. Lezenie pod oblúkom do strany (plazenie sa pod spadnutý strom)
  4. Chôdza na gymnastickej lavici s predĺženým krokom (prechádzka po úzkej horskej ceste)

inštruktor: Výborne, prekonal si všetky prekážky a ty a ja sme vstúpili na čistinku. Pozrime sa okolo seba, možno uvidíme niečo zaujímavé.

Dychové cvičenia.

inštruktor: Chlapci, nezdá sa vám, že táto čistinka je nejaká zvláštna, akoby začarovaná? Pozri, tu je poznámka.

„Ak sa chystáte na túru, odvážne napredujte.

Hrad zlých čarodejníkov je na vašej ceste, nemôžete ho obísť ani obísť.

A aby vás nechytili, musíte nabrať odvahu.“

P/I "Čarodejníci"

inštruktor: Výborne, chlapci, nebáli ste sa čarodejníkov a začarovali ste túto rozprávkovú lúku a začali na nej kvitnúť krásne kvety.

Relaxačné cvičenie "Kvety"

inštruktor: A teraz je čas, aby sme išli domov. Povedzme si čarovné slovíčka.

Deti zavrú oči, točia sa okolo seba a hovoria: „Raz, dva, otoč sa, opäť sa ocitneš doma.

Zhrnutie hodiny telesnej výchovy „Sme priatelia s telesnou výchovou“

Skupina: seniorská skupina.

Softvérové ​​úlohy:
Arr. oblasť "Fyzický rozvoj":
Naučte deti plaziť sa po bruchu, odtláčať sa lakťami a kolenami („na bruchu“) a preliezať gymnastická lavica, konať koordinovane.
Cvičte skákanie cez „hada“ pravou a ľavou stranou. Cvičte chôdzu po šnúre spôsobom rybej kosti, udržiavajte rovnováhu a správne držanie tela.
Rozvinúť veľkú a jemné motorické zručnosti, rýchlosť reakcie.

Arr. oblasť „Sociálny a komunikačný rozvoj“:
Formujte ústretovosť, empatiu, vzájomnú pomoc. Pestujte medzi deťmi priateľskú interakciu, zvykajte si spolu študovať a pestujte úctivý prístup k ostatným.
Formovanie základov bezpečnosti:
Pokračujte v oboznamovaní sa s pravidlami bezpečné správanie počas hier vonku.

Zdravotné technológie:
-logorytmika;
- nápravné cvičenia na držanie tela, ploché nohy;
- samomasáž ( masážne loptičky);
- dýchacie cvičebná hra;
-relaxácia.

Vybavenie: hudobné centrum, vodítko „motýľ“, krúžky podľa počtu detí, masážne lopty, gymnastická lavica, vodítko „had“, šnúra, šatka (3 ks), vodítko pre dychové cvičenie"Ryby." 1.Úvodná časť:
- formácia v rade, komunikácia úloh.
- normálna chôdza
- chôdza po špičkách, ruky hore: „Siahnite po snehovej vločke“
- normálna chôdza
- kráčať ďalej vonku nohy, ruky za chrbtom, predkloňte sa.
- Logorytmika "Ako sa ti žije?":
ako sa ti žije? To je ono, to je ono!
ako sa máš To je ono, to je ono!
ako sa ti behá? To je ono, to je ono!
Spíte v noci? To je ono, to je ono!
ako to berieš? To je ono, to je ono!
Ako dávaš? To je ono, to je ono!
Ako si neposlušný? To je ono, to je ono!
Ako sa vyhrážaš? (pohyby v súlade s textom)

Beh je normálny;
- beh s malými a širokými krokmi;
- beh a zastavenie na signál;
-normálna chôdza „Dajme si klobúky“ (chôdza s krúžkami na hlave, udržiavanie správneho držania tela a polohy hlavy)
- prestavba na stĺpy po 3, otvor.

2. Hlavná časť:
Vonkajší rozvádzačový komplex (s masážnymi loptičkami)
1. Strečing
I.p. – o.s., ples v pravá ruka
1- ruky cez boky nahor, postavte sa na prsty, preneste loptu do ľavá ruka(s tlakom)
2 ruky nadol, preneste loptu do druhej ruky za chrbát (8-krát)

2. Drepujte
IP - päty k sebe, prsty na nohách od seba, lopta v spustených rukách,
1- sadnite si, natiahnite ruky dopredu s loptou; gúľajte loptu medzi dlaňami
2-p. (8 krát)

3. "Naklonenia"
I.p - stoj, nohy na šírku ramien, lopta v spustených rukách
1- nakloňte sa, položte loptu na podlahu
2- postavte sa, tlieskajte nad hlavou
3- nakloňte sa, zdvihnite loptu
4-i.p. (8 krát)

4.Masáž chodidiel.
IP - státie, lopta na podlahe.
Masírujte striedavo pravú a ľavú nohu rovnými pohybmi, potom krúživými pohybmi päty.

5. "Hojdacie kreslo"
IP - sedenie, nohy ohnuté, lopta v rukách,
1-2 – hojdajte sa na chrbte, držte nohy rukami. (7-8r)

6. Vzájomne si masírujte chrbát v stoji v kolóne, jeden po druhom. (hrudná oblasť)

7. Skákajte okolo a cez loptu, majte voľné ruky.
8. Chôdza na mieste.
Formujte do stĺpca jeden po druhom, komunikujte úlohy.

OD:
- skákanie cez „hada“ do strán na dvoch nohách, ruky majte voľné;
- plazenie sa „na bruchu“ s preliezaním cez gymnastickú lavicu;
-chôdza po šnúre ako rybia kosť, ruky na opasku;
Metodické odporúčania: dbajte na uloženie chodidla, koordinované pohyby rúk a nôh.
P\I: „Stan“ (RNI)
Popis: deti sú rozdelené do 3-4 podskupín. Každá podskupina tvorí kruh v rohoch lokality. V strede každého kruhu je umiestnená stolička, na ktorej je zavesená šatka so vzormi. Deti sa držia za ruky, kráčajú v kruhu jednoduchými krokmi okolo stoličiek a hovoria slová:
„Sme vtipní chlapci.
Zhromaždime sa všetci v kruhu,
Poďme sa hrať a tancovať
A ponáhľame sa na lúku.
S koncom slov sa deti preradia do jedného spoločného kruhu. Držiac sa za ruky skáču a pohybujú sa v kruhu. Na signál "staviame stan!" deti rýchlo bežia na stoličky, vezmú šatky a pretiahnu si ich cez hlavu vo forme stanu (striešky). Vyhráva skupina, ktorá ako prvá postaví „stan“.

Pravidlo: Konajte podľa signálu.

3. Záverečná časť:
- formácia v rade
- Dýchacie cvičenie - hra „Ryby“
Pravidlo: zadržte dych čo najdlhšie, nehovorte; pôsobiť na signál.

Popis:
Každé dieťa dostane jednu rybu (vyrobenú z kartónu). Deti si majú predstaviť, že sú ryby a zapamätať si, ako sa pohybujú v jazierku. "Ryby plávajú v rybníku, nechytíš ani jednu!"
Deti sa zhlboka nadýchli a zdá sa, že sa ponárajú do jazierka. V polovičnom drepe, mierne zaguľatení chrbta a pritlačení hlavy k ramenám, sa pohybujú po miestnosti, vykonávajú dobrovoľné pohyby a napodobňujú, ako plávajú ryby. Vyhráva dieťa, ktoré zadrží dych a vydrží vo vode najdlhšie.
- relaxačný „Magický sen“ (s doprovodom hudby)
Deti ležia na chrbte.
„Mihalnice padajú, oči sa zatvárajú,
Pokojne odpočívame a zaspávame čarovným spánkom.
Dýchajte ľahko, rovnomerne, hlboko.
Ruky a nohy sú opreté, krk nie je napätý a uvoľnený..
Pery sa mierne rozdelia,
Všetci pokojne relaxujú,
Dýchajte ľahko, rovnomerne, hlboko... (1-2 min)
-organizovaná starostlivosť.

Zhrnutie telesnej výchovy a rekreačného trávenia voľného času detí stredná skupina"Ideme na túru - jeseň nás volá k nám"

Deti radi chodia na výlety. Jesennú exkurziu do lesa som spojil so športovými hrami. Táto voľnočasová aktivita si nevyžaduje veľkú prípravu a môže ju vykonávať každý učiteľ.

integrácia vzdelávacích oblastiach : fyzický vývoj, vývin reči, kognitívny rozvoj, umelecký a estetický rozvoj, sociálny a komunikačný.

Druhy činností : hranie, kognitívny výskum, vnímanie fikcia a folklórny, hudobný, motorický.

Cieľ: formovanie zdravého, veselého, telesne vyvinutého dieťaťa, ktoré má vedomosti o telesnej výchove prístupné jeho veku a má chuť venovať sa telesným cvičeniam.

Úlohy:

Vzdelávacie:

- rozvíjať záujem detí o turistiku, športové súťaže, propagácia fyzický vývoj, otužovanie a výdrž telo dieťaťa;

Rozvíjať kreativitu, nezávislosť, iniciatívu v motorických činnostiach, schopnosť sebakontroly a sebaúcty pri vykonávaní pohybov;

- rozvíjať fyzické vlastnosti: silu, rýchlosť, vytrvalosť, obratnosť;

- podporovať rozvoj psychofyzických vlastností.

Pedagógovia:

Formovať túžbu detí aktívne komunikovať s ostatnými;

- pestovať pocit uspokojenia z fyzická aktivita;

- pestovať aktivitu a dobrú vôľu vo vzťahoch s rovesníkmi a dospelými počas fyzickej aktivity.

Vzdelávacie:

- upevniť schopnosť zúčastňovať sa rôznych hier v prírode vrátane hier s prvkami súťaženia

Zdravie šetriace:

Aktualizovať vedomosti detí o pravidlách bezpečného správania sa v prírode a pri hrách vonku

Vybavenie: 2 koše, 3 laná, obruče, lopty.

Plán podujatia

    Rozcvička

    Hra „Dostať sa do košíka“

    Lesná štafeta

    Hra "Vietor fúka"

    Hra "Preťahovanie lanom"

    Vonkajšia hra "Catch-up"

Voľnočasové aktivity

Vychovávateľ:

Po lete nasleduje jeseň,

Vietor jej spieva žlté piesne,

Červené listy ti padajú pod nohy,

Biela snehová vločka letí vysoko.

Deti spievajú pieseň „Jeseň na nás klope zlatým dažďom“.

Vychovávateľ:

- Chlapci, dnes som dostal list (čítajúci):

Pozývam materskú školu

Vydajte sa na prechádzku do jesenného lesa.

A podpis – starý lesný muž.

Poďme na túru

Koľko objavov nás čaká!

Deti chodia na prechádzku do jesenného lesa.

    Rozcvička

Cestou do lesa si deti pomaly poklusajú spolu s učiteľkou a bežia 3 úseky po 60 – 150 m. Medzi behom choďte voľným tempom.

Cestou deti zbierajú kytičky jesenného lístia.

    Herné cvičenie"prechod"

Deti sú požiadané, aby prešli mostom cez potok (imitácia). Učiteľka nakreslí na cestu dve rovnobežné čiary - most - a pozorne sleduje, aby si deti nenamočili nohy.

    Herné cvičenie „Beh do kopca“

Deti na signál učiteľa nabehnú na šmýkačky, na ktoré narazia na ceste do lesa. Po príchode na lesnú čistinku si deti urobia prestávku.

Vychovávateľ:

- Ahoj les, hustý les,

Plné rozprávok a zázrakov!

Učiteľ hovorí o pravidlách bezpečného správania sa v lese.

Deti obdivujú krásu jesennej prírody a podľa listov sa učia názvy stromov. Zrazu z lesa vychádza Lesovichok (učiteľ v lesovičskom kroji).

Lesovik:

- Dostal si môj list?Odpovede detí.

Už dlho čakám na hostí,

Teraz sa budem hrať s deťmi.

Každý vie určite -

Telesná výchova posilňuje

Naše svaly, telo,

Telesná výchova pomáha

Buďte silní a odvážni.

Lesovik vyzve deti, aby sa rozdelili do dvoch tímov. Dá vám za úlohu zbierať javorové a dubové listy. Listy sú pripevnené k hrudiam detí. Jeden tím sa nazýva "Maple Leaves", druhý - "Dubové listy".

Lesovik:

- Ak sa chceš stať šikovným,

Agilný, rýchly, silný, odvážny,

Nikdy sa nenechajte odradiť

Rýchlo do košíka!

    Hra „Dostať sa do košíka“

Pre každé družstvo sú zavesené dva koše na stromoch, ktoré sú umiestnené v rovnakej vzdialenosti od družstiev. Na Lesovikov signál musia deti oboch tímov hodiť do koša čo najviac šišiek. Tím s najväčším počtom šišiek v koši vyhráva.

    Lesná štafeta

Lesovik:

- A teraz je našou hlavnou súťažou Lesná štafeta.

Zo srdca si želám,

Aby boli výsledky vaše

Všetci boli dobrí.

Teambuilding, príprava na prekážkovú dráhu.

Prekážková dráha

    Utekajte k stromu.

Deti pribehnú k naznačenému stromu, prebehnú ho a cestou späť prekonajú prekážkovú dráhu.

    Preskočte cez ležiaci strom.

Medzi dvoma stromami je natiahnuté lano do výšky 40 cm, deti ho musia preskočiť.

    Prejdite cez obruč

Na trávniku sú rozložené 3 obruče pre každé družstvo.

    Beží ako had medzi predmetmi

Víťazom je tím, ktorého členovia po správnom splnení úloh dokončia štafetu ako prví.

    Hra "Vietor fúka"

Lesovichok hrá hru „Vietor fúka“.

Lesovik:

Pozor! Pozor!

Pokračujeme v súťaži.

Musíme študovať

Všetko je umocnené športom,

Koniec koncov, naša krajina potrebuje

Odvážny a silný.

    Hra "Preťahovanie lanom"

Tímy stoja oproti sebe a hrajú preťahovanie lanom.

Lesovik:

- A teraz je čas, aby sme sa hrali, deti. Je to ťažká hra, hríbová hra.

Lesník kladie hádanky o hubách jednému alebo druhému tímu.

    Vyrastám v červenej čiapke

Medzi koreňmi osiky,

Spoznáte ma na míle ďaleko

Moje meno je... (hríb)

    Egorka sa schovala pod zelený strom,

Biele bodky (muchovník) na oblečení

    Ružové priateľky rastú na okraji lesa,

A ich mená sú... (volnushki)

    Malé sestry vyrastajúce v lese

Červená...(lišky)

    Medzi mladými borovicami

V lesklom tmavom klobúku

Rastie huba...(olejová plechovka)

    Na hrubej bielej nohe je hnedá čiapka,

Každý hubár určite sníva o tom, že nájde... (hríb)

Lesovik:

- Výborne, chlapci!

Všetky hádanky boli vyriešené.

Kto pôjde do lesa?

Kto nájde hubu?

Deti spievajú pieseň „Kde sa skrývaš, huba?

Lesovik:

- Ako úžasne spievate, môžete to len počúvať!

dieťa:

Sme vtipní chalani

Milujeme behať a skákať,

No skúste nás dobehnúť.

    Vonkajšia hra "Catch-up"

Lesný robotník beží za deťmi, dobehne ich a zasalutuje. Chválený za jeho rýchlosť a obratnosť.

Sumarizuje výsledky športových hier. Víťazi dostanú krásne kytice jesenných listov, ktoré deti nazbierali po ceste.

Lesník sa s deťmi lúči a daruje im jesennú maškrtu – jablká a hrušky.

deti:

Narásť a vytvrdnúť,

Poďme športovať.

Vychovávateľ:

Otužujte sa, deti,

Dobré popoludnie-

deti:

Fyzický tréning!

Vracajú sa z lesa do škôlky.